Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Ce rezultate a avut partida dumneavoastră de pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Propun spre „dezbatere publica” infiintarea urmatorului domeniu:
Capturi record pe specii & Recordmani

Regulament:
1 -- In cadrul domeniului se vor deschide topicuri separate pt. fiecare specie.
2 -- In topicul speciei respective vor fi admise doar 3 (trei) postari, pt. locul I.; II si III. functie de lungimea pestelui, masurata de la varful botului la baza cozii.
Postarea va cuprinde:
• O singura fotografie (pestele + ruletă de măsurare, pozitionată dedesubt);
• Numele intreg al pescarului, locatia si data capturarii, montura, nada, momeala si o scurta descriere a „evenimentului”;
• Indicarea unui martor, cu numele (daca este cunoscut pe forum), sau cu nr. de telefon (daca este necunoscut);
3 -- Vor fi acceptate numai fotografiile facute la „locul faptei” dupa modelul de mai jos.
4 -- Doar in cazuri exceptionale vor fi acceptate si fotografiile facute „in alta parte” motivele fiind: pescarul nu a avut la el aparat foto, ruletă, era noapte, etc.
5 -- Pozitionarea ruletei se va face ca in fotografie, iar lungimea admisa va fi cea dintre varful botului si baza cozii (lungimea standard in ihtiologie);
6 -- Moderatorul va sterge automat orice postare care nu respecta regula.
7 -- Cele 3 fotografii / specie, vor ramane pe forum pana cand un „Recordman” va posta un peste mai mare, punctabil (calificat) pt. unul din locurile I., II. sau III, pt. specia respectiva;
8 -- Saitul nostru va avea astfel un clasament „cvasi oficial” pe specii, si vor exista Recordmani detinatori al recordului respectiv, pt. saptamani, luni, sau chiar ani :D :D :D

Image

Astept parerile dvs. la acest topic, iar dupa „cristalizarea ideii” si cu acordul celor abilitati, adminul va infiinta domeniul in forma sa final.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by cezar »

Ideea este absolut fabuloasa !

Vom deschide un concurs pe aceasta tema, cu premii ! Concursul va fi deschis tuturor membrilor asociatiei.

Vom actualiza un top al capturilor, valabil pentru mai multe specii : crap, somn, stiuca, salau, avat.
Va fi si unul pentru pescarii la Marea Neagra pentru : chefal, hanus, lufar.

Conditia este ca poza sa fie facuta la malul Dunarii, baltii unde s-a facut captura, Marii Negre . Sau, evident, in barca !

Natura si marimea premiilor va fi anuntata inainte de terminarea prohibitiei.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by mikcutu »

eu am o dilema...in cazul unui peste care creste mai mare (crap, stiuca, salau, somn, avat), unde daca se va prinde tot pestele in poza nu se va mai putea vedea in clar masuratoarea ruletei...cum se va face validarea masuratorii?...ca si cu martori...tot vor fi suspiciuni de frauda...
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by Petru Burian »

cezar wrote: 1 -- Vom deschide un concurs pe aceasta tema, cu premii ! Concursul va fi deschis tuturor membrilor asociatiei.
2 -- Vom actualiza un top al capturilor, valabil pentru mai multe specii : crap, somn, stiuca, salau, avat.
Va fi si unul pentru pescarii la Marea Neagra pentru : chefal, hanus, lufar.
Prietene Cezar
1 -- nu sunt impotriva premiilor, dar din experienta proprie, stiu ca premiile prea tentante dau "idei" :evil: :evil: :evil:
Premiul, in fond este implicit, pescarul respectiv fiind detinatorul recordului pana apare altul mai vrednic.
Eventual sa acceptam la sfarsitul postarii si o poza cu pescarul + pestele, sa-l vada tot NET-ul :D :D :D
2 -- consider ca nu este necesar un top separat al pescarilor de la M. Neagra, specia pestelui + locatia, fiind un indiciu clar in acest sens.
Domeniul aratand in felul urmator:
Capturi record pe specii & Recordmani !!!
Topicuri:
Crap (Cyprinus carpio)
Somn (Silurus glanis)
Ştiucă (Esox lucius)
.
.
.
Chefal (Mugil cephalus)
.
.
etc.
etc.

