MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by PROTOS »

Buna seara,

as vrea sa stiu cum arata o montura pt scrumbie,eventual ceva poze cu aceasta montura.Va multumesc :D
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by costin stefanescu »

la scrumbie se da cu taparina,o montura cu 6 ace legate in linie cam la 20 cm unul de altul,fiecare ac este prevazut cu fulgi care pot fi de diferite culori,nu stau acum sa fac poza la montura ca mi-e lene insa da si tu un search pe google si gasesti poze
PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by PROTOS »

costin stefanescu wrote:la scrumbie se da cu taparina,o montura cu 6 ace legate in linie cam la 20 cm unul de altul,fiecare ac este prevazut cu fulgi care pot fi de diferite culori,nu stau acum sa fac poza la montura ca mi-e lene insa da si tu un search pe google si gasesti poze
Multumesc pt raspuns,mai astept si alte raspunsuri.La lanseta se poate da? :oops:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by cezar »

PROTOS wrote:
costin stefanescu wrote:la scrumbie se da cu taparina,o montura cu 6 ace legate in linie cam la 20 cm unul de altul,fiecare ac este prevazut cu fulgi care pot fi de diferite culori,nu stau acum sa fac poza la montura ca mi-e lene insa da si tu un search pe google si gasesti poze
Multumesc pt raspuns,mai astept si alte raspunsuri.La lanseta se poate da? :oops:
Lanseta trebuie sa fie lunga, puternica, bine echipata pentru lanseuri lungi (in varianta ca pescuiesti de pe mal).
Mulineta sa fie solida, de viteza (ratio 5:1 cel putin). Ca taparine, merg bine alea de la chinezi, de la Dragonul Rosu. sa ai mai multe, ca sunt si pierderi.

Dar, pana la sezonul de scrumbie, mai discutam. ;)
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by arlan »

... si poate organizam si ceva? ... la Dunare :roll:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by cezar »

arlan wrote:... si poate organizam si ceva? ... la Dunare :roll:
In programul de activitati 2011 exista "actiunea Scrumbia". ;) ;) ;)
Sper sa ne ajute Dunarea.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by arlan »

....daca nu ne-ajuta .... organizam la sediu :idea: .... eu aduc gratarul .... 8-) :mrgreen:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by PROTOS »

cezar wrote:
arlan wrote:... si poate organizam si ceva? ... la Dunare :roll:
In programul de activitati 2011 exista "actiunea Scrumbia". ;) ;) ;)
Sper sa ne ajute Dunarea.
Tocmai ca exista aceasta actiune ,doresc sa fiu un pic pregatit pana atunci :D
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by forgo dorin »

si eu as vrea alaturi de pescarii din apc sa particip la aceasta actiune cu stima
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by cezar »

forgo dorin wrote:si eu as vrea alaturi de pescarii din apc sa particip la aceasta actiune cu stima
Va fi o placere si o onoare pentru noi ! :D
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by costin stefanescu »

salutare si bine ai venit pe forumul nostru nea Dorine :P ,cat despre participarea la actiunile noastre totul e f.simplu,nu trebuie decat sa deveniti membru al asociatiei noastre si sa-i da drumul la aventura :) si noi ne bucuram sa avem printre noi un pescar cu experienta d-tale,sanatate si bine ai venit :D !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

