Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by cleniacul »

mircea60 wrote:Ce pot sa-ti spun este ca nu ma pot lauda cu ceva deosebit,am fost de vineri 26 pana sambata 27 03 insa la ora 8 dimineata am plecat pentru ca apa crescuse si mai mult noaptea si s-a si murdarit mai tare,rezultate nu au foat decat cativa balosi si niste mrenute tot la fel de mici,mai asteptam sa se potoleasca apa.........vom vedea.S-auzim de bine cu fire intinse.
azi am fost pe arges apa e in crestere usoara si se tulbura mai tare decit era rezultat dupa 5 ore de pescuit in doi la feedere aprox 1 kg de mreana mica de fapt noi ne ducem sa ne exersam pe feeder
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Pacapescarul »

Cleniacul, da-ti de stire cand mai iesiti la peste cu feeder-ele. Cel mai bine facem schimb de experienta pe malul apei. ;)
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Anelin
Posts: 12
Joined: 23 Mar 2010, 22:16

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Anelin »

Subscriu si eu la zurgalai si trimbite cind se mai face vreo iesire.Mai ales ca la feeder merge bine o palavrageala si chiar o berica dar cu moderatie ca apoi ai intepaturi false.
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Gabi »

Albatrin wrote:
Pacapescarul wrote:De pilda eu acuma as iesi la o pescuiala pe Arges. Daca este vreun amator sa ma sune.
Dacă te-ntreabă careva de sănătate, spui ca ai permisul cu numărul 48524 dar l-ai uitat acasă!!! ;) :lol: ;)
Aoleu sa nu te duci Paca fara permis ca e belea. Precis te controleaza aia cu halaiele :lol: Cred ca daca stai toata prohibitia numai pe Arges n-o sa vezi picior de "controlor" ci hoarde de pescari si braconieri. :mrgreen: . Pe la Darasti mai vine un politist comunitar beat ,pt. care nici nu conteaza ca ai permis ,ca nu stie ce-i aia ,el vrea peste ca e la el pe mosie.
chestii socoteli
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Mihai Vinturache »

Azi am fost si eu la Arges, la Bolintin Vale. Dimineata apa era foarte murdara, spre dupa masa a inceput sa se limpezeasca dar prea putin.
Am luat (2 insi) o jumatate de galeata de obleti din canalul de langa Arges in care apa era mult mai curata. Am facut scurta la mana.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Anelin
Posts: 12
Joined: 23 Mar 2010, 22:16

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Anelin »

Am fost azi pe Arges la "Pietre" intre 12:30 si 16.Am udat tot felul de silicoane,gume si tot felul de mosmoande dar nu am avut nici un atac.In schimb am dat de un spinar de toata isprava care cu o foarte mare amabilitatea ne-a incropit un curs rapid in datul cu silicoane de toata frumusetea.La stationar erau multi unditari care mai scoteau din cind in cind cite un oblete si de doua ori am vazut caras maricel.Apa buna de pescuit si ca de fiecare data m-am amuzat copios cind am auzit de la cei de pe balta arhi-cunoscutul "azi nu maninca dar ieri l-am rupt".
Fire intinse.
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Pacapescarul »

Am sters postarile care erau off topic. E un subiect foarte bun si vreau (sper ca si voi) sa contina doar informatii utile.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by cleniacul »

Pacapescarul wrote:Cleniacul, da-ti de stire cand mai iesiti la peste cu feeder-ele. Cel mai bine facem schimb de experienta pe malul apei. ;)
ok vb dar vine prohibitia vb si cu hagi si popescu au zis ca vor sa manince niste peste proaspat ca s-au saturat de pangasius
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Gabi »

Stau si ma-ntreb apropo de prohibitie : Amenajarile hidrotehnice neconcesionate si neterminate si gropile incluse se pot considera habitat natural?
chestii socoteli
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Albatrin »

Gabi wrote:Stau si ma-ntreb apropo de prohibitie : Amenajarile hidrotehnice neconcesionate si neterminate si gropile incluse se pot considera habitat natural?
Gabi,
intră pe saitul ANPA şi CNAR şi găseşti acolo toate apele concesionate, restu-i "la liber", adică cu permis ANPA !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Gabi »

& Cristi
1) cum spui tu Cristi ,cu toate ca o groapa de excavator ce n-a avut niciodata leg cu garla nu mai e habitat natural...Nu conteaza de fapt.
2) Cat de siguri putem fi pe ce spune ANPA intr-un tabel cu concesiunile care nu e datat (sau n-am stiut eu sa gasesc data) cand ,BINGO ,canalul Dorobantu nu apare concesionat . :P . Doamne ajuta. Dar discutiile de pe forumuri unde se vorbea de abonament pe Dorobantu :?: si nu era o informatie pusa de fitecine. Care-o fi realitatea cu Dorobantu atunci? Stie cineva ceva sigur?
Last edited by Gabi on 03 Apr 2010, 19:26, edited 1 time in total.
chestii socoteli
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Eugen Fetes »

