Jucarii pentru copii

Oscilante, rotative, jiguri, voblere, muşte, etc.

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Jucarii pentru copii

Post by Indian Larry »

pupu wrote:Da,de abia am sosit in tara si am ceva treburi de rezolvat ,o sa continui cu aceasta tema,caci mai sunt multe de spus chiar daca pare ca nu intereseaza pe multi (sper sa ma insel), apoi daca o sa fie cazul ,cum am spus putem continua si cu alte nebunii.

Numai bine...

Doar pare , sunt convins . Problema cred ca este la achizitionarea materialelor , am vazut ca sunt scumpute si ceva de calitate gasesti cam greu. Pentru restul nebuniilor se schimba situatia , materialul pentru aceastea fiind mai la indemana .
Noi asteptam cu interes orice informatie!

Sanatate!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

OK,da de aia am dat exemplu o matrita (ieftina) cu care poti face chestii la fel de prinzatoare ca si cu una profesionala chiar daca nu la fel de frumoase. Singura probleme majora e plastisolul,in rest se poate improviza. Promit in curand (sper sa fie destul de) o noua varianta de turnare ,cea cu injector si cum am spus ,mai vorbim.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Cum am promis, va arat acum, cum procedez eu cu ajutorul injecturului(care e un fel de sugaci,asta pentru electronisti). Bineanteles, avem nevoie de matrite speciale pt.astfel de turnari,de injector,vas Pyrex si o pereche de manusi de protectie.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Ca sa putem incepe ,trebuie sa incalzim injectorul .

Image

Uploaded with ImageShack.us

Apoi preparam plastisolul (la fel ca data trecuta) si dupa prima incalzire (punem culoare,gliter,e.t.c)amestecam bine solutia (eu fac asta cu un termometru cu tija,masurand astfel si temperatura primara)si o mai incalzim o data pana temperatura este optima.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Scoatem vasul din cuptor si aspiram solutia cu ajutorul injectorului, folosind manusa de protectie.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Apoi ,cu grija (si graba)injectam plastisolul in matrita.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Asteptam ca matrita sa se raceasca si vedem ce am realizat.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Indepartam excesul de material.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Cu grija punem nalucile in apa rece.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Si uite ce a iesit...

Image

Uploaded with ImageShack.us

Numai bine...
Last edited by pupu on 15 Oct 2011, 08:43, edited 2 times in total.
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Jucarii pentru copii

Post by Indian Larry »

Aoleu ce spinerbait-uri ies cu moatele alea! :o
Domnule Pupu , jos palaria ! Pana acum sunteti singurul pe care il vad facand asa ceva. Tot inainte capitane!
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Dupa mine,(si crede-ma ca am observat asta in ceva timp) skirt-ul e foarte bun atunci cand pescuim din barca sau de pe un mal f. innalt,deci cand unghiul firului cu substratul e f. mare, atunci skirt-ul lucreaza super,insa cand pescuiesc de pe un mal la marginea apei si lansez si f.departe,deci unghiul e f. mic prefer grub-ul ,in special cel cu mai multe cozi( ex.split double tail).Asta e valabil 90% la jiguri si e drept, mai putin la spinnerbait. De acea de mule ori, pun si skirt si grub pe spinnerbait .

Numai bine...
Last edited by pupu on 11 Dec 2011, 09:31, edited 1 time in total.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Cam asa imi fac eu un spinnerbait.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Numai bine...
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Jucarii pentru copii

Post by Indian Larry »

Domnule Pupu, nu mai scoate-ti nimic? :roll:

As vrea si eu niste Plastisol dar nu cantitate mare. Sa zicem cam 1L. Cat m-ar costa? Se poate sa ma treceti si pe mine pe lista cand faceti dumneavoastra comanda?
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Ba da , cu plastisolul ,destul de greu,si trebuie sa fac o mie de artificii ca sa am si eu suficient. Eu nu am facut comanda niciodata ,am alte surse.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Raspund aici unora care ma intreaba de nalucile in doua culori,una dintre metode este turnarea pe rand a doua ,sau mai multe straturi de plastisol de diferite nuante.Turnarea lor trebuie facuta destul de rapid astfel ca acestea sa adere intre ele cat mai bine .Mai jos o sa vedeti o turnare in doua straturi,nu mai reiau procedurile de incalzire,colorare ,e.t.c caci sunt descrise la turnarea normala.
Intai pregatim matrita.
Image

