Porumb cu palinca/whisky&pepene galben

Ce ne aduce peştele la cârlig

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Porumb cu palinca/whisky&pepene galben

Post by evergreen »

Am pus de cateva luni la dipuit boabe de porumb in palinca "picuris" de langa Sibiu - cu procentul de alcool la fel ca spirtul, doar ca este 100% naturala - iar de vreo 2 saptamani am adaugat zeama si cubulete de pepene galben, dar n-am apucat sa vad ce randament au la pescuit. A mai folosit cineva asa ceva? Sau cu whisky in loc de palinca? Ati avut rezultate? Am auzit ca s-a prins la asa ceva si la Dunare!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Porumb cu palinca/whisky&pepene galben

Post by mikcutu »

da, eu folosesc boabe de "porumb in lapte", puse intr-un borcan cu palinca dar randamentul nu este diferite de cel al altor retete.
depinde la ce mananca in perioada respectiva. spre exemplu, eu am mai mult tipuri de porumb la mine, preparat dupa fel de fel de retete.

cu boabe de porumb in palinca am prins pe Blasova si pe MV2.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Porumb cu palinca/whisky&pepene galben

Post by evergreen »

Eu sunt balacarit tot timpul de unul din colegii de pescuit cand mergem cu masina lui - si nu numai - pentru multitudinea de borcanele, pungute, galetuse si diverse recipiente cu nade si momeli, dar am vazut ca si el a inceput sa care diverse galetuse si pungute! Din pacate pe Blasova nu a mancat deloc, mai ales unde planta toata lumea, spre mijloc, intre 100 si 200 de m de la mal spre larg, iar eu daca nu ieseam din tipar sa-mi plantez 4 lansete la distante intre 10 si 30 de m de malul opus, adica la aproape 400 de m de pozitia noastra - si asta abia vineri seara - n-as fi prins nimic, de sambata am auzit ca incepuse sa manance, mai timid, dar decat nimic, a luat un cunoscut cativa ciortani pana in 3 kg si un romanesc de peste 7!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Porumb cu palinca/whisky&pepene galben

Post by paulletta »

Din surse sigure pot spune ca pe Blasova se ia peste.
Ieri m-am intalnit cu un prieten si am vazut ce peste a prins.
Somn mare(13-18kg bucata), crap de la 3kg pana la 8kg.
Totul la plantat.
Partida de 48de ore.
Paulletta
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Porumb cu palinca/whisky&pepene galben

Post by Ono »

evergreen wrote: Sau cu whisky in loc de palinca?
Eu zic ca whiskey e mai bine. De ce crezi ca ii zice whisky link? Ca il leaga de carlig.
Post Reply

Return to “Momeli şi nade”