Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by mikcutu »

modigliani wrote:
forgo dorin wrote:Unul dintre cele mai frumoase locuri de pescuit si expeditii din Delta Dunarii
[img]...[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Mai nene , poza asta e ..... tortura curata !!! :o :o :o In miezu' iernii sa pui asa ceva pe forum ??? O sa urmeze un lant de taieri de vene :D

...in lung :lol: :lol: :lol: :lol:
Za dacs cam from za tracs!
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:14, edited 1 time in total.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

mikcutu wrote:
modigliani wrote:
forgo dorin wrote:Unul dintre cele mai frumoase locuri de pescuit si expeditii din Delta Dunarii
[img]...[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Mai nene , poza asta e ..... tortura curata !!! :o :o :o In miezu' iernii sa pui asa ceva pe forum ??? O sa urmeze un lant de taieri de vene :D

...in lung :lol: :lol: :lol: :lol:
Ala este bratul babina in drum spre Canal Sulimanca de linga Periprava unde pentru prima data am vazut crapul cum se hraneste pe fundul apei
Apa care venea pe sulimanca era cristal si crapul dupa ce l-am nadit se hranea in apa de 1.5 m
Acolo am avut o partida fabuloasa
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by modigliani »

mikcutu wrote:
modigliani wrote:
forgo dorin wrote:Unul dintre cele mai frumoase locuri de pescuit si expeditii din Delta Dunarii
[img]...[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Mai nene , poza asta e ..... tortura curata !!! :o :o :o In miezu' iernii sa pui asa ceva pe forum ??? O sa urmeze un lant de taieri de vene :D

...in lung :lol: :lol: :lol: :lol:
Cu flexu' !!!
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:14, edited 1 time in total.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?: ]
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:15, edited 1 time in total.
PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by PROTOS »

ultimele poze sunt de la Crisan???
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

Nu sint de la Mila 23
Valentin Petrovici

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by Valentin Petrovici »

forgo dorin wrote:Buna ziua
Eu pescuiesc de nult timp la boilis pe Dunare si in Delta cu boilis
Am avut rezultate deosebite in momentul aparitiei boilisurilor pe piata(acum vre-o 10 ani)
Pe masura trecerii timpului rezultatele bune s-au mai diminuat dar a ramas o nada si o momeale miraculoasa pt crap
1.In ultima perioada folosesc boilisurile in special pentru selectarea crapilor mari si ft mari
2.Cu boilis este mult mai usor chiar cind maninca si ciortani,in acest caz folosesc boilisuri de diametre mai mari si pun 2 sau chiar trei pe firul de par
3,Ca echipament folosesc bete de 2,7 m act.10-25gr,plumb 90-120gr,fir mono
0,40mm,cirlige gamagatu nr 1 sau 2 .forfac textil 0,23 sufix matrix.12-14cm
4.Tehnica de momit eu fac un amestec de 15 kg porumb uscat 1 kg boilis 2 kg peleti
5.Momesc zilnic cam 2-3 kg de amestec nu mai mult si in deosebi seara(ziua am observat ca momeala este mincata in proportie de 70-80% de maruntis
6,In timpul pescuitului arunc cite un pumn sau doi de momeala la interval de o ora
Cu aceasta metoda am prins crapi mari cam peste tot in Delta exemple:
-Brat chilia de la tataru pina la frontiera de stat din dreptul canalului Musura
-Brat Dunerea Veche de la Crisan si de la Mila 23
-Brat Sulina
-Brat Sf. Gheorghe

Sper că sunt pe topic şi pe subiect. Dle Forgo cum explicaţi relaţia acţiune lansetă - plumb folosit de dvs. în contextul celor de mai jos:
..........Puterea este, de regula, determinatã cu relatia: P = gmax x 10, unde gmax - reprezintã masa maximã a plumbului, în grame (exemplu: lanseta A 10-30 - lansetã cu actiune rapidã, greutatea maximã a plumbului lansat între 10-30 grame). Dacã se alege o greutate mult mai micã, lansãrile vor fi scurte si imprecise; dacã se depãseste sarcina recomandatã, la lansare este posibilã ruperea lansetei. De remarcat cã puterea are alt sens decât în mecanicã..........

Deci dvs. folosiţi lansetă acţiune 25 şi plumbi de 120 gr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Şi la Dunăreeeee.

Pentru alte cele recomand : http://pescuitul.3x.ro/Logistica_Vergi.htm.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

Da
Valentin Petrovici

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by Valentin Petrovici »

forgo dorin wrote:Da
Atît am avut de întrebat. Vă mulţumesc.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:15, edited 1 time in total.
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by ionpescarul »

Valentin Petrovici wrote:
forgo dorin wrote:Buna ziua
Eu pescuiesc de nult timp la boilis pe Dunare si in Delta cu boilis
Am avut rezultate deosebite in momentul aparitiei boilisurilor pe piata(acum vre-o 10 ani)
Pe masura trecerii timpului rezultatele bune s-au mai diminuat dar a ramas o nada si o momeale miraculoasa pt crap
1.In ultima perioada folosesc boilisurile in special pentru selectarea crapilor mari si ft mari
2.Cu boilis este mult mai usor chiar cind maninca si ciortani,in acest caz folosesc boilisuri de diametre mai mari si pun 2 sau chiar trei pe firul de par
3,Ca echipament folosesc bete de 2,7 m act.10-25gr,plumb 90-120gr,fir mono
0,40mm,cirlige gamagatu nr 1 sau 2 .forfac textil 0,23 sufix matrix.12-14cm
4.Tehnica de momit eu fac un amestec de 15 kg porumb uscat 1 kg boilis 2 kg peleti
5.Momesc zilnic cam 2-3 kg de amestec nu mai mult si in deosebi seara(ziua am observat ca momeala este mincata in proportie de 70-80% de maruntis
6,In timpul pescuitului arunc cite un pumn sau doi de momeala la interval de o ora
Cu aceasta metoda am prins crapi mari cam peste tot in Delta exemple:
-Brat chilia de la tataru pina la frontiera de stat din dreptul canalului Musura
-Brat Dunerea Veche de la Crisan si de la Mila 23
-Brat Sulina
-Brat Sf. Gheorghe

