recomandare sonar

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by Mihai Vinturache »

Nu ai deranjat pe nimeni, nu te lasa amagit de primele impresii.
Dar o discutie constructiva, sau un dialog ca sa ma exprim mai bine, presupune si confruntare de opinii, pareri diferite, argumentare si sustinere. Asta nu inseamna neaparat incrancenare... chiar daca uneori se ajunge si acolo. Dar se uita pe malul apei, asa cum ai spus tu, langa sticla de bere.
Pana la urma sunt pescari care sunt adepti ai unor stiluri diferite de pescuit. Cei care pescuiesc de pe mal, cei care dau din barca sau pescari... cu arcul!
Eu ii invidiez de ani de zile pe cei care au barca. Pentru capturile lor de somni, de salai sau de crapi, din locuri la care eu n-am acces in vreme ce ei le pun momeala la nas. Asta este, fiecare cu avantajul lui. Dar si sa cari dupa tine ditamai barca, sa te chinui cu lasarea ei pe undeva, urcarea si coborarea pe peridoc, alergaturile pentru intretinere, iernarea etc. Multe probleme chiar si cu barca gonflabila. Sunt prea comod! Probabil de aia nici nu prea prind peste.
Am prins in schimb o multime de prieteni pe acest forum. Incearca si tu!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by fatdaddy »

teo51 wrote:Eu ma refeream la iesirile de relaxare
Imi cer scuze, dar m-ai pacalit :D

teo51 wrote: Inteleg totusi ca majoritatea comentatorilor practica pescuitul sportiv-recreativ; sportiv,in opinia mea ...
Nu e incrancenare, dar dupa parerea mea sonarul e un"device" care a inlocuit sfoara cu greutate si ne-a daruit macar juma de zi de pescuit in plus, iar in unele partide, mult mai mult. Pe mine nu m-a deranjat ideea ta. Pur si simplu mi-am spus ... parerea, ca la o masa rotunda!
Andrei Riga
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: recomandare sonar

Post by DRM »

teo51 wrote:.......cu o halba-n mana incercand sa-mi folosesc mintea in lupta ...
Incepand cu a treia halba, nu cred ca mai ai ce sa folosesti .... :P
Parerea mea. :lol:
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
teo51
Posts: 22
Joined: 29 Oct 2011, 12:02

Re: recomandare sonar

Post by teo51 »

M-am bucurat sa vad comentariile,chiar au fost la o masa rotunda.Salut ideea cu tricourile.E unul din modurile de a ne recunoaste pe malul apei.Deocamdata ,doar virtual va pot invita la o bere .
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: recomandare sonar

Post by forgo dorin »

Buna ziua domnilor si LA MULTI ANI !,pentru toate doamnele si domnisoarele din comunitatea noastra.
Treaba asta cu sonarul din punctul meu de vedere sta cam inj felul urmator:
Acum vre-o 8-10 ani ,am facut un schimb cu un prieten de la Mila 23,am dat o chematoare de gisca in schimbul unui sonar.
De aici s-au complicat lucrurile mult,pentru mine,am inceput sa pescuiesc putin si sa ma plimb cu barca deaiurea cit e ziulica de mare.
Cind am vazut eu ce minunatie de peste salajuieste prin delta am zis ca am dat lovitura,nu vreau sa va plictisesc cu multe amanunte ,banuesc ca va dati si voi seama ca nu intodeauna pestele maninca acolo unde este parcat,dar asta am aflat dupa citeva luni de "prospectiuni stintificofantastice"
Eu stiam din experienta o gramada de locuri de pescuit ,chiar si zonele de hranire a pestelui,dar "dracia asta de sonar"mia ravasit toate gindurile si planurile .
In fine,ca sa va spun,astazi aceasta unealta mi se pare indispensabila,numarul pestilor sa redus simtitor si timpul de pescuit este aproape intotdeauna limitat.
Am invatat intre timp sa ma descurc bine cu sonarul si imi cam dau seama unde pestele sta parcat si unde se hraneste,intradevar a cam disparut romantismul la cautarea pestelui,dar a ramas o doza destul de mare la pescuit.
Parerea mea ar fi ca ,mai ales,pentru posesorii de barci ,sonarul este o scula foarte utila,important este sa stii sa il exploatezi corect,dar asta este alta poveste.
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by ionpescarul »

,dar asta am aflat dupa citeva luni de "prospectiuni stintificofantastice"
Eu stiam din experienta o gramada de locuri de pescuit ,chiar si zonele de hranire a pestelui,dar "dracia asta de sonar"mia ravasit toate gindurile si planurile .
.................................................................................

@ Dorine ai fost simpatic tare.
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: recomandare sonar

Post by ionpescarul »

Sunt prea comod! Probabil de aia nici nu prea prind peste.
................................................
@Mihai Vanturache , vara ,pe canicula aia ,cel mai frumos e sa stai pe un scaun comod,la umbra ,cu tot echipamentul linga tine ,Am prieteni care intra dimineata la 5 pe apa si mai ies seara la 8 ,da ce , am omorit-o pa mama ? ,lasa sa il prinda ei pa tot.
Cind se mai racoreste ,i-mi place si mie sa dau din barca.
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”