Eu stiu doar ca in ultima zi a venit o barca cu 2 functionari ANPA in control la noi, dar si la taberele din zona (ma refer la bratul Sf.Gheorghe). De aici am tras concluzia ca ne putem astepta oricand la controale pe orice apa "naturala".
0745578278
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Gabi »

Eugen Fetes wrote:Eu stiu doar ca in ultima zi a venit o barca cu 2 functionari ANPA in control la noi, dar si la taberele din zona (ma refer la bratul Sf.Gheorghe). De aici am tras concluzia ca ne putem astepta oricand la controale pe orice apa "naturala".
Sa dea Dumnezeu Eugene sa inceapa controale la sange si pe raurile ce ne intereseaza si nu numai in prohibitie. Eu unul ma indoiesc .
Si ar mai fi o durere :singurul lac de baraj concesionat pe Arges (cel putin din datele anpa) e Mihailestiul .As fi curios cat e concesiunea si ,fiind declarat crescatorie ,cat peste a fost "crescatorit" aici :?:

PS N-am uitat nimic ;)
chestii socoteli
Catalin Stoica
Posts: 6
Joined: 29 Mar 2010, 19:14

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Catalin Stoica »

Gabi wrote:
Eugen Fetes wrote:Eu stiu doar ca in ultima zi a venit o barca cu 2 functionari ANPA in control la noi, dar si la taberele din zona (ma refer la bratul Sf.Gheorghe). De aici am tras concluzia ca ne putem astepta oricand la controale pe orice apa "naturala".
Sa dea Dumnezeu Eugene sa inceapa controale la sange si pe raurile ce ne intereseaza si nu numai in prohibitie. Eu unul ma indoiesc .
Si ar mai fi o durere :singurul lac de baraj concesionat pe Arges (cel putin din datele anpa) e Mihailestiul .As fi curios cat e concesiunea si ,fiind declarat crescatorie ,cat peste a fost "crescatorit" aici :?:

PS N-am uitat nimic ;)
Exista "date ANPA" in care se pot vedea apele concesionate?,,,ca eu n-am gasit nimic de acest gen.
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by pupu »

Din cate stiu eu Mihailestiul apartinea de U.P.P.S.R. adica Uniunea piscicultorilor si pescarilor sportivi din Romania care avea sediul langa Cismigiu cam in spatele magazinului Adam. Nu mai stiu care au fost manevrele caci astia aveau mai multe balti si cred ca atunci au facut miscarea cu el.

Numai bine...
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Am facut o iesire pe arges de vineri pe sambata 2/3 aprilie 2010,noaptea am avut rezultate foarte bune respectiv o mreana de 2.3 kg si restul pana la 6 kg au fost caras si balosi frumosi.Am pescuit la feeder cu viermusi ca momeala iar pe momitor am avut mamaliga cu vermusi si branza rasa fosrte puternic mirositoare.Pozele le vedeti dincolo la raul arges.SA auzim de bine si cu fire intinse.Locatia o stiti la balastiera de la bolintin vale spre crivina.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Mihai Vinturache »

Distractia a fost pe Arges sau pe canal?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Gabi »

Mihai Vinturache wrote:Distractia a fost pe Arges sau pe canal?
,

Mai bine zis la Bolintin sau vizavi ? :) .Am tras si eu azi o fuga la km 36 sa incerc o lanseta de feeder .Cum m-asteptam ,veselie mare in mijlocul gunoaielor ,tot tacamul :gratar ,mici ,manele , mai putin saci menajeri. Zona pare f promitatoare si imediat amonte de baraj dar si mai sus. Am dat o fuga si la Cascioarele pana la un pod. Locuri interesante de scobar si mreana. :D

PS Imi dau seama ca am fost cam off top. in postarile anterioare.Totusi pt. cei ce vor sa stie locurile concesionate : anpa.ro ,acvacultura .Gasiti in format pdf pe judete tot. Poate in alt topic despre ape concesionate de ex. ne spune cineva ce inseamna la crescatorii termenul "RUA" ?
Mihailestiul RUA =651 S= 720 Hect. Bila1 RUA=682 pe 80 ha. ???? :twisted:
chestii socoteli
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Distractia a fost pe rau,pe arges....am fost si astazi 5.04.2010 insa datorita conditiilor climaterice si a apei cara a crescut circa 20cm si s-a murdarit destul de rau nu am prins decat 8 buc de balos si caras(impreuna),am fost intre orele 15 si 19.30 cu marea majoritate a timpului ploios.
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Am fost vineri pe sambata pe arges unde stiti deja si am prins 6 kg de caras ,balos si mreana.am avut si doua rupturi noaptea dar ce sa-i faci asta este pescuitul.Totul a fost prins la feeder.S-auzim de bine cu fire intinse.
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”