populare cu pescari-proiect stationar c&r

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
sabin
Posts: 1
Joined: 26 Jan 2013, 17:57

populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by sabin »

Buna ziua tuturor pasionatilor de pescuit stationar si nu numai.In incercarea de a face cat mai clara propunerea mea,trebuie sa fac o mica introducere,scuzati chinul la care va supun.
Dupa inventarea unditei si succesiv disparitia pestilor prin poluare,pescuit intensiv si braconaj,s-au infiintat lacurile cu plata care promitea divertisment,promisiune ce poate fi tinuta numai in sistem c&r,deoarece nu poti duce acasa in fiecare zi si sa ai pretentia ca a doua zi sa mai gasesti ceva-devine nerentabil.Au luat fiinta posturi tv care ne alina suferinta in zilele lungi de iarna si unde gasim multe sfaturi bune despre monturi si strategii,dar repetitive,ca sa nu vorbim despre publicitatea la care suntem supusi.Dupa cum se vede,greu cu noutatile in pescuitul sportv,parerea mea ca luptele se vor da in jurul lacurilor private!
Majoritatea pescarilor ar vrea sa mearga impreuna cu familia la pescuit,cele 4-5 ore pe care le pot dedica saptamanal acestei frumoase pasiuni sa fie satisfacatoare,vorbind in termeni de capturi,copiii sa vrea sa repete aventura,sotiile sa-si reaminteasca ca de aur e numai tacerea.Se subintelege,cred,ce castiguri ar genera un numar din ce in ce mai mare de multumiti,ce interese ar putea atrage!
Ce au prins astazi,cum au nadit,ce ar putea fi util maine,pentru a avea ce povesti,sunt intrebari carora le-am gasit raspunsul(cred),toti avand de castigat:nepotei incantati,pescari care stiu unde pot merge chiar pt o partida de 4 ore,proprietari ocupati cu organizarea concursurilor.Bineinteles,totul presupune o anumita investitie,detinerea unui lac de cca 2ha in vecinatatea unui oras maricel,bucuria de a fi initiatorul acestui nou val.Proiectul elaborat de mine se adreseaza privatilor care vor sa-si populeze lacul si cu pescari,vederea a 20 de unditari zilnic nemaifiind o surpriza.Nu polemica-doar propuneri de colaborare-detalii doa privatilor interesati
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by mikcutu »

eu nu am inteles care e ideea.
despre ce vorbiti, de fapt?
Za dacs cam from za tracs!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by shogunu65 »

cred ca e vorba de un proiect cum exista prin alte tari (ex. Ungaria) si care presupune sa ma duc la pescuit pe o balta, sa dau o taxa modica (20-30 lei) si sa pescuiesc 100% C&R. Prind pesti frumosi, imi fac poze / filme etc. si apoi ii eliberez. Pescuitul sa fie exclusiv pentru distractie si nu pentru a pune ceva pe masa, nu pentru a umple congelatorul :))))

eu unul astept de ceva vreme genul asta de balta ... adica m am plictisit de baietii destepti care iti iau 50-200 ron / zi (in functie de promisiunile patronului) si nu prinzi nimic pentru ca plimba apa / dau mancare etc.

toata stima pentru asa idee, eu as da 25-30 lei pe zi de pescuit, sa prind exemplare frumoase pe care sa le eliberez. In Ungaria puteai sa inchiriezi inclusiv sculele, te duceai cu mana in buzunar si pescuiai foarte frumos :)))
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by Mihai Vinturache »

E o idee buna, dar daca vrei sa te distrezi cu familia, gratar, sprit, poate si o mica scalda... mai greu cu pescuitul, oricat de multi pesti ar avea balta.
Altfel, pentru C&R deja sunt cateva balti la care poti obtine satisfactii la 50 lei/zi.
Eu cred ca omul se gandeste la o balta a asociatiei la care sa pescuiasca doar in virtutea legitimatiei de membru. Asta, deocamdata, e mult mai greu.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by shogunu65 »

atata timp cat C&R este permis in acelasi timp cu pescuit in care se permite retinerea capturilor nu cred ca e nici o afacere pentru pescarul amator de C&R :)

imi puteti spune o balta pe care sa se poata pescui exclusiv C&R pentru ca eu am cautat pe net la un moment dat dar nu am gasit.

