Pescuit la caucioace !

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: Pescuit la caucioace !

Post by johnny_fia »

Degeaba s-a "privatizat" aceasta balta, dc in continuare se curenteaza sau plasuieste. Eu de ce as plati si aia nu? Plus ca aia iau cu sacu' acasa si il vand, iau tot ce prind, nu il culege pe cel de masura. Asta mi se pare nesimtire din partea celui care are in administrare lacul. Dar cum la noi, dc ai in administrare ceva, poti face ce vrei cu el (taiat paduri dupa cum vrea fiecare, golit baraje dupa pofta fiecaruia) fara a fi tras la raspundere de nimeni.
Replica urmatoare "o sa ajungem sa contemplam stiuca la muzeu, asa cum facem cu dinozaurii ...." nu sunt departe aceste vremuri, chiar deloc, in delta nu mai e peste, pe dunare ici colo cate ceva.
Eu nu mai dau bani pe balti, nu se merita, poate sa stea stiuca cu gura cascata, sa dea din coada ca ma vede, nu se merita, deloc, umplem buzunarele smecherilor fara ca ei sa faca cel mai mic efort.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Cui nu ii place la copca Sabarul e pescuibil,dar aveti grija ca sunt locuri nadite,nu de catre pescarii de crap si astia nu fac C&R.

Numai bine...
Attachments
P1010001.JPG
P1010001.JPG (26.61 KiB) Viewed 20165 times
P1010002.JPG
P1010002.JPG (49.27 KiB) Viewed 20165 times
User avatar
vegas75
Posts: 8
Joined: 05 Jan 2013, 21:31
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by vegas75 »

Neajlovu' , ce zice Neajlovu' ? Am inteles ca e pescuibil cam tot, s-a dus gheata. As vrea sa dau o tura pe acolo ...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

E si nu prea, caci acolo unde ai ceva sanse respectiv la marginea unei bulboane unde apa e mai linistita tot exista ghiata spre mal si se freaca firul sau agati naluca de marginea ghetii,zgomote ,probleme si canci peste . Eu am pescuit sub un pod blocat de gunoaie unde apa curgea pe o laterala si cu chiu cu vai am luat doi rataciti la marginea suvoiului, nu rezist nici cu manusi mai mult de o ora asa ca ies foarte rar in aceasta perioada .

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Astazi am oprit nitel pe Neajlov ,in unele zone apa arata bine insa cleanul ioc ,asa ca am bagat viteza spre niste canale dupa biban , pacat ca nu pot pune poze, am porcait rau de tot masina dar na,nebunia :D

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Duminica pe la 8 (in ciuda vremii ciudate)am plecat sa iau putin aer pe Sabar unde am avut o intalnire placuta cu 3 colegi de pe aici , cleanul a inceput sa prinda curaj si am reusit sa agat 4 bucati .

Numai bine...

Image
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Raspund cu o poza unui mp,un clean mai imbracat luat astazi.

Numai bine...
Attachments
P1010031.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Si una luata alaltaieri intr-o scurta oprire pe un loc nou , foto cu telefonul ,peste 2,5 kg.

Numai bine...
Attachments
IMG_20130626_111018.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

In ciuda braconajului salbatic, doamna se incapataneaza sa reziste ,pe una din gropile mai greu abordabile si doar cu vreo doua locuri de unde ai putea pescui(din cauza ploilor vegetatia atat de deasa incat e aproape de netrecut) am intrat foarte greu cu float tube-le .Si vegetatia pe balta e aproape imposibila si destul de scarboasa dar ce conteaza vremea a fost super pentru stiuca ,singur pe garla ,apa ok si dai bataie .Din pacate toate mici ,insa spectacol, cred ca am luat peste 15 buc dar nu am fost inspirat in alegerea lansetei ,o lanseta pentru float tube, insa prea rapida si cred ca am scapat vreo 5-6 bucati dar dezavantajul meu a fost in avantajul stiucilor ,toate au fost prinse regulamentar si astfel eliberate in cele mai bune conditi. Astazi am mai inspectat un loc care pe vremuri tinea stiuca ,din pacate una din balastiere deverseaza apa cu care curata nisipul in balta si apa e noroi , am oprit si pe Neajlov dar apa imposibila ,mai ceva ca in acvariu.

