recomandare sonar

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

toma58
Posts: 45
Joined: 02 Feb 2011, 20:13

Re: recomandare sonar

Post by toma58 »

umila mea parere ,sonarul ,este folosit intens ,;de cei crapisti inraiti care trebuie sa cunoasca gropanele si pragurile de pe balta ,iar ceilalti sunt cei care dau la salau ,pentru a cunoaste pragurile si substatul vizat
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Ono »

valic wrote:In opinia mea, conul nu este fff important..., sonarul iti foloseste doar la viteze mici (a se citi la pas, si chiar mai putin) ...
Eu cred ca conul e foarte important. Ca regula simpla, conul mic (12-20) se foloseste la ape adanci (300m - in mare, ocean) si conul mare (90-110) la ape putin adanci (aici sunt trecute extremele). Conul mare iti asigura o suprafata mare vizualizata. Sonarele au acum 2-4 conuri si poti vizualiza 2-4 imagini simultan sau pe rand.

Majoritatea sonarelor de acum iti permit sa vizualizezi bine cand mergi pana la 16-24 km/h (aceasta caracterisitica e trecuta in cartea fiecarui sonar).
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Mihai Vinturache »

Ono wrote: Eu cred ca conul e foarte important.
Esti sigur sau doar crezi???
Daca doar "crezi" n-ar trebui sa-ti dai cu parerea. (Am reprodus opinia ta!)
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: recomandare sonar

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Am tot citit acest topic si „am tacut din gura” lasand pe cei care au si folosesc curent sonarul sa-i lamureaca pe cei care cer informatii.
Dupa 5 pagini de discutii am ajuns la concluzia ca daca as fi habarnist, nu as sti nimic mai mult nici despre teorie si nici ce sa cumpar. :o
In anul 2009 acest subiect a fost intens dezbatut pe saitul APS, unde am postat si eu „o vorbire +/- teoretica” si pentru uzul colegilor incepatori am decis sa reproduc si aici (cu unele modificari) cele postate atunci.

Cateva elemente care trebuie stiute despre un sonar ca lumea:
1 -- cu cat unghiul de detectie este mai mic, rezolutia + adancimea de penetrare este mai mare dar suprafata scanata mai mica; aceste modele se preteaza la ape de mare adancime.
2 -- pt. ape de adancime mica si medie exista 3 tipuri de baza:
a – cu scanare verticala si transductor cu unghi mare (cele mai ieftine);
b – cu scanare verticala cu 2, 3, sau 4 senzori (transductori) cu unghi mic, care scaneaza „in linie”;
c – cu scanare verticala (1 senzor cu unghi mic sau mare) + scanare orizontala la 180 grade;
Dupa mine, modelele din categoria „c” sunt preferabile in apele noastre interioare.
Exista si alte variante (combinatii a celor 3 tipuri) dar pretul creste direct proportional cu nr. de senzori. Modelele cu displei color sunt mult mai scumpe si nu merita diferenta.
Sunt de preferat displeiurile alb-negre de mare rezolutie (nr. mare de pixeli/orizontala si verticala).
Atentie la cartea tehnica (sa fie detaliata si in romana) si obligatoriu unitate service in tara; sunt de evitat modelele ieftine !!!
3 -- Pt. Dunare, eu as recomanda modele cu transductor dublu functional: unu sau mai multe fascicole verticale si 2 fascicole laterale (orizontale). Daca transductorul este montat pe o tija care se poate roti (ca motorul electric) se poate scana si zona de mal, sau coloana de apa intr-un unghi de 360 gr.
4 -- In 2002 am achizitionat (pt. serv.) modelul “Tournament Master TM HR” – producator Bottom Line Computrol Inc. U.S.A. cu transductorul ca mai sus. (aprox. 1800 USD, fara antena GPS). :evil:
Acest model era unul dintre cele mai performante la vremea lui si descriu aici performantele sale, doar cu titlu informativ, pt. „ce poate un sonar scump”.
Din cele detaliate in cartea tehnica + experimente cu acest sonar, am constatat urmatoarele:
• arata adancimea apei, dar si natura substratului (nisipos, pietros, malos – inclusiv grosimea stratului de mâl), vegetatia submersa + obstacolele.
• temperatura apei – trebuie stiut ca masoara doar temp. de la nivelul senzorului; in ape adanci aceasta informatie nu prea are utilitate.
• viteza de deplasare a barcii, indicata de aparat este relativa, functie de directia de curgere a apei.
• in timpul mersului, exista un decalaj intre imagine si pozitia barcii, direct proportionala cu viteza de deplasare + plus scade acuratetea imaginii.
• arata si pestii, atat pe cei din vecinatatea substratului, cat si pe cei din masa apei, sub doua forme, la alegere: imagine ecografica – mai precisa dar mai greu de interpretat; imagine grafica - mai putin precisa dar foate faina. In ambele cazuri exista si posibilitatea semnalizarii sonore a pestilor care intra s-au ies din conul de detectie.
• foarte importanta este functia de reglare a sensibilitatii !!! Aceasta functie permite semnalizarea pestiilor dupa marimea lor (una sau mai multe categorii de marime) => in modul grafic, desenul pestilor va fi mai mic sau mai mare. Atentie: frecventa este greseala in care setarea se face doar pt. pestii din categoria de marime cea mai mare => daca astfel de pesti nu exista in zona de detectie, utilizatorul ramane cu impresia ca NU arata pestii => setarea se va face pt. “toate categoriile de marime” !!!
5 -- Sonarul lucreaza ca si ecograful medical, adica „multi vad putini pricep” dar nu trebuie disperat; interpretarea corecta a imaginii vine cu timpul pe baza de experienta si prin verificarea-compararea datelor „la locul faptei” acolo unde se poate.

