Pescuit la caucioace !

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Astazi am fost sa duc mancare cainilor de la servici si cum am in permanenta o lanseta in masina la intoarcere am luat drumul spre Tandava ,pe Mihailesti spre ferma de pui erau 6 barci ,nu stiu ce stiuci or mai fi ramas pe acolo. Ajuns pe gropi am pescuit cu manusi si gheata pe inele,am rezistat o ora si douazeci de minute.Am reusit sa agat o bucata frumusica care a venit cuminte spre mal si acolo pana sa dau jos manusile sa o pot scoate a devenit brusc vioaie si s-a eliberat singura,dupa aia a mai venit una micuta asa ca am strans si am plecat urgent.

Numai bine...
Attachments
DSCN0113.JPG
DSCN0114.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Pe gropi distractie garantata , din pacate nu apuca sa creasca dar sunt ok pentru testul unor noi cauciucuri ,am prins trei bucati luni intre 12 si 13,30 pe o caldura naucitoare.


Numai bine...
Attachments
DSCN8610.jpg
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Eugen Fetes »

Certific faptul ca este multa marla de 5-700g. Nasol este cu noroiul de pe maluri, in rest distractie maxima. Sper ca cele prinse de noi astazi sa aiba si sansa "zilei de maine". Am pacalit-o la oscilante si la zgarciuri pe offset.
0745578278
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Majoritatea sunt mai mici ,acum poate multi or sa inteleaga de ce a fost golit Mihailestiul ,nu ca ar fi fost fisuri in dig sau alte aiureli, pescarii or sa renunte si la zona Posta caci taxa de 50 de ron de mal si 100 din barca nu are deocamdata nici o acoperire,noul administrator pare ok insa a inceput ca toti ceilalti sa ia taxa fara sa dea nici un bon.

Numai bine...
Attachments
DSCN8611.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Cu adevarat distractie maxima ,alaltaieri am prins peste 20 de buc,din pacate prea multi calici pe balta.

Numai bine...
Attachments
DSCN8615.jpg
DSCN8613.jpg
DSCN8620.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Astazi intr-o sesiune scurta de teste (30 -40 min)la niste cauciucuri , nesperat trei bucati ,una cred ca batea spre 3 kg neavand aparatul foto la mine am folosit telefonul .

Numai bine...
Attachments
IMG_20140827_104251.JPG
IMG_20140827_104349.JPG
IMG_20140827_110005.jpg
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Pescuit la caucioace !

Post by paulletta »

Felicitari Pupu.
Se vede treaba facuta cu pasiune.
Paulletta
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Mersi ! eu de fapt am vizat Sabarul pentru a incerca un nou model de broscuta pentru clean dar cum eram aproape si de locul cu cumetre nu am rezistat .Cu ocazia asta va pot spune ca Sabarul in anumite zone e super pescuibil si se mai si prinde.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Duminica intre reprize de ploaie ,care a zapacit si cumetrele am luat 6 bucati pana in 600g si una singura care poate(cu indulgenta) sa fi avut 1kg,asa ca pe la 12,30 am strans si am plecat ,sa fi vazut mirare pe nevasta ca am ajuns asa devreme acasa.

Nuami bine...
Attachments
Picture 011.jpg
Picture 013.jpg
Picture 012.jpg
Picture 014.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Am vrut sa postez si nu am mai putut,sper sa reusesc acum,ieri am mai facut o pescuiala antai pe un lac care pe vremea lui ceasca avea multa stiuca iar localnicii spun si acum ca"are domne de te mananca" asa ca hai sa incerc ,la 8,30 eram in apa si am pescuit pana la 11 .nu am avut nici un atac din partea doamnelor in schimb am prins trei bibi care nu s-au speriat de dimensiunea nalucii,dar eu nu venisem pentru ei asa ca am refuzat politicos si oarecum dezamagit ,si cu gandul ca azi e o zi proasta am plecat spre alte locurl .Am ajuns pe alte coclauri pe la 11,30 si am sarit direct in apa caci float-tubul era deja umflat, am rezistat pana aproape de ora 17,am prins 5 bucati ,parca trase la indigou cam la 1,5kg si inca 4 sau 5 pana in 600g.Tinand cont de caldura si ora aproape imposibila ,dupa unii ,eu nu sunt de aceiasi parere, cred ca afost o partida Ok.

