pescuieli de primavara

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by Mihai Vinturache »

Sambata am mai facut o iesire la locul descris de Paca. Are dreptate. De aceasta data am fost inarmat si cu momeala cu care s-a prins f. bine saptamanile trecute. Rezultate modeste si doar mrenute, scobarul nu s-a mai aratat. Aceleasi rezultate le-au avut si ceilalti aflati in zona. Foarte putin scobar. Concluzia este cea spusa de Paca, probabil ca scobarul a inceput sa urce.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
catalin232
Posts: 62
Joined: 22 Dec 2010, 16:38

Re: pescuieli de primavara

Post by catalin232 »

Pacapescarul wrote:Catalin s-a prins intre podul de beton si barajul cu acoperisurile albastre. Din pacate s-a terminat distractia, in weekendul ce a trecut nu s-a mai prins nimic. Se pare ca a luat-o la deal.
Banuiam eu ca acolo este locul ... si eu m-am trezit cam tarziu..asta e , incerc anul viitor ca acum intram in prohibitie.
Multumesc pentru raspuns !

PS: In aval de barajul de la Bolintin nu a incercat nimeni dupa Mreana ? E posibil sa fie si ceva scobar in zona, daca a luat-o din loc o sa se opreasca pe acolo ....
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pescuieli de primavara

Post by Radu Ionut »

buna ziua,
n am pescuit nici o data pe rau si mi ar placea sa merg si eu anul acesta. vad insa ca pomeniti de anul viitor. de ce anul viitor? dupa prohibitie nu mai merge mreana si scobarul sau alti pesti pe rau?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: pescuieli de primavara

Post by cezar »

Radu Ionut wrote:buna ziua,
n am pescuit nici o data pe rau si mi ar placea sa merg si eu anul acesta. vad insa ca pomeniti de anul viitor. de ce anul viitor? dupa prohibitie nu mai merge mreana si scobarul sau alti pesti pe rau?
Mreana se mai prinde, dar mai rar; scobarul a urcat la deal, cautand ape mai reci. Nu se mai prinde decat vreun intarziat.
Dar mai intra cate un carasel, un clean, o albitura, chiar si cate o stiuca, unii au noroc chiar de salau ...
Mai sunt si locuri de obleti, iar unde-i oblete este si avat...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: pescuieli de primavara

Post by Mihai Vinturache »

Pescuitul pe rauri este un pescuit mai dificil decat cel la apa statatoare. Este influentat de multi factori (perioada anului, temperatura apei, transparenta apei, hrana pe care o gaseste in mod natural in perioada respectiva etc.) iar pestele de rau este mult mai suspicios. Din acest motiv trebuie sa cunosti bine locurile si biologia pestilor pe care vrei sa-i prinzi. Altfel, trebuie sa ai multa rabdare, pentru ca exista riscul ca primele iesiri sa fie dezamagitoare. Iti recomand ca primele iesiri sa le faci impreuna cu cineva care are exprienta in acest tip de pescuit.

Discutia la care faci tu referire are o mica istorie. Noi pescuim de regula pe Dunare, in Delta sau prin baltile din jurul Bucurestiului. Primavara devreme acest ape sunt inabordabile, in schimb raurile (Arges, Sabar, Neajlov etc.) dau rezultate bune. Asa ca pentru primele iesiri ale anului ne orientam catre rauri. Dupa prohibitie, ne intoarcemla locurile noastre favorite iar raurile... raman pentru la anul.
Pescarii carora le place pescuitul pe rau obtin insa rezultate frumoase tot anul. Mai ales in ultimii ani, de cand industria nostra s-a prabusit cu totul, viata acvativa din rauri si-a revenit spectaculos si auzim de tot mai multe vesti bune. Avem colegi experti in asa ceva si s-ar putea sa primesti mai multe sfaturi.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pescuieli de primavara

Post by Victor »

am primit o invitatie de la un vecin sa mergem la o baboiala mica pe 22.03 2012
avind in vedere ca stau pe sos alexandriei vecinu sa gindit la naipu .
a trecut cineva pe acolo sau stie cineva daca sa dezghetat
0762965992
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”