macaroana -versus- patratica

Ce ne aduce peştele la cârlig

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

macaroana -versus- patratica

Post by Victor »

in vara anului trecut ma suna socramiu si-mi povesteste de o partida facuta pe olt si salvata datorita unor macaroane avute de unul din coechipieri.omul originar din ardeal traise in italia si venise cu macaroane la el in vacanta la neamuri in romania. in ziua respectiva din toti pescari a fost singurul care a prins numai la macaroana.mi-a dat numele sa cumpar eu in bucuresti barilla ditallini rigati nr 47 de la vreun super market. am gasit vreo 30 modele numai 47 nu.fiind curios am luat din cele romanesti vreo 3 feluri care mi sau parut asemanatoare [cind am fost in provincie la socramiu amprimit o margica de macaroana sa vad cum arata minunea] si le-am testat la pescuit pe valea argovei .rezultatul a fost ca in comparatie cu mamaliga sint mult mai bune din toate punctele de vedere,timp de preparare 5-6 min efort zero am scos lanseta dupa o ora cu macaroanele intacte. am avut o partida in care numai eu prindeam la macaroana [ceilalti care aveau viermi ,puffi, porumb ,bomba ] pina la urma le am impartit si au prins si ei .cind ma gindesc la prepararea mamaligi de ac cu cernerea malaiului ,fierberea in tuci ,amestecarea cu faina punerea in ciorap, fierberea a doua oara, presarea ciorapului apoi taierea patratelelor ma ia durerea de cap.asadar eu iau 10- 20 fire de macaroana [giani cumparate din kaufland]le fierb 6min si le pun intr-o strecuratoare pun un virf cutit sofran in o lingura de malai [ttx benzar sau orice bagati in nada de arc] si le amestec sa nu se prinda unele de altele si sa capete aroma+culoare si apoi le aliniez cite 4 si le tai cam la 3-4 mm. le insir cite 3 pe ac[gamakatsu 1050 n nr 8]de asa fel spinul sa fie liber.in pescuitul carasului platici sint ideale macaroanele giani deoarece au 5 mm grosime fata de barilla care au 7-8 mm care cred ca vor merge bine vara toamna pe ace mai mari si dunare
0762965992
oana141976
Posts: 19
Joined: 03 May 2011, 12:30

Re: macaroana -versus- patratica

Post by oana141976 »

va dau perfecta dreptate, am pescuit si eu la macaroana ,le fierbi 2 minute le strecori si apoi le tavalesti prin faina de malai, domnilor nu stiti ce pierdeti bataie la ele ,caras grupa mare .macaroanele care le folosesc eu se numesc barilla
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by pytzy »

Victor wrote:...... barilla ditallini rigati nr 47.....
Daca o sa gasesti ....o sa fie foarte greu...eu mi-am cumparat din Italia( 0,40 euro / buc) deoarece la noi nu am gasit modelul si nr. respectiv pe nicaieri doar pe net la unu care cerea 15 ron pe cutie ea costand la noi in magazin daca s-ar gasi maxim 5 ron.
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Victor »

fa bine si incearca macaroanele giani pt niste ace mai micute, ies mai mici in diametru le fierbi 6 min fix si sa le tai cit mai subtiri
0762965992
alexdaniell
Posts: 37
Joined: 01 Mar 2011, 09:57
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by alexdaniell »

Ma bag si ca musca-n lapte.......Macaroanele astea sunt pentru special pentru peshte? Merg si macaroanele destinate oamenilor? Merg facute amestecuri de paste fainoase cu sofran, arome, viermusi si alte alea?
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by pytzy »

Deci astea sunt pastele:
Barilla Ditalini rigati n.47, gramajul la care se gasesc - 500 gr.
Image
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Victor »

alea verzi sint cele mai bune :D
0762965992
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Victor »

am fost vineri la o balta salbatica la rasmiresti[nu ne-am asezat la cea care trebuia]si la un forfac pe care il foloseam acu 20 ani cu 2 arcuri si 4 ace am prins 4 carasei odata la macaroana giani fierte 6 min strecurate date cu lapte de porumb si tavalite in ttx amestecat cu sofran si taiate la 3 mm lungime apoi puse in cutie sau borcan ermetic iar cind iau de acolo iau cit trebuie pt 5 min ca se usuca si se intaresc
0762965992
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: macaroana -versus- patratica

Post by forgo dorin »

