Veşti proaspete din deltă.

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Valentin Petrovici

Veşti proaspete din deltă.

Post by Valentin Petrovici »

Dunărea şi-a intrat în matcă. Mai are puţin şi se apropie de cotele ideale pentru pescuit. Deja băieţii nerăbdători sunt pe poziţii. Am un grup de colegi plecaţi de vineri spre sîmbătă între Gorgova şi Crişan. Deşi se poate ajunge şi pe uscat au preferat să ajungă pe apă avînd în vedere că terenul este totuşi umed. În afară de timpul şi de atmosfera minunată au parte de capturi monumentale. Crapi între 5 şi 16 kg. Sunt şi mai mici dar eliberaţi. La boabă de porumb uscată merge cel mai bine pe fir. Plumb de 120 gr. că încă mai curge repede apa. Somnul trage la buchet de rîmă neagră. Capturi de 2-3 kg. dese iar ca trofee au o bucată de 12, una de 8 şi 2 de 6 kg. Plătică cît capacul de la wc. Vro 7 bucăţi. Şi ca surpriza să fie totală o anghilă de 1,50 m. Distracţie mare la avat şi mai ales la caras. Cam atît din tabăra de pe Sulina.
Un alt grup se află de sîmbătă pe Sf. Gheorghe puţin mai în amonte de Murighiol pe o insulă mare. Zonă propice crapului. Capturi destul de însemnate. Crapi pînă la 13 kg şi somn de 14 kg. Tot boaba pentru crap şi rîma neagră pentru somn. De fapt nu au încercat la altceva dacă au văzut că prind la ce au dat. Curios aici unde era plătică mare nu au prins dar în schimb au prins caras la kg. şi şalău la kg. în prostie. Păstrează ce mănîncă pe zi şi restul eliberează că se strică repede. Vorbesc de şalău. Restul la sac.
În rest aş mai adăuga. Grupul care este pe sf. gheorghe plecase iniţial pe chilia dar avînd în vedere situaţia din zonă au renunţat. Apele mari au rupt malurile şi au rămas băltoace prin păduri camparea fiind destul de dificilă dacă nu imposibilă. Şi este vorba de băltoace mari nu de ochiuri. Nu se poate ajunge lîngă apa de pe dig. Lemnele sunt ude
În zona Mila 23- Crişan slab de tot. A tras ceva ştiuca. Mai sunt zile şi acum cînd mai pune botul dar anemic. Crap şi somn rar spre zero. Biban şi caras mare. Apa tulbure cu brădiş.
În urma acestor date am hotărît că vom lua şi noi drumul apelor pe braţul sf. gheorghe începînd cu data de 10 august .
Last edited by Valentin Petrovici on 28 Jul 2010, 15:36, edited 1 time in total.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by valic »

Salutare,

O sa sun si eu la niste prieteni care se afla in zona de ieri sa vedem ce au facut si ei.
Se pare ca sunt tot pe langa Gargova, nu stiu exact locul, dar dupa ce ii sun va anunt.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by valic »

Fratilor,

Am vorbit cu prietenii ce se afla ceva mai in aval de Gorgova, la fo 4-5 km pe dreapta.
Merge extraordinar crapul si somnul, bucati intre 4 si 12 kg, cei mici eliberati.
Au prins si multa platica peste kg la viermusi.
Somnul la rama neagra (buchet) dar in special la tipar peste 8 kg=7 bucati, crapul la boaba de porumb fiert pe fir de par.