6 -- Expresii cheie pt. cautare pe net:
Transducers with Side imaging sau Fishfinders with Side imaging si cateva link-uri pt. documentare
http://www.fishfinder-store.com/howfifiwo.html
http://www.youtube.com/watch?v=f3BYkA4hyDg
http://www.youtube.com/watch?v=RiRKhn4WZrY

7 -- Despre „unghiul conului” si adancimea apei:
Stiind ca zona de explorare a sonarului (pe substrat) este baza unui con circular drept si cunoscand marimea unghiului transductorului, folosind formula adecvata se poate calcula „suprafata investigata” pt. orice adancime a apei.
De exp. pt. un unghi de 40 gr. iata cateva DIAMETRE ale zonei explorate, functie de adancimea apei:
-- adancimea apei = 1m => un cerc cu 0,72 m diametru
-- adancimea apei = 2m => un cerc cu 1,45 m diametru
-- adancimea apei = 3m => un cerc cu 2,17 m diametru
-- adancimea apei = 4m => un cerc cu 2,90 m diametru
-- adancimea apei = 5m => un cerc cu 3,63 m diametru

Sa auzim numai de bine !!!
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by fatdaddy »

Ono wrote:
valic wrote:In opinia mea, conul nu este fff important..., sonarul iti foloseste doar la viteze mici (a se citi la pas, si chiar mai putin) ...
Eu cred ca conul e foarte important. Ca regula simpla, conul mic (12-20) se foloseste la ape adanci (300m - in mare, ocean) si conul mare (90-110) la ape putin adanci (aici sunt trecute extremele). Conul mare iti asigura o suprafata mare vizualizata. Sonarele au acum 2-4 conuri si poti vizualiza 2-4 imagini simultan sau pe rand.

