Lestare pluta

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Lestare pluta

Post by PETER »

Image

C este buna
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Lestare pluta

Post by Geo »

Excelent, Peter!
Scurt şi la obiect, mai sugestiv decât o mie de cuvinte.
Aşteptăm exemplificări şi pentru fineţuri...
Pescuitul = Relaxare în natură
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Lestare pluta

Post by laloi »

Imi scuzati ignoranta, dar chiar nu imi dau seama cum se prinde peste cu acest ansamblu... carligul este in plumb? sau langa? si cele 2 bilute de la intrarea si iesirea din pluta sunt din? Chiar am niste plute din astea, scrie un gram, dar inca nu am gasit o metoda optima de a le folosi... asa cum se vad in poza ar fi perfect... multumesc anticipat
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Lestare pluta

Post by Albatrin »

laloi wrote:Imi scuzati ignoranta, dar chiar nu imi dau seama cum se prinde peste cu acest ansamblu... carligul este in plumb? sau langa? si cele 2 bilute de la intrarea si iesirea din pluta sunt din? Chiar am niste plute din astea, scrie un gram, dar inca nu am gasit o metoda optima de a le folosi... asa cum se vad in poza ar fi perfect... multumesc anticipat
Plumbul de jos este doar pentru stabilirea adâncimii iar alicele de sus sunt pentru lestarea plutei şi fixare ei, nu-i aşa Peter?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Lestare pluta

Post by cezar »

Deduc faptul ca plumbul de jos este inlaturat dupa stabilirea adancimii, iar echilibrarea sistemului se face cu alice spintecate, care pot fi eventual coborate mai aproape de carlig, nu ?
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Lestare pluta

Post by laloi »

pai si ramane carligul asa atarnand dupa ce se scoate plumbul de jos? ar trebui o rama tare obeza :D
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Lestare pluta

Post by PETER »

Lestarea prezentata este pt stilul match, este o pluta waggler fixata cu 2 alice de plumb.
Ce se vede la capatul firului, este un plumb de masurat adincimea apei, care are incorporat o bucata de pluta in care se infige cirligul.(sunt si alte tipuri de plumbi pt aflarea adincimii, "broasca" cu arc, am sa-l postez mai tirziu) Dupa aflarea adincimii, acest plumb se indeparteaza, iar cirligul va fi exact pe fund.
Adincimea se masoara cu pluta echilibrata, in prealabil.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Lestare pluta

Post by mikcutu »

Daca apa este mai mare de 1,5 m, cum se mai face aruncarea?
Din ce inteleg eu, pluta este fixa, nu culisanta. Deci lansarea va fi cam dificila...
Aceeasi problema am intampinat-o si cu plutele culisante. Nu pot trece opritorul plutei de inelul mic ca mi se incurca aruncarea...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Lestare pluta

Post by PETER »

Last edited by PETER on 18 Jan 2010, 17:57, edited 1 time in total.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Lestare pluta

Post by PETER »

mikcutu wrote:Daca apa este mai mare de 1,5 m, cum se mai face aruncarea?
Din ce inteleg eu, pluta este fixa, nu culisanta. Deci lansarea va fi cam dificila...
Aceeasi problema am intampinat-o si cu plutele culisante. Nu pot trece opritorul plutei de inelul mic ca mi se incurca aruncarea...
Plutele fixe se folosesc pentru adincime de pina la 2/3 din lungimea batului, sau cu varga si bologneza..
Plutele culisante se folosesc la adincimi mari, care depasesc lungimea lansetei, si se face nod opritor pe fir.
Nu folosi opritoarele din cauciuc.
Image
Last edited by PETER on 28 Oct 2009, 14:37, edited 1 time in total.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Lestare pluta

Post by laloi »

multumesc mult de explicatii :) , dar sunt pt nivelul avansati, mai trebuie sa exersez pana atunci :)
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Lestare pluta

Post by Albatrin »

PETER wrote:
mikcutu wrote:Daca apa este mai mare de 1,5 m, cum se mai face aruncarea?
Din ce inteleg eu, pluta este fixa, nu culisanta. Deci lansarea va fi cam dificila...
Aceeasi problema am intampinat-o si cu plutele culisante. Nu pot trece opritorul plutei de inelul mic ca mi se incurca aruncarea...
Plutele fixe se folosesc pentrua dincime de pina la 2/3 din lungimea batului, sau cu varga.
Plutele culisante se folosesc la adincimi mari, care depasesc lungimea lansetei, si se face nod opritor pe fir.
Nu folosi opritoarele din cauciuc.
Iar dacă laşi capetele nodului de 2-3 cm alunecă şi mai bine prin inele. Oricum lansările la match se fac altfel decât cele obişnuite cu momela pe fund, cu bambine sau senzori iar lanseta trebuie sa fie una dedicată.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”