TTX

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

TTX

Post by Dumitrescu Iancu »

La magazinul Robert(Trabucco) din Obor gasiti TTX importat din Ungaria, la pretul de 5 lei/kg!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: TTX

Post by PETER »

Este f. scump la acest pret.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: TTX

Post by Geo »

Peter, ai putea să ne spui cam care ar fi un preţ corect ?
Cred că e bine să îl ştim şi noi.
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: TTX

Post by PETER »

La Cj pretul mediu este de 3 lei (Varsat, proaspat)
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: TTX

Post by Dumitrescu Iancu »

PETER wrote:La Cj pretul mediu este de 3 lei (Varsat, proaspat)
Tot vrac e si in Obor!Cu 3 lei il cumpara Robert la prima mana,tot de undeva din Ardeal!Tinand cont si de transport(Cluj-Bucuresti)...Stie cineva cat e cel din Niro?
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: TTX

Post by Mihai Vinturache »

Cer si eu o lamurire, nu radeti de mine.
Ce e acest TTX? :oops:
Eu am mai citit pe undeva de el, stiu ca este un produs rezidual de la ceva prelucrare si ca da rezultate la pescuit ciprinide. Stiu ca se gaseste in magazinele de specialitate sub tot felul de denumiri comerciale foarte scumpe dar vreau niste lamuriri mai complete. Ce este, cum se utilizeaza (ca atare, in amestec, ca aroma etc.) si cand (apa calda, apa rece).
Chiar daca in Buc e 5lei/kg fata de 3 in Cluj, tot mi se pare un pret convenabil fata de alte produse.
Multumesc !!!
Last edited by Mihai Vinturache on 29 Mar 2010, 21:12, edited 1 time in total.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: TTX

Post by Armand »

Din ce stiu eu, TTX este Turta de porumb. Este un produs rezidual ce ramane in urma extragerii uleiului din germenii de porumb.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: TTX

Post by Dumitrescu Iancu »

Cam asa stiu si eu,dar il rog pe Peter sa ne lamureasca!TTX-ul din Obot are granulatia uruielii de cereale,deci este macinat!
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: TTX

Post by PETER »

TTX este un reziduu obtinut prin procesarea industriala a uleiului de porumb
(tourteaux de germes de maîs)
Germenii de porumb sunt incalziti si presati, rezultind uleiul de porumb.
Nu are o concentratie mare de ulei.
TTX-ul are culoarea cafelei cu lapte si are o granulatie neuniforma.
Are un miros placut de biscuiti, si este o nada colanta.
TTX-ul are o valoare nutritiva mare si ar trebui folosit pentru pestii care prefera o astfel de nada :
-crapul,
-platica,
-carasul.
Fiind o nada colanta, se va folosi in amestec cu alte componente, in general fara a mai fi aditivat.
1 kg de TTX(absoarbe cca. 2 litri de apa, in unele cazuri si mai mult) inmuiat, poate fi amestecat cu 3-4, chiar 5 kg de nada uscata !!!!!!!
Este recomandat sa fie lasat peste noapte, acoperit cu 2-3 cm de apa, pt ca are proprietatea de a prelua destul de multa apa.
Pe vreme calda este recomadabil sa fie pus intr-un loc racoros, pt ca poate fermenta, in cazul in care se foloseste un aditiv dulce, sau se poate acri.
(Atentie, crapului ii place porumbul la limita fermentatiei……)
Apoi se amesteca cu alte nade, fara a mai fi adaugata apa , si se lasa la omogenizat cca. 10-15min.
In general , se foloseste pt momitor, neamestecat cu alte "prafuri" , si in ape unde curentul este mai tare.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: TTX

Post by Dumitrescu Iancu »

Multumim,Peter!Clar si la obiect ca intotdeauna!
User avatar
szebastian
Posts: 11
Joined: 11 May 2011, 14:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TTX

Post by szebastian »

Din pacate vazand ca se vinde s-a scumpit inclusiv la d-nul Robert care nu mai are magazin in Obor ci undeva spre gara Obor,intersectia Ferdinand cu Pantelimon.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: TTX

