MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Albatrin »

Miyagi wrote:Ce rau ejti? :D Te pup. DA` vezi Cristinelu Taticule ca zice si de taparine. Stai ca caut io.
Nu mai căuta, că-ţi spun tot eu, la mare tăticule, la marea cea mare....
Art.24 alin. c)
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by modigliani »

Albatrin wrote: la mare tăticule, la marea cea mare....
Pai nene , ma fac si io ca iau o gura din Dunare si fac ,, Pfuuuuuu , ce sarata e !!! " :lol: :lol: :lol:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

Mai simplu Mihaita. Scrumbia e un peste marin si zici ca urmaresti una din stol tocmai de la Mangalia :lol: .
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Albatrin »

Miyagi wrote:Mai simplu Mihaita. Scrumbia e un peste marin si zici ca urmaresti una din stol tocmai de la Mangalia :lol: .
La joasă înălţime :lol: :lol: :lol:.
P.S. Asta-i legea, iar noi AICI facem totu' ca la carte ;) că "vorba" de pe plăcuţele staţiilor radio din armată, "Atenţie dujmanu' ascultă !", :shock:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by modigliani »

Miyagi wrote:Mai simplu Mihaita. Scrumbia e un peste marin si zici ca urmaresti una din stol tocmai de la Mangalia :lol: .
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mai nene , sa-ti fie clar , ..... ai un loc la mine-n barca !!!
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

Gata Grasule. Sar`mana pentru pomana de ti-ai facut-o. Poate pana atunci oi reusi sa-mi iau si io una. Da` cand dau de una cand de alta. Acu trebuie sa-mi fac distributia la masina si dantura. Mai tarziu nu mai stiu :evil:.
p.s. Lasa-i p-aia Cristi ca le dam gogosi otravite :D
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

Albatrin wrote:
Miyagi wrote:Mai simplu Mihaita. Scrumbia e un peste marin si zici ca urmaresti una din stol tocmai de la Mangalia :lol: .
La joasă înălţime :lol: :lol: :lol:.
P.S. Asta-i legea, iar noi AICI facem totu' ca la carte ;) că "vorba" de pe plăcuţele staţiilor radio din armată, "Atenţie dujmanu' ascultă !", :shock:
Ia Taticule din O.449/2008 al MPADR. Te pupa Miyagi din nou :D .
----------------------------------------------------------------------------------
25. taparina - unealta de pescuit cu carlige armate cu momeli artificiale. Din punct de vedere constructiv taparina este constituita dintr-o linie principala cu diametrul de 0,3-0,5 mm, echipata la unul din capete cu un plumb cu greutatea de 80-100 g, deasupra caruia se leaga 10 carlige numarul 2-4, prin intermediul unui fir cu lungimea de 4-5 cm si diametrul de 0,25-0,35 mm. Primul carlig se leaga pe linia principala astfel incat curbura acestuia sa fie la o distanta de 10 cm deasupra plumbului, iar urmatoarele, la o distanta de 12-14 cm deasupra nodului anterior.
Valentin Petrovici

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Valentin Petrovici »

Miyagi treaba cu ţaparina nu este aşa de grea. Mai mult este migăloasă. Tu cunoşti în mare ceva despre ţaparină dar ai şi ceva închipuiri. Ai spus bine fulgii să provină de la păsări de apă. Cele mai bune raţa sălbatică. Fulgii trebuie să aibă o lungime apropiată de a cîrligului. Deci să depăşească puţin cîrligul şi să-l acopere. Nu de 7- 8 cm. Referitor la culoarea fulgilor. Poţi pune fulgi albi pentru apă limpede, apoi fulgi negri pentru apă tulbure şi pestriţi pentru orice apă. Şi la grosimea firului ai cam crescut. Linia maxim 30 iar pe cîrlig 25. Fulgul trebuie legat pe cîrlig cu acea curbură spre tijă să acopere bine cîrligul. Ţaparina de stavride poate avea 10 cîrlige. Dacă pescuieşti din barcă poate avea şi 15. Dar aia pentru scrumbie maxim 5-6 cîrlige. Păi dacă ai 10 cîrlige şi îţi intră una două scrumbii şi se zbat ţaparina se încurcă şi o faci ghem şi o poţi arunca. Restul .......... Întreabă-l pe Cezar cîte ţaparine făceam la Eforie sud. Pe timpuri făceam cam 2 pe zi. Era stavride mult şi ieşeam cu piratu cu barca. La digul mare nu aveai loc de pescari de stavride. Rar cînd pescuiam 2-3 zile cu una. Se încurcă repede. Cu cît este mai lungă cu atît se încurcă mai repede. Uneori cînd nu aveam loc în barcă făceam cîte 3 ţaparine pe zi. Le vindeam la pescărie cu 25 lei bucata. Cam asta ar fi despre ţaparine. Ştii în ce constă arta la ele? Să ştii să legi fulgul direct cu nailonul. Majoritatea leagă fulgul de cîrlig cu aţă roşie apoi cu nailonul.
PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by PROTOS »