Majoritatea sonarelor de acum iti permit sa vizualizezi bine cand mergi pana la 16-24 km/h (aceasta caracterisitica e trecuta in cartea fiecarui sonar).
Conul mare este extrem de folositor si cand esti pe 2-5 m de apa. iti asigura o suprafata scanata decenta.Cu conul mic ai sanse sa treci la un metru (aici va rog sa nu incepeti sa faceti calcule, este sa zicem...o metafora) de un tractor scufundat si sa nu-l vezi. Vorba apartine unui prieten, dar are perfecta acoperire.
Andrei Riga
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Ono »

fatdaddy wrote: Cu conul mic ai sanse sa treci la un metru de un tractor scufundat si sa nu-l vezi.
Chiar asa e! La fel ce a scris Petru poate ajuta pe cineva sa se orienteze in alegerea unui sonar. Problema e ca atunci cand impui o limita foarte mica a pretului... si doresti performante mari... eh, nu prea e posibil...
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Lorelai »

Buna seara,
Imi spun si eu parerea.
Toata lumea are dreptate . Apreciez partea teoretica din discursul D-lui prof Burian.
Acest aparat despre care vorbim este in prezent o competitie intre diversi producatori, care incearca crearea unui produs cat mai accesibil publicului interesat, plecand de la tehnologii ultrasofisticate, din domeniul militar. (vezi domeniul navi )
Oricata teorie si pareri s-ar expune pe acest topic, cred ca in egala masura cu tehnologia , importanta este si capacitatea userului de a folosi acest instrument, care pentru orice avantaj solicita resurse banesti considerabile.
In acest moment, un sonar mediu, care consider ca este in plaja 125-225 euro, este punctul de plecare al cuiva care nu a avut pana acum asa ceva, dar care e hotarat sa foloseasca aceasta tehnologie. . Ulterior, persoana interesata, cred mult mai instruita, poate avea propria atitudine visavis de subiect.
Personal cred ca este pragul de cunoastere, fara pierdere de timp si bani.
O alta discutie este daca trebuie sau nu.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: recomandare sonar

Post by costin stefanescu »

pe scurt,fara calitate nu poti sa ai pretentii,de aceea daca doriti sa aveti 'vedere' pe ecran ,fara sa va scobiti de 2400 roni minium, va pierdeti timpul(sau banii :!: ),nu e cazul meu,eu in pescuit vad altceva decat introducerea ultimelor inovatii in materie,insa asta difera de la om la om,dl.prof.Burian a explicat clar( ca d-aia e profesor :) ),ceea ce cativa dintre noi au spus-o mai pe sleau,ca nu toata lumea e profesor :)
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by Miyagi »

costin stefanescu wrote:pe scurt,fara calitate nu poti sa ai pretentii,de aceea daca doriti sa aveti 'vedere' pe ecran ,fara sa va scobiti de 2400 roni minium, va pierdeti timpul(sau banii :!: ),nu e cazul meu,eu in pescuit vad altceva decat introducerea ultimelor inovatii in materie,insa asta difera de la om la om,dl.prof.Burian a explicat clar( ca d-aia e profesor :) ),ceea ce cativa dintre noi au spus-o mai pe sleau,ca nu toata lumea e profesor :)
Asta zic si eu. Calitatea face diferenta. Eu unul decat sa dau niste bani pe unul care nu prea stie mare lucru mai bine ii pun la ciorap si mai astept. Uitati-va la Valic! daca nu s-a jucat decat cu de-alea de capacitati medii nu stie la ce-i bun sonarul :lol: . Frate una e un fish finder care sa te amageasca, ca pe un copil gadgeturile, iar alta e un device care sa-ti aduca o informatie de ansamblu asupra arealului in care te aflii. Nu tuturor ne place sa prospectam sau ne pasuieste rabdarea sa ne luam ce trebuie si facem compromisuri. Asa ajungem sa luam toate chestiile de pe piata, fie ca le folosim sau nu. Acum ca prinzi si fara el e altceva sau de banii aia iti iei peste din obor 5 ani la rand, dar eu zic ca de unde Dumnezeu a dat, mai da si se face banutu care trebuie si-ti iei si tu o piesa. Fara quadra beam zic io ca nu se merita vreunul. Asa ca vezi sa nu mori cu buricu` netaiat ca de moase vad ca nu duci dorul :D .
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Ono »