Post by cezar »

szebastian wrote:Din pacate vazand ca se vinde s-a scumpit inclusiv la d-nul Robert care nu mai are magazin in Obor ci undeva spre gara Obor,intersectia Ferdinand cu Pantelimon.
In Dragonul Rosu este 3,5 lei/kg, la chinezoi !
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TTX

Post by arlan »

cezar wrote:
szebastian wrote:Din pacate vazand ca se vinde s-a scumpit inclusiv la d-nul Robert care nu mai are magazin in Obor ci undeva spre gara Obor,intersectia Ferdinand cu Pantelimon.
In Dragonul Rosu este 3,5 lei/kg, la chinezoi !
in ultimul weekend in DrRosu 6, in spate, si varsat si la punga de 1 kg, cine intreaba = 5 lei/kg, cine cumpara si functz de cat s-ar putea mai ieftin ...... dar pana la 3.5 lei?!!! ..... poate la sac pentru Costin ..... :roll: :lol: :lol:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: TTX

Post by cezar »

arlan wrote:
cezar wrote:
szebastian wrote:Din pacate vazand ca se vinde s-a scumpit inclusiv la d-nul Robert care nu mai are magazin in Obor ci undeva spre gara Obor,intersectia Ferdinand cu Pantelimon.
In Dragonul Rosu este 3,5 lei/kg, la chinezoi !
in ultimul weekend in DrRosu 6, in spate, si varsat si la punga de 1 kg, cine intreaba = 5 lei/kg, cine cumpara si functz de cat s-ar putea mai ieftin ...... dar pana la 3.5 lei?!!! ..... poate la sac pentru Costin ..... :roll: :lol: :lol:
Eu am luat cu 3,5 kg ! Am si usorul avantaj ca dupa vreo doi ani de stat in China, o mai rup pe chinezeste ;)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: TTX

Post by Mihai Vinturache »

Din pacate, nu cunosc explicatia stiintifica (dar o pun pe seama excesului de ingrasaminte si a modificarilor genetice), este o mare diferenta calitativa intre ttx romanesc sau unguresc si cel chinezesc. Adica cel chinezesc e mai prost si rezultatele sunt semnificativ diferite.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: TTX

Post by rebeu »

Am o maaare nelămurire: Nu-i mai ieftin mălaiul? Ce-are TTX-u' ăsta aşa de special?

Combinaţia Mălai+Pesmet+Benzar+Seminţe de cânepă iese în cel mai rău caz pe la 5.5roni/Kg.

Mă lămureşte şi pe mine cineva?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: TTX

Post by nexu »

rebeu wrote:Am o maaare nelămurire: Ce-are TTX-u' ăsta aşa de special? Mă lămureşte şi pe mine cineva?
Intr`adevar, are ceva special...are un mirosssssssssss si`un gust, de nu`i adevarat...ca sa nu mai vb de consistenta pe care i`o da nadei ;)
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: TTX

Post by Mihai Vinturache »

Radule si eu am fost suspicios asa ca pescuiesc cu ttx doar de circa 1,5 ani.
Avantaje: poate fi folosit in stare pura doar umectat (miroase de imi vine mie sa-l mananc) sau poat fi inclus in orice fel de combinatie. Deci e simplu de pregatit. In functie de cata apa ii adaugi, sau de amestecul pe care il faci, poate fi folosit si ca nada "de aruncat" si pentru arc. Asa cum am spus miroase foarte tare deci are arome deja inluse si deoarece rezulta din presarea porumbului are si uleiuri deja incluse. Practic este o nada foarte eficienta si ieftina. Eu am luat in februarie un sac (25 kg) cu 3,7 lei/kg, nu mai tin minte exact. Romanesc!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: TTX

Post by rebeu »

Eu am găsit cu 3ron la saci de 25kg. Nu ştiam dacă merită sau nu. Se pare că o să iau un sac. Sau, poate ne combinăm mai mulţi? Se mai bagă cineva?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: TTX

Post by laloi »

Ma bag si eu la 5-10 kg, in functie si de alti doritori... da sa nu fie chinezesc :D
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”