recomandare sonar

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

recomandare sonar

Post by speedy »

Am vrut sa cumpar de la un coleg de pe forum un sonar humminbird 525 si o pasarica mi-a soptit sa nu o fac ca nu sunt asa bune. Ce sonar ar fi bun pentru pescuit in lacuri si dunare?
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by fatdaddy »

Sonarul este foarte bun, doar ca face bine doar lucrul pentru care a fost facut. Sonarul asta are doar un singur con (cel de 20 grade) adica este single beam. Tot ce intra in conul de 20 grade se vede in conditii civilizate. E posibil sa ma insel , dar cred ca este primul model fabricat din seria 500. Urmatoarele au avut 2 conuri (20+60) - dual beam. Are un ecran in 12 tonuri de gri si are o acuratete buna in conul lui, doar ca sub o anumita adincime, conul ala e f ingust si ofera pe fundul apei o fanta f mica.
Andrei Riga
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: recomandare sonar

Post by speedy »

Si ce recomandare ati avea in jurul sumei de 600 ron?
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

Incearca la Garmin langa Ateneul Roman
Valic
0744 644 368
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by fatdaddy »

Andrei Riga
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by mihai_mura »

speedy wrote:Si ce recomandare ati avea in jurul sumei de 600 ron?
Pui banii la saltea sau ii bei cu prietenii! Fara gluma.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by Adi11 »

speedy wrote:Am vrut sa cumpar de la un coleg de pe forum un sonar humminbird 525 si o pasarica mi-a soptit sa nu o fac ca nu sunt asa bune. Ce sonar ar fi bun pentru pescuit in lacuri si dunare?
Cine ar fi colegul?? mi-am luat si eu un sonar tot de la huminbird Piranha max 160 dar nu prea stiu cum sa il folosesc...sunt la inceput cu sonarele ce-i drept..si ma gandeam k poate imi da si mie o mana de ajutor:P
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: recomandare sonar

Post by Armand »

speedy wrote:Si ce recomandare ati avea in jurul sumei de 600 ron?
http://www.cabelas.com/product/Humminbi ... l+Products

Pretul in SUA e de 100 de dolari, in tara ti-l aduc baietii cu 40% peste pretul ala insemnand 140 USD*3.3 RON=460 RON.

Huminbird fac produse bune...robuste si cu care iti faci treaba binemerci!

Tie nu-ti trebuie sonar sa iti gaseasca bancurile de pesti sau termocliva...tu ai nevoie sa vezi structurile de pe fund. Un prag, o groapa, un butuc...si asta ti le vede pe toate binemerci.

Mai vezi si ce temperatura are apa si cat de adanca e...si te-ai scos ;) :D
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: recomandare sonar

Post by costin stefanescu »

Armand,unul cu adevarat folositor e de la 600 de euroi in sus frate,parca nu stii !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

sters de postator, fiind off topic, sorry ...
Last edited by valic on 05 Mar 2011, 23:03, edited 1 time in total.
Valic
0744 644 368
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: recomandare sonar

Post by costin stefanescu »

nu Valica,nu submarine,a multumesc cu unul care sa faca diferenta intre peste si iarba macar,nu cum e a lu' sef-tu' care intre noi fie vorba ,n-are nicio vina,doar l-a luat la recomandarea ta ''profesionista'' :lol: :lol: ,ce dracu' si ratusca lui Ono arata mai bine,cel putin substratul,sau poate e de la baterii......?.... :lol: :lol: :lol:
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by fatdaddy »

costin stefanescu wrote:Armand,unul cu adevarat folositor e de la 600 de euroi in sus frate,parca nu stii !

da de ce , te intereseaza ce fac chinezii pe partea cealalta a globului ? :D
Andrei Riga
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: recomandare sonar

Post by speedy »

Am gasit unul: http://www.cabelas.com/product/Boating/ ... t104586480


aSTEPT PARERI! aM MA FACUT ROST DE NISTE BANUTI SI VREAU SA STIU DACA RENTEAZA!
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Lorelai »

Prieteni, asa cum stim,avem urmatoarele criterii :
- Ce asteptam de la sonarul nostru, legat de subcriteriul : Cat de bine stim ce inseamna ? (poate fi si invers )
- Ce buget avem ?
- Consultand oferta, primele 2 criterii fiind indeplinite, ce tip cumparam

Corolare :
- Sa fii convins ca ai nevoie.
-Sa stii ce vrei
- Daca dai mai putin de 500 euro, pierzi timpul.
- In general, cati bani dai, atata face. Dar daca indeplinesti primele 3 corolare, vei gasi calea ! Topul este pe la 1500 euro, la care se adauga soft optional.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Lorelai »

Sau poate dat fiind faptul ca am postat la un mod foarte general, mai spun urmatoarele :
Daca vrei sa vezi doar conformatia solului, ca un crapar autentic, urmand sa-ti faci propria strategie, iti ajunge ceva ieftin.
Daca vrei sa vezi ceva, in amanunt, in timp real, exemplu un concurent la salau, te duci acolo sus. Baietii aia au toti asa ceva.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by PETREMAN »

speedy wrote:Am gasit unul: http://www.cabelas.com/product/Boating/ ... t104586480


aSTEPT PARERI! aM MA FACUT ROST DE NISTE BANUTI SI VREAU SA STIU DACA RENTEAZA!
Eu am Humminbird 363 combo deci ceva foarte asemanator nici nu imi dau seama ce are asta care l-ai gasit tu in plus. Oricum una peste alta el este bun dar are ecranul cam mic ,daca bate soarele in el putin nu mai vezi nimic iar de harti nu m-am lipit ca sunt foarte scumpe si nu merita.te-as sfatui sa te uiti si la seria 7 sa vezi care e diferenta de pret(ecranul mai mare si poate si color).Alte detalii nu pot sa-ti dau ca sa nu te bag in ceata pt ca il am de anul trecut si l-am folosi doar de 2 ori si e irelevant adica nici eu nu stiu sa-l folosesc bine.Incearca si la NM Marine pe site.
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: recomandare sonar

Post by speedy »

Lorelei in primul rand multumesc pentru raspuns. Ok strang niște bani si vreau sa-mi iau un sonar bun. Ce-mi recomanzi?
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by valic »

ster de postator fiind off topic, sorry ...
Last edited by valic on 05 Mar 2011, 23:02, edited 1 time in total.
Valic
0744 644 368
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: recomandare sonar

Post by forgo dorin »

Si eu am doua HUMINBIRD si un Garmin pe barci
Pacat ca nu stiu exact ce serii ,dar sint tare multumit de ele
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Ono »

Nu e mare branza sa mergi cu barca de la Tulcea la 23. Daca ti-e frica de vapor, mai bine o iei pe jos!

Costin, te rog sa nu te legi de bateriile mele durasel! Am primit numai recomandari bune, inclusiv de la doamnele din Tailanda!
Problema cu sonarele e ca privi e una... a pricepe e alta... si provoaca si impotenta la pesti!
Ca sa fiu ontopic total eu va zic ca nu se exista sonar profesional sub 5000, intr-un cuvant ce vezi cu ratusca sau cu 160 e un fel de introducere.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”