Numai bine...
Attachments
Picture 015.jpg
Picture 016.jpg
Picture 019.jpg
Picture 020.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

V-am spus ,Sabarul e super si are peste,pacat ca e foarte multa mizerie ,papuci ,tampoane ,becuri ,expandat si multe altele ,ghinionul lui ca serpuieste prin Romania ,cu toate astea astazi am vazut mrenute ,carasi o droaie si surpriza, un crapcean de toata frumusetea, dar eu vreau clean caci acum pe rauri (mai putin pe lacuri)e o perioada super. Conditiile foarte dificile ,mult noroi, insa ''fara numar'' doar doi la vreo juma de kil insa spectacol maxim ,chiar m-a durt mana,printre atatia cleni si doua stiuculite obraznice de am stat cu morcovu pana am pus mana pe ele si le-am eliberat.

Numai bine...
Attachments
DSCF5358.jpg
DSCF5356.jpg
DSCF5360.jpg
DSCF5355.jpg
DSCF5354.jpg
DSCF5352.jpg
DSCF5351.jpg
DSCF5353.jpg
DSCF5359.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Pai puteam sa ma abtin ! :) :) , cu putin timp in urma am echipat o lanseta de serie cu inelele microwawe ,s-a mai umblat un pic pe la mandrina si am fost cu ea mai mult de proba intr-o partida duminicala ,parea ok, asa ca am zis sa ma conving si am plecat iarasi dupa dintoasa . Am ajuns un pic mai tarziu decat imi propusesem caci e ceva distanta si grabit am reusit pe la 8 sa intru in apa ,pana pe la 10 am prins 6 bucati ,5 peste kil,apoi vreo ora juma nu a mai vrut decat o marla prapadita dar spre 12 au inceput iar ,dar mai mici.Lanseta se comporta foarte bine si arunca mai departe decat Major Craft-ul tot de 6'6" iar sensibilitatea este net superioara chiar daca blancul este cx1.Am plecat pe la 13,30 multumit si de lanseta si de partida .
Numai bine...
Attachments
DSCN8646.jpg
DSCN8640.jpg
DSCN8641.jpg
DSCN8639.jpg
DSCN8638.jpg
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuit la caucioace !

Post by Mihai Vinturache »

Ce sa spunem? Felicitari !!!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

OK..idea postarilor este ca se mai poate pescuii decent si imprejurul Bucurestiului (50-60km) nu neaparat in DD sau balti cu plata.Sunt inca locuri care pot oferii surprize placute ,trebuie totusi sa le protejam si sa respectam macar legea,sa umblam cu grija cu pestii pentru ai elibera in conditi cat mai bune.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Cu cateva zile in urma am fost la o pescuiala scurta ,mai mult pentru a vedea (si simtii) cum se pescuie cu mult discutatele inele Microwawe,si ca sa fie tacamul complect am pus si o mulineta, tot Doug Hannon.Am dat numai cu carlige offset si am prins cateva don'soare,inelele sunt ok iar mulineta e bunicica .Mersi Albatrin,dar poate nu sti ca se intra foarte bine pe la prima casa pe langa cainele ala rau , e ca o rampa pietruita.

Numai bine...
Attachments
DSCF5363.jpg
DSCF5366.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Astazi pe schimbarea asta de vreme clean putin si mic ,mai mult de curiozitate sa probez lanseta asta care zice ca e cea mai usoara din lume,68g la 6,6,da trebuie sa recunosc ca mai mult de 3 ore m-am chinuit sa scut masina dintr-o groapa :cry: :cry:

Numai bine...
Attachments
DSCF5372.jpg
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Pescuit la caucioace !

Post by paulletta »

Despre ce lanseta este vorba?
Ceva detalii tehnice poti sa dai?
Multumesc.
Paulletta
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Este vorba de Favorite SOLO sol-6102ul ,iGRIP, 0,6 -5gr inele Fuji torzite cu rama din titan .

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Nu prea mai merge cu float-tubul ,dimineata e prea frig si cu tot neoprenu iti tremura lanseta in mana ,ba iti mai ingheata si degetele ,da cum da un pic sorelu, so pe ea..


numai bine...
Attachments
DSCF5368.jpg
DSCF5370.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Pescuit la caucioace !

Post by pupu »

Ieri ,ca tot aveam drum spre Pitesti,bineanteles de pe mal si la o culoare imposibila (aveam doar vreo 4 gume in masina)singura care a mers ,nici nu mai stiu din ce ramasite de plastisol am turnat-o,doua dintre ele au luat drumul unei alte gropi.

Numai bine...
Attachments
DSCF5381.jpg
DSCF5383.jpg
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”