Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Locked
Valentin Petrovici

Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Valentin Petrovici »

Într-adevăr, suntem nişte sclavi ai timpului, alergînd necontenit uneori să-l ajungem, alteori sa-l oprim. Iaca primăvara bate la uşă. Parcă acum stăteam posomorît în bucătărie şi îmi curăţam sculele pentru a le aşeza la iernat. Iarnă lungă. Mai ales pentru noi pescarii. Trist, îmi apăreau în imagine cele mai frumoase clipe petrecute pe malul apei în anul ce se încheia. Crişan, Mila 23, Şontea, Cotul dracului, Feteşti…….Îmi apărea drumul apelor, alergatul prin piaţă, tabăra, ceaunul, focul de tabără şi mai ales clipele grele ale plecării. Chipurile şi glasurile camarazilor erau prezente şi ele. Dan cu nelipsita bere neagră în mîna stîngă şi polonicul în mîna dreaptă aplecat deasupra ceaunului de borş de peşte. Mihai legat la cap şi călare pe motor cu zîmbetul său permanent. Victor cu dulcele glas moldav, care potriveşte focul să nu se lipească fasolea. Duţu cu a lui palincă şi mai ales cu arta sa culinară. Glasul lui de armată: preteni apăi poftiţi la masă. Valic cu scumpa sa Păpuşă şi al lor Oscar. Sergiu cu a lui tăcere dar plin de umor nu fin ci extra fin. Multe am revăzut atunci. Mă întrebam : cînd trece şi iarna asta. Încet şi greu iaca a trecut. Au început iar gîndurile legate de viitor. Acum cîteva zile am constatat că mai avem pînă la închidere (urît cuvînt) cam 6 săptămîni. M-au trecut fiorii. Era să uit. Este timpul să facem planuri, să fixăm data, perioada, locaţia, lista. Am pus mîna pe telefon şi am sunat prietenii. Taifas mare. Bucurie şi mai mare. Şi iaca ce a ieşit. Avînd în vedere că din fericire avem o ţară frumoasă ( dar săracă ) de comun acord am fixat mai multe locaţii ce au intrat în discuţie urmînd să rămînă una. Au fost luate în discuţie: Crişan, Mila 23, Cotul dracului, Stăncuţa, Gropeni şi Vîlciu. Toate sunt locuri frumoase pe malul Dunării. Pînă la urmă s-a ales Braţul Vîlciu. Deci a ieşit următoare acţiune.
Acţiunea Vîlciu
Loc desfăşurare: Braţul Vîlciu
Perioada: 29 martie – 3 aprilie
Cazare la cort.
Participanţi anunţaţi pînă acum : Vali, Dan, Mihai, Sergiu, Victor, Nicu, Petrică.
Se merge cu maşina pînă la Gropeni. Se trece cu bacul pe Insula Mare a Brăilei şi de acolo pe dig pînă la Braţul Vîlciu.
Rute: din Bucureşti: Bucureşti – Lehliu – Slobozia – Însurăţei – Valea Cînepii – Gropeni = 180 km.
Din Iaşi : Iaşi – Vaslui – Bîrlad – Tecuci – Galaţi – Brăila – Gropeni = 300 km
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Geo »

