Ajutor- loc lansare barca

Cum ajungem la locurile de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
Piranya
Posts: 14
Joined: 13 Apr 2010, 11:59
Location: Bucuresti

Ajutor- loc lansare barca

Post by Piranya »

Buna ziua, as dori sa va cer un sfat, sambata vreau sa fac o proba (inaugurare) la barca si nu stiu unde as putea sa o las la apa in zona Giurgiu sau Oltenita. Stiu ca se putea lasa pe canalul Ara cu scaderea Dunarii nu mai stiu daca se poate lasa (nu am 4x4, barca are in jur de 450kg) de aceea va rog pe cei care stiti vre-o rampa in zonele respective sa ma ajutati. Va multumesc !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Ajutor- loc lansare barca

Post by modigliani »

La Giurgiu , cel mai facil punct este Canalul Plantelor . Cand spun facil ma refer inclusiv la accesul auto .

http://wikimapia.org/#lat=43.8902847&lo ... 14&l=0&m=b
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Ajutor- loc lansare barca

Post by Eugen Fetes »

De lasat pe canalul Plantelor, o lasi fara probleme deosebite. Pentru scos barca tot pe acolo iti trebuie o masina puternica si preferabil 4X4. Am fost in urma cu vreo 2 saptamani si am lasat o barca la apa pe acolo. La iesire a venit un prieten cu 4X4 sa ne ajute. Rampa este cu pietris si derapezi foarte usor, mai ales ca esti in sarcina. Mai este o zona tot pe Plantelor (inspre capatul situat inspre Podul Prieteniei) unde cred ca poti lasa barca la apa dar asta am vazut-o din barca si nu am testat.
0745578278
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Ajutor- loc lansare barca

Post by PETER »

Piranya wrote:Buna ziua, as dori sa va cer un sfat, sambata vreau sa fac o proba (inaugurare) la barca si nu stiu unde as putea sa o las la apa in zona Giurgiu sau Oltenita. Stiu ca se putea lasa pe canalul Ara cu scaderea Dunarii nu mai stiu daca se poate lasa (nu am 4x4, barca are in jur de 450kg) de aceea va rog pe cei care stiti vre-o rampa in zonele respective sa ma ajutati. Va multumesc !
Neneeeeeee, m-ai furat.......avatarul ....avatarul....... :oops: :!: :!: :!:
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
User avatar
Piranya
Posts: 14
Joined: 13 Apr 2010, 11:59
Location: Bucuresti

Re: Ajutor- loc lansare barca

Post by Piranya »

Multumesc pentru ajutor, o sa merg sa las barca de unde mi-ati spus pe canalul plantelor, sper sa nu am probleme la scos , masina e un opel astra break, dar in caz ca patineaza va mai fi un prieten cu masina sa ma ajute si ne descurcam. As dori sa va mai intreb, dupa ce las barca la apa, cat ies cu ea pe Dunare sunt probleme daca las masina cu peridocul parcate acolo?
(domnul Peter scuze pentru avatar :D , a fost o coincidenta)
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Ajutor- loc lansare barca

Post by Eugen Fetes »

Este un"nene" care se ocupa de paza barcilor si a masinilor. Nu mai retin cum se numeste, insa intrebi si tu pe acolo. Discuti cu el ce si/sau cat sa-i dai. Masina sa o lasi la umbra copacilor din dreapta. Eu am lasat masina si periocul aproape 1 saptamana si le-am gasit OK.
0745578278
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Ajutor- loc lansare barca

Post by Armand »

Cel mai facil loc pe care il stiu eu e langa portul din oltenita. E rampa asfaltata pana in apa intri si iesi cat se poate de usor!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ajutor- loc lansare barca

Post by valic »

Piranya wrote:Multumesc pentru ajutor, o sa merg sa las barca de unde mi-ati spus pe canalul plantelor, sper sa nu am probleme la scos , masina e un opel astra break, dar in caz ca patineaza va mai fi un prieten cu masina sa ma ajute si ne descurcam. As dori sa va mai intreb, dupa ce las barca la apa, cat ies cu ea pe Dunare sunt probleme daca las masina cu peridocul parcate acolo?
(domnul Peter scuze pentru avatar :D , a fost o coincidenta)
Cum a fost cu pusulsi scosul pe apa la Plantelor, mai ales cu apa asa mica?
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Drumuri şi poteci spre locurile de pescuit”