Delta 2012

Ce rezultate a avut partida dumneavoastră de pescuit

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Delta 2012

Post by puffyk1 »

Am fost in delta acest week, mai exact de vineri pana duminica. Un prieten, Teddy, m-a invitat acum 3 saptamani si am
acceptat cu placere, mai ales ca aveam la dispozitie un Forward cu 50 cp.
Destinatia a fost Crisan, la Nea Neli, pentru cunoscatori.
Nu vreau sa mai picantez povestea cu peripetiile drumului si ale lansarii, cert este ca pe la 10.30 trageam cu 6000 de
ture la vale, pana la bucla a treia.
Acolo ne-am oprit si am inceput pescuitul. Aveam niste rame din toamna lui 1900 si cam atat. Nu a fost o problema
pentru somoteii de 2 kg care au atacat imediat, prinzand 20 bucati in...45 minute!
Am eliberat vreo 8 si am plecat catre Crisan.
Seara am mai dat o raita de 30 minute pe Sulina si Dunarea Veche. Am mai prins 5 bucati, la 1.5-2 kg. Si, astfel, ziua
se incheia....
Sambata s-a incercat la crap, eu nefiind pe apa deoarece nu am avut chef. Am dorit doar sa ma odihnesc, ceea ce am si
facut din plin. Totusi, spre seara am mai iesit pe apa o ora, prinzand 4 somotei, 4.5 kg. Unul era foarte mic si i-am
dat drumul....
La crap s-a prins rasfirat, care unul, care doi, care nimic.....recordul fiind inregistrat de un turist cu o crapoaica
de 17.2 kg....A tras la nsite momeala albastra....
Duminica am plecat la ora 9, am mai dat o raita pe bucle, am mai luat doi somotei de 2 kg si cam asta a fost....
Impresii....
Cazarea a fost buna, conditii de dormit si igiena bune, gazda foarte primitoare....50 ron pe noapte.
Barca Forward 520, pe o scara de 1-10 primeste... 7. Barca prietenului, datorita proastei pozitionari a elementelor de
conducere primeste un 5....Motorul...10plus(Suzuky)!
Oamenii deltei... la fel cum ii stim.
Turisti...nexam! Din pacate! Cateva toplesiste cu niste smecheri, cateva grupuri organizate si cam atat!
Pestele....din belsug. Am prins somn mult de tot, am prins cativa avati, cei care au dat la crap au prins iar salaul a
raspuns si el, dar bucati micute. Pe ansamplu, foarte bine....
Costuri....
1048 ron in doua persoane.....Aproximativ 550 ron de persoana, cu tot cu micile gustari, croissante si restul....
Curiozitati...
Toti somnii scartaiau de raci. 2-3 raci in fiecare. Si niste guvizi...
Concluzii....
A meritat cu totul, nu mai asteptati si planificati-va excursiile!
Fir intins!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Delta 2012

Post by Claudiu »

Poimaine plec la Nufaru-Ilgani pentru vreo 3 zile. Sper sa fie vreme prielnica, ptr. ca astia anunta furtuni si ploi.
Ceva informatii in ceea ce priveste vremea poti sa-mi dai, Mihai, ca stiu ca tu le ai cu astea? :)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Delta 2012

Post by Mihai Vinturache »

Multumim Mihai.
O postare corecta si utila cum am avea nevoie de mai multe.
In concluzie, La lupta!!! (cine poate, cine are timp)
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Delta 2012

Post by Albatrin »

Claudiu wrote:Poimaine plec la Nufaru-Ilgani pentru vreo 3 zile. Sper sa fie vreme prielnica, ptr. ca astia anunta furtuni si ploi.
Ceva informatii in ceea ce priveste vremea poti sa-mi dai, Mihai, ca stiu ca tu le ai cu astea? :)
Ia neamule
http://www.yr.no/place/Romania/Other/Nu ... /long.html
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Delta 2012

Post by Claudiu »

E de bine. :D
Thanks, neamule! ;)
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Delta 2012

Post by DRM »

Nu-i rau situl. :D
L-am marcat. :lol:
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Delta 2012

Post by puffyk1 »

[quote="Claudiu"]Poimaine plec la Nufaru-Ilgani pentru vreo 3 zile. Sper sa fie vreme prielnica, ptr. ca astia anunta furtuni si ploi.
Ceva informatii in ceea ce priveste vremea poti sa-mi dai, Mihai, ca stiu ca tu le ai cu astea? :)[/quote

Cel mai bine, Claudiu, este sa consulti 2-3 site-uri meteo si sa faci o medie intre ele....
De marti am vazut maxime de 26 grade, ori cand temperatura scade cu 10-12 grade celsius, asta se traduce prin vant foarte puternic....
Acum, insa, fiind iulie, nu vor fi modificari spectaculoase iar soarele are multa putere...
Vorba de duh a deltei este urmatoarea...."Vara e obligatoriu sa ai haine groase la tine, iarna numai daca vrei...."
Ai grija la tantari, in delta absolut tot ce misca.....musca!!!!
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Delta 2012

Post by puffyk1 »

Site-ul acesta meteo este un pic ciudat....imi arata la Bucuresti temperaturi pentru week-end de 27-28 grade cand toate site-urile celelalte, inclusiv INMH, spune de cod portocaliu de canicula, 36-37 grade....
Sa speram ca e singurul ce are dreptate... :mrgreen:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Delta 2012

Post by Claudiu »

Am facut o medie si pare sa fie binisor in perioada aia.
O solutie tare, rea, testata pentru tantari? :?
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Delta 2012

Post by puffyk1 »

Cea mai buna treaba o face o solutie in bidonas portocaliu, Autan Tropical parca...sau Off Tropical....oricum, ceva cu "tropical" la final..
E super si la tantari si la tauni, eu l-am cumparat de la Mega, costa cam 20 ron dar merita!....
Ia-ti la tine si un spray de tantari, deoarece este bun cand intri in incaperi unde pot fi insecte. Sau in cort, daca e cazul. Eu si la WC, si la dus, oriunde, imi fasaiam un spray si nu mai aveam probleme....
Daca stai la gazda, ia-ti un prelungitor mic si baga o pastila de tantari. Face minuni!
Oricum, intre orele 21 si 22 atacul e foarte puternic si este bine sa nu te bazezi pe solutii....
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Delta 2012

Post by puffyk1 »

puffyk1 wrote:Site-ul acesta meteo este un pic ciudat....imi arata la Bucuresti temperaturi pentru week-end de 27-28 grade cand toate site-urile celelalte, inclusiv INMH, spun de cod portocaliu de canicula, 36-37 grade....
Sa speram ca e singurul ce are dreptate... :mrgreen:
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Delta 2012

Post by puffyk1 »

puffyk1 wrote:Site-ul acesta meteo este un pic ciudat....imi arata la Bucuresti temperaturi pentru week-end de 27-28 grade cand toate site-urile celelalte, inclusiv INMH, spun de cod portocaliu de canicula, 36-37 grade....
Sa speram ca e singurul ce are dreptate... :mrgreen:
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Delta 2012

Post by puffyk1 »

Am gresit un acord si nu pot sa il corectez...site-urile nu e sub 50....
Post Reply

Return to “Rezultate la pescuit”