Pelete pentru somn

Ce ne aduce peştele la cârlig

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Pelete pentru somn

Post by Radu Ionut »

Am tot citi pe colo colo ca sunt niste pelete pentru somn (Halibut mai exact) care le tot folosesc oamenii pe Ebro la pescuit la somn. Are cineva idee daca sunt bune de ceva si la noi ca toti ziceau ca sunt bune daca e pestele obisnuit cu ele ?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Pelete pentru somn

Post by Ono »

Eu am luat si din Romania si din Anglia. Am prins o singura data, de pe mal, 9kg, 5 pelete de 24 pe fir de par, in rest canci. Cambula se cheama acest peste pe romaneste.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Pelete pentru somn

Post by Miyagi »

E bun la fix si la pluta, pe fir de par cum zice si Ono, dar sa ai grija sa fie pelete din cambula ( negru mat - uleios ) si nu cu aroma de cambula ca aia sunt facuti din amestecuri de fainuri cerealiere si peleti pisati de cambula, iar faina din peleti se va spala repede pe curgator, disparandu-i efectul atractant si sa nu se si sfarame prea usor intre degete. In plus daca gasesti dip de halibut ar fi cel mai bine insa fi atent sa nu fie doar aromatizat.
Eu il folosesc doar ca atractant insa pe carlig pun "carnuri" ( rame, lipitori, coropisnite, raci, scoici, broaste, fructe de mare, ficat, peste, s.a. ).
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pelete pentru somn

Post by Victor »

eu am luat de la ghencea primu mag de linga poarta cimitirului unde e vinzatoare o dna acra o punga de vreo 200 gr cu un fel de jeleuri made usa la 20 roni punga
aveau un miros de rinced, cred ca erau expirate,nu am avut nici o trasatura la cornetu
0762965992
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pelete pentru somn

Post by Victor »

am vazut niste fiole de plastic la 8 ron ,atractant somn oare o da ceva rezultate?
0762965992
Post Reply

Return to “Momeli şi nade”