pescuieli de primavara

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: pescuieli de primavara

Post by Dumitrescu Iancu »

laloi wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:Bine zis:daca prinzi vreunu`! :lol: :lol: :lol:
Io-s pescar doar in acte... deci chiar o sa spun adevarul in legatura cu rezultatele :mrgreen: :D ... as mai zice ca i-am eliberat pe toti, dar m-am cam dedat la gustul obletilor (sau ce-or fi, dar de marimea hamsiilor ;) ), asa ca o sa-i halesc pe toti cu exceptia unuia...
Uite cum facem:eu las gluma de-o-parte,da` lasi si tu modestia:pescar DOAR in acte erai acum vreo trei ani;acum esti PESCAR ...cu acte! :lol:
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: pescuieli de primavara

Post by Petru Burian »

dutustoica wrote:Baieti, pentru clarificari, faceti un apel catre dl. profesor Burian.
E, uite ca l-am facut eu. ;) ;) ;)
Stimati colegi
Celor care au ridicat problema diferentierii intre Obleţ, Beldiţă si Sabiţă, in mod normal trebuia sa le spun:
„Păi bine fratilor, dupa atatia ani voi nu aveti un exemplar din cartea „Pestii apelor noastre – mic determinator de specii” !??? :evil: :evil: :evil:
Dar tac chitic, deoarece ultima editie s-a epuizat si din motiv de criza, nici nu vad cand va fi reeditata :(
Prin urmare, veti gasi la link-urile de mai jos, o explicatie rezumativa, folosind extrase din textul cartii.

http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=19&t=978
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=19&t=979
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=19&t=980

Fire intinse, capturi marete :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by laloi »

Dl. Burian, multumiri pt clarificari, acuma DACA prind ceva, macar stiu ce :D
Numai bine
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: pescuieli de primavara

Post by pytzy »

laloi wrote:Dl. Burian, multumiri pt clarificari, acuma DACA prind ceva, macar stiu ce :D
Numai bine
Ideea este sa prinzi ceva si dupa aceea vedem noi ce este... :lol:
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: pescuieli de primavara

Post by Armand »

Multumim frumos Domnu Burian.

Discutia initiala insa era daca exista o diferenta intre Oblete si Sabioara...sau mai precis daca Sabioara este o specie diferita sau o denumire locala a obletelui.

Sabita este si ea oarecum asemanatoare insa ceva mai mare ca dimensiuni si din pacate nu se gaseste pe Neajlov...locul unde a inceput galceaba :D
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: pescuieli de primavara

Post by Petru Burian »

Armand wrote:Multumim frumos Domnu Burian.
Discutia initiala insa era daca exista o diferenta intre Oblete si Sabioara...sau mai precis daca Sabioara este o specie diferita sau o denumire locala a obletelui.
Sabita este si ea oarecum asemanatoare insa ceva mai mare ca dimensiuni si din pacate nu se gaseste pe Neajlov...locul unde a inceput galceaba :D
Domnule Armand
In citatul de mai sus, sunt 2 intrebari total diferite:
1. -- „exista o diferenta intre Oblete si Sabioara...sau mai precis daca Sabioara este o specie diferita ” ?
Raspunsul este categoric DA, daca Săbioară = Sabiţă :!: :!: :!:
In acest caz vorbim nu numai de specii, dar si de genuri diferite => grad de inrudire mica.
2. -- „Sabioara este o … denumire locala a obletelui.”
Raspunsul este DA, adica in acest caz vorbim de o denumire locala, avand in vedere ca prezenta Sabitei (Pelecus cultratus) in r. Neajlov, ar fi cel putin surprinzatoare :o :shock: => inca o dovada cate confuzii pot genera denumirile populare.
3. -- In alta ordine de idei, adica pana veti avea „faptasul in mana” iata cateva argumente in favoarea ideii ca denumirile populare de Săbioară si Sabiţă, in general :lol: definesc aceeasi specie:
** In cartea „Pestii apelor noastre” Ed. Stiintifica 1959, autorul George D. Vasiliu indica pt. Sabiţă (Pelecus cultratus) urmatoarele denumiri populare:
Saghie, Saghiţă, Săbioară, Săghişoară, Săbicioară, Săbîiţă, Bîrcie.
** In cartea „Édesvizi halak (Pestii apelor dulci)” Ed. Ceres, Buc. 1972, autorul Gyurkó István aminteste pt. aceeasi Sabiţă urmatoarele denumiri populare, indicand si regiunea:
Bîrcie (Mehedinti), Sabie (Romanaţi, Dolj, Severin), Saghie (Moldova), Săbioară (Ialomiţa), Săghişoară (Bârlad), Săgeată (Tighina).

