Hai maine la pescuit!!!

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Hai maine la pescuit!!!

Post by Ono »

Vreau sa merg duminica la pescuit in apropierea Bucurestiului.
Esti cineva amator? O sugestie, ceva? As prefera ceva stationar, am auzit ca o sa fie vreme frumoasa cca 20 grade C.
(acest topic ar putea ramane pentru toate propunerile celor ce doresc cate o partida rapida, neprogramata indelung.)

-N-am ajuns la pescuit, sambata seara la 21.30 magazinele din Ghencea erau inchise si neavand momeala... nu m-am mai dus.

*** dar as merge la peste joi (25.03), vineri sau sambata. E cineva amator?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Ono »

vad ca nu s-a inghesuit nimeni... eu am fost la pescuit joi si am pus mana pe peste anul asta . ;)
Am prins 4 carasi cat palma si un ciortan de 2,5. Vremea a fost excelenta plus vant. M-am inrosit de la soare!
Am dat prima oara cu 'libelule'. Jur sa nu mai dau cu libelule vreodata!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by laloi »

Ca sa nu mai fac un topic nou... Vineri 2 aprilie merge cineva? eu merg sigur... nu stiu inca unde, prefer zona de est de bucuresti, dar pt un pont bun merg si 100 km... :D
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Miyagi »

laloi wrote:Ca sa nu mai fac un topic nou... Vineri 2 aprilie merge cineva? eu merg sigur... nu stiu inca unde, prefer zona de est de bucuresti, dar pt un pont bun merg si 100 km... :D
Hai cu noi Laloi la Bunget. Voi fi acolo cu Ovidiu Oancea pana Sambata.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by laloi »

Mersi de invitatie, dar din ce am citit ca si conditii de pescuit pe acolo, e cam pro pt mine... gen dedicata de crap... si 100 ron... nu prea e genul meu, sincer.
tks again si fire zbuciumate sa aveti :D
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Miyagi »

laloi wrote:Mersi de invitatie, dar din ce am citit ca si conditii de pescuit pe acolo, e cam pro pt mine... gen dedicata de crap... si 100 ron... nu prea e genul meu, sincer.
tks again si fire zbuciumate sa aveti :D
Danke shon! Am sa merg sa am si eu ce sa povestesc ca dealtfel nici eu nu-s genu`. Anu` trecut am cam suferit dupa crap si vreau sa-i vad culoarea ca nici de Delta n-am avut parte. Sper sa ma repar moral :D . Va zic dup-aia cum a fost.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by mikcutu »

Eu astept cu interes sa ne spui ce ai facut pe Bunget intrucat este una din baltile vizate de mine pentru anul asta.

Fir intins.
Ionut Preda.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by rubliov »

joi (in Saptamana Luminata) vreau sa merg la pescuit.cu cine si unde...astept propuneri...
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Ono »

mikcutu wrote:Eu astept cu interes sa ne spui ce ai facut pe Bunget intrucat este una din baltile vizate de mine pentru anul asta.

Fir intins.
Ionut Preda.
Am fost eu pe Bunget acum o saptamana, sambata. Apa foarte rece, vreme calda si frumoasa, balta maricica, locurile de pescuit prea apropiate de sat si de dig. Obligatoriu se pescuieste numai ca pentru crap, cu un ac, nu e voie la undita, plus o multime de reguli.
Rezultate... moliceanu rau de tot... la 8 lansete s-a prins o ciortanica si un biban mai mic decat rama la care s-a dat (ambii eliberati). Momeli incercate: virmusi, rame de doua feluri, boilesuri de 4 feluri (de la senzor), porumb conserva, cobinatii intre ele.
Mult zgomot imprejur, trec paznicii cu motocicleta des si zgomotos, camioane, caini care intra in apa, lipsa toalete... (efectiv nu ai unde sa te usurezi), dar au casute de dormit ... Locul de langa casa paznicilor e de evitat, vin tot timpul masini si creeaza zgomot mare si permanent.
Ca pe majoritatea baltilor, nu primesti bon fiscal, cu toate ca balta se prezinta de nivel european, dar aici te scrie in carnet, ceea ce e promitator si reconfortant!

Saptamana de dupa paste, pe miercuri/joi vreau sa merg iarasi la pescuit (pentru o zi). O sa incerc alta balta. Cine e amator, e binevenit. Sugestii?
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by mikcutu »

@Ono: Se anunta vreme nasoala rau pentru saptamana viitoare.
Za dacs cam from za tracs!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Dumitrescu Iancu »

Ma bate gandul la o platicareala pe Sandulita,pentru luni!Numai ca nu stiu daca este sau nu deschis(anul trecut,o perioada a fost permis pescuitul numai joi-duminica).Are cineva informatii mai recente?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Albatrin »

Dumitrescu Iancu wrote:Ma bate gandul la o platicareala pe Sandulita,pentru luni!Numai ca nu stiu daca este sau nu deschis(anul trecut,o perioada a fost permis pescuitul numai joi-duminica).Are cineva informatii mai recente?
Are, programul este acelaşi de anul trecut, joi-duminică, sorry..... :oops: :cry: :x :cry: :oops:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Miyagi »

Ono wrote:
mikcutu wrote:Eu astept cu interes sa ne spui ce ai facut pe Bunget intrucat este una din baltile vizate de mine pentru anul asta.

