Sulina 2010

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
Puffyk
Posts: 27
Joined: 30 Oct 2009, 12:49

Sulina 2010

Post by Puffyk »

“Inainte faceam doua-trei curse pe saptamana, acu’…daca mai sunt 3-4 pe saptamana. Si trebuia sa mai negociez un
pic…daca mai negociam, il luam…..”
Vorbisem cu Stefan sa plecam in jurul datei de 15 august si, in urma multiplelor discutii in stanga si in dreapta, am
ales data de 14. Destinatia….Sulina!
Valul de caldura si tantarii erau singurele aspect negative la care ne asteptam, restul fiind mult prea bine organizat
pentru a mai putea avea surprize. Costurile erau puse pe caprarii, sculele de pescuit la fel, totul se preconiza a merge
perfect. Aveam si mijloacele de urgenta permanent necesare intr-o expeditie, asa ca nimic nu ne mai putea lua prin
surprindere.
Cazarea fusese aranjata la Bibanul-Literat. Asa am vazut pe site, asa am ales. Mi s-a parut ceva deosebit si aveau tot
ceea ce imi era necesar intr-o expeditie cu Pitica. Pitica de 8 luni. Frigider, televizor, aer conditionat. Si apa
calda….Transportul doamnelor trebuia sa fie facut cu salupele rapide, sagetile, iar noi urma sa venim separate pe ruta
Murighiol-Uzlina-Crisan-Sulina. Rezervarea era pentru ora 10 iar destinatia trebuia atinsa cam pe la ora 14.00. Asta in
conditiile in care fetele trebuiau sa ajunga la 11.30.
Pana acum totul era perfect….
La ora 12 noaptea, pe 13 august, plecam din fata blocului. La ora 1 eram pe A2, la 2 eram la Drajna. Ora 3.30…Harsova.
Ora 6.45…Tulcea. Pe la 7.30 a venit si Stefan iar pe la 8 eram pe faleza. Prima surpriza neplacuta a reprezentat-o
vremea. Umiditate 100%. Venea dinspre mare si dinspre Delta o negura de ceata de pica apa instantaneu si aveai nevoie de
stergatoare sa o parcurgi. Asta in conditiile unei temperature la ora 7 de 30 grade. O sauna permanenta.
Odata cu noi mai trebuiau sa vina doua cupluri. Unul in care partea masculina era Dan Bortea iar al doilea….niste
prieteni ai mei. Nimic problematic, dar o alta rapida mai pleca la ora 16, iar prietenii nostril erau la 8 in Tulcea. Sa
ii lasi o zi? Haideti cu totii, fratilor, sa mergem….Murighiolul ne asteapta!
Am lasat fetele si am plecat la Murighiol. Eu, Stefan, baiatul cel mare si cei doi. Plus bagaje. Plus mancare si apa.
Prea mult plus..….
La Murighiol primesc un telefon de la nevasta-mea. Nu figura pe nici o rezervare. Asa imi trebuie, daca nu cer
confirmare pe fax cu stampila. O banuiala aveam eu inca din momentul in care am dus fetele pe pontoon, deoarece nu erau
acolo decat niste mateloti neingrijiti, cu fetele arse de soare si o durere figurative de p**a ce nu s-a pomenit. Nava
Poseidon, care nu mai pleca la 8 ci la 10, o nava in care fiecare avea lista lui si tot fiecare facea legea pe acolo. Li
s-a spus fetelor ca se va face o concesie din mila, fiind cu copiii mici, si totul s-a rezolvat.
Nu apucasem sa ajungem in Uzlina si ei erau in Sulina. O parte din griji mi se spulberasera. Acum…tot inainte!
Murighiol…Uzlina….Isac….Caraorman….Crisan….Sulina…Oras Sulina. Ora 15.00.
De la Bazinul Mic si pana la pensiune nu faceai mai mult de 10 minute, erau cam 600 metri. Doar ca socoteala de pe
site nu se potrivea cu cea din Sulina. Era, intr-adevar, frigider, nimic de zis. Dar era un frigider in toata cabana.
Televizor exista, nimic de zis. Dar in holul central. Aer conditonat aveam in camera. Dar pe hol nu era. Si nu puteai
deschide usile ca intrau tantarii incepand cu ora 7. Seara. Ori la 33 grade la umbra, in cabana erau 40. Si daca nu
deschideai nici un geam sau usa, la 40 grade faceai soc termic. De ce nu deschideai nici un geam? Pentru ca nu aveai
plasa de tantari…..
Camera lui Stefan era mica. Mult mai mica decat ne asteptam, asa ca s-a mutat dupa a doua zi. Eu am decis sa raman
pentru ca era un calabalac imens sa tranzbordez toate bagajele, asa ca am zis ca asta e, mi-am luat-o….oricum nu prea
stateam eu in camera ci la pescuit si la plaja. Ne-am aranjat rapid si am plecat cu fetele la plaja, mai ales ca se
facea déjà seara. Le-am debarcat rapid la podulet si am mai mers inca cateva zeci de metri pana la groapa cu somni. Unde
i-am facut lui Stefan o demonstratie de clonc, demonstratie pe care aveam sa o regret. In 10 minute am prins trei
somotei, ciorba de seara era asigurata…..
Asta a fost prima zi….
Puffyk
Posts: 27
Joined: 30 Oct 2009, 12:49