Concluzia 1. – Nu degeaba insist mereu sa folosim si denumirile stiintifice. Numai astfel pot fi evitate multe confuzii grosolane, derivate din folosirea denumirilor populare, care sunt extrem de variate, difera de la o regiune la alta si deseori pot desemna aceasi specie sau specii total diferite. :evil:

Concluzia 2. - Sabiţa (Pelecus cultratus) este o specie care se recunoaste foarte usor, nu este asemanatoare cu alte specii +/- inrudite, iar pe baza descrierii date, sper ca si cei care nu o cunosteau, o vor recunoaste de aici inainte :D :lol:
Fire intinse si capturi marete :!: :!: :!:
Last edited by Petru Burian on 21 Mar 2011, 07:36, edited 1 time in total.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuieli de primavara

Post by costin stefanescu »

azi pe la pranz am fost pe Arges,vreme de cacat insa am zis sa ies din casa ca prea bolesc de fro saptamana,bine ca n-a plouat asta mai lipsea,apa curata scazuta numa buna de pescuit,am pescuit la bologneza insa la fund cu momitor si forfacul de 1,4 m,momeala viermusi,nu sant eu meserias pe rauri insa am prins cateva kile de scobar,avand in vedere ca e prima oara cand pescuiesc la scobar ,sant chiar multumit ,saptamana viitoare cica se incalzeste,mai dau o fuga sa ma antrenez pt Delta :twisted: :lol:


Image










Image









Image











Image















Image
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pescuieli de primavara

Post by Discretul »

Super marfa!as fi mers si eu..si-asa am stat in casa si ieri si azi!Bravo!Felicitari! :)
0767886500
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: pescuieli de primavara

Post by catalin232 »

In ce zona ati pescuit ?...daca nu sunt prea indiscret...

Va multumesc anticipat !
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: pescuieli de primavara

Post by PETER »

Pe mine m-ar interesa ce nada si cita ai folosit?
Deasemeni descrie si montura folosita.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuieli de primavara

Post by costin stefanescu »

am fost la km 36,pe sub pod si in aval cativa km pana am ajuns la un viitor baraj,acolo sant tot felul de baltoace,balastiere,utilaje zici ca esti pe luna :lol:, urat ca dracu',insa acolo e mai moale Argesul; Peter,tu care esti meserias la scobareala ma intrebi pe mine de nada :lol: ,ar trebui sa te intreb eu pe tine,am luat o punga de 1 kil de nada pt rau de la Trabuco,care mirosea a branza si inca o punga de juma de kil speciala de scobar pt timp rece,marca n-o mai stiu dar era ceva cu sange mi-a zis tipul,le-am amestecat,am pus niste apa sa se lege si asta am bagat in cosulet,deci in total 1,5 kile de nada= 12 lei,din care n-am consumat decat jumate :D ,daca e sa te iei dupa aia care tot fac reclama pe la emisiuni,ar trebui sa cumperi tot magazinul pt o zi de pescuiala,noroc ca noi nu estem prosti :lol: salutari de la Bucale', Peter !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuieli de primavara

Post by costin stefanescu »

montura f.simpla,cosulet naditor,opritor apoi forfac f.lung de 1.4,fir 0.18,ac fin de caras si trei viermusi pe ac,doi albi si unul rosu,am incercat cu forfac mai scurt de 30 cm si n-a vrut,trebuie incercat mereu,poate o data vrea lung ,alta data scurt,nu se stie !
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: pescuieli de primavara

Post by PETER »

costin stefanescu wrote:am fost la km 36,pe sub pod si in aval cativa km pana am ajuns la un viitor baraj,acolo sant tot felul de baltoace,balastiere,utilaje zici ca esti pe luna :lol:, urat ca dracu',insa acolo e mai moale Argesul; Peter,tu care esti meserias la scobareala ma intrebi pe mine de nada :lol: ,ar trebui sa te intreb eu pe tine,am luat o punga de 1 kil de nada pt rau de la Trabuco,care mirosea a branza si inca o punga de juma de kil speciala de scobar pt timp rece,marca n-o mai stiu dar era ceva cu sange mi-a zis tipul,le-am amestecat,am pus niste apa sa se lege si asta am bagat in cosulet,deci in total 1,5 kile de nada= 12 lei,din care n-am consumat decat jumate :D ,daca e sa te iei dupa aia care tot fac reclama pe la emisiuni,ar trebui sa cumperi tot magazinul pt o zi de pescuiala,noroc ca noi nu estem prosti :lol: salutari de la Bucale', Peter !
E bine ce ai facut, mai poti sa adaugi si Benzar Ice Mix, da randament ;)
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuieli de primavara

