Metode, momeli si monturi de pescuit pe Dunare

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Metode, momeli si monturi de pescuit pe Dunare

Post by Radu Ionut »

Salutare tuturor!

Anul acesta din anumite motive am doar 5 zile de concediu pe care am stabilit sa mi le petrec la Dubova langa cazanele dunarii. Voi profita bineintele de aceasta ocazie pentru a face niste partide de pescuit pe Dunare. As avea rugamintea pentru cine a mai fost sau cine stie zona sau le are cu pescuitul pe Dunare sa-mi dea si mie niste sfaturi despre monturi, momeli sau tehnici de pescuit. Astept cu mare interes invataturile dvs. pe care sa le pun in aplicare.

Multumesc anticipat!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Metode, momeli si monturi de pescuit pe Dunare

Post by Radu Ionut »

chiar nu imi poate da nimeni nici un sfat?
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Metode, momeli si monturi de pescuit pe Dunare

Post by Dumitrescu Iancu »

Ionut,subiectul este foarte generos, a tot fost discutat de-a lungul timpului.Trebuie sa faci si putina munca de cautare,nu astepta sa-ti vina toate de-a gata,ca nu vor veni!!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Metode, momeli si monturi de pescuit pe Dunare

Post by savu alexandru »

In zona aia se pescuieste mult la "portofel" ca i-a apucat pe multi pasiunea pentru prindere "electrica" si nu prea ai alte sanse! Acelasi lucru se intampla in foarte multe locatii pe Dunare! Cine devine pescar "peste noapte" nu incepe cu Dunarea!
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Metode, momeli si monturi de pescuit pe Dunare

Post by Radu Ionut »

nea savule nu stiu de unde te pricepi mata asa bine incat ghicesti in cafea care de cand pescuieste.
oricum am fost in concediu, am pescuit dar n-am avut nici un tzac in 3 zile. am incercat tot: coropisnita, rame negre, rame rosi, broscuta, obleti, carasei etc etc. am prins doar la undita ceva carasei, oblezi si strapazani(pe care bineinteles ca i-am eliberat).m-am uitat si la vecinii mei si nici ei n-au avut mai mult noroc. ne mai speriam unii pe altii cand scoteam lansetele din apa si agitam clopoteii de pe varful lansetelor. nici macar localnicii nu prea prindeau. avea unul o sfoara de vreo 100m pe care din 2 in 2m avea agatate carlige cu pestisori in ele.la 50 de ace prindea maxim 2 salai sau somni pe zi cand ridica sculele.
ceea ce m-am ingrozit este ca am prins somotei africa pitic pe dunare!!! cand l-am vazut nu mi-a venit sa cred! sper ca asta nu inseamna inceputul sfarsitului ...pe nemernicul asta de peste nu cred ca l vaneaza nimeni.
Post Reply

Return to “Pescuit staţionar”