Pescuitul la feeder

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
Anelin
Posts: 12
Joined: 23 Mar 2010, 22:16

Pescuitul la feeder

Post by Anelin »

Salutare.
Sint incepator la acest stil si doresc sa il folosesc pe raurile de pe linga Bucuresti (Arges,Neajlov,Sabar).
Ma intereseaza ce tip de lanseta se preteaza pescuitului pe rau,monturi,tipuri de cosulete,nade si cam tot ce trebuie cunoscut despre acest mod foarte placut de a pescui.
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Pescuitul la feeder

Post by Pacapescarul »

Din mesajele schimbate pe PM, Anelin si-a achizitionat un bat de feeder de la Energo. Nu-i mai ramane decat sa-i faca botezu' in garla.

PS: Acum am citit ca l-a dat la apa.La cat mai multe capturi si bineinteles, mai mari. :lol:
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Anelin
Posts: 12
Joined: 23 Mar 2010, 22:16

Re: Pescuitul la feeder

Post by Anelin »

Luni ma duc sa ridic batul de la Energo desi inca nu sint sigur de alegerea facuta(adica daca o actiune de 20-50 va fi suficienta pentru rau).Cit despre datul la apa am dat cu o "minunatie" a tehnicii.Cred ca e o batrinica a stilului feeder.Un bat de la gipo pe care il am de vreo 10 ani si care se lauda cu actiuni pentru toate apele:incepe cu 20-40continuind cu 40-80,80-100,120-150.In fine e un par de 3 m cu 4 varfuri.Ma mir ca a semnalizat mreana cit degetul la cit de rigid era virful fie el si cel mai sensibil din set.
Botezul sper sa il fac saptamina de vine pe Arges sau in cel mai rau caz in perioada pastelui cind o sa dispar ca magarul in ceata si o sa fug la Olt spre bucuria sotiei si a socrilor.
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Pescuitul la feeder

Post by Pacapescarul »

Daca ai timp da o fuga la targ la baneasa. Cei de la total fishing au expusa toata gama de feeder-e de la energo si au si preturi mai bune.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Anelin
Posts: 12
Joined: 23 Mar 2010, 22:16

Re: Pescuitul la feeder

Post by Anelin »

Am fost la tirg chiar in prima zi dar la total fishing nu aveau decit doua feedere Maver,nici urma de Energo.Cit despre preturi si la tirgul asta produsele sint mai scumpe decit in magazin(nu cu mult dar mai scumpe).
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Pescuitul la feeder

Post by Pacapescarul »

Eu am fost ieri si mi-am luat un feeder energo de 4,20m cu actiune pana la 150g. A fost cu 20ron mai ieftin decat la fisela.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Pescuitul la feeder

Post by mircea60 »

Am incercat feederul pe neajlov samnbata 27.03 fara nici un rezultat,nici macar o trasatura nu am avut.Eu am un feeder de la siweida,de fapt 2 de care sunt foarte multumit,am reusit sa dau afara un ciortam de 2,5 kg fara probleme.
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Pescuitul la feeder

Post by cleniacul »

eu am doua feedere un maver thor heavy de 3,6 m max 100 g si un geologic de la decathlon 3,6 m max 75 g maver-ul este extrem de sensibil pe trasatura inclusiv cu virful heavy am prins sabioara si clean cit degetul mic fiind foarte vizibile trasaturile in schimb la drill nu ai nici o emotie este foarte puternic geologicul in schimb se incarca bine in lanseu si e mai moale in drill te distrezi mai mult. pentru riu cred ca un feeder de 70-80 g e cel mai bun de ex eu acum pe arges dau cu cosulet de 40 g
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Pescuitul la feeder

Post by cleniacul »

nu stiu daca trebuie sa ne gindim neaparat la feedere ce peste mare putem scoate cu ele ci mai degraba cred ca trebuie sa ne orientam sa avem varfuri de calitate care sa arunce cit mai mult si sa semnalizeze si trasaturile fine lucru necesar in perioada asta cind pestele maninca slab lucrul asta mi se pare foarte evident folosind cele doua feedere cu aceleasi greutati si cosulete si maver-ul cistiga de departe desi mai mult imi place sa folosesc geologicul .simbata asta ma duc pe buzau la mreana scobar si clean si voi avea ambele bete la mine voi vedea atunci care e mai bun
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Pescuitul la feeder

Post by cleniacul »

ieri si alaltaieri am fost pe bz dupa scobar si mreana am dat la viperesti maruntisu si valea lupilor rezultate foarte aproape de zero
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Pescuitul la feeder

Post by rebeu »

La feeder? S-a lenevit aşa de mult Buzăul sau e o tehnică nouă?

