pescuieli de primavara

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

pescuieli de primavara

Post by costin stefanescu »

pt cine e interesat de-o baboiala poate merge pe Neajlov,la podul spre Stalpu,se prinde balos palmas,daca e soare se ia cam 4-5 kile,azi dupa ce a intrat soarele in nori n-a mai vrut deloc,apa rece dar limpede,linii fine ace de copca 2 libelule+ 1 viermus pe ac,la pietre pe Mihailesti se ia numai obleti degetari :lol: ,lume putina !
CatalinS
Posts: 13
Joined: 27 Jan 2010, 14:58

Re: pescuieli de primavara

Post by CatalinS »

La podul asta te referi?

http://wikimapia.org/#lat=44.2751349&lo ... 5&l=29&m=b

(e marcat cu steluta)

Mersi!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuieli de primavara

Post by costin stefanescu »

da ,acolo
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuieli de primavara

Post by costin stefanescu »

pt cei care si-au facut planuri wk asta pe Neajlov le dau o veste proasta,ieri am avut drumuri de facut la Oltenita si Giurgiu si in drumul de intoarcere a trecut peste pod la Calugareni,Neajlovul e mare si murdar asa ca schimbati destinatia,cu toate ca nu stiu unde s-ar putea merge la peste,majoritatea baltilor pe langa care am trecut erau cu gheata pe ele !
Relu
Posts: 41
Joined: 06 Mar 2011, 23:10

Re: pescuieli de primavara

Post by Relu »

In primul rand: Bine v-am gasit !

Ieri mi-am dat singur o veste proasta, si anume ca balta "Lilieci" ( cel putin in aceasta perioada ) e praf !
Dupa ce am discutat marti telefonic cu D-l Costel, confirmandu-mi ca totul e in regula, ca gheata care mai e se va topi, si dupa ce am citit pe forum ca ar fi o balta OK, am zis sa dau o fuga pana acolo cu feederul, dar am dat peste o balta cel putin dezolanta.
In afara de faptul ca eram singurii ( eu, frate-miu si un prieten ), am gasit o balta scazuta exagerat de mult, extrem de murdara si in proportie de 90% inghetata.
Imi pare rau ca primul meu post pe acest forum e unul de genul asta, dar am vrut macar sa nu se intepe si altii :cry:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by laloi »

Periplu azi pe rauri pe langa Bucuresti: Arges pe la tuburi la Dumitrana, 3-4 ore nimicuta, nimik si in jur (am luat un localnic din Magurele cu masina, m-a plimbat pe la zeci de locuri, nimik, apoi Sabar si Ciorogarla, tot nimik...), dupa ce l-am lasat in Magurele, mers si la Neajlov la \Stalpu la pod, am vazut la unii doar un carasel, ieri cica a mers bine :evil: ... In concluzie, nici un tac toata ziua (asa de pe la 10 pana la 17)... doar vremea perfecta.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: pescuieli de primavara

Post by cezar »

Relu wrote:In primul rand: Bine v-am gasit !

Ieri mi-am dat singur o veste proasta, si anume ca balta "Lilieci" ( cel putin in aceasta perioada ) e praf !
Dupa ce am discutat marti telefonic cu D-l Costel, confirmandu-mi ca totul e in regula, ca gheata care mai e se va topi, si dupa ce am citit pe forum ca ar fi o balta OK, am zis sa dau o fuga pana acolo cu feederul, dar am dat peste o balta cel putin dezolanta.
In afara de faptul ca eram singurii ( eu, frate-miu si un prieten ), am gasit o balta scazuta exagerat de mult, extrem de murdara si in proportie de 90% inghetata.
Imi pare rau ca primul meu post pe acest forum e unul de genul asta, dar am vrut macar sa nu se intepe si altii :cry:
Multumim ca ne-ai prevenit !
Probabil mai trebuie asteptat cu pescuitul la Lilieci.
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: pescuieli de primavara

Post by Armand »

Sambata am iesit la un gratar pe Neajlov in zona Stalpu.

Cat s-au prajit mititeii...am nadit un colt de apa mai linistit si am prins vreo 80 de obleti cat degetu.
Dati prin malai si prajiti crocanti au fost un deliciu(unul din pestii mei preferati).
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: pescuieli de primavara

Post by cezar »

Armand wrote:Sambata am iesit la un gratar pe Neajlov in zona Stalpu.

Cat s-au prajit mititeii...am nadit un colt de apa mai linistit si am prins vreo 80 de obleti cat degetu.
Dati prin malai si prajiti crocanti au fost un deliciu(unul din pestii mei preferati).
Sunt convins ca i-ai tavalit putin si prin mujdei ! ;)
Moamăăăă, ce poftă mi-ai făcut ! In WE urmator "iau masuri" !
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: pescuieli de primavara

Post by Armand »

Fara mujdei nu se poate ;)
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by laloi »

Armand, erau obleti sau sabioara? nu ca as sti eu diferenta (obleti am prins la Dunare, sabioara nu stiu cum arata), intreb doar fiindca au trecut unii pe langa mine si mi-au zis ca au prins sabioara la greu undeva pe la Iepuresti prin padure (tot Neajlov)... Si daca poti da detalii cam cum ai reusit, ac, momeala, nada etc, asa pe intelesul incepatorilor, eu merg sa prind orice, activitate sa am... Tks
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: pescuieli de primavara