PROTOS wrote:
cezar wrote:
arlan wrote:... si poate organizam si ceva? ... la Dunare :roll:
In programul de activitati 2011 exista "actiunea Scrumbia". ;) ;) ;)
Sper sa ne ajute Dunarea.
Tocmai ca exista aceasta actiune ,doresc sa fiu un pic pregatit pana atunci :D
Salutare baieti.
Deci Frate Colegule io pentru scrumbie sunt pregatit cu un bat Siweida telescopic de 3,6 pentru crap. Ca o fi sa dau din barca e altceva. Batul trebuie sa fie lung in primul rand pentru ca montura taparinei este si ea lunga depasind in principiu metrul. Pe langa asta la recuperare iti va trebui alonja pentru realizarea "dintilor de fierastrau" cat mai ferm. Ca la salau, dar silnic. Apoi mulineta trebuie sa fie puternica si usoara. Pana acum nu mi-am gasit ce am cautat special ( adica o Ryobi Zauber de 4000 ca le stiu. Mai am una de 2000 de rapitor ) si voi da cu niste Daiwe Regal Plus 5000 ca sunt mai usoare. Sa-ti vorbesc un pic despre taparine. Am mai multe procurate din comert de la noi sau primite de pe la prieteni din strainatate si ce pot sa-ti zic decat ca toate sunt pentru pescuit marin. Majoritatea pentru macrou. Cand eram mic si ma duceam la malul Dunarii vedeam batranii venind cu niste guguloaie din pene alb cu rosu si am ramas si eu pe combinatia de culori. De aceea prefer sa mi le fac singur. Am si o teorie pentru asta, dar povestim altadata. Dupa cum a zis Costin Monturile se fac in principiu din mai multe ace pe care se leaga aceste pene. Acele sunt de marimi mari cu spinul drept, ferme, rezistente si totdeauna cu ochet. Unii folosesc ancore. E ilegal si se chama montura pentru japca. Aceste ace trebuiesc repartizate pe distante egale fara a exista o anumita marja exacta. Principalul e sa ai o prezentare cat mai discreta ca si scrumbia nu se baga aiurea. E sceptica. ( aici, iar se aplica teoria ). Aceste monturi eu le realizez din Pike Mono - un fir ultra rezistent pentru facut strunele de stiuca sau somn de 20 de LB. N-am gasit in comert mai subtire ca as fi luat si mai subtire. Acele le leg cu doua variante de noduri. Unul este nodul dublu fix ca si la monturile pentru crap, iar celalalt este un nod directional fixat pe linie ceea ce face ca pletila acului sa stea permanent orientata catre spate - in directia recuperarii. La capatul ei folosesc de regula greutati intre 20 si 60 de grame cum ar fi plumbii plati, oscilantele sau mai nou Pilkerele care nu prea se gasesc. Acestea le dispun la o distanta fata de ace care sa lase senzatia ca un rapitor mic vaneaza un stol de babuscute, rosioare, morunasi, vaduvite sau alte specii de pesti. Cu ocazia asta ti-am prezentat si o parte si din teoria mea. Acest ansamblu il cuplez printr-o agrafa cu vartej mari de forta ( nr 2 sau 4 ) si caut sa-mi iau din cele care se inchid in interior sa nu agate. O sa-ti spun si marca daca mai dau de plicuri, iar daca nu voi pune poza. Linia, care acum o am din fir Super PE de la SUNLINE este de 20 de LB deasemenea. Nu vreau sa am un raport de rezistenta pe intreg ansamblu nu de alta. Restul il mai povestim ca ar mai fi de vorbit. Eu am promis ca voi veni cu poze pe langa explicatii, dar inca nu m-am apucat de ele.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by modigliani »

Miyagi wrote: Salutare baieti.
Salut taticule ! 8-)

Cornele , tu ai barca ? Banuiesc ca da ! Deci n-ai sa mergi cu mine-n a mea . Si-atunci ..... ce-mi ramane de facut ????? ....... Ai ghicit ??? :D :D :D Le lipesc cu cyanoacrilat intre ele , mergem cu tandemu' ! ;) Motoru' si benzina le dau io !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

modigliani wrote:
Miyagi wrote: Salutare baieti.
Salut taticule ! 8-)

Cornele , tu ai barca ? Banuiesc ca da ! Deci n-ai sa mergi cu mine-n a mea . Si-atunci ..... ce-mi ramane de facut ????? ....... Ai ghicit ??? :D :D :D Le lipesc cu cyanoacrilat intre ele , mergem cu tandemu' ! ;) Motoru' si benzina le dau io !
Inca n-am Mihaita si uite cum s-a simplificat problema :lol: . Da` mai e pana atunci. Oricum am inteles. Sunt si eu in carti.
Mai cautati-va pene albe pentru taparine, cat mai flotante. De la pasari :D de apa: rate, gaste, s.a. si in principiu din aripi. O pana la recoltat trebuie sa aiba cel putin undeva intre 5 si 7 centimetrii. Daca au mai mult si mai bine insa trebuie sa fie moi. Daca gasiti si rosii bine daca nu incercati si cu de-alea de cocos sau daca aveti mai multe albe inmuiati-le in tus rosu nu in altceva ca sa nu le depermeabilizeze. Daca aveti vanatori care SE OCUPA cereti-le sarsele cu cat mai mult alb ( ca rosu se face )
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Mihai Vinturache »

Am vrut sa merg aseara la bataia cu perne din Mall dar n-am mai apucat. Nu sa ma bat ci sa culeg penele de gasca!!!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