Fir intins.
Ionut Preda.
Am fost eu pe Bunget acum o saptamana, sambata. Apa foarte rece, vreme calda si frumoasa, balta maricica, locurile de pescuit prea apropiate de sat si de dig. Obligatoriu se pescuieste numai ca pentru crap, cu un ac, nu e voie la undita, plus o multime de reguli.
Rezultate... moliceanu rau de tot... la 8 lansete s-a prins o ciortanica si un biban mai mic decat rama la care s-a dat (ambii eliberati). Momeli incercate: virmusi, rame de doua feluri, boilesuri de 4 feluri (de la senzor), porumb conserva, cobinatii intre ele.
Mult zgomot imprejur, trec paznicii cu motocicleta des si zgomotos, camioane, caini care intra in apa, lipsa toalete... (efectiv nu ai unde sa te usurezi), dar au casute de dormit ... Locul de langa casa paznicilor e de evitat, vin tot timpul masini si creeaza zgomot mare si permanent.
Ca pe majoritatea baltilor, nu primesti bon fiscal, cu toate ca balta se prezinta de nivel european, dar aici te scriea. in carnet, ceea ce e promitator si reconfortant!

Saptamana de dupa paste, pe miercuri/joi vreau sa merg iarasi la pescuit (pentru o zi). O sa incerc alta balta. Cine e amator, e binevenit. Sugestii?
Eu nu am avut atatea probleme pentru ca am pescuit pe coada lacului la casutele 4-5. E adevarat ca nu ni s-a dat bon si am fost trecuti in caiet insa nu ne-au deranjat cu motocicleta. Am fost controlati respectos la giuvelnice. Am vorbit cam cu toti paznicii si ni s-au parut civilizati. VC-urile trebuie sa apara din cate am inteles. De pescuit,am avut la un moment dat 5 lansete si un match in apa si o varga desfacuta pe mal,iar paznicul care ne-a controlat giuvelnicul nu a zis nimic (cum ca ar fi interzis desi asa scria in regulament).Nu ne-au zis nici de monturi ca erau cu 2 ace si momitor nimic chiar si dupa ce le-au vazut.Am luat o salonta de 2 kg si 6 carasi la 2,5 kg. Am extras 0,5 kg icre curatate. Langa noi au mai pescuit 2 baieti (cred ca se antrenau) si au scos cativa ciortani carora le-au dat drumul. Ce mai?! e balta unde am concis de comun acord cu Oxford,pentru ca eforturile sunt destul de mari pe unele balti ,ca trebuie sa ne dotam corespunzator daca mai iesim pe astfel de locatii.
Cam care ar fi problema? s-a populat cu ciortanica in necunostinta de cauza si s-a stricat balta. Inainte se planta din cate am inteles si crapul mare e invatat pe mijloc. La mal ciortanica nu lasa carasul sa se apropie. Recomand fire subtiri (0,25 max),betze rapide cu actiuni cel mult semiparabolice si lungi (de crap,ideal 3,6-3,9m)si carlige mici. Balta se doreste a fi de nivel European,dar patronul intampina destule dificultati de la apele romane care nu prea-i permit sa faca amenajarile de care ar fi nevoie. Am sa mai revin pe balta asta,dar dupa indelungi cugetari datorita distantei (80 de km din Drumul Taberei).
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Ono »

Pe joi si vineri se anunta vreme buna (accuweather.com), asa ca m-ar tenta intr-una din zilele astea ...
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by mdd69ro »

Ono wrote:Pe joi si vineri se anunta vreme buna (accuweather.com), asa ca m-ar tenta intr-una din zilele astea ...
unde te-ar tenta???
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Ono »

M-ar tenta Matara1 sau Fundulea7.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by costin stefanescu »

stie cineva de Cernica?acum 2 zile cand m-am intors era o gramada de lume inclusiv pe dig unde stiu ca era anul trecut 2 bulioane
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by nexu »

Doo bulioane este si acu` la crap, la caras este 60 ron...
0762 747 895...0732 085 740
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by p_m_1959 »

costin stefanescu wrote:stie cineva de Cernica?acum 2 zile cand m-am intors era o gramada de lume inclusiv pe dig unde stiu ca era anul trecut 2 bulioane
Am fost miercuri in vizita la Cernica,timp de o ora nu am vazut sa prinda nimeni nici un peste,dat toti aveau juvelnicele la apa.
_________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by costin stefanescu »

Nexule,esti sigur ca taxa e ca anul trecut,adica 200 roni pe dig ? mi s-e pare cam ciudat sa fie digul plin de pescari unul langa altul la 2 bulioane :shock: !!
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”