Re: Sulina 2010

Post by Puffyk »

A doua zi, la 4 dimineata, Stefan era deja pe apa. Ne dadusem chiar intalnire in hol, dar eu m-am urnit mai greu. Cam
pe la 6 dimineata dadeam la clonc in port.
Datorita faptului ca era Sfanta Maria, de dimineata activitatea era in toi. Se suprapuneau si Zilele Orasului, asa ca
veneau si plecau barci in permanenta. Valuri ca la balamuc. In plus, in delta exista un mare dezavantaj fata de Dunarea
noastra, anume ca, fiind foarte putin late, odata ce au fost valurite, bratele se linistesc mai greu, pentru ca unda de
soc se misca dintr-o parte in alta fara a pierde multa putere. Se aduna si volumul de apa mai mic, si uite cum ma dadeam
eu din val in val fara sa pot batea cum trebuie. Hai sa merg la Stefan, mi-am zis….
Si mana, si mana….el era la mila 6.2. Nimic! Mai, i-am zis, hai ca stiu eu niste locuri la mila 6.5. Am legat barcile
ca sa mergem mai repede si hai la pomul laudat. L-am dezgatat si l-am lasat acolo. Stefan, ma suni cand ai 3 crapi!
Bine, te sun….
Eu am plecat la mila 8, cu gandul de a intra pe Dunarea Veche, dupa crap. Cand am ajuns la intersectie, prapad mare.
Bubuia avatul ce nu-am mai vazut. Buf! In stanga, buf! In dreapta. Teddy Buliga imi daduse o lingurita de la Berti
despre care mi-a zis el odata ca ar fi cea mai tare arma contra avatului, o lingurita ce nu avea rival, indifferent cat
de maiastru ar fi lucrate Rapalele si Salmourile din comert. Apa maronie din Sulina se intrepatrundea cu cea limpede de
sub stufurile din balta, dar pe avat nu il deranja asta. El bufnea indiferent de loc, doar obletii il interesau. Si mai
era ceva interesant. Atacurile erau atat de dese, incat obletii se purtau efectiv haotic. Vedeai carduri mici de obletei
care se miscau disperati cautand protectia barcii, dupa care incepeau avatii sa dea in ei atacand de jos. Si cardul
devenea mai mic, si mai mic, si mai mic….pana mai ramanea unul singur. Si, intocmai ca frunza lui Garleanu, urma o
volbura si obletelul disparea….
Lanseul s-a facut la intamplare si, in momentul in care lingura a atins apa, buf! Am simtit atacul in umar. Am adus
pestele si am mai incercat o data…buf! Mai sa fie….este prea frumos sa fie adevarat….hai sa incerc
iar….lanseu…buf!...lanseu….buf! Daca se intampla sa rateze, lingura oricum nu ajungea la barca fara peste. ‘Dea Dumnezeu
sanatate familiei Gherman, ca parca asa-i cheama pe baietii de la Berti. Nu stiu cum naiba au gandit ei lingura asta,
dar au nimerit-o….
A urmat o perioada de 6 zile de paradis. Dimineata ma trezeam, mergeam la pescuit de avat, apoi seara dadeam 2-3 toane
de clonc. Intre timp am gasit locuri de avat mare, spre 1.5 kg si mai rasarit chiar, fiind singurul peste pe care il
retineam. Restul, distractie….Seara, inainte sa aduc fetele de la plaja, aveam doua toane de clonc, care imi aduceau
doi-trei somotei cam la 2-3 kg bucata. Erau doua zone de somn in Sulina, dar odata ce intrai pe respectivele locuri,
varful era tras in apa instantaneu. Si rateurile erau putine….Ce sa mai, super!
A, poate va intrebati ce a facut Stefan. Ei bine, esec total. Crapul nu a fost de gasit iar apa tulbure intregea
dezastrul. Si nici nu s-a acomodat el foarte bine cu zonele, asa ca la anul o sa il duc la Sfantu’, am eu niste super
locuri acolo….Sa scoatem parleala….
Intr-un final, s-a terminat un concediu absolut superb. Fetele au fost imbarcate in Regina Maria, in conditii foarte
bune. Au ajuns in 1.5 ore la Tulcea si au avut timp sa vada si acvariul. Care vi-l recomandam cu cea mai mare caldura.
Si musai sa vedeti si varsarea. Merita!
A, de pensiune….cu toate ca, in general, conditiile de cazare au fost acceptabile, pretul de 120 lei pe noapte a fost
mare. Corect pretul camerei merita sa fie cam de 80 ron. La amabilitate nu au excelat iar atitudinea fata de client a
lasat de dorit. Dar nu este o pensiune de ocolit si, daca va plac linistea si atmosfera de biblioteca, mergeti! Va veti
simti bine….
Costuri….
Dus intors…220 ron(masina merge pe Gpl si am tras si barca cu peridocul pana la Tulcea).
Benzina barca…aproximativ 80 ron pe zi, in conditiile in care nu ne-am refuzat absolut nimic.
Cazare ….840 ron, 7 nopti de cazare.
Mancare plus bauturi…aproximativ 100 ron pe zi.
Momeala….100 ron.
Total aproximativ….2500-2600 ron.
Deci, o familie, 8 zile in Delta, in conditiile in care nu faci excese dar nici nu iti refuzi nimic, avand tot
suportul material si logistic(barci, accesorii etc., fara a inchiria ceva) cost total aproximativ concediu - 2500 ron.
Adica vreo 600 euro. Cam asta este suma minima pentru a te simti excelent!
Raman la idea mea, si anume ca singurele zone unde merita sa stai sunt Chilia, Sulina, Sfantu Gheorghe si Gura
Portitei. Restul , doar vizita in viteza barcii...
Concedii de vis va uram!
PS. Trei zile dupa aceea, Stefan a rupt crapii din zonele de aici. Bucati multe si mari. In plus, a devenit expert la
clonc si a inceput sa imi faca probleme….nu mai e mustata de somn la Oltenita, Calarasi si Giurgiu. Asa ca, daca vedeti
o barca galbena ancorata, faceti cat mai multa balaceala…..
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Sulina 2010