Da, dar eu ma simt oarecum jenat ca am apostrofat cativa forumisti, considerand ca parerile lor sunt gresite. Fiecare isi poate spune orice opinie, nu?
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by mihai_mura »

Petru Burian wrote: ....c – cu scanare verticala (1 senzor cu unghi mic sau mare) + scanare orizontala la 180 grade;

...Modelele cu displei color sunt mult mai scumpe si nu merita diferenta.
Sunt de preferat displeiurile alb-negre de mare rezolutie (nr. mare de pixeli/orizontala si verticala)...

...Atentie la cartea tehnica (sa fie detaliata si in romana) si obligatoriu unitate service in tara....

...Daca transductorul este montat pe o tija care se poate roti (ca motorul electric) se poate scana si zona de mal, sau coloana de apa intr-un unghi de 360 gr.....


....5 -- Sonarul lucreaza ca si ecograful medical, adica „multi vad putini pricep” dar nu trebuie disperat;.....
Il voi contrazice pe domnul Burian in cateva aspecte ala expunerii dumnealui.
- Scanarea orizontala nu exista. Exista scanare laterala Side Imaging (SI) la cei de la Humminbird, care e tot o scanare in plan verticala, in stanga si in dreapta barcii. (In afara conurilor clasice de 20 si 60 grd din imaginea de ma jos)
Image
Iar video aici:
http://www.youtube.com/watch?v=dkORUWO2 ... dded#at=11

- Modelele cu display color nu sunt cu mult mai scumpe si chiar merita diferenta. Alb-negrul e pe cale de disparitie. La fel ca si TV-urile alb negru. Display-urile color sunt cu rezolutie mare!
- Nu multi producatori (americani, canadieni...) s-au sinchisit sa implementeze si limba romana in meniurile sonarelor.
Trei cuvinte intr-o limba de circulatie internationala cam stie toata lumea in ziua de azi. Si chiar sa fii "bâtă" si singur in barca - daca actionezi butonul "Power" si astepti cateva secunde - sonarul functioneaza, munceste, arata ce are de aratat!
- E de preferat sa fie service-ul in tara dar functioneaza si cel international la fel de bine (poate mai bine)
- Niciodata nu e recomandat a se roti tija (daca e prins pe tija si are tehnologie Side Imaging sau Down Imaging (http://www.humminbird.com/leading_innov ... aging.aspx)) fiindca am obtine pe display o imagine distorsionata si imposibil de interpretat. Cele cu un con sau doua pot fi rotite pana se inroseste tija - tot una e.
Sonarea se face pe cat posibil rectiliniu si uniform pe directia de inaintare a transducerului!
- Sonarele (cele din comert) nu sunt facute pentru "oameni de stiinta"! Pot fi manuite si intelese de (aproape) orice locuitor al planetei. Se vand chiar si in America - ce Dumnezeu!

Din punctul meu de vedere, un sonar este indispensabil pentru un proprietar de barca care pe deasupra mai este si pescar.
Cu cat sonarul e mai performant va fi mai usor de interpretat si mai fidel in privinta realitatii subacvatice. Fiecare cu bugetul lui. Fara sonar in Delta... esti cam... fiul ploii. Risti sa pescuiesti "in fantana" la greu. Pestii nu stau raspanditi uniform pe fundul apei. Gasesti portiuni de sute de metri de Dunare sau alt canal din Delta care nu tin un peste!
Iar tu - ghinion - ti-ai pus cortul exact acolo si dai la nada de te spetesti in speranta ca....poate poate va veni... Si bombani in barba - azi...canci... nu maninca... luna e aiure ...apa a scazut un centimetru...ramele sunt cam moi...porumbul e cam negru...etc.etc..:cry:
Si chiar de cunosti locurile, buturugile - pestii migreaza! Trebuie cautati.
Sau nu. :roll:
Last edited by mihai_mura on 15 Mar 2011, 16:41, edited 12 times in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Lorelai »

mihai_mura wrote:- Sonarele (cele din comert) nu sunt facute pentru "oameni de stiinta". Pot fi manuitesi intelese de orice locuitor al planetei. Se vand chiar si in America - ce Dumnezeu!
Perfect de acord cu toata postarea, cu un mic amendament : cu cat e mai usor de interpretat, cu atat este mai scump. Din pacate, in general, americanii au mai multi bani decat romanii.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by mihai_mura »