Mihai Vinturache wrote:Am vrut sa merg aseara la bataia cu perne din Mall dar n-am mai apucat. Nu sa ma bat ci sa culeg penele de gasca!!!
:lol: :lol: :lol: . Salut Mihaita si sanatate lu` Nea Gicu.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

Mah da` sa nu confundati penele cu fulgii :lol: . Penele sunt alea cu forma si fermitate. Fulgii nu sunt buni ca se aduna botz.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

Si sa revin. Trusa pentru scrumbie la mine e alcatuita cam tot ca aia de rapitor. O geanta unde imi pun penarul cu taparine, pensa, patentul functional, cutiutele de accesorii si ace, cutiutele de lesturi, un ciorchinar ca nu se stie, manusi, cagula, lanterna, sandviciurile, termosul de cafea, etc. O alta geanta de rapitor in care pun pestele din cele in care se tin pestisorii vii si un giuvelnic de sarma cum sunt alea pentru stiuca - ovale. Asta mi-am luat-o de curand ca sa nu folosesc galeata desi in barca e mai mult decat necesara. Pui ancora in ea in timpul deplasarii unde o si speli cand este cazul si daca mai si sansa sa prinzi va trebui sa ai grija sa nu-ti intepi barca ( daca este pneumatica ). Daca dai in toana ai sansa sa iei mai multe odata si cand le scoti se vor zbate de se infig acele prin toate alea. Cel mai bine e cu galeata ( de-aia mare de lavabila ). Mai e buna si o bucata de extrudat sau microporos pentru acele stationare. Minciogul e bine sa fi cu coada cat mai lunga in special cand dai de pe mal.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Albatrin »

Miyagi wrote: Sa-ti vorbesc un pic despre taparine. Am mai multe procurate din comert de la noi sau primite de pe la prieteni din strainatate si ce pot sa-ti zic decat ca toate sunt pentru pescuit marin. Majoritatea pentru macrou. Cand eram mic si ma duceam la malul Dunarii vedeam batranii venind cu niste guguloaie din pene alb cu rosu si am ramas si eu pe combinatia de culori. De aceea prefer sa mi le fac singur. Am si o teorie pentru asta, dar povestim altadata. Dupa cum a zis Costin Monturile se fac in principiu din mai multe ace pe care se leaga aceste pene. Acele sunt de marimi mari cu spinul drept, ferme, rezistente si totdeauna cu ochet. Unii folosesc ancore. E ilegal si se chama montura pentru japca...
Corneluţă,
Conform art.24 alin.b) din OUG 23/2008, în pescuitul recreativ-sportiv în apele din zona colinară şi de şes, pe TOT cursul Dunării şi pe braţele sale, în Delta Dunării se folosesc maximum 4 undiţe sau 4 lansete cu câte DOUĂ cârlige fiecare. Nu se specifică nicăieri că poţi folosi o singură lansetă cu toate cele 8 cârligele ....Image. Eu sunt convins că ţaparinele lui Costin nu au mai mult de două ace Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

Albatrin wrote:
Miyagi wrote: Sa-ti vorbesc un pic despre taparine. Am mai multe procurate din comert de la noi sau primite de pe la prieteni din strainatate si ce pot sa-ti zic decat ca toate sunt pentru pescuit marin. Majoritatea pentru macrou. Cand eram mic si ma duceam la malul Dunarii vedeam batranii venind cu niste guguloaie din pene alb cu rosu si am ramas si eu pe combinatia de culori. De aceea prefer sa mi le fac singur. Am si o teorie pentru asta, dar povestim altadata. Dupa cum a zis Costin Monturile se fac in principiu din mai multe ace pe care se leaga aceste pene. Acele sunt de marimi mari cu spinul drept, ferme, rezistente si totdeauna cu ochet. Unii folosesc ancore. E ilegal si se chama montura pentru japca...
Corneluţă,
Conform art.24 alin.b) din OUG 23/2008, în pescuitul recreativ-sportiv în apele din zona colinară şi de şes, pe TOT cursul Dunării şi pe braţele sale, în Delta Dunării se folosesc maximum 4 undiţe sau 4 lansete cu câte DOUĂ cârlige fiecare. Nu se specifică nicăieri că poţi folosi o singură lansetă cu toate cele 8 cârligele ....Image. Eu sunt convins că ţaparinele lui Costin nu au mai mult de două ace Image
Ce rau ejti? :D Te pup. DA` vezi Cristinelu Taticule ca zice si de taparine. Stai ca caut io.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”