Numai bine...

PS. Un lucru foarte imbucurator toate stiucile erau vioaie si aratau bine.
Attachments
P1010038.JPG
P1010037.JPG
P1010035.JPG
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Pescuit la caucioace !

Post by paulletta »

Bravo Pupu!
Paulletta
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Mihai Vinturache »

"Mai ceva ca in acvariu" inseamna ca e foarte limpede? Eu asa am gasit-o acum cateva zile si chiar m-am intrebat cum sa pescuiesti in tr-o astfel de apa?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

E un mare avantaj sa dai din barca,in privinta Neajlovului,din pacate apa cam asa o sa ramana ,poate doar spre toamna un pescuit mai rodnic. Se poate pescuii si acum in lungul malului, la plici,lansari lungi cu o lanseta un pic mai rapida pentru a intepa imediat de multe ori si in orb dar e destul de incomod,mai sunt variante insa la fel de dificile.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Rezultate slabe la ultimele doua partide ,am avut si un asistent :D . In schimb pe un lac micut de acumulare clean f. frumos cateva exemplare spre kil, doar localnici la pescuit si sper sa ramana asa.

Numai bine...
Attachments
P1010039.JPG
P1010042.JPG
P1010043.JPG
P1010041.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Ieri pe Sabar apa un pic mai mierlie asa ca am insistat cu broscute nu prea a mers ,totusi printre doi juniori a intrat si unchiu.

Numai bine...
Attachments
P1010078.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Saptamana trecuta am mai facut trei patide cu rezultate foarte bune,e drept ca e foarte dificil de pescuit in noroiul peste genunchi si mergand aplecat pe sub crengi dar a meritat .Cleni peste 40cm la fiecare partida,unul de 49 cm iar vineri nu am reusit sa scot un exemplar de exceptie .La ultimele doua partide am fost cu un amic care de fapt a facut si poze si a si filmat cate ceva ,mie fiindu-mi imposibil, totusi am si eu doua fotografii in aparatul meu.

Numai bine...
Attachments
P1010086.JPG
P1010087.JPG
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Mihai Vinturache »

Bravo Pupule. In sfarsit, dintr-o astfel de fotografie se vede ca intr-adevar cleanul este un ciprinid. Un clean cat un crap!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Mersi,poate din alta pozite se vede si mai bine acest lucru , pacat ca nu l-am putut scoate pe cel de vineri,amicu care mi-a facut pozele l-a vazut ,credeti-ma era simtitor mai mare.

Numai bine...
Attachments
P1010085.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Astazi o partida scurta si saracuta,apa mai limpede ca saptamana trecuta si plina de gunoaie.O poza cu unul mai rasarit.

Numai bine...
Attachments
P1010092.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

In ultimele doua saptamani am pescuit pe Ciorogarla ,Dambovita ,Neajlov si Sabar. Pe Ciorogarla am dat numai dupa stiuca si am luat cateva marle dar am vazut si bucati frumoase ,din pacate stiu si localnicii,pe celelalte am dat numai dupa clean iar Sabarul ofera in continuare surprize placute.Astazi am luat cativa mai marisori si unul spre kil,am inghetat ca la balamuc.
Attachments
P1010099.JPG
P1010098.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Ieri o partida scurta pe Neajlov, am dat la inceput langa niste baieti din Bucuresti si am luat un clenut dar am plecat repede spre locuri mai pustii,din pacate cleanul nu s-a mai aratat in schimb au venit doua marle una la vreo 6-700g ca a trebuit sa stau cu morcovu sa nu taie. Au venit pe neasteptate si nu am putut evita atacul, dar a fost ok.
Attachments
DSCN0021.JPG
DSCN0019.JPG
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”