Parerea mea :D
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Valentin Petrovici

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by Valentin Petrovici »

Aş propune să se ia în considerare numai în cazul pescuitului pe ape sălbatice. Aşa pe baltă......
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by Petru Burian »

mikcutu wrote:eu am o dilema...in cazul unui peste care creste mai mare (crap, stiuca, salau, somn, avat), unde daca se va prinde tot pestele in poza nu se va mai putea vedea in clar masuratoarea ruletei...
Daca pestele este pus pe pamant iar ruleta langa, poza tre. sa iasa clara :D Eventual pescarul se va sui pe ceva (o masuta; pe umerii unui coleg; pe masina; etc.) :lol: :lol: :lol:
In cazul pestilor foarte mari sau lungi (somn de exemp.) ruleta se va pune pe peste, sau va fi tinuta langa pestele "atarnat" de un suport.
In cazul pozelor digitale, cred ca posibilitatea de marire a pozei (link original) va face posibila "citirea" ruletei :roll:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by Petru Burian »

Valentin Petrovici wrote:Aş propune să se ia în considerare numai în cazul pescuitului pe ape sălbatice. Aşa pe baltă......
Domn'Petrovici
Ar fi o usoara discriminare :D
Eventual infiintam si topicul "Specia XY, din lacuri cu taxă" :idea:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by cezar »

& Vali Petrovici

Cam la "ape salbatice" ma gandeam si eu, recunosc. Mi s-ar parea caraghios sa concureze la crap pescarii de pe "carpodroame", cu cei care cauta trofeul la Dunare sau in Delta.

& dr. Petru Burian

Pana la proba contrarie, eu zic sa acordam oamenilor "prezumtia de nevinovatie". :(
Oricum, premiile la care ma gandeam erau in cea mai mare parte de ordin moral. In nici un caz incurajarea unor "Braile" sau "shushanele" cum se practica mai nou. 8-)
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
1 -- Chiar niciun interes pt. infiintarea unui clasament ca lumea :?: :?: :?:
2 -- toate saiturile de pescuit sportiv sunt pline de postari cu recorduri pescaresti; poze una mai „artistica” decat alta, dar tare greu „verificabile” => valoare informativ-documentara minima :?
3 -- daca reusim, va rezulta un clasament unic in lumea forumurilor => rating mai mare pt. sait :idea: :idea: :idea:
4 -- mai astept pareri de „perfectionare” a regulamentului; daca nu vor fi, definitivez si deschid domeniul.
Retineti insa: fara postarile unor capturi din partea dvs. el nu poate exista => voi fi nevoit sa-l desfiintez cu „manuta mea” :evil: :cry:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by laloi »

Dl Burian, interes exista, dar daca nu avem inca ce posta??? eu personal cel putin.... :D cu toate ca acu la Jurilovca cred ca au fost capturi record la biban soare, eu cel putin nu am mai prins asa mare cat palma... dar am zis ca nu merita masurat totusi...
Valentin Petrovici

Re: Capturi record pe specii & Recordmani !!!

Post by Valentin Petrovici »

Petru Burian wrote:
Valentin Petrovici wrote:Aş propune să se ia în considerare numai în cazul pescuitului pe ape sălbatice. Aşa pe baltă......
Domn'Petrovici
Ar fi o usoara discriminare :D
Eventual infiintam si topicul "Specia XY, din lacuri cu taxă" :idea:
Dle. Burian nu prea văd discriminare în condiţiile în care diferă şi arealul şi mai ales......restul. Aşa am putea face şi un concurs de tipul cine cumpără cel mai mare peşte. Foarte simplu se poate discuta despre ceva distinct. Ape sălbatice şi crescătorii.
Post Reply

Return to “Rezultate la pescuit”