Hai maine la pescuit!!!

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by G_H »

Am fost duminica trecuta, invitat de un prieten, la Km 418, (Oltenita - Spantov - dig - stanga pe dig cca 800m - la prima coborare de pe dig dreapta prin padure - la dunare dreapta cca 150m. Loc foarte frumos, la confluenta Dunarii cu canalul Spantov. Pescuit intre 9,45 si 12,00. Capturi: un biban mare (la imitatie de rama), un caras frumusel, o platica (la patratica) si 3 sabioare la rama naturala. Toti pestii au fost eliberati. Locul are potential dar soarele, ora tarzie, bulgarii de pe malul celalalt al Dunarii, caderea burselor coroborata cu situatia instabila din Siria si cu miscarile anarhice de la Londra, dar mai ales LENEA (nu am utilizat decat o lanseta si o undita din cauza Ei (lenea)) au condus la un numar redus de capturi.
Accesul cu un autoturism normal pe timp frumos relativ dificil (in padure sunt pasaje de namol, care nu se prea usuca), pe timp ploios apreciez ca imposibil si foarte dificil cu un SUV. Poate cu un 4x4 serios cu cabestan, sau cu un tractor...
Recomand cu caldura locul cu rezerve privind accesul.

Fir intins!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by laloi »

Tks a lot, maine e de mers, ca a crescut leul un pic ;) (si bulgarii isi frang mainile de ciuda). Dar partea cu masina ma lasa pe ganduri, degeaba scriu pe skodita mea SUV ca tot nu pricepe :mrgreen:
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by G_H »

Pe a mea scrie Avensis, adica tot departe de SUV!!! Daca incepea o ploaie o lasam acolo si veneam pe jos :lol: Mai sunt si alte intrari si iesiri mai bune, dar erau niste baieti de la exploatare forestiera care blocasera drumul prin padure cu busteni...(cred ca au scos lemnul din padure pana acum). Se intra bine la Km 422 si este foarte frumos si acolo numai ca este mai aglomerat...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by laloi »

Eu m-am hotarat, am auzit "din surse" ca e peste undeva intre :D Urziceni si Mizil, acolo ma duc maine, daca sunt doritori... E frumos la Dunare dar e istovitor de mers din scurt asa de dim pana seara, ma rezerv pt urmatoarea ieseala organizata aici.
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Radu Ionut »

Unde intre Urziceni si Mizil?
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by laloi »

Localitatea Salciile, la Saraturi se cheama balta.
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Radu Ionut »

cunosc cat de cat. e un cazan de facut tuica acolo si la ala am fost :lol: :lol: :lol:
am mai citit pe net despre balta dar nu lucruri bune. sunt chiar curios ce veti face acolo. astept detalii dupa partida de pescuit.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by laloi »

Radu Ionut wrote:cunosc cat de cat. e un cazan de facut tuica acolo si la ala am fost :lol: :lol: :lol:
am mai citit pe net despre balta dar nu lucruri bune. sunt chiar curios ce veti face acolo. astept detalii dupa partida de pescuit.
Deci cu mana goala nu plecam :D... si eu am auzit de la o persoana care a fost acolo acu o saptamana, de pe net nu ma mai iau (asta cand ai dupa ce sa te iei :evil: ), majoritatea gherle :D
User avatar
patrascu77
Posts: 30
Joined: 04 Jul 2011, 22:35
Location: bucuresti
Contact:

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by patrascu77 »

Salut prieteni are cineva pt. maine vreo sugestie in zona calarasi ?Vreau sa merg maine la o partida scurta de pes

uit si nu am nici o balta la care sa fi fost si sa ma faca sa revin,daca a fost cineva la peste in judetul calarasi si poate sa-mi recomande "o balta buna " il cinstesc cu o bere .multumesc anticipat
Sa traiti cum ati votat.....
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Ono »

Mi s-a reprosat ca nu anunt cand merg la pescuit... uite ca anunt: hai de vineri pana luni la pescuit in zona Peceneaga. Suntem 3 pescari pana acum.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by laloi »

Fir intins participantilor!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Dumitrescu Iancu »

Multumim,Ono,pentru receptivitate!Fire intinse si distractie placuta!Si ...IA-L !!!!!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Lorelai »

Multumesc si eu prietene, dar e greu doua la rand.
Fire intinse si cel putin tot atata distractie cat am avut noi saptamana trecuta !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Ono »

Va multumesc pentru urari. Vom fi intre cam 9 pescari, voie buna va fi :D iar pesti daca nu prindem tot am eu poze de acum doua saptamani cu 15 crapi de la o balta mai salbatica ... :lol: .
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by CRISTI DINU »

Ono wrote:Mi s-a reprosat ca nu anunt cand merg la pescuit... uite ca anunt: hai de vineri pana luni la pescuit in zona Peceneaga. Suntem 3 pescari pana acum.
daca era saptamana viitoare ,mergeam ,suntem 6-9 pers care mergem urmatoarea saptamana, maine plec la cotul dracului. ;) i-al
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Pacapescarul »

Maine dupa amiaza le fac o vizita sa vad daca au pus vinul la rece. :lol: :lol: :lol:
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Lorelai »

Alte idei baieti ?
Ceva mai tzacapaca pe aproape ? (scuze, nici o referire la Paca ! )
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by mikcutu »

...si rezultate?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by Pacapescarul »

Nestiind sa scriu zero barat, il las pe Ono sa scrie despre rezulte. O singura remarca, fiind ocupate locurile vizate, baietii sau asezat unde au gasit liber, numa' ca la 8m in larg incepea un prag foarte abrupt de la 3-4 la 13-14m, fiind aproape imposibil sa mai scoti monturile mai grele.

In alta ordine de idei, unde merem in weekend? As incerca tot Macinul, dar in alta zona.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Hai maine la pescuit!!!

Post by CRISTI DINU »

zero barat ? nu-mi vine a crede,eu sunt multumit, la cotul dracului, s-a prins peste,nu mare a fost ciortan la 2 kg moace trecute de 1.5 kg avati aproape de kil, asta duminica,vineri-sambata foarte prost,multi au prins si dupa mal in zona malului cu carpe betonate.chiar daca nu se prindea peste eram multumit,dunarea are ea grija ,peisajele ei ..de neuitat.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”