multumesc!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by Lorelai »

Eu zic sa facem un concurs de genul " ghiceste ce vrea sa propuna omul "
Era o vorba, cu unul care arunca si altii....
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by cezar »

shogunu65 wrote:atata timp cat C&R este permis in acelasi timp cu pescuit in care se permite retinerea capturilor nu cred ca e nici o afacere pentru pescarul amator de C&R :)

imi puteti spune o balta pe care sa se poata pescui exclusiv C&R pentru ca eu am cautat pe net la un moment dat dar nu am gasit.

multumesc!
Cred că Măgura 9 este o baltă unde se pescuieşte exclusiv C@R. Poate sunt si altele, oricum, nu sunt multe.
În Deltă aveţi incintele Periprava, Ardeleanu, Holbina 1...tot exclusiv C@R.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by shogunu65 »

am intrat pe site la ei ... 80 lei in week-end nu este nicidecum o suma modica ... nu pentru mine. Probabil au clientii lor, eu sigur la pretul asta nu o sa ii incurc :D
johnny_fia
Posts: 85
Joined: 14 Mar 2010, 11:23

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by johnny_fia »

Daca bat drumu pana in delta la Periprava ca sa dau o "suma modica" sa pot pescui C&R, trebuie sa imi fac credit la banca, ca altfel nu am cum. Cei cu baltile C&R, au o taxa f mare.
Pt mine o taxa modica, inseamna undeva la 30 de lei, in delta sau pe balti nu stiu dc gasesti o asemenea taxa. Asa ca cel mai ieftin ramane pescuitul pe apele curgatoare, cel putin acolo, ai parte de liniste si probabil ai sanse mult mai mari de captura decat pe alte balti.
Mihai_N
Posts: 6
Joined: 19 Feb 2012, 10:42
Location: Bucureşti

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by Mihai_N »

nu am posibilitatea sa contribui ca investitor la un astfel de proiect, dar daca cineva il demareaza pe langa Bucuresti ma ofer voluntar sa ajut, in weekenduri, la amenajare si la ce mai este nevoie.
Mihai Neagoe
0757.022.567
User avatar
armeanu
Posts: 117
Joined: 13 Jan 2012, 01:36
Location: Bucuresti
Contact:

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by armeanu »

sunt discutii sterile....Asociatia are deja o " balta "..Snagovul..! De ce sa nu punem umarul la amenajarea unei mici zone , unde sa poti pescuii si la undita si lanseta de pe mal....sau sa rezolvam pana la urma cu acel " Club Snagov "....din cadrul Asociatiei. Deja sunt propuneri si persoane care sa se implice in acest proiect initiat de Dl. DAN . EU unu nu as rezista sa prind un crap sa ma fotografiez cu el si porma sa-i dau drumu ...dau drumu acelor pesti care sunt sub cotele admise pentru retinere...

La " vanatori " este tot asa ...impusca caprioara , se pozeaza cu ea si porma-i da drumu ....????
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu ).
bedros_a@yahoo.com

0722132992
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by shogunu65 »

nu trebuie sa avem toti aceeasi parere .... prin Anglia, Germania, Italia de asta mai vaneaza aia doar talere .... cu vanatul este o discutie mult mai ampla, aici cred ca trebuie sa ramanem la pescuit :)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: populare cu pescari-proiect stationar c&r

Post by Lorelai »

shogunu65 wrote: prin Anglia, Germania, Italia de asta mai vaneaza aia doar talere ...
Crezi ca e vorba de ecologie sau despre niste maruntis prin buzunare ?
Dar ai dreptate, sa revenim la pesti ! :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”