Dunarea la Giurgiu

Cum ajungem la locurile de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Dunarea la Giurgiu

Post by modigliani »

Cel mai aproape de Bucuresteni , Giurgiuveni sau de prin zona , gasim Dunarea la Giurgiu . Am sa-mi canalizez atentia in acest topic asupra diverselor informatii intre kilometrii fluviali ( de aici incolo ,, kmfv ") 450 - 510 , odata cu invitatia de a participa si dvs cu tot ce ati putea completa , cu noi informatii , si .... diverse !

.................................................................... :

- insula si canalul ,, fara nume "
- insula Lungu
- Gostinu
- Oinacu
- canalele pompelor de langa acestea
- insula Mocanu care face cu malul .... bratul Ara
- insula Mocanasu ( cu mirificele ei plaje de nisip )
- piciorul Podului Prieteniei
- canalul Plantelor
- ,, la pari " sau ,, la tarusi " ( aproape de intrarea-n santierul naval Giurgiu )
- portul Giurgiu
- insula CamaDinu
- .... cat si mult mai multe asemenea locuri din jurul micutului oras de provincie .

......................................................................

In timp am sa ma ocup de acest segment al Dunarii , minunata regina a apelor !
Last edited by modigliani on 21 Jan 2010, 19:50, edited 1 time in total.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by Geo »

Mihai,
Dacă ai putea, te rog să specifici şi locurile din zonă unde se poate da la apă o barcă de pe peridoc.
Eventual şi locurile unde se poate parca maşina şi peridocul.
Am un amic care are barcă şi peridoc dar nu cunoaşte prea bine zona pe care ţi-ai propus să o descrii.
Cum nici eu nu cunosc zona prea bine, cred că îndrumările tale sunt binevenite.
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by modigliani »

Pai , cel mai la indemana sunt Canalul Plantelor si jumatatea bratului Ara . ( ,, La Ilie " sau ,, Malu' Rosu " ) . Aceasta din urma este putin mai greu de accesat pentru o masina cu un peridoc docil agatat in urma ei , cu atat mai greu in zilele de dupa ploi pentru ca ai de traversat aproximativ 2,5 - 3 km de drum desfundat , drum agricol ( sper sa fi apreciat bine distanta )

Aceste doua locatii sunt urmate de canalele perpendiculare pe Dunare , cele de la Gostinu , de la statiile de pompe ( mamaaa , ce ma oftic ca nu pot pune harti sau poze Google Earth cu traseele ! Faceti , fratilor , ceva cu treaba asta ! Sunt total in dezvantaj ! Aveam pt voi poze , harti , trasee si ..... in timp caricaturi pentru fiecare ! ).

O alta varianta ar mai fi la kmfv 511 , in dreptul capatului din amonte al insulei Camadinu . Lasarea la apa este extrem de facila , pe o rampa sapata artificial special pentru asa ceva ( probabil !?!?!) , insa se ridica problema traversarii zonei de vegetatie dintre digul de protectie si malul apei .

O singura data am vazut cativa temerari lasand barca la apa ,, la pietre " , in zona imediat in aval de Podul Prieteniei . Au facut asta la o cota foarte scazuta Dunarii , insa si-au prins urechile la ridicarea barcii pe peridoc la sfarsitul partidei . Sport extrem , ,, duminicari " cu bani !

...................................................................

Dar ca sa poti lasa masinile si sa navighezi linistit fara a le purta grija recomand primele patru locatii descrise .
Last edited by modigliani on 21 Jan 2010, 19:52, edited 1 time in total.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by rebeu »

modigliani wrote:...( mamaaa , ce ma oftic ca nu pot pune harti sau poze Google Earth cu traseele ! Faceti , fratilor , ceva cu treaba asta ! Sunt total in dezvantaj ! Aveam pt voi poze , harti , trasee si ..... in timp caricaturi pentru fiecare ! ).
...
Dacă le primesc pe mail le pun eu la mine pe site (cu sau făra parolă să le vadă numai cine trebuie sau tot poporu').
Cred că majoritatea foloseşte deja kmz-euri pe GoogleEarth aşa că n-ar fi probleme...
Se poate şi pe YMessenger (încerci întâi că stau ascuns să nu mă vadă... duşmanii)
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by mikcutu »

...sau mai poate fi folosit photobucket ca hoster de poze....si aici se pune doar link-ul...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by modigliani »

2 - 10 , 2 - 10 , proba ( asa se face la audio ! La foto ... nu stiu , asa ca improvizez ! )
Prin amabilitatea colegului Rebeu , care-mi gazduieste mazgalelile , va arat locatiile despre care vorbeam mai sus . Incep cu cea de la kmfv 511 in care va arat prin linie bleu continua traseul auto cel mai utilizat , iar prin linie discontinua traseul pe digul de protectie:

http://borcea6.4dq.com/radu/pescarclub21/harti/510.jpg

Si iata cum poti aduce masina in locul in care , la o cota mai ridicata a Dunarii , altadata se aflau monturile :

http://borcea6.4dq.com/radu/pescarclub2 ... ru/510.JPG
Last edited by modigliani on 21 Jan 2010, 19:53, edited 1 time in total.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by Claudiu »

Incearca cum ti-am zis eu:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by modigliani »

Asa Claudiu , manca-l-ar tata pe el de baiat bun ,

Danke bro ! ;)
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by arlan »

Hai ca esti tare Claudiule !! :idea: ... zi si tu care-i sursa la mapele tale, ca-s numa bune de-o hoinareala pe Dunare, in special de-a lungul ei, ca de-a latul e mai bun un pod sau un bac!! Multzam anticipat!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea la Giurgiu

Post by Claudiu »

Sursa este userul Modigliani. ;) Eu n-am habar despre locurile alea. :oops:
Post Reply

Return to “Drumuri şi poteci spre locurile de pescuit”