Clasificarea artificialelor prinzatoare

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clasificarea artificialelor prinzatoare

Post by pupu »

Spuneam acum ceva timp pe aici ca e mult mai slab modelul actual de Dorada Alaska SP--k1,ei uite ca acum cateva zile pe o apa cristal acest model a dat clasa celor japoneze si americane si primului model,a fost naluca care a prins cel mai bine in conditi extrem de grele si locuri dificile.Am prins destul de bine dar din cauza apei am avut si foarte multe rateuri,oricum am plecat binedispus insa la o trecere de pietoni in Bucuresti un tantalau de taximetrist m-a lovit in spate si mi-a stricat chefu, idea e ca nu e rau sa ai mai multa naluci la tine.

Numai bine...
Attachments
100_0088.JPG
100_0083.JPG
100_0089.JPG
100_0096.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clasificarea artificialelor prinzatoare

Post by pupu »

Intre voblerele pe care ar trebui sa le aiba in trusa orice pasionat de clean si pastrav , minowurile 50 sp dar in special crankurile 33mr de la HMKL sunt obligatori.Se mai gasesc inca in magazine , va sfatuiesc sa cautati in special crankurile caci dupa ce veti invata sa le jucati o sa mai vreti, trebuie sa stiti ca este vorba de blankuri ,poate exista si vopsite dar eu nu am gasit , oricum prefer blankurile pe care mi le pot vopsi dupa gustul meu ,tot cu sprayul caci imi e greu cu aerograful din cauza compresorului,eu zic ca au iesit ok , cautati-le si voi ,nu ar fi rau sa aveti macar doua in cutiuta cu sardele.

Numai bine...
Attachments
IMG_0493.jpg
IMG_0487.jpg
IMG_0488.jpg
IMG_0489.jpg
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clasificarea artificialelor prinzatoare

Post by pupu »

Inca o data HMKL-urile confirma,sambata o partida cu multi cleni dar nu chiar asa de mari ca data trecuta .

Numai bine...
Attachments
100_0042.JPG
100_0040.JPG
100_0039.JPG
100_0038.JPG
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clasificarea artificialelor prinzatoare

Post by pupu »

Tot se vorbea pe la inceputul acestei teme de marea varietate a modelelor si a firmelor producatoare de voblere,unul din modelele foarte reusite cu care am prins ok si care e bine sa il aveti prin cutiute este turnat bineanteles de mai multi producatori,Cormoran,Ponton21,Bassday ,Savagear e.t.c . Va pun o poza cu cateva dintre firmele care fac acest vobler ,se vede moldelu pe etcheta,sunt identice difera culoarea sau ancorele , este floating dar mai exista si varianta slow sinking ,avand barbeta lunga este foarte eficient in lacuri dar si in rauri acolo unde curentul nu este foarte puternic.

Numai bine...
Attachments
DSC00050.JPG
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Clasificarea artificialelor prinzatoare

Post by shogunu65 »

salutare!

scriu aici ca sa nu mai deschid topic separat. Magazinul energofish de langa Auchan Pallady are reduceri destul de bune. Am luat cateva voblere de la salmo la 50% reducere. Daca sunteti interesati si aveti drum merita sa aruncati o privire.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clasificarea artificialelor prinzatoare

Post by pupu »

Trec destul de des pe acolo si mai iau cateceva dar din pacate cu rapitorul stau mai slab ,mult mai norocosi sunt cei cu pasnicul.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Clasificarea artificialelor prinzatoare

Post by pupu »

Foarte interesant,nici asta nu ar trebui sa va lipseasca din cutiuta dar varianta moderna, Threadfin shad squarebill sau fratii lui :D :D :D .

Numai bine...
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”