Ştiucă Mila 23.

Ce rezultate a avut partida dumneavoastră de pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
Valentin Petrovici

Ştiucă Mila 23.

Post by Valentin Petrovici »

Cum am mai spus îi sfătuiesc pe doritori să renunţe la ştiucă anul acesta în zona Mila 23 - Crişan. Apa este scăzută enorm şi cea care a rămas este marmeladă. Indiferent că este vorba de canale, lacuri sau Dunăre. În trei zile am avut captura record de 15 subnutrite de 20 cm la 3 persoane. Au fost 3 capturi în lacul din spatele satului la 1 kg. Am pescuit pe Şontea, Fortuna, Olguţa, Ligheanca, Corciovata, Trei Ezere, Bogdaproste, Căzănel, Dunărea Veche. Ca să vedeţi cum stă treaba vă spun că la o toană de năvod pe Trei Ezere care a acoperit aproximativ 1 ha au fost strînse vro 30 kg de ştiucă, 95 % din ele subnutrite. Eu nu am pescuit la altceva însă alţi pescari omorau carasul mare. Somnul a adormit deja, şalău absolut nimic, crap la fel.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Ştiucă Mila 23.

Post by costin stefanescu »

Bine ai venit Vali si pe site si din delta :D ,ce bine ca ai postat ca tocmai ce stateam in dubii daca sa mergem sau nu la Mila,asa ne-ai dat raspunsul,stam acasa!
Valentin Petrovici

Re: Ştiucă Mila 23.

Post by Valentin Petrovici »

Costine erau lacurile pline de bărci care ştiucăreau. Toţi cu aceleaşi rezultate. Ştiuca a fugit din lacuri şi s-a băgat în stufăriş. Localnicii băgau vintirele la stuf şi mai scoteau cîte una , două mai acătării. Mai prindeau pe Dunărea veche ceva mai mari la 4-5 kg la setci deşi erau interzise dar chiar pe mijlocul Dunării. Este clar că a fugit din lacuri la apă adîncă. Seara mai mergeam pe la cîrcima din sat unde este un fel de radio şanţ şi toţi pescarii ştiucari se plîngeau. De fapt singurii mulţumiţi erau cărăsarii.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Ştiucă Mila 23.

Post by valic »

dar zi-ne Vali de partidele din primavara-vara
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Rezultate la pescuit”