Cum aflu noutati va tin la curent.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by Valentin Petrovici »

Fraţilor belea mare la Gorgova. Să prinzi atît crap să nu mai ai loc în ce să-l pui de mult nu am mai auzit. Efectiv au oprit numai crapul şi somnul iar restul( carasul şi plătica) l-au dat de pomană unor turişti. În aceste condiţii 2 din băieţi i-au peştele şi pleacă azi spre căşi (băcăuanii) iar ceilalţi 3 rămîn la munci. Din discuţiile purtate telefonic au spus că este cea mai mare cantitate de cînd pescuies ei. Şi vă rog să mă credeţi că au ceva ani. Băieţii sunt 3 din Iaşi şi 2 din Bacău. Băcăuanii se reîntorc luni cînd vor pleca ieşenii şi vor sta pe locuri pînă ajungem noi.
Din tabăra de pe Sfîntul Gheorghe mi-au comunicat că treburile stau bine şi acolo. Au capturi multe şi destul de mari. Duminică pleacă spre căşi. Apa s-a tulburat un pic dar nu de speriat. Controale de cîte două ori pe zi. Controlează şi la peşte să nu fie capturi din cel ocrotit. Nu de alta dar prin zonă mai cade şi ceva specialităţi. Au venit şi de două ori noaptea. Pentru trei lansete găsite în apă pe timp de noapte au plătit 400 lei amendă. Au vrut să le şi confişte sculele.Jandarmii cu inspectori ANPA şi cu poliţia de la Mahmudia. La vrun km. de ei erau nişte băieţi din Slatina veniţi de duminică. Manele şi grătare la greu. Ca la cramă. Numai băuţi. Miercuri seara au venit prin tabăra prietenilor şi cînd au văzut capturile s-au jurat că nu mai pun băutură în gură şi se apucă şi ei de pescuit. Pînă atunci nici nu desfăcuse sculele de pescuit.
Cam atît pentru moment.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by cezar »

Fratilor, am rrrrupt-ooo pe stiuca pe lacurile Isac si Chiril. Impreuna cu Aura, am prins 37 de bucati la peste 2 kg, plus vreo 8 bibani mari (impreuna au cantarit 7 kg!) - cea mai mare stiuca 4,85 kg, cel mai mare biban 1,300 kg. partida a durat de la 6,00 la 9,30.
A fost partida anului !

In zona nu merge inca somotelul si crapul- doar exemplare nesemnificative .
Valentin Petrovici

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by Valentin Petrovici »

cezar wrote:Fratilor, am rrrrupt-ooo pe stiuca pe lacurile Isac si Chiril. Impreuna cu Aura, am prins 37 de bucati la peste 2 kg, plus vreo 8 bibani mari (impreuna au cantarit 7 kg!) - cea mai mare stiuca 4,85 kg, cel mai mare biban 1,300 kg. partida a durat de la 6,00 la 9,30.
A fost partida anului !

In zona nu merge inca somotelul si crapul- doar exemplare nesemnificative .

Tot peştele valută cum îi spun localnicii este pe dunăre. La apă adîncă.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by cezar »

Pe can. Poarta Alba-Midia, ieri dupa amiaza, patru somotei de 2,5-3 kgr si vreo 7 kg de biban frumos.
Pacat ca pe la ora 19,00 am terminat ramele; un mos cu trei jafuri de lansete a luat peste 40 kg de somotel, printre care si unul la 8-9kg.

PS-pacat ca sunt si guvizi care toaca ramele. Unul dintre somotei l-am luat la o lipitoare gsita la fata locului. ceilalti, la rama alba de gradina. Bibanii i-am luat (majoritatea) la bucatica. sarea si avatul...spectacol, dar n-am avut lanseta de spinning.
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by charly »

In lipsa ramelor merge si-o lingura mai grea, in larg ,cu mari sanse sa vina trenuletu`. ;)
Valentin Petrovici

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by Valentin Petrovici »

Zone de campare în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării



ATENŢIE! În Delta Dunării nu se campează!- INFORMARE DE PRESĂ - 8 iulie 2010

Având în vedere condiţiile hidrologice nefavorabile înregistrate în prezent, precum şi prognoza acestora pentru perioada următoare, Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor în afara locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare.
Măsura este adoptată în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi a altor riscuri ce pot surveni în astfel de situaţii şi se menţin pe o perioadă nedeterminată.

