Pastrarea nadelor fara gandacei

Ce ne aduce peştele la cârlig

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Pastrarea nadelor fara gandacei

Post by evergreen »

Care este cea mai buna metoda de a depozita nadele sub forma de pudra si nu numai, chiar si boabe, fara sa apara acei cunoscuti dusmani ai malaiului, porumbului, etc? Am incercat sa le tin in bidoane de 6-10 l de apa plata si vad ca functioneaza destul de sigur, pana acum, cel putin!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Pastrarea nadelor fara gandacei

Post by mikcutu »

la congelator...;)
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: Pastrarea nadelor fara gandacei

Post by laurentiu_sonia »

Eu stiu ca bunica-mea punea in pungile cu malai, faina, gris etc cate unul-doua cuie (cuie normale de constructii). Zicea ea ca nu mai face "goange". Am incercat si eu si functioneaza dar nu ma intrebati de ce pentru ca nu pot explica...
Sa auzim de bine!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pastrarea nadelor fara gandacei

Post by Mihai Vinturache »

Pentru ca gandaceii se inteapa la talpi si fug!!
(Am glumit dar se pare ca avem multe astfel de solutii "babesti" carora nu le gasim explicatii dar functioneaza)

Cred ca e buna orice varianta care permite o inchidere ermetica. Chiar si bagat in pungi de plastic legate bine la gura cu sfoara, cu conditia sa fie mai multe pungi ca sa nu poata fi gaurite din exterior de molii. Eu asa am procedat pentru ca aceste pungi, avand un anumit grad de maleabilitate, imi permit sa le modelez functie de spatiul disponibil.

Si cred ca cel mai important aspect esta ca nada sa fie foarte proaspata in momentul "ambalarii". Altfel putem sa-i facem orice daca are deja oua depuse inauntru.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Pastrarea nadelor fara gandacei

Post by Lorelai »

Eu sunt convins ca dusmanul este deja inauntru, de cand luam marfa.Ca la orice produs de acest gen.
Asa ca orice izolare e frectie la picior de lemn.
Se cumpara cantitati rezonabile si se foloseste cat mai rapid posibil.
Sau se priveste mai pragmatic, si se accepta in meniul pentru pesti si acest " supliment ".
O sa le stea in gat ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pastrarea nadelor fara gandacei

Post by Mihai Vinturache »

Sunt convins ca nu le sta in gat, ba din contra.
Problema este ca fluturasii incep sa umble prin casa incercand sa ne stimuleze la iesiri. Si daca se prind "jumatatile" de unde sunt fluturasii atunci sa te tii...!!!
Am uitat odata (iarna) un pachet inceput de malai intr-o sacosa in debara. Se umpluse casa de molii si nu stiam de unde. Da-i si cauta pe unde ne tineam noi produsele: in camara, prin dulapurile si rafturile din bucatarie, prin balcon... totul curat. Si intr-o buna zi, cautand o mulineta deschid rucsacul. Am fost invadat de un nor intreg de molii. Sa va mai povestesc ce a urmat ?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pastrarea nadelor fara gandacei

Post by evergreen »

Aveti dreptate cu prezenta unor oua sau larve in nade, am incercat in pungi cu autoinchidere si nu stiu exact daca au intrat in punga sau daca au iesit, cert este ca punga era facuta sita!! :lol:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Pastrarea nadelor fara gandacei

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Indiferent de natura nadei (boabe sau „fainuri”), daunatorii (larve, molii sau gandaci) pot sa apara urmare a doua situatii de baza:
1 -- Infestarea este anterioara achizitionarii.
In acest caz trebuie evitate:
a/. conditiile de eclozare => temperaturi cat mai scazute;
b/. dezvoltarea ulterioara a respectivelor organisme prin diminuarea oxigenului necesar respiratiei => pastrarea in recipiente etanse, pe cat posibil fara spatii goale (cu aer).
2 -- Infestarea este ulterioara achizitionarii.
Si in acest caz temperaturile scazute sunt benefice, determinand absenta, moartea sau mobilitatea redusa a „invadatorilor” iar pastrarea in recipiente +/- etanse este hotaratoare pentru impiedicarea accesului daunatorilor la „sursa de hrana” sau mediul propice pt. depunerea pontei.

Atentie insa :!: :!: :!: in ambele situatii temperaturile ridicate combinate cu lipsa aerului si umiditatea nadei, pot declansa fenomene de fermentatie, care pot altera nada depozitata.

Fire intinse, capturi marete :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Momeli şi nade”