recomandare sonar

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: recomandare sonar

Post by costin stefanescu »

:lol: :lol: gata Ono,nu mai zic nimic,mai ales ca au fost multumite thailandezele
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: recomandare sonar

Post by costin stefanescu »

Valicaaaa,trezeste-te nene, ce tot iti dai ochii aia peste cap in postari :lol: ,nu te ia ameteala ? :lol:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

sters de postator fiind off topic, sorry ...
Last edited by valic on 05 Mar 2011, 23:01, edited 2 times in total.
Valic
0744 644 368
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: recomandare sonar

Post by speedy »

Nu vreau sa fiu rautacios dar 80% din posturi sunt off topic! Cel ma rau este ca am venit " bou " si am plecat " vaca"!
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Lorelai »

Lasa Speedy, o rezolvam noi aici, in Voluntari !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by Miyagi »

Lorelai wrote:Lasa Speedy, o rezolvam noi aici, in Voluntari !
Unde Breh in Volontari? Deci Frate Ono cam are o dreptate nesuferita. Profi-urile sar de 5000. Un top insa de agrement sau concursuri e 1197 c de la HUMMINPASARE, undeva cam la 2700. Problema se pune la achizitie in functie de ce vrei sa faci cu el exact: vrei side view, vrei 3D, faci harti batimetrice, vrei fidelitate, cat poti sa investesti in el - nu cat vrei, etc? Alfel Matrix-u` 3D e mistocut, care iti arata structura bine si pozitia barcii fata de ea, denivelarile din teren, curbele de nivel ale substratului, etc. Seria 7 are mai multe.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by CRISTI DINU »

speedy wrote:Am vrut sa cumpar de la un coleg de pe forum un sonar humminbird 525 si o pasarica mi-a soptit sa nu o fac ca nu sunt asa bune. Ce sonar ar fi bun pentru pescuit in lacuri si dunare?
salut,si eu cand m-am hotarat sa-mi achizitionez unul am cautat foarte mult sa ma comving ,am testat multe,fiind incepator in acest subiect am cerut si parerea multora,am iesit pe garla cu cei care detineau sonare sa ma comving,totusi un sonar sau scule scumpe nu-ti baga pestele in barca ,zic io acuma,atunci am ales ca un 47 3 D ma ajuta,el este foarte ok ,are un meniu divers, numa ca daca pescuiesti pe o zona frecventata si ajungi sa o cunosti ca-n palma ,ma refer la butuci,90% nu-ti mai fol sonarul,sti ca la butucul unde ai mai prins daca dai mai in stanga sau dreapta cu cativa cm .agati sau nu prinzi sau altceva,(exceptand de la an la an se mai schimba locul) alergam dunarea dupa pesti si locuri care tineau peste 3-4 ore iar de pescuit 1-2 ore,iar cand dadeam de ei luam 2-3 si plecau,pana cand m-am prins sa-i retin cu nada (porumb ,grau inmuiat) ma apuca disperarea pana -i gaseam iar ,asta pe o partida de fuga,totusi sonarul in butuci nu-ti este de fol,acum daca ar fi sa-mi mai iau sonar as alege unul ieftin cu o rezolutie buna si cu doua conuri(150 e). sper ca-ti este de fol .relatarea mea ,ma refer la pescuitul din barca,iar acum mi-am schimbat stilul de pescuit nu mai sunt la maraton , stilul jungla este ok. :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by CRISTI DINU »

tot la firul cu plumb am ajuns vezi structura butucului ca in viziunea orbului.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

Eu sunt de parere ca un sonar oricat de performant ar fi, nu merita 1500 EUR.
Uitati aici ce se poate lua cu suma asta: http://www.probarca.ro/anunt/9762/102/1 ... 15-CP-.htm

Daca iti arata gropanele, structura solului, adancimea si temperatura este mai mult dechat suficient, un sonar sa-ti bage pestii in barca nu s-a inventat ... inca...

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: recomandare sonar

Post by Armand »

costin stefanescu wrote:Armand,unul cu adevarat folositor e de la 600 de euroi in sus frate,parca nu stii !
Costine...stii ca si mie mi-e drag sa dau bani pe scule cum ti-e si tie ;) :lol:

Dupa mine...pe Dunare nu prea ai nevoie de sonar pt ca pestii tin malu...unde e groapa iti arata curentul si unde-i agatatura mai mare acolo-s si pestii.