Post by costin stefanescu »

azi am ai bifat un antrenament pt delta :D , a fost super misto,vremea placuta,scobarii au raspuns prezent la apel,lume ca la balamuc,mai multi decat in WK :evil: ,de data asta a vrut si Rubliov sa se antreneze si am fost impreuna :) ,noi am ajuns pe la 10.30 si nu mai aveam loc,a trebuit sa stam intr-o mlastina,noroc ca aveam cizmele,locurile bune erau ocupate de habarnagii care stateau si se uitau la noi cu prindeam :lol: iar ei pe locuri super frecau menta si tineau locurile ocupate degeaba :evil: ,ma rog ,Rubliov a fost f.bucuros ca are peste prins de el pt Buna Vestire,singura mahnire a fost ca nici acum nu a picat nici macar o mrenuta cat de mica,data viitoare schimb nada si locatia !




Rubliovul in actiune :D






Image








Image








Image









Image
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: pescuieli de primavara

Post by rubliov »

am prins peste de 4 tigai pline ochi!adicatelea fro op-spe!costin fro 30(nenumarati dar prea a enervat lumea din jur!).timp perfect,pacat ca am avut doat fes nu si sapca,ne-a ars soarele si vantul,m-am bucurat de primii scobarus per nasus din viata mea si de un stil de pescuit care m-a captivat.
pe rau era lume ca pe-o balta suprapopulata.am vazut capturi si la trei meseriasi din olt care pescuiau tot cu feder dar intr-un loc perfect.
in rest ce sa zic?nada si instalatia la fel cum a postat Costin(numit si raureanu pana va fi dunareanu...) mai sus.
Last edited by rubliov on 24 Mar 2011, 12:36, edited 1 time in total.
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: pescuieli de primavara

Post by rubliov »

vin cu o completare pentru cei ce nu doresc sa traiasca aventura traversarii bucurestiului :plecati devreme si intorceti-va tarziu in noapte.din centru la autostrada o ora si ceva,intre 8 si 10 si 9 20.seara de la rau pana-n colentina 2 ore jumate.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuieli de primavara

Post by costin stefanescu »

am fost ieri dar a schimbat nada,am pescuit cu nada speciala de mreana de la meseriasul ungur nu mai stiu cum il cheama :? ,am prins doar o mrenuta de 400 de gr si altceva nimic,vant ca la balamuc,m-am intalnit cu Evo care a prins 2 carasi frumosi , semn ca incepe sa mearga carasul,probabil ca saptamana viitoare va fi mai prolific,Mihai si Geo au ciupit ceva scobar la nada icemix+ttx
User avatar
smilebogdan
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2011, 11:13
Location: Voluntari
Contact:

Re: pescuieli de primavara

Post by smilebogdan »

Salutare. Ieri am fost la pescuit pe Arges in 1 Decembrie, am fost impreuna cu 3 amici, era un vant foarte puternic, praful il stergeam cu mana de pe fata, am incercat la lingurita si twister, apoi ne-am retras intr-o groapa unde cred ca a fost cariera de nisip, apa era foarte limpede , am incercat la viermisori, pufuleti, rame, porumb, libelule, insa nici un rezultat, nici macar o miscare. Tot ieri pe Hagiesti, au fost niste prieteni, rezultatul 1 ciortan la 1 kg sicativa carasi. Concluzia este ca mai trebuie sa asteptam putin, apa este inca prea rece.
Pesimistul este un Optimist bine informat !
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: pescuieli de primavara

Post by catalin232 »

Unde ati pescuit pe arges la scobar? In spate la cariera Corsaru Rosu amonte de baraj ?
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: pescuieli de primavara

Post by Pacapescarul »

Catalin s-a prins intre podul de beton si barajul cu acoperisurile albastre. Din pacate s-a terminat distractia, in weekendul ce a trecut nu s-a mai prins nimic. Se pare ca a luat-o la deal.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”