Problema legare linie..

Pentru pasionaţii de pescuit staţionar

Moderator: Pacapescarul

Locked
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Problema legare linie..

Post by Deceneu »

Am o mare dilema , si nu sunt singuru..... Mi-am achizitionat o undita "mai buna " zic eu si m-am lovit de urmatoarea problema... varful nu avea inel de prindere al liniei.... chestia e k... io nu prea sunt "unditzar" ...defapt mai am inca foarte multe de invatat in domeniul pescuitului... find abea al 2-lea sezon de pescuit la crap..... Rog colegii, daca ma poate ajuta cineva cinstesc cu si anume cata bere e nevoie :)... am mai vazut niste poze pe alte forumuri.. tot in aceeasi discutie.. dar sincer ma uit k broascain tzeava...
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

Re: Problema legare linie..

Post by PROTOS »

Pai mergi nene la un magzin cu articole de pescuit si cumpara un carlig de prindere :))
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Problema legare linie..

Post by Deceneu »

De acord cu dvs , dar acum am vazut alte metode mult mai sofisticate si sunt ca si copii aia mici cu jucaria...
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Problema legare linie..

Post by modigliani »

Personal agreez siretul tubular lipit pe varful unditei . Inelul metalic influenteaza extrem de mult actiunea ( :!: :!: :!: :!: :!: ) Va scoate scula din parametrii declarati ai producatorului ( se poate face lejer o proba cu un asemenea inel dar fara a-l lipi definitiv ) .

Ori de la o varga mai veche ( jumatatea siretului , cea care atarna - care nu-i lipita de varf ) , ori ..... Dumnezeu stie ce alta imporovizatie - dar care sa semene cu ceea ce spun .

O alta varianta extrem de simpla ar fi matisarea varfului cu ata ( nu mai mult de 2 cm liniari , exact in genul matisarii inelelor pe lansete ) , iar la finele matisarii colarea acesteia cu un lac ce are proprietati aderente . De un asemenea matisaj putem mai mult decat lejer sa atasam capatul unei linii .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Problema legare linie..

Post by Deceneu »

am mai citit ceva de genul... si dat cu oja...sincer multumesc ptr ajutor... dar daca mai este cineva destul de amabil sa imi explice cum se leaga cu cele 2 varnisuri care se folosesc.. la distante diferite. . etc... as fi tare tare tare recunoscator.. multumesc.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Problema legare linie..

Post by paulletta »

Un mod folosit de mine este urmatorul:
Introduc pe varful unditei un varnis siliconic de cca 2,5cm, varnisul sa intre un pic fortat.
Prin varnis trec firul liniei apoi fac un ochet pe care il invart pe varful unditei catre capat, cand ajung in capat matisez de cateva ori firul apoi introduc varnisul pe varf.
Avantajul este ca pot schimba linia foarte usor. ;)
Paulletta
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Problema legare linie..

Post by Deceneu »

Aha multumesc mult ptr informatii!.
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Problema legare linie..

Post by paulletta »

Deceneu wrote:Aha multumesc mult ptr informatii!.
Cu placere. ;)
Paulletta
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Problema legare linie..

Post by rebeu »

Da' cu două varnişuri ce-are? Unu' strâns chiar în vârf prin care trece linia iar al doilea undeva pe următorul segment unde faci lucrarea descrisă de Paul. Aşa pot pune linia şi pe băţ de 5m şi de 6m sau mai lung fără să fiu nevoit să tai din linie când o pun pe unu mai scurt.

Varnişul ăla subţire îl poţi lua de la ancorele rotativelor (protecţia lor când sunt împachetate). Ăla mai gros... hummm... îl am de la diferite cabluri electrice cu izolaţie de silicon sau plastic...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Problema legare linie..

Post by Deceneu »

multumesc ptr ajutor
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Problema legare linie..

Post by Ono »

Deceneu, conform declaratiei de la inceput, nu ar trebui sa zici 'multumesc' , ci 'hai noroc' :lol:
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Problema legare linie..

Post by Deceneu »

da, Hai noroc :) la urmatoarea cafenea fac tot posibilu sa vin , sa dau rasplata :)
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Problema legare linie..

Post by Deceneu »

Se poate inchide , Multumesc!
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Locked

Return to “Pescuit staţionar”