Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

As vrea sa deschid si aici un topic pentru raul Arges si rezultatele obtinute pe acest rau cu mare potential la ora actuala,zic eu ca are potential sarit de 50 % di intreg.Oricum ne vedem aici cu rezultatele inregistrate....
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by costin stefanescu »

nu stiu de ce :lol: dar ceva ma face sa cred ca dumneata nea Mircea o sa scrii cel mai mult pe topicul asta,dar asta nu inseamna ca nu o sa incerc sa bag si eu ceva capturi anu'asta!
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Costine, daca Argesul este scazut si limpezimea apei este de 50%sigur se poate prinde pete. Te rog sa ma scuzi dar calculatorul meu a luat-o razna nu stiu ce are dar sper s a se rezolv in curand.
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Pacapescarul »

Nea Mircea uite si link-ul cu emisiunile de care iti povesteam:
http://pescuitarad.ro/?page_id=165
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Da Costine ai dreptate,de aceea merg si eu pe rauri tocmai ca sa evit neplacerile de la baltile cu plata.Este singura balta unde poti avea un rezultat la aceasta data si de aceea am mers acolo.Astazi 28.02 am fost pe arges si pe sabar insa rezoltatele au fost zero brat,nici macar un tac,oricum nu dezarmezsi s-auzim de bine.Costine ai fost la avat?zi ceva......
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Mihai Vinturache »

Costine, daca te mai intereseaza o expeditie la Calarasi, as merge pe 7 martie, poate impreuna cu nea Gicu.
Nici eu nu merg singur, mai ales ca nu stiu unde, asa ca depinde de tine.
1. Se pare ca vremea nu va fi prea buna.
2. Spune-mi si mie 2-3 tipuri de fir de care am nevoie pentru "moartea avatului".
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by costin stefanescu »

Mihai,treaba sta cam asa,in perioada asta pe apa rece nalucile cele mai bune pt avat sant cele "bulgaresti'cum le zicem noi pt ca au o actiune lenta in curent si imita perfect pestisorii amortiti,cum incepe sa se incalzeasca insa,trebuiesc naluci de viteza argintii gen castmaster;pe o apa tulbure cum e acum,n-ai sanse sa prinzi avat daca nu e soare,daca ar fi mai limpede ar mai merge si pe nori,cat despre fir,nu trebuie sa fie mai gros de 0.24 max,eu dau cu 0.20,si neaparat transparent,fara inaintas fara agrafa fara nimic,legi firul direct de naluca,acu treaba cu tipul de fir e dupa cum vrea fiecare,mai scumpe evident mai bune, ieftine...invers :lol: si cauta sa fie fara memorie !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Miyagi »

Mihai Vinturache wrote:Costine, daca te mai intereseaza o expeditie la Calarasi, as merge pe 7 martie, poate impreuna cu nea Gicu.
Nici eu nu merg singur, mai ales ca nu stiu unde, asa ca depinde de tine.
1. Se pare ca vremea nu va fi prea buna.
2. Spune-mi si mie 2-3 tipuri de fir de care am nevoie pentru "moartea avatului".
Cauta si tu PowerProuri Mihai sau Wiplash-ul Cristal de la Berkley. Vezi sa nu-ti prinzi urechile cu SpiderWire - ul ca nu-si merita banii si costa cam cat Wiplash - ul si pe astea doua le gasesti la Arrow. Parerea mea ca PowerPro - urile sunt cele mai bune si mai ieftine insa sa le gasesti si p-astea bune ca acum cam toate sunt americane.
Vreau si io neshte bulgaresti de-alea Costine si le ud pa garla. :lol:
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Mihai Vinturache »

Am priceput. Multumesc.

Aici gasesti aceleasi modele de naluci la preturi mai romanesti. Adevarul e insa ca inca nu le-am probat eficienta in apa. Dar sunt identice cu cele de la bulgari. Este vorba de medalionul pe care l-am purtat eu la bal :D
http://www.expert-fishing.ro/marca_EFFZETT.htm
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Miyagi »

Mihai Vinturache wrote:Am priceput. Multumesc.