Multumesc tuturor colegilor care ne-au impartasit din experienta lor :).Astept totusi si ceva poze pentru a fi tabloul complet. :D
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Miyagi treaba cu ţaparina nu este aşa de grea. Mai mult este migăloasă. Tu cunoşti în mare ceva despre ţaparină dar ai şi ceva închipuiri. Ai spus bine fulgii să provină de la păsări de apă. Cele mai bune raţa sălbatică. Fulgii trebuie să aibă o lungime apropiată de a cîrligului. Deci să depăşească puţin cîrligul şi să-l acopere. Nu de 7- 8 cm. Referitor la culoarea fulgilor. Poţi pune fulgi albi pentru apă limpede, apoi fulgi negri pentru apă tulbure şi pestriţi pentru orice apă. Şi la grosimea firului ai cam crescut. Linia maxim 30 iar pe cîrlig 25. Fulgul trebuie legat pe cîrlig cu acea curbură spre tijă să acopere bine cîrligul. Ţaparina de stavride poate avea 10 cîrlige. Dacă pescuieşti din barcă poate avea şi 15. Dar aia pentru scrumbie maxim 5-6 cîrlige. Păi dacă ai 10 cîrlige şi îţi intră una două scrumbii şi se zbat ţaparina se încurcă şi o faci ghem şi o poţi arunca. Restul .......... Întreabă-l pe Cezar cîte ţaparine făceam la Eforie sud. Pe timpuri făceam cam 2 pe zi. Era stavride mult şi ieşeam cu piratu cu barca. La digul mare nu aveai loc de pescari de stavride. Rar cînd pescuiam 2-3 zile cu una. Se încurcă repede. Cu cît este mai lungă cu atît se încurcă mai repede. Uneori cînd nu aveam loc în barcă făceam cîte 3 ţaparine pe zi. Le vindeam la pescărie cu 25 lei bucata. Cam asta ar fi despre ţaparine. Ştii în ce constă arta la ele? Să ştii să legi fulgul direct cu nailonul. Majoritatea leagă fulgul de cîrlig cu aţă roşie apoi cu nailonul.
Ai dreptate mah Nea Vali. Io asa le fac ca mie imi place migaleala si ca imi plac materialele alea. N-am zis ca le fac cu 10 ace ci ca asa zice ala la lege. Ale mele asa sint cu maxim 7 ace. Cat despre pene eu am zis sa fie de 7-8 cm ca sa ai de unde sa-ti alegi ca restu` se taie. Ai dreptate cu legatu` lor direct din guta, da` la inceput nu vor reusi toti si mai mult vor avea un plus de culoare in ea. Ejti prea rigid :D . Nu vorbim de mare si stavride. Pike Mono-ul nu se perucheaza asa urat. Sti ca mie imi plac "avioanele". Vreau sa te vad la treaba ca am pus vinu` la-ncalzit :lol: .
Sa traiesti si sa fi cel putin la fel de iubit de toti cum te iubesc io.
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by forgo dorin »

Multumesc mult
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by George Saftoiu »

Salut! Despre taparine gasiti mai multe aici....
http://taparine-scrumbie.blogspot.com/p ... izate.html
forgo dorin
Posts: 358
Joined: 11 Jan 2011, 10:40