Valentin Petrovici wrote:Într-adevăr, suntem nişte sclavi ai timpului, alergînd necontenit uneori să-l ajungem, alteori sa-l oprim. Iaca primăvara bate la uşă. Parcă acum stăteam posomorît în bucătărie şi îmi curăţam sculele pentru a le aşeza la iernat. Iarnă lungă. Mai ales pentru noi pescarii. Trist, îmi apăreau în imagine cele mai frumoase clipe petrecute pe malul apei în anul ce se încheia. Crişan, Mila 23, Şontea, Cotul dracului, Feteşti…….Îmi apărea drumul apelor, alergatul prin piaţă, tabăra, ceaunul, focul de tabără şi mai ales clipele grele ale plecării. Chipurile şi glasurile camarazilor erau prezente şi ele. Dan cu nelipsita bere neagră în mîna stîngă şi polonicul în mîna dreaptă aplecat deasupra ceaunului de borş de peşte. Mihai legat la cap şi călare pe motor cu zîmbetul său permanent. Victor cu dulcele glas moldav, care potriveşte focul să nu se lipească fasolea. Duţu cu a lui palincă şi mai ales cu arta sa culinară. Glasul lui de armată: preteni apăi poftiţi la masă. Valic cu scumpa sa Păpuşă şi al lor Oscar. Sergiu cu a lui tăcere dar plin de umor nu fin ci extra fin. Multe am revăzut atunci. Mă întrebam : cînd trece şi iarna asta. Încet şi greu iaca a trecut. Au început iar gîndurile legate de viitor. Acum cîteva zile am constatat că mai avem pînă la închidere (urît cuvînt) cam 6 săptămîni. M-au trecut fiorii. Era să uit. Este timpul să facem planuri, să fixăm data, perioada, locaţia, lista. Am pus mîna pe telefon şi am sunat prietenii. Taifas mare. Bucurie şi mai mare. Şi iaca ce a ieşit. Avînd în vedere că din fericire avem o ţară frumoasă ( dar săracă ) de comun acord am fixat mai multe locaţii ce au intrat în discuţie urmînd să rămînă una. Au fost luate în discuţie: Crişan, Mila 23, Cotul dracului, Stăncuţa, Gropeni şi Vîlciu. Toate sunt locuri frumoase pe malul Dunării. Pînă la urmă s-a ales Braţul Vîlciu. Deci a ieşit următoare acţiune.
Acţiunea Vîlciu
Loc desfăşurare: Braţul Vîlciu
Perioada: 29 martie – 3 aprilie
Cazare la cort.
Participanţi anunţaţi pînă acum : Vali, Dan, Mihai, Sergiu, Victor, Nicu, Petrică.
Se merge cu maşina pînă la Gropeni. Se trece cu bacul pe Insula Mare a Brăilei şi de acolo pe dig pînă la Braţul Vîlciu.
Rute: din Bucureşti: Bucureşti – Lehliu – Slobozia – Însurăţei – Valea Cînepii – Gropeni = 180 km.
Din Iaşi : Iaşi – Vaslui – Bîrlad – Tecuci – Galaţi – Brăila – Gropeni = 300 km

Parca aş veni şi eu cu voi, Vali, dacă şi vremea va fi îngăduitoare cu noi !
Din păcate, nu pot veni decât din 31 Martie... Este loc ?
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by raitmaerg »

daca mai este loc m-as inscrie si eu pe lista voastra. problema mea ar fi ca nu pot veni chiar de pe 29, serviciul. dar cred ca miercuri sau cel mai rau joi seara( 31 ) asi fi acolo.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Ono »

Ma inscriu si eu. Eu n-am mai fost la pescuit de cand cu Cotul Dracului de la inceputul toamnei, asa ca am o pofta in mine...!
Valentin Petrovici

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Valentin Petrovici »

Geo este loc slavă Domnului. Încarcă bateriile şi "pi cai' măria ta. Vorba.......lui udrea.
Valentin Petrovici

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Valentin Petrovici »

raitmaerg wrote:daca mai este loc m-as inscrie si eu pe lista voastra. problema mea ar fi ca nu pot veni chiar de pe 29, serviciul. dar cred ca miercuri sau cel mai rau joi seara( 31 ) asi fi acolo.
Şefu locul nu este în Caraibe sau în Bermude să nu fim de găsit. Sunteţi bine primiţi dacă doriţi dar mai ales dacă vreţi. La fel pentru cine oboseşte a gîndi că nu este loc. Acum să vă spun şi un secret. Noi nu merem la peşte. Noi om mere la iarbă verde. Şi dacă om lua şi ceva scule cu noi om mai şi pescui. Dacă nu pescuim om mînca ciorbă de urzici acrită cu palincă şi ceva fasole căţărată.
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Geo »

Aaaa! Păi dacă e vorba de mers la iarbă verde, cu siguranţă merg !
Vorba lui conu' Mihăiţă, că tare dulşe le grăieşte: dacă pot, nu vin iar dacă nu pot, vin !
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
sergiu halunga
Posts: 2
Joined: 21 Feb 2011, 20:33

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by sergiu halunga »

eu as pleca de azi
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by cezar »

sergiu halunga wrote:eu as pleca de azi
Da, dar ia-ti si saniuta, schiurile, godinul si carburant lichid de Ardeal (Bănişor sau Turţ) :lol: :lol: :lol:
Valentin Petrovici