Aici gasesti aceleasi modele de naluci la preturi mai romanesti. Adevarul e insa ca inca nu le-am probat eficienta in apa. Dar sunt identice cu cele de la bulgari. Este vorba de medalionul pe care l-am purtat eu la bal :D
http://www.expert-fishing.ro/marca_EFFZETT.htm
Stiu ce era ala Mihai. Ma intereseaza cele de la SPRO. Merci pentru pont oricum!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Adar Marian »

Mihai Vinturache wrote: Spune-mi si mie 2-3 tipuri de fir de care am nevoie pentru "moartea avatului".
Dom' Mihai, daca-mi permiteti:
- eu am scos avat de 2,600 kg cu fir PowerPro 0,14, folosit al doilea an (asa fac de obicei, il pun anu' asta si anul ce vine il dau jos si-l mulinez de la capu' celalalt), asta vara cand, orice s-ar zice, e mai vioi decat pe vremea de acum. Folosesc fir subtire pen' ca mi-e lene sa-l tot schimb cand pentru pastrav, cand pentru salau si avat. La stiuca am o a doua varga, ceva mai tzapana si fir de o,20, aceeasi firma.
Sper sa nu ma fi bagat aiurea-n seama si daca experienta mea nu va foloseste, ignorati-mi postarea.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Miyagi »

Mihai Vinturache wrote:Multumesc Mariane.
Asa cum spuneam cu alte ocazii, eu am intrerupt pescuitul de spining de vreo 20 de ani, asa ca acum orice sfat e bine venit si nu pot decat sa multumesc.
Azi am luat ultima rola de PowerPro de la Gipo cu 70 roni,pentru lanseta si mulineta de la bal :D . Saptamana viitoare cica primesc,iar marfa ca as mai vrea vreo 3.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by costin stefanescu »

Cornele vezi ca gasesti la Dragon la juma'de pret,asa ca ia aminte ;) !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Miyagi »

costin stefanescu wrote:Cornele vezi ca gasesti la Dragon la juma'de pret,asa ca ia aminte ;) !
Gasesti peste tot la juma de pretz da` nu-s originale ci chinezesti. Am vazut diferenta intre ele.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by costin stefanescu »

ai dreptate Paca,stai numa,putin sa-i raspund lui Cornel :D ,nu sat bune sant foarte bune,sant exact aceleasi de la Gipo numai ca la juma de pret,e adevarat ca sant doar 2 standuri care vand marfa buna si nu sant chinezi!
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Tata,eu am fost astazi la peste si nu am stat degeaba,4,7 kg de caras si 6,25 kg de ciortan............am si aratat ceva dincolo pentru ca nu m-am obisnuit aici cu pozele dar vreau sa incerc sa pot sa postez poze si aici,ma scuzati deocamdata......
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Ce va pot spune este ca duminica trecuta am prins in jur de 3 kg de peste ,adica 5 scobari si 5 balosi,insa toti au fost frumusei in jur de 200 gr bucata si mai mari.Daca poate cineva sa ma ajute sa pun poze v-as fi recunascator.Fire intinse va doresc.
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Maine voi pleca pe arges si am sa stau peste noapte,pentru ca am avut o informatie ca ar fi inceput mreana sa manace,sigur maine seara voi fi pe arges,daca este cineva interesat poate sa ma sune,0723169552.
Anelin
Posts: 12
Joined: 23 Mar 2010, 22:16

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by Anelin »

Am fost astazi pe Arges zona Bolintin Vale.Raul mi-a parut destul de tulburel in zona unde am dat.Am luat doar 3 mrenute la feeder dar sincer imi e rusine sa spun cit de mari erau( dar fiind prima oara cind am prins mreana...mama ce ne-am mai pupat si apoi ne-am luat la revedere cu promisiunea sa dau de masa si tascsu data viitoare).La spinning nu a fost decit gimnastica fara nici un atac in schimb pe un canal care dadea in Arges, Cosmin si Ovidiu oracaiau ca apucatii si faceam concurs care scoate mai repede sabioare si obeti frumusei la virmusi cu varga.Daca va intelegeti cu ei la cantitatea de bere va vor invata fantastica si exacta metoda numita la "3".Am incercat si la bologneaza dar nu am reusit decit sa imi fac nervi cind am gasit virful rupt si am mai speriat si pestii din doua judete vecine cind faceam teste cu un Clarusso Bolo de 12g.
Baza tot in Domnul Mircea este ca sa vedem si noi o poza cu un peste frumos.Inca o data multumiri pentru indrumari si sper sa aud repede ce ati facut astazi.
User avatar
mircea60
Posts: 31
Joined: 12 Feb 2010, 20:30

Re: Raul Arges-Rezultate concrete si Observatii

Post by mircea60 »

Ce pot sa-ti spun este ca nu ma pot lauda cu ceva deosebit,am fost de vineri 26 pana sambata 27 03 insa la ora 8 dimineata am plecat pentru ca apa crescuse si mai mult noaptea si s-a si murdarit mai tare,rezultate nu au foat decat cativa balosi si niste mrenute tot la fel de mici,mai asteptam sa se potoleasca apa.........vom vedea.S-auzim de bine cu fire intinse.
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”