Sper că sunt pe topic şi pe subiect. Dle Forgo cum explicaţi relaţia acţiune lansetă - plumb folosit de dvs. în contextul celor de mai jos:
..........Puterea este, de regula, determinatã cu relatia: P = gmax x 10, unde gmax - reprezintã masa maximã a plumbului, în grame (exemplu: lanseta A 10-30 - lansetã cu actiune rapidã, greutatea maximã a plumbului lansat între 10-30 grame). Dacã se alege o greutate mult mai micã, lansãrile vor fi scurte si imprecise; dacã se depãseste sarcina recomandatã, la lansare este posibilã ruperea lansetei. De remarcat cã puterea are alt sens decât în mecanicã..........

Deci dvs. folosiţi lansetă acţiune 25 şi plumbi de 120 gr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Şi la Dunăreeeee.

Pentru alte cele recomand : http://pescuitul.3x.ro/Logistica_Vergi.htm.
..............................................................

O sa va raspund eu dl. Valentin
Germina de 1,8m are o actiune de pina in 30gr

Acum ceva timp ,am descoperit ca eu si dl. Dorin ,folosim aceleasi lansete ( (germine de 1,8m cu minere schimbate ,mai mari ) (schimbarea minerului ajuta pentru o priza mai buna in dril ), eu anul trecut am schimbat minerele la vreo 5 germine de 1,8. pe care le folosesc intensiv.
1.deci lansarea monturi = folosesc plumbi cam de 80, 100 ,120gr, dar cocolosul de mamaliga are si ala 20,30gr. ,deci tot ansamblul poate ajunge la 150gr
,cu ansamblul asta poti face lansari de la 8m la 14m ,mai mult nu ai nevoie ,indiferent ca dai din barca sau de pe mal (pentru cine stie unde sa il caute pe crap )
2. DE CE FOLOSIM COMBINATIA ASTA ? ( pentru aruncari la distanta specificata mai sus nu pui in pericol lanseta ,se arunca usor pentru a nu forta lanseta ,pentru ca (virgula) cu incarcatura de 150gr ,lanseta e foarte flexibila si POTI AVEA O LANSARE GRESITA , dar in nici-un caz teama ca vei rupe lanseta . DECI REPET EXISTA DOAR RISCUL SA ARUNCI INTR-O DIRECTIE GRESITA DACA FORTEZI SA ARUNCI MAI DEPARTE. (germina e o lanseta testata in romania ,numai pe timpul lui ceausescu 30 de ani ,NU AM AUZIT SA O RUPA UN PESTE )
Care e atuul acestei combinati :
a.lanseta foarte flexibila te avertizeaza la cea mai mica miscare a pestelui (de multe ori in prima faza fara ca el sa simta opunerea batului )
b.,poti practica un pescuit considerat la finete pe dunare ATUNCI CIND EL E MOFTUROS si nu prea o ia
c. iti poti permite sa pescuiesti cu mamaliga foarte moale ,datorita flexibilitati batului vei fi avertizat suficient si ai sanse sa intepi inainte sa o scuipe.
d.in dril amortizeaza socurile foarte bine (deci ai sanse marite sa scoti un peste putin agatat si totodata poti forta un peste ,PENTRU CA BENEFICIEZI DE O AMORTIZARE BUNA ) (aici apare o situatie ciudata pentru uni pescari ) multi asociaza pescuitul la crap pe dunare cu lansete de la 3m in sus si cu actiune de la minim 100 gr in sus.) FALS ,i-mi pare rau ,genul asta de pescari asa zis de dunare ,MAI AU DE INVATAT )
Combinatia mai sus explicata ,e valabila pentru lansari,,, nu mai mari de 15m (pe intinsuri ,unde nu e curentul mare ,cu o greutate totala de aproximativ 60gr poti arunca 50,60m fara probleme)
ps.prieteni mei de la Tulcea considera germina de 1,8m .,,,tatic la crap pe dunare,,,
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:16, edited 1 time in total.
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by ionpescarul »

Nea Dorine , pe timpuri am avut vreo 2 loturi de germine (a cite 7,8 bucati ) le-am vindut ,apoi dupa revolutie am schimbat mai multe loturi (dar daca pescuiam doar pe dunare am vazut ca astea moderne, nu erau la nivelul vechilor germine ) dar si germinele disparusera de pe piata ,nu mai aveai de unde sa cumperi ,m-am apucat eu sa modific blancuri de fibra plina de la alte lansete,sa le dau flexibilitatea germinelor (am prelucrat vreo 4 buc) am muncit la ele o saptamina (facusem rost de o germina de 1,8 si o foloseam ca model ) le-am apropiat la parametri DAR NU LE-AM EGALAT .Germina pleaca de la miner subtire ,asta e marele avantaj al ei.In ultimi 4 ani am reusit sa recuperez ,acum am cred ca vreo 7.8 buc la 1,8m din care vreo 5 cu miner prelungit. (vreo 3 buc licitate de Banber pe EBAY ) .
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:16, edited 1 time in total.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:

Uploaded with ImageShack.us
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:17, edited 1 time in total.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:17, edited 1 time in total.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:18, edited 1 time in total.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: Tehnici si locuri de pescuit in Delta

Post by forgo dorin »

:?:
Last edited by forgo dorin on 27 Feb 2011, 01:18, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”