Pe balta daca iti arata unde-i groapa si cat de adanca e ...pt mine e de ajuns!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

Armand wrote:
costin stefanescu wrote:Armand,unul cu adevarat folositor e de la 600 de euroi in sus frate,parca nu stii !
Costine...stii ca si mie mi-e drag sa dau bani pe scule cum ti-e si tie ;) :lol:

Dupa mine...pe Dunare nu prea ai nevoie de sonar pt ca pestii tin malu...unde e groapa iti arata curentul si unde-i agatatura mai mare acolo-s si pestii.

Pe balta daca iti arata unde-i groapa si cat de adanca e ...pt mine e de ajuns!
Armand,

Cam asta ziceam si eu, cine are bani poate sa-si ia si de 5000 EUR ... dar nu merita, parerea mea ...

Cele bune.
Valic
0744 644 368
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: recomandare sonar

Post by costin stefanescu »

da ,corect si atunci ce-ai zis in sinea ta,hai sa iau mai multe mici sa faca cat ala bun :lol: ,Armand,tu stii ca la Dunare noi sonarele nu prea le folosim,pe lac nu prea umblu,din barca ...deloc,chestie de comoditate !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

costin stefanescu wrote:da ,corect si atunci ce-ai zis in sinea ta,hai sa iau mai multe mici sa faca cat ala bun :lol: ,Armand,tu stii ca la Dunare noi sonarele nu prea le folosim,pe lac nu prea umblu,din barca ...deloc,chestie de comoditate !
Costine,

Sa-ti raspund, sa nu-ti raspund ..... mai bine NU ... ;)

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: recomandare sonar

Post by speedy »

"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

Salut,

Este un sonar bun, nu foarte performant, doar nu vrei sa cauti SUBMARINE .... o sa-ti arate substratul, gropanele, structura, temperatura, chiar si pestii (aici trebuie interpretare), la pretul asta este chiar f bun.
Vezi ca daca te duci la ei (Garmin Bucuresti) , tiganeste-te si vei obtine un disconnt de macar 10 %

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: recomandare sonar

Post by speedy »

Multumesc! Asa voi face! Daca exista vreun antrenor de "tiganit" pe forum sunt in cautare ca nu prea ma pricep!
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Lorelai »

Buna seara,
Si ca sa te convingi, am aceeasi parere ca si Valic, cred ca este un sonar echilibrat calitate / pret.
Daca nu raspund la tiganeala, asteapta un eveniment expozitional de barci sau, cel mai curand care o sa vina, de scule de pescuit. Vei avea minim 15 %. Eu asa am facut !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by fatdaddy »

S-a cam schimbat mult bugetul de la prima intrebare :lol: Dar sa stii caci cu exceptia ecranului color, un sonar de la Humminbird din gama Piranhamax este cel putin la fel de bun, mai ales ca are conuri de 20 si 60 grade , fata de 15/45 Garminu'. 170-ul e cu cel putin 80 euro mai ieftin, si lucreaza cu puteri mai mari : 1800 w peak to peak, doar ca nu are ecranul color, dar are 8 nuante de gri , care sunt arhisuficiente. Ecranul color iti ofera un mic avantaj la interpretarea naturii substratului(malos, tare, etc) dar nu decisiv ptr ca si ecranul gri iti ofera "aproape" aceeasi info. In rest toate celelalte info sunt identice , mai putin suprafetele scanate, care sunt mai mari la Humminbird.
Parerea mea...
Andrei Riga
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

In opinia mea, conul nu este fff important, mai ales ca diferenta este mica intre ele, sonarul iti foloseste doar la viteze mici (a se citi la pas, si chiar mai putin), la viteza nu iti foloseste la ABSOLUT NIMIC ...

Cele bune.

PS. A te tiganii cu ei = negociaza la greu ... si vei obtine ceva discount ...
Valic
0744 644 368
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: recomandare sonar

Post by speedy »

valic wrote:In opinia mea, conul nu este fff important, mai ales ca diferenta este mica intre ele, sonarul iti foloseste doar la viteze mici (a se citi la pas, si chiar mai putin), la viteza nu iti foloseste la ABSOLUT NIMIC ...

Cele bune.

PS. A te tiganii cu ei = negociaza la greu ... si vei obtine ceva discount ...
Stiu. Multumesc de sfat. Era o gluma!
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”