La bani putini exista posibilitatea achizitionarii unui sonar performant "second hand". Multi isi upgradeaza sculele.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by Miyagi »

mihai_mura wrote:
Petru Burian wrote: ....c – cu scanare verticala (1 senzor cu unghi mic sau mare) + scanare orizontala la 180 grade;

...Modelele cu displei color sunt mult mai scumpe si nu merita diferenta.
Sunt de preferat displeiurile alb-negre de mare rezolutie (nr. mare de pixeli/orizontala si verticala)...

...Atentie la cartea tehnica (sa fie detaliata si in romana) si obligatoriu unitate service in tara....

...Daca transductorul este montat pe o tija care se poate roti (ca motorul electric) se poate scana si zona de mal, sau coloana de apa intr-un unghi de 360 gr.....


....5 -- Sonarul lucreaza ca si ecograful medical, adica „multi vad putini pricep” dar nu trebuie disperat;.....
Il voi contrazice pe domnul Burian in cateva aspecte ala expunerii dumnealui.
- Scanarea orizontala nu exista. Exista scanare laterala Side Imaging (SI) la cei de la Humminbird, care e tot o scanare in plan verticala, in stanga si in dreapta barcii. (In afara conurilor clasice de 20 si 60 grd din imaginea de ma jos)
Image
Iar video aici:
http://www.youtube.com/watch?v=dkORUWO2 ... dded#at=11

- Modelele cu display color nu sunt cu mult mai scumpe si chiar merita diferenta. Alb-negrul e pe cale de disparitie. La fel ca si TV-urile alb negru. Display-urile color sunt cu rezolutie mare!
- Nu multi producatori (americani, canadieni...) s-au sinchisit sa implementeze si limba romana in meniurile sonarelor.
Trei cuvinte intr-o limba de circulatie internationala cam stie toata lumea in ziua de azi. Si chiar sa fii "bâtă" si singur in barca - daca actionezi butonul "Power" si astepti cateva secunde - sonarul functioneaza, munceste, arata ce are de aratat!
- E de preferat sa fie service-ul in tara dar functioneaza si cel international la fel de bine (poate mai bine)
- Niciodata nu e recomandat a se roti tija (daca e prins pe tija si are tehnologie Side Imaging sau Down Imaging (http://www.humminbird.com/leading_innov ... aging.aspx)) fiindca am obtine pe display o imagine distorsionata si imposibil de interpretat. Cele cu un con sau doua pot fi rotite pana se inroseste tija - tot una e.
Sonarea se face pe cat posibil rectiliniu si uniform pe directia de inaintare a transducerului!
- Sonarele (cele din comert) nu sunt facute pentru "oameni de stiinta"! Pot fi manuite si intelese de (aproape) orice locuitor al planetei. Se vand chiar si in America - ce Dumnezeu!