LE: N-am mai pescuit pe Buzău de pe vremea cănd "lucram" la baraj la Siriu. Anii '80. Era prea "nervos" după părerea mea. :mrgreen:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Pescuitul la feeder

Post by mircea60 »

rebeu wrote:La feeder? S-a lenevit aşa de mult Buzăul sau e o tehnică nouă?

LE: N-am mai pescuit pe Buzău de pe vremea cănd "lucram" la baraj la Siriu. Anii '80. Era prea "nervos" după părerea mea. :mrgreen:
Nu am pescuit niciodata pe buzau si am auzit ca are scobar destul de mult.Pentru o partida frumoasa de pescuit la scobar vin chiar si la buzau nu este o problema :D
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul la feeder

Post by Mihai Vinturache »

Dintre pescarii de feeder care vin maine la cafenea imi poate vinde si mie cineva 2-3 cosulete?
Am luat azi o lanseta si 2 cosulete din Dragon, dar cosuletele nu prea seamana cu ce am vazut pe la voi.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Pescuitul la feeder

Post by cleniacul »

Mihai Vinturache wrote:Dintre pescarii de feeder care vin maine la cafenea imi poate vinde si mie cineva 2-3 cosulete?
Am luat azi o lanseta si 2 cosulete din Dragon, dar cosuletele nu prea seamana cu ce am vazut pe la voi.
du-te la baracuda si gasesti acolo feedere bune ,deasemeni si linga captain hook la magazinul ala au niste cosulete cam deformate dar sint bune si ieftine se indreapta usor
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Pescuitul la feeder

Post by cleniacul »

si la magazinele din ghencea gasesti feedere bune si destul de ieftine
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Pescuitul la feeder

Post by cleniacul »

rebeu wrote:La feeder? S-a lenevit aşa de mult Buzăul sau e o tehnică nouă?

LE: N-am mai pescuit pe Buzău de pe vremea cănd "lucram" la baraj la Siriu. Anii '80. Era prea "nervos" după părerea mea. :mrgreen:
nu inteleg din postare daca stiti exact ce e acest stil la feeder ,dar buzaul in aceasta perioada numai lenes nu e si am dat si cu cosulet de 60 de g si tot il mai plimba curentul
Anelin
Posts: 12
Joined: 23 Mar 2010, 22:16

Re: Pescuitul la feeder

Post by Anelin »

Stie cineva daca se gasesc la vanzare feedere mai grele de 60? Ma intereseaza mai ales open cage feedere pentru rau.Sau poate o metoda de a le suplimenta lestul astfel incit sa tina bine fundul fara sa se dezechilibreze.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Pescuitul la feeder

Post by rebeu »

cleniacul wrote:
rebeu wrote:La feeder? S-a lenevit aşa de mult Buzăul sau e o tehnică nouă?

LE: N-am mai pescuit pe Buzău de pe vremea cănd "lucram" la baraj la Siriu. Anii '80. Era prea "nervos" după părerea mea. :mrgreen:
nu inteleg din postare daca stiti exact ce e acest stil la feeder ,dar buzaul in aceasta perioada numai lenes nu e si am dat si cu cosulet de 60 de g si tot il mai plimba curentul
Consider pescuitul la feeder mult prea sensibil pentru ape repezi. Dar nici n-am practicat să vad dacă aşa e. Imi amintesc Buzăul ca fiind foarte rapid şi învolburat. Nu reuşesc să-mi închipui ce se poate pune în coşuleţ să se poată menţine până când peştele reuşeşte să-l repereze şi apoi să se prezinte la atac pentru ce-am pus în ac.
Cred că pescuitul la feeder este pentru oamenii mult mai puţin leneşi comparativ cu mine. :lol: :lol: :lol:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”