Adresăm vizitatorilor Rezervaţiei rugămintea ca, pentru siguranţa lor sanitară, să folosească numai spaţiile de cazare autorizate existente în localităţile din Delta Dunării şi din zonele învecinate.

Menţionăm că în conformitate cu Legea nr. 82/1993 privind înfiinţarea Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, cu modificările şi completările ulterioare, coroborat cu HG 341/2002, camparea în zone neautorizate sau în altfel de condiţii decât cele autorizate de ARBDD se sancţionează cu amendă cuprinsă între 130-400 lei.


Mulţumim pentru înţelegere.

Vezi informare de presă

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
În urma situaţiilor observate în teren de către agenţii ecologi, a propunerilor operatorilor de turism şi a comunităţilor locale, zonele de campare şi traseele turistice au fost reanalizate.


Zone identificate pentru campare după amenajarea lor adecvată şi asigurarea condiţiilor igienico-sanitare de funcţionare:


Dunăre Maritimă Mm44 - Mm45
Dunăre, braţ Tulcea Mm41 - Mm42
Dunăre, braţ Tulcea mal drept Mm34 - Mm36
Canal Mila 36, 2 km. pe partea dreaptă şi stângă - de la vărsarea în Dunăre spre interior
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km98 - km100
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km93 - km95
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km84 - km85
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km64- km65
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km58- km59
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km54
Braţ Sfântu Gheorghe bucla Uzlina km66 - km67
Canal Dunăvăţ mal drept, între intersecţia cu braţul Sfântu Gheorghe şi canalul Lipoveni
Canal Litcov mal stâng km5 – km7
Braţ Sfântu Gheorghe mal stâng km44- km47
Localitatea Sfântu Gheorghe, canalul de Centură de la intrare în Dunăre 2 km spre localitatea Sulina
Braţ Sulina mal drept Mm29 - Mm28
Braţ Sulina mal drept Mm 20 - Mm19
Canal Crişan mal stâng - între braţ Sulina şi canal Iacub
Crişan Dunărea Veche mal drept - din dreptul Hotelului Lebăda, 2 Km
Sulina camping tabără
Sulina - plaja între drumul de acces pe partea stângă, 500m. până la canalul de Centură
Canal Şontea mal drept vis-a-vis de intrarea în Lac Băclăneşti, 1,5 km în amonte
Dunărea Veche mal opus localităţii Mila 23, între canal Eracle şi canal Coţovata
Braţ Chilia, localitatea Chilia braţ Tătaru, mal drept de la Ocolitor Pardina 2 Km în amonte
Localitatea Periprava mal drept, 1 km aval
Plaja Portiţa
Plaja Corbu
Grindul Chituc de la cherhanaua Bosoanca 2 Km spre zona tampon
Harta zonelor de campare identificate
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by costin stefanescu »

gata,ne-au rezolvat astia definitiv,ne obliga sa stam inghesuiti pe zone s-au la gazde ,eu le dau m..e si cred ca ma las pagubas de delta !
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by rebeu »

Sau îţi cumperi ponton şi pui cortu' pe el :mrgreen:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by valic »

costin stefanescu wrote:gata,ne-au rezolvat astia definitiv,ne obliga sa stam inghesuiti pe zone s-au la gazde ,eu le dau m..e si cred ca ma las pagubas de delta !
Si asta nu e tot, azi am aflat de la tovarasii mei care au stat pana "acuma" (ca au fost izgoniti) au fost amendati cu 400 lei PATRU MILIOANE VECHI ........... asa ca atentie MARITA .............
Chiar nu e de gluma, si se parae va va tine MULT acesta hatarare ............

