Ajutor - Mate de macrou

Ce ne aduce peştele la cârlig

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Ajutor - Mate de macrou

Post by evergreen »

Unde pot gasi mate de macrou, daca se poate cat mai aproape de cartierul Militari din Bucuresti, sau pe drum catre Blasova, spre Braila? Multumesc anticipat!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by Hoinar7777 »

Salut.Pe soseaua de centura a Bucurestiului intre Baneasa - Otopeni si Glina este o fabrica de conserve si produse din peste,cred ca Negro 2000 S.R.L.(stiu pe cineva care isi cumpara de acolo, dar nu cunosc foarte multe amanunte),si de acolo cred ca poti cumpara,sau mai poti incerca in zona comerciala Berceni linga Metro,unde era fosta fabrica I.M.U.C.,si acolo este o fabrica de conserve si produse din peste,dar nu retin cum se numeste.
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by evergreen »

Multumesc!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by evergreen »

Revin cu informatii noi! Fabrica Negro 2000 probabil ca s-a mutat langa Metro Berceni, pe Metalurgiei, si astazi am fost acolo, de unde am plecat cu 8,5 kg de maruntaie de macrou, impreuna cu mirosul aferent :lol: :lol:!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by Hoinar7777 »

Daca tot ai luat 8,5 kg,intrebare, sau poate sugestie,cred ca le vei portiona si le vei pune in pungute alimentare in congelator.Sint curios cit costa 1 Kg. ?
Si mai am si eu o intrebare,chiar daca pentru unii este puerila, cum se pun matele de macrou pe ac ? :shock: :oops: :oops: :oops:
Nu imi arde de gluma, intreb cu toata seriozitatea. :roll: :oops:
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by evergreen »

De luat, le-am luat gratis, am dus o ciocolata, drept multumire, cat despre modul de a se pune in ac, exista doua variante! Prima este sa le impletesti pe ac sau pe tripla, dupa care matisezi de cateva ori peste tot ansamblul cu ce ai la indemana - mono sau textil - a doua varianta, daca ai tifon, daca se poate nu fasie, bucati cu suprafata mai mare decat latimea unei role obisnuite de tifon, le pui ca int-ro punga sau saculet solubil si le atasezi la montura!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by Hoinar7777 »

Multumesc de informatii.Eu ma gindisem sa le leg cu un fir subtire 0,12 - 0,15.Asa procedez cind merg la mare si dau la lanseta cu scoica,(sa nu cada carnea de scoica de pe ac atunci cind arunc) la undita nu prea,sunt sanse mai mici sa cada.
Dar varianta cu tifonul nu o stiam,am mai invatat ceva. Multumesc mult. ;)
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by evergreen »

Cu placere, si eu am preluat-o de la cineva, acum o raspandesc si eu pe net, pentru ca stiu cat de greu gasesc o informatie daca nu se face publica!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by evergreen »

Am auzit ceva si despre capatanile de macrou, se pot folosi ca momeala si acestea? La prima vedere ar sta mai bine in ac sau in tripla decat matele!? :?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by Hoinar7777 »

Din cite stiu eu somnul este necrofil se hraneste si cu pesti morti aflati in stare de putrefactie sau nu, si se pare ca este atras in primul rind de mirosul emanat de cadavre,mortaciuni si alte deastea.
Din cite stiu eu,se mai poate da la somn, si cu ficat de porc(imputit,alterat,bagat in punga de plastic si lasat in soare ) sau ficat de pui,rime negre, de pamint li se spune,dar se pare ca ele traiesc in mil negru,coropisnite,pestisori vi.
Si eu sunt interesat de pescuitul la somn, si rog daca mai avem colegi forum care mai pot completa cu informatii de orice fel despre pescuitul la somn sa o faca.
Multumesc

P. S.- Ar trebui sa mearga cel putin teoretic si la capatini de macrou sau alte specii,nu stiu, personal nu am incercat.
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by Victor »

teoria...ca teoria...,practica ne omoara .
sa ne spui si noua ce rezultate ai avut .
cindva o zona buna pt somn era unde se deversa in dunare rezidurile de la fabrica de peste.
0762965992
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor - Mate de macrou

Post by evergreen »

Mai am o intrebare legata de matele de macrou: cat timp si cum trebuie pastrate ca sa nu se lichefieze? Sau ce am primit eu sunt maruntaie care au fost tocate? Pentru ca m-am uitat in punga dupa 3 zile si cand am bagat mana, nu stiu daca am ramas cu mare lucru in afara de o zeama pastoasa, laptoasa, pe care nu o pot folosi decat intr-un recipient cu o mica perforatie pe care sa-l atasez de montura in asa fel incat sa lase o dara de aroma care poate atrage somnul!? P.S. Am invatat, totusi, ceva, nu trebuie sa umbli decat cu manusi chirurgicale, dupa ce m-am spalat de n ori, de la clor la sapun, tot imi mai miros mainile a peste!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
Post Reply

Return to “Momeli şi nade”