Uploaded with ImageShack.us
Incalzim prima culoare si o turnam in matrita ,colorand astfel diferit burta broscutei.
Image

Uploaded with ImageShack.us
Inchidem matrita .
Image

Uploaded with ImageShack.us
Dupa cateva minute desfacem matrita .
Image

Uploaded with ImageShack.us



/8440/p1010263y.jpg[/img][/url]

Uploaded with ImageShack.us
Scoatem naluca si o punem in apa rece.
Image

Uploaded with ImageShack.us
Dupa cum ati vazut ,burta este de alta culoare decat corpul. Dupa ce scoatem naluca din apa si dupa uscarea ei ,o echipam cu carligul offset ,eventual o mai si pictam.
Image

Uploaded with ImageShack.us
Avem acum o super broscuta pentru cumatra stiuca.
Image

Uploaded with ImageShack.us

Numai bine...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Jucarii pentru copii

Post by Mihai Vinturache »

Trebuie sa recunosc ca, desi nu sunt atat de ahtiat dupa pescuitul la spinning incat sa-mi fac singur plasticele, ceea ce prezentati aici este deosebit. Si interesant si util pentru cei cu adevarat pasionati si care consuma sute de plastice pe sezon. Felicitari, sunteti printre putinii care ofera atatea detalii.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Jucarii pentru copii

Post by Indian Larry »

Mihai Vinturache wrote:... ceea ce prezentati aici este deosebit...... Felicitari, sunteti printre putinii care ofera atatea detalii.

Am subliniat ce era cel mai important. Nimic mai adevarat!

Sa ne traiti si multumim pentru informatii! Cand aveti timp liber, continuati sa ne impartasiti din experienta!
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Jucarii pentru copii

Post by Indian Larry »

@pupu

Aveti un mesaj privat.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Ti-am scris ,da am avut mai multe de citit si raspuns.

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Pentru a mari atractivitatea nalucii,mai puteti vopsi carligul offset ,bineinteles doar partea exterioara.Alegeti o culoare apropiata de cea a nalucii.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Fiind acoperit plumbul ,putem spune ca avem si un carlig ecologic.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Si inca o mica smecherie,daca din matrita, naluca a iesit cu bavuri sau vreti sa subtiati coada unui grub, cred ca ati observat ca taind cu foarfeca raman unghiuri destul de urate,incercati sa folositi un cuter rotund sau un cutit pentru pizza,o sa arate mult mai bine.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Numai bine...
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Pentru cei interesati, puteti acum sa comandati plastisol de pe Bleigussformen-shop.

Numai bine...
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Jucarii pentru copii

Post by PETREMAN »

Dl Pupu, v-ati gandit sa si comercializati cateva din minunatiile pe care le faceti?....daca da ,va rog sa-mi dati de veste ;) ....sunt interesat :lol:
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Nu,pana acum am facut pentru mine si pentru cativa amici . Totusi , un prieten care s-a intors in tara de putina vreme, ma bate la cap de ceva timp sa vacem o combinata ,are timp liber,e priceput, ma cam mananca, dar mai vedem. Ma bucur ca ati scris aici si cu ocazia asta sa stiti ca nu mai raspund la mesaje private , daca cineva mai are vreo intrebare ,curiozitzte ,e.t.c despre acest subiect sa posteze la vedere. Sper sa ne cunoastem si stam de vorba.

Numai bine...
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Jucarii pentru copii

Post by PETREMAN »

pupu wrote: Sper sa ne cunoastem si stam de vorba.
Si eu sunt de acord ca ar fi ok sa ne cunoastem si sa stam de vorba ;) .......dar broscoi dintraia de care faceti dv tot vreau :lol: :lol:
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Jucarii pentru copii

Post by pupu »

Si ca tot se vorbeste de vreo doi ani de elaztech ,iar acum se comercializeaza si la noi naluci din acest material , e interesant de stiut daca ati pescuit si voi cu asa ceva.

Numai bine...
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Jucarii pentru copii

Post by DRM »

Nu prea cred ca a folosit cineva, poate doar asa din gresala :lol:
Pana la urma ce aduce in plus acest material ?
In afara de pret normal. :P
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
Post Reply

Return to “Pescuit cu artificiale”