Mai bine haideti la ape de munte, parerea mea ........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by valic »

Am omis ceva important, amenda a fost 400 lei de cort ................. ca tot au ajuns baietii la Bucuresti si am vorbit cu ei ................ le-au stricat toata distractia .................... (concediul)...............
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by Dumitrescu Iancu »

valic wrote:Am omis ceva important, amenda a fost 400 lei de cort ................. ca tot au ajuns baietii la Bucuresti si am vorbit cu ei ................ le-au stricat toata distractia .................... (concediul)...............
Valica,suntem noi pescari,da` mai taie si tu din coada vulpii...Imi place insa ca le prinzi din zbor...Totul este sa nu incepi sa crezi si tu ceea ce spui! :lol:
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by Dumitrescu Iancu »

Si daca tot doresti o iesire `mai altfel`,vezi ca mai este un doritor...
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by Cristian Candeori »

Valentin Petrovici wrote:Zone de campare în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării



ATENŢIE! În Delta Dunării nu se campează!- INFORMARE DE PRESĂ - 8 iulie 2010

Având în vedere condiţiile hidrologice nefavorabile înregistrate în prezent, precum şi prognoza acestora pentru perioada următoare, Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor în afara locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare.
Măsura este adoptată în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi a altor riscuri ce pot surveni în astfel de situaţii şi se menţin pe o perioadă nedeterminată.
.....
Incercati fara corturi ori ascunse fff bine :twisted:
La cat este de cald se poate si fara iar daca ploua o umbrela la care se poate adapta si o plasa contra insectelor.
Last edited by Cristian Candeori on 03 Aug 2010, 09:54, edited 1 time in total.
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by Cristian Candeori »

Dumitrescu Iancu wrote:
valic wrote:Am omis ceva important, amenda a fost 400 lei de cort ................. ca tot au ajuns baietii la Bucuresti si am vorbit cu ei ................ le-au stricat toata distractia .................... (concediul)...............
Valica,suntem noi pescari,da` mai taie si tu din coada vulpii...Imi place insa ca le prinzi din zbor...Totul este sa nu incepi sa crezi si tu ceea ce spui! :lol:
Din pacate si eu sunt patit. :evil:
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by arlan »

Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor în afara locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare.
Măsura este adoptată în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi a altor riscuri ce pot surveni în astfel de situaţii şi se menţin pe ..........
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: sa te strici de ras .......... am cetit si eu pe ddbra.ro, e comunicat de presa, sunt curios ce temei legal au trecut in PVAmenda, COMUNICAT de PRESA ... :roll: :) si daca vizionezi si Lista Locurilor de Campare, tot de la ei, te ''arunca'' in cateva locatzii de'a dreptul infecte ........
ARBDD n'au reusit sa gaseasca loc de depozitare a gunoiului in localitatzi si o barja sa-l adune ( se tradeaza singuri tot pe site propriu ) dar au locuri amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare. ...... cand or incepe si Autoritatile din Romania asta sa se comporte normal ;) ;) ..........dar daca continua, or sa dea peste un pescar avocat si sa vezi ce-i mai chinuie prin tribunale, cunosc cazuri ....pa vremea aia era cu accesul cu auto in DD,,,,, care acu' s-a reglementat prin Ordin si alte alea mai legale, dar asta COMUNICAT de PRESA e de bataie de batjocura, ca sa fim elegantzi .........
in sfarsit FIR INTINS !!!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by valic »

Dumitrescu Iancu wrote:
valic wrote:Am omis ceva important, amenda a fost 400 lei de cort ................. ca tot au ajuns baietii la Bucuresti si am vorbit cu ei ................ le-au stricat toata distractia .................... (concediul)...............
Valica,suntem noi pescari,da` mai taie si tu din coada vulpii...Imi place insa ca le prinzi din zbor...Totul este sa nu incepi sa crezi si tu ceea ce spui! :lol:
Iancule, nu e vrajeala, pe bune, ia intreaba-l pe Candeori ce-a patit, asta ca sa te lamuresti ca nu e la misto............ apoi vorbim.
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Veşti proaspete din deltă.

Post by Valentin Petrovici »

Am renunţat la delta de august. Merg la Cotul Dracului. Mai în amonte de Feteşti vro 10 km. Încercăm şi pe acolo. Doar de aceia suntem pescari.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”