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by forgo dorin »

Pentru mine este o mare onoare si cinste de a fi primit pe forumul asociatiei si la actiunile ei chiar daca momentan nu sint membru decizia am anuntato de mult.
Ma repet momentan este singura asociatie care are un nivel mare de transparenta cum nu gasesti usor in ofertele altor asociati,
Aicea ma simt ca intr-o mare familie activa si vigilenta unde pina si presedintele este si participa alaturi de colegii nostri
Normal ca am observat si colegi care din anumite motive sint putin frustrati .dar eu nu cred ca o asociatie mare ca aceasta trebuie sa se ghideze dupa bunul plac al unuia sau altuia dintre noi ci decizia finala sa fie decisa de majoritatea membrilor ei (hopa am intrat si eu ca prostul in politica.imi cer scuze cred ca am fost si eu putin afectat de "sindromul De forum)
Multumesc Cezar pentru primirea pe care mi-ai facuto pe forum
cu stima
toma58
Posts: 45
Joined: 02 Feb 2011, 20:13

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by toma58 »

sa -mi fie iertat /?toti stim sa prindem peste -scrumbia este un peste marin nu mananca nimic pana cand se retrage an mare credeti ca o taparina s-au o momeala cu 10 ace poate anvinge aceasta regula a naturi sa fim seriosi visam la multe scrumbi an ace goale cine stie cunoaste pesti oceanici -si maritimi vorbim cu lipoveanul si di barca cu plasa scrumbia la noi an tepusa
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by costin stefanescu »

Toma nene,vad ca ai nume predestinat :lol: ,daca ai fi cautat inainte sa postezi despre pescuitul scrumbiei ai fi descoperit ca scrumbia se prinde la taparina si se prinde chiar f.bine insa la PF2,acolo nu mai are unde sa urce si se invarte ca intr-un lighean,parte din ele se duc pe Timoc in sus insa marea majoritate depun acolo,acolo e fieful ,acolo se da recital si numai pt o scurta perioada,ce sa-i faci ,mai sti si noi unele chestii 8-)
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Ono »

Cam cand e perioada respectiva?
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by costin stefanescu »

Ono,perioda este exact cand avem noi expeditie acolo,este prinsa in programul de activitati,mai-iunie,iar ca sa nu dau nastere la alte carcoteli informez,pt cine nu stie,ca prohibitia la scrumbie are regim special care va fi anuntat din timp!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by George Saftoiu »

Art. 6. Prohibiţia pescuitului în scop comercial şi familial a scrumbiei de
Dunăre se stabileşte, pe sectoare astfel:
5
a) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Marea Neagră până la
Ceatal Chilia, Mm 43, pe o durată de 8 zile, în perioada 24 aprilie – 1mai
inclusiv;
b) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale de la Ceatal Chilia, Mm 43,
până la Vadul Oii, km 238, pe o durată de 22 zile, în perioada 1mai - 22 mai
inclusiv;
c) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Vadul Oii, km 238, până
la Gura Timocului, km 845,6, pe o durată de 30 zile, în perioada 14 mai- 12
iunie inclusiv.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: MONTURA PT PESCUIT SCRUMBIE?

Post by Miyagi »

costin stefanescu wrote:Toma nene,vad ca ai nume predestinat :lol: ,daca ai fi cautat inainte sa postezi despre pescuitul scrumbiei ai fi descoperit ca scrumbia se prinde la taparina si se prinde chiar f.bine insa la PF2,acolo nu mai are unde sa urce si se invarte ca intr-un lighean,parte din ele se duc pe Timoc in sus insa marea majoritate depun acolo,acolo e fieful ,acolo se da recital si numai pt o scurta perioada,ce sa-i faci ,mai sti si noi unele chestii 8-)
Da` ce te oparisi asa Costine? Poate omului ii place sa manance de-aia din plasa. Oricum trebuie sa recunoastem ca aia-i mai grasa. Dupa ce depune si se-ntoarce se cam dezbraca. Da` mai bine mai putini si cu distractie decat multi si carcotasi.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”