Din punctul meu de vedere, un sonar este indispensabil pentru un proprietar de barca care pe deasupra mai este si pescar.
Cu cat sonarul e mai performant va fi mai usor de interpretat si mai fidel in privinta realitatii subacvatice. Fiecare cu bugetul lui. Fara sonar in Delta... esti cam... fiul ploii. Risti sa pescuiesti "in fantana" la greu. Pestii nu stau raspanditi uniform pe fundul apei. Gasesti portiuni de sute de metri de Dunare sau alt canal din Delta care nu tin un peste!
Iar tu - ghinion - ti-ai pus cortul exact acolo si dai la nada de te spetesti in speranta ca....poate poate va veni... Si bombani in barba - azi...canci... nu maninca... luna e aiure ...apa a scazut un centimetru...ramele sunt cam moi...porumbul e cam negru...etc.etc..:cry:
Si chiar de cunosti locurile, buturugile - pestii migreaza! Trebuie cautati.
Sau nu. :roll:
Eh, iaca! si o parere obiectiva. Cam asa se pune problema.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Ono »

De la Mihai au venit cateva sfaturi de bun simt pentru cine vrea sa-si ia o asemenea masinarie
mihai_mura wrote: - Scanarea orizontala nu exista.
Pariu pe o sticla de vin? iti arat in timp de drinkuiesc :lol:
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: recomandare sonar

Post by speedy »

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! M-au ajutat foarte mult. Mi-am cumparat pana la urma un humminbird 323!
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
teo51
Posts: 22
Joined: 29 Oct 2011, 12:02

Re: recomandare sonar

Post by teo51 »

Bajbaind prin arhivele forumului,deh.ca iarna la gura sobii,am descoperit acest topic unde pareri si aprecieri generate de experiente sau cunostinte tehnice in domeniu incearca sa ne dumireasca. Inteleg totusi ca majoritatea comentatorilor practica pescuitul sportiv-recreativ; sportiv,in opinia mea inseamna sa dam sanse egale combatantilor ori, daca pun o momeala tentanta la nasul pestelui,ce sanse sunt ca acesta sa o refuze? Decat sa bantui pe ape cu sonarul in spinare,nu mai bine stau linistit pe mal sau in barca cu o halba-n mana incercand sa-mi folosesc mintea in lupta pt. descoperirea si capturarea pestelui? Imbin sportivul cu recreativul respectiv halba cu bere.Parerea mea.
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by fatdaddy »

Daca tu crezi ca sonarul iti pune pestele in carlig, te inseli amarnic. :D Sonarul te ajuta sa vezi daca treci peste un tractor scufundat, da nici cu sonaru l nu-l vezi daca nu te ostenesti nitel.
Andrei Riga
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Lorelai »

teo51 wrote:Decat sa bantui pe ape cu sonarul in spinare,nu mai bine stau linistit pe mal sau in barca cu o halba-n mana incercand sa-mi folosesc mintea in lupta pt. descoperirea si capturarea pestelui? Imbin sportivul cu recreativul respectiv halba cu bere.Parerea mea.
Degeaba iti pui mintea la contributie daca nu stii ce e sub apa. Nu ma refer la pesti pe sonar, desi e frumos.
Asa ca ori o iei cu sondatul apei in mod traditional, ori pui sonarul la treaba.
Iar timpul economisit poti sa-l folosesti judicios in scop recreativ, respectiv... ce ne place tuturor.
Parerea mea. :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
teo51
Posts: 22
Joined: 29 Oct 2011, 12:02

Re: recomandare sonar

Post by teo51 »

fatdaddy wrote:Daca tu crezi ca sonarul iti pune pestele in carlig, te inseli amarnic. :D Sonarul te ajuta sa vezi daca treci peste un tractor scufundat, da nici cu sonaru l nu-l vezi daca nu te ostenesti nitel.
Ai inteles gresit.Eu n-am spus ca sonarul iti pune pestele in carlig ci,ca pui momeala la nasul lui si asta metaforic vorbind.De asemenea, sesizez o umbra de incrincenare in raspunsul tau.Eu ma refeream la iesirile de relaxare nu de scop,la motivatie si nu la inversunare;sigur,fiecare decide cum sa actioneze.Eu nu am incercat sa resping ideea cu sonarul.Pur si simplu mi-am spus parerea ca la o masa rotunda pt ca asta inseamna pt. mine acest forum. Apropos de tractor, sonarul detecteaza si elemente in miscare respectiv.....scuze daca am deranjat.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”