Post by Dumitrescu Iancu »

laloi wrote:Armand, erau obleti sau sabioara? nu ca as sti eu diferenta (obleti am prins la Dunare, sabioara nu stiu cum arata), intreb doar fiindca au trecut unii pe langa mine si mi-au zis ca au prins sabioara la greu undeva pe la Iepuresti prin padure (tot Neajlov)... Si daca poti da detalii cam cum ai reusit, ac, momeala, nada etc, asa pe intelesul incepatorilor, eu merg sa prind orice, activitate sa am... Tks
Ac nr.14-16,fir 0.08-0,1,pluta 0,2-0,4g,un vierme pe ac,nada cam de orice fel si prajeala de obleti e asigurata... :lol: :lol: :lol:
A,mai e ceva:o varga cat mai usoara!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by laloi »

Multumesc, nea Iancu, lectia de prins obleti mi-ati predat-o odata la Pecineaga pe canal ;) , pe Dunare am mai exersat-o si eu cu succes, intrebarea pt Armand era mai mult legata de specia exacta (nu ca ar conta prea mult, tot peste e :D ) si de particularitati ale acestui stil pe Neajlov.
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: pescuieli de primavara

Post by Armand »

Eu am o vaga impresie ca Sabioara este denumirea populara pentru oblete.

Dupa cum a spus si Nenea Iancu :D

Fir 0.08-0.10, carlig de la 18 in jos, pluta de juma de gram preferabil cat mai compacta sa se ridice instant.
intre 1 si 3 viermi pe ac.

Daca vrei sa intri in fineturi, eu mai fac 2 shmekerii:
1)Exact pe nodul acului pun un varnis mic mic...si asta impiedica obletele sa iti scuipe viermele pe fir in sus.
2) Ultimul plumb, ala de echilibrare, se pune aproape de ac...sa semnalizeze instant muscatura.

In rest...nada data constat si care sa se imprastie dupa ce atinge apa!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by Mihai Vinturache »

Armand, in principiu asa este. Foarte multa lume vorbeste despre oblete spunandu-i sabioara dar...
Exista un "dar" pe care il spun din experienta proprie.
Obletele are solzii foarte mici, care cad foarte usor. Daca il iei in mana te umpli de solzi.
Mi s-a intamplat ca in cateva situatii in care m-am distrat la Dunare cu obleti sa prind cateva exemplare identice ca dimensiune, forma si colorit doar ca aveau solzii MULT mai mari si fixati foarte bine, nu cadeau de pe peste. In plus senzatia in palma era mult mai aspra si parea un peste mai rigid. Nu era vorba de pui de avat pentru ca aveau aceeasi gura ca obletele.
Singura explicatie pe care am gasit-o are in vedere faptul ca obletele prezinta doua varietati, respectiv "alburnus alburnus", obletele comun, care ajunge rar la 15-18 cm si "Chalcalburnus Chalcoides" cunoscut ca Oblete Mare, care ajunge frecvent la 25 cm. Cum n-am prins exemplare de aceasta dimensiune, nu pot sa pun mana in foc ca despre asta e vorba. Dar in mod sigur am avut in mana doi obleti foarte diferiti. Intrebandu-i pe moldovenii de la Iasi, care se aflau in apropiere, mi-au spus ca este o "sabioara". Dar si ei erau dupa cateva sticle de suc de struguri, asa ca... S-ar putea ca Sabioara sa nu fie acelasi lucru cu Obletele, desi, repet, multa lume foloseste aceasta denumire pentru oblete.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: pescuieli de primavara

Post by Armand »

Pe Dunare...se poate! Dar pe neajlov nu cred ca este oblete mare!

De exemplu in zona Moldovei, pe Siret, Suceava, Moldova, se prinde un alt peste mic si argintiu denumit populat Belditza. Si despre asta credeam ca e acelasi lucru cu obletele insa la o analiza mai amanuntita este ceva mai bondoc, si are gura mai mica si orizontala(nu oblica, ca la oblete).
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: pescuieli de primavara

Post by dutustoica »

Baieti, pentru clarificari, faceti un apel catre dl. profesor Burian.
E, uite ca l-am facut eu. ;) ;) ;)
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by laloi »

Las ca daca ajung eu la Neajlov in wk si prind vreunu, o bucata sigur sacrific si o duc la sediu sa o compar cu tabelu primit la bal :D
multumesc pt sfaturi, best
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: pescuieli de primavara

Post by Dumitrescu Iancu »

laloi wrote:Las ca daca ajung eu la Neajlov in wk si prind vreunu, o bucata sigur sacrific si o duc la sediu sa o compar cu tabelu primit la bal :D
multumesc pt sfaturi, best
Bine zis:daca prinzi vreunu`! :lol: :lol: :lol:
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by laloi »

Dumitrescu Iancu wrote:Bine zis:daca prinzi vreunu`! :lol: :lol: :lol:
Io-s pescar doar in acte... deci chiar o sa spun adevarul in legatura cu rezultatele :mrgreen: :D ... as mai zice ca i-am eliberat pe toti, dar m-am cam dedat la gustul obletilor (sau ce-or fi, dar de marimea hamsiilor ;) ), asa ca o sa-i halesc pe toti cu exceptia unuia...
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”