Si eu cred ca macaroanele sint bune cu toate ca nu am incercat la crap la ele
Dar retetele actuale de mamaliga nu depasesc 8-10 min pt. preparare
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Mihai Vinturache »

Victore,Pitzi, eu tot nu inteleg ceva, poate puneti o poza cu macaroana infipta in ac.
Am citit aici de taiat in felii, de taiat la 3 mm etc. si nu mai inteleg cum trabuie sa arate macaroana din ac. Mai ales ca le vad in poza de pe cutie gata taiate
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by pytzy »

Mihai Vinturache wrote:Victore,Pitzi, eu tot nu inteleg ceva, poate puneti o poza cu macaroana infipta in ac.
Am citit aici de taiat in felii, de taiat la 3 mm etc. si nu mai inteleg cum trabuie sa arate macaroana din ac. Mai ales ca le vad in poza de pe cutie gata taiate
Pai tocmai asta este ideea Mihai..la astea pe care le-am postat nu mai faci nimic...nu ai ce sa mai tai. ;)
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Lorelai »

Domnilor, am un puternic sentiment de frustrare.
Dupa ce am dat azi o gramada de bani pe diferte nade, nu dau nume, aflu ca am aruncat banii aiurea ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Mihai Vinturache »

Niciun ban nu e aruncat aiurea! Toti ajung la cineva! :D

Am glumit. Pana la urma tot vei folosi pe undeva nadele alea.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: macaroana -versus- patratica

Post by forgo dorin »

Te salut cu drag Dane
Uite asa patesc si eu de multe ori,din pacate nu numai cu nadele.
Sa-ti dau un exemplu,Doctoru Otel ,prietenul meu.
Vine la mine la Mila la pescuit,scoate niste malai il pune la fiert 8-10 min. scoate ceva ttx si macaroane de alea de srot ,putina esenta de rom si gata nada .
Eu pe linga astea cind gasesc tot felul de dipuri si alte dracovenii dau o gramada de bani pe ele si rezultate aceleasi.
Sa vezi si cu cirligele, se duce la Telena un magazin de chinezarii ,ia Doctoru 100 cirlige cu 4 lei,eu gamagatu ,o gramada de bani,rezultate la fel.
Nu mai zic ce bete gaseste Doctoru,iti vine sa te zgirii pe ochi
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Mihai Vinturache »

pytzy wrote:
Pai tocmai asta este ideea Mihai..la astea pe care le-am postat nu mai faci nimic...nu ai ce sa mai tai. ;)
Multumesc. Tocmai am lansat o comanda unei rude din Italia care trebuie sa soseasca in 1-2-3 saptamani.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Victor
Posts: 201
Joined: 02 May 2011, 13:34
Location: Bucuresti
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Victor »

pina vine italia da cu dalea rominesti ca sint la fel numa ca sint mai mici, dar daca dai cu ace mici de 6-8 e ok si binenteles ca mai pierzi 10 min cu taiatu lor dar iesi mai ieftin de 3ori adica 0,2 lei momeala pt o sedinta de pescuit si cind o fi sa vina ceva mare vine
0762965992
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Lorelai »

Si eu am dat comanda. Saracii italieni ! :D
Aha, voi o sa aveti la concurs ! :mrgreen: :mrgreen:
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Mihai Vinturache »

Am avut ocazia sa le testez la iesirea de pe Borcea si intr-adevar au dat rezultate foarte bune! Am prins la fel de bine si la rama, dar e posibil ca la un peste mofturos sa mearga mai bine decat ramele.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Deceneu »

am citit faza cu macaroana si m-a lasat masca. partea buna e k tocmai am o cunostinta care e in italia =)) ieri a plecat si vine sapt viitoare. i-am dat deja msg sa imi aduca si mie 4-5 cutii . :D abea astept sa vad rezultatele
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: macaroana -versus- patratica

Post by Petru Burian »

Mihai Vinturache wrote:Am avut ocazia sa le testez la iesirea de pe Borcea si intr-adevar au dat rezultate foarte bune! Am prins la fel de bine si la rama, dar e posibil ca la un peste mofturos sa mearga mai bine decat ramele.
Comparativ cu ramele sau viermusii, pastele au avantajul ca prin apa de fierbere, sau ulterior, pot fi aromatizate sau colorate in fel si chip, dupa stiinta si experienta personala a fiecaruia :D :D :D
Fire intinse si capturi marete :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Momeli şi nade”