rechinul de marea neagra

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

rechinul de marea neagra

Post by CRISTI DINU »

am citit mai demult cum se prinde rechinul,sunt trecuti de 25ani si nu-mi aduc bine aminte, scria ceva de parama sau paragat ,cred ca era vorba de industrial,un fir lung de peste100m cu montaje de carmace cu guvizi.
Intrebarea, sportiv se pescuieste, este voie ,ce echipament de pescuit se fol si daca mai exista rechinul nostru,acum 5 ani am vazut un pescar localnic cu doua bucati ,cei drept mi sa parut ca se ferea de public,de aceea si pun aceasta discutie.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: rechinul de marea neagra

Post by cezar »

CRISTI DINU wrote:am citit mai demult cum se prinde rechinul,sunt trecuti de 25ani si nu-mi aduc bine aminte, scria ceva de parama sau paragat ,cred ca era vorba de industrial,un fir lung de peste100m cu montaje de carmace cu guvizi.
Intrebarea, sportiv se pescuieste, este voie ,ce echipament de pescuit se fol si daca mai exista rechinul nostru,acum 5 ani am vazut un pescar localnic cu doua bucati ,cei drept mi sa parut ca se ferea de public,de aceea si pun aceasta discutie.
Cu multi ani in urma, am iesit si eu de cateva ori in largul marii, dupa rechini de Marea Neagra.
Se pescuiesc cu paragatul, care este un fel de sir de carlige solide, dotate cu struna. Se intinde pe toata lungimea lui, iar carligele vor fi la adancimi diferite.
Ca momeala foloseam guvizi proaspeti, zgariati cu briceagul, ca sa lase sange si miros. Paragatul se controleaza periodic, o data la cateva ore.

Cat barca se afla in zona, se arunca si doua-trei volte (adica fir dintr-un infasurator, carlig mare si plumb). Cand tragea rechinul aveai impresia ca-ti este smulsa mana din umar ! Era spectaculos, sportiv si legal.
Rechinii prinsi ii predam la achizitie, la punctul piscicol. Erau pescuiti pentru extragerea ficatului.
Unii pescari mai luau si acasa, mie nu mi-a placut decat batogul preparat meserias de asociatii mei la barca.

Nu mai stiu care este regimul de pescuit actual la rechin.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: rechinul de marea neagra

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Nu mai stiu care este regimul de pescuit actual la rechin.
Rechin, Câine de mare (Squalus acanthias)
Deocamdata nu este specie protejata, dar ....
„... Cu toate acestea, consumul (si) cererea de câine de mare, pe piaţa europeană, în loc să scadă, a crescut. Acest fapt a determinat UE să ajungă la concluzia că reducerea cotelor de pescuit pentru ţările Uniunii va face ca stocurile de câine de mare să fie vânate şi mai agresiv de către alte ţări. Prin urmare, UE solicită, zilele acestea, introducerea câinelui de mare (Squalus acanthias) în anexa II a convenţiei CITES – în care sunt incluse speciile ameninţate cu disparitia, din cauza comerţului şi a cererii excesive ...”
Mai pe larg aici:
http://www.dezvaluiri.ro/mediulsublupa/ ... ritie.html
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Valentin Petrovici

Re: rechinul de marea neagra

Post by Valentin Petrovici »

Mi se pare că am mai spus. Am fost la pescuit de rechini la Eforie Sud. În larg puţin spre Mangalia este un loc unde adăncimea este mică şi apa mai caldă. Acolo se strîngeau ei pentru fătare. Mergam la 2 zile să curăţăm paragatele. Cum zicea şi Cezar puneam guvizi în carmace. La o astfel de ieşire femelă a fătat în barca noastră. Carne albă gustoasă. Mai ales batog.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”