Post by Mihai Vinturache »

Bravo, foarte frumos si foarte util. Multumim.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Puffyk
Posts: 27
Joined: 30 Oct 2009, 12:49

Re: Sulina 2010

Post by Puffyk »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Sulina 2010

Post by cezar »

Mihai, ai o fetita superba!
Sa-ti traiasca :!: :!: :!:
Puffyk
Posts: 27
Joined: 30 Oct 2009, 12:49

Re: Sulina 2010

Post by Puffyk »

Baieti, va multumesc! Fac tot ce pot sa ne vedem la Macin!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Sulina 2010

Post by Ono »

Cand e Macinul?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Sulina 2010

Post by cezar »

Ono wrote:Cand e Macinul?
28.09- 03.10.2010 !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Sulina 2010

Post by Ono »

Multumesc Cezar.
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Sulina 2010

Post by fish bone »

ono - nu zici nimic?
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Sulina 2010

Post by Ono »

Fish bone,
As veni cu mare placere, dar nu cred ca rezist doua saptamani una dupa alta, am si eu o varsta, plus ca mi-am schimbat special niste bilete de avion ca sa prind luna plina.
Mai vedem, in functie de vreme si cum imi aranjez doua treburi, s-ar putea sa vin macar 5 zile :lol: cu conditia ferma ca Cezar sa-mi pastreze una bucata farfurie adanca plina cu bors de peste, iar daca Costin face prajeala, macar 20 de obleti!- aia prinsi de Laloi :D ca el nu-i consuma, ii repugna fish-bonu in gat! :lol:
Ca urmare semnez ferm:
(foaie verde) Solz de peste ! (scales in engleza pentru astia anglicizati :D )
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”