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Valentin Petrovici »

cezar wrote:
sergiu halunga wrote:eu as pleca de azi
Da, dar ia-ti si saniuta, schiurile, godinul si carburant lichid de Ardeal (Bănişor sau Turţ) :lol: :lol: :lol:
Sunt Cezare de toate. Inclusiv sanie de apă. O să vină şi timpul nostru. Nu mai este mult.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Ono »

Valentin, masinile vor fi langa corturi?
Valentin Petrovici

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Valentin Petrovici »

Ono wrote:Valentin, masinile vor fi langa corturi?
Da . După numărul participanţilor aşa cred. Noi aveam varianta să lasăm maşinile la bac şi să mergem cu şalupa la locul de campare. Dar aşa vom face.
toma58
Posts: 45
Joined: 02 Feb 2011, 20:13

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by toma58 »

cunoscand aceste criterii /un novice apeleaza la bunavointa dumneavoastrsa cu o antrebare credeti ca se poate pleca cu voi an gasca daca eu nu am mijloc de transport solutia cu multe si foarte multe necunoscute ca sa cunosti un om ati trebuie o viata ca sa cunosti un pescar o esire si un gratar pe malul apei astept un raspuns concret si sincer an eventualitate vineri va deranjez cu prezenta la cafenea niculae toma
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Dumitrescu Iancu »

toma58 wrote:cunoscand aceste criterii /un novice apeleaza la bunavointa dumneavoastrsa cu o antrebare credeti ca se poate pleca cu voi an gasca daca eu nu am mijloc de transport solutia cu multe si foarte multe necunoscute ca sa cunosti un om ati trebuie o viata ca sa cunosti un pescar o esire si un gratar pe malul apei astept un raspuns concret si sincer an eventualitate vineri va deranjez cu prezenta la cafenea niculae toma
Toma,pana acum nici un membru APC21 nu a ramas acasa din lipsa mijlocului de transport...Inainte de plecare,aici,pe forum,se stabilesc si echipajele si,in mod sigur,vei avea loc in masima unui coleg.Bineinteles ca vei participa,in mod egal,la costurile combustibilului.Asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji...
Valentin Petrovici

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Valentin Petrovici »

Dumitrescu Iancu wrote:
toma58 wrote:cunoscand aceste criterii /un novice apeleaza la bunavointa dumneavoastrsa cu o antrebare credeti ca se poate pleca cu voi an gasca daca eu nu am mijloc de transport solutia cu multe si foarte multe necunoscute ca sa cunosti un om ati trebuie o viata ca sa cunosti un pescar o esire si un gratar pe malul apei astept un raspuns concret si sincer an eventualitate vineri va deranjez cu prezenta la cafenea niculae toma
Toma,pana acum nici un membru APC21 nu a ramas acasa din lipsa mijlocului de transport...Inainte de plecare,aici,pe forum,se stabilesc si echipajele si,in mod sigur,vei avea loc in masima unui coleg.Bineinteles ca vei participa,in mod egal,la costurile combustibilului.Asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji...
Iancu a spus totul. Aşa că staţi fără grijă.
User avatar
sergiu halunga
Posts: 2
Joined: 21 Feb 2011, 20:33

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by sergiu halunga »

multumesc pentru cazarmament am sa va astept acolo intrun cub de gheata :lol:
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Albatrin »


Am făcut curat !
Vali, te rog să-ţi continui topicul dar fără "încrâncenare", te rog !
Cornele, la prima postare off, stai pe bară o săptămână !
Cui îi arde de caterincă să deschidă câte topicuri vrea la "Cafenea" !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Valentin Petrovici

Re: Am pus-o fraţilor iar de una faină!

Post by Valentin Petrovici »

Albatrin wrote:
Am făcut curat !
Vali, te rog să-ţi continui topicul dar fără "încrâncenare", te rog !
Cornele, la prima postare off, stai pe bară o săptămână !
Cui îi arde de caterincă să deschidă câte topicuri vrea la "Cafenea" !!!

Mersi mult Cristi . Topicul rog a fi închis aşa cum am solicitat.
Locked

Return to “Discuţii despre pescuit”