Barbunul

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Barbunul

Post by cezar »

Pe vremuri prindeam nenumarati barbuni, la undita, cu rama de mare.
Cel mai adesea, asta se intampla in bazinul portului Tomis, cand pescuiam dupa chefal.
Desi nu eram prea incantat cand misunau barbunii (mari devoratori de rama de mare, ca si aterinele), cand ii puneam in tigaie imi schimbam rapid parerea.
Erau si partide interesante, cand prindeai, in 3-4 ore, cateva kg de barbuni, ilarie (chefal mic), stavrizi , chefal adevarat, bacaliar, ba chiar si cateva caiele mai "fatoase".

Cam cu 15 ani in urma disparusera cu totul, apoi, incet-incet au reaparut. Anul trecut m-am delectat iar cu saramura de barbun (este delicioasa). La fel de buni sunt si prajiti, cu lamaie si spritz rece, din vinisorul ala alb si aspru pe care ni-l ofera cu darnicie dealurile dobrogene.

Este un peste frumos, pare din argint smaluit cu pete rosietice. Spinarea este si ea mai rosiatica. Cei mai multi au cate 12-15 cm.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Barbunul

Post by Claudiu »

Eu il consider cel mai gustos peste. ;)
Valentin Petrovici

Re: Barbunul

Post by Valentin Petrovici »

Prăjit şi eu sunt de acord cu Claudiu. Dar saramura merg pe stavride. De prins am şi uitat de cînd n-am mai prins. Însă merg cam la lună pe la Obor şi mă cinstesc cu 1 kg de barbun că ai mei copii nu servesc peşte. În schimb nepoţica devorează peştele. Dar la taliene este destul barbun. Adevărul că nu prea mai încearcă lumea la el.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Barbunul

Post by costin stefanescu »

da Vali .da pretul la Obor e prohibitiv,70 de roni kilu' ,ii bag in pizda masii cu barbunul lor,mai bine imi iau altceva!!
Gabi
Posts: 166
Joined: 25 Oct 2009, 20:34
Location: bucuresti
Contact:

Re: Barbunul

Post by Gabi »

Claudiu wrote:Eu il consider cel mai gustos peste. ;)
De 1000 de ori de acord cu Claudiu .Eu am prins pe dig la Eforie Nord de 2 ori la rand intr-un an cand se racise apa brusc ,aveam la mine trestia de babusca (pt. Sutghiol) si numai mamaliga de cocolos :lol: cam acrita. Am prins destul de mult ,parca era balos strans la nada. Habar n-aveam ce e .Cand il scoti e argintiu si apoi apar petele rosii. A facut matusa si prajit ,dar si ciorba (excelenta).
Eu n-am mai vazut nici in Obor ,am cumparat odata din supermarchet (scumpi rau da' parca nu 70 lei) mult mai mari ,sanchi proaspeti, dar nu grozavi (cam putrezi) :(
chestii socoteli
Valentin Petrovici

Re: Barbunul

Post by Valentin Petrovici »

Aloooooo!!!!!!! Ce tot vorbiţi voi acilea? Vorbiţi de preţul la aur cumva? Păi voi v-aţi aruncat la fileu de barbun sau la speciile alea din străinătăţuri mai altoite la mărime ( Italia Grecia, Turcia) care costă cît un gram de aur. Nu nenică. Eu vorbesc de barbunul nostru băştinaş. Cam la 10 -12 cm maxim. 14 lei kila. Ultima oară am luat acum vro lună jumate. Cum se intră în hala de peşte direct din exterior pe uşa din dreapta, faci stînga imediat şi primul stand tot pe stînga. Acolo are toate specialităţile: creveţi, cambulă, calcan, pisică de mare, sepie, nisetru, raci(majoritatea morţi şi nu te lasă să-i alegi pe ăia vii), file de barbun, languste, homari etc. Nu ai loc de gălbejiţi pe acolo. Ai dracu fac greva foamei dar cînd mănîncă, mănîncă numai specialităţi. Cam asta este. Eu de obicei cînd merg la hala de peşte de la Obor merg sîmbăta dimineaţa la 8. Cam sîmbăta bagă marfă. Marea majoritate a românilor nici nu au auzit de barbun. Nu mai vorbesc de măncat. Asta şi din cauză că a fost o perioadă destul de lungă cînd a lipsit din magazine. Pe litoral mai găseai cîte puţin dar direct la cherhanale prins la taliene. Şi atunci trebuia să te rogi de pescari să-l vîndă. Acum vro 15 ani am fost pe la Periboina şi acolo este o cherhana pe malul mării de lipoveni. Ne-a prins furtuna şi am înoptat la ei. Avea vro 10 kg de barbun pe care l-am luat noi pe 1 kg de palincă. Dar asta pentru că ei sunt izolaţi şi nu prea au loc de întors.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Barbunul

Post by Claudiu »

Cu marea langa noi si n-am vazut coada de barbun in magazinele din c-ta...
Noroc ca mai vin bancuri de barbun prin iunie si il cocosam in portul tomis la fixa.
Valentin Petrovici

Re: Barbunul

Post by Valentin Petrovici »

Claudiule păi hanus găseşti? Sau stavride proaspăt băştinaş? Cred că nici guvizi nu găseşti în magazinele de pe litoral. Ştie că localnici se aprovizionează direct de la pescării şi nu se mai complică cu peştele. Cîte magazine de peşte sunt prin Constanţa, Mangalia, Costineşti, Eforie etc. Supermarketurile merg pe congelat mai mult, sau pe peşte scump din import. Mergi pe la taliene. La Costineşti este talian. La Eforie Sud este talian. Şi cred că mai sunt şi altele. Repet se mai prinde dar rar şi puţin. Şi ce prind păstrează ptr. ei.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Barbunul

Post by Claudiu »

Vara se mai gaseste pe la magazinele mici de peste de pe langa piete. In alea mari gen Carrefour, etc, numai "rahaturi" de mediterana...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Barbunul

Post by cezar »

Claudiu wrote:Vara se mai gaseste pe la magazinele mici de peste de pe langa piete. In alea mari gen Carrefour, etc, numai "rahaturi" de mediterana...
Eu am gasit anul trecut la Piata Grivitei, era 16 sau 18 lei kg . Din pacate, era coada mare si n-am stat.

Peste vreo doua zile am trecut iar, nu mai aveau. In schimb, am luat cambula mai mare decat palma, superproaspata, la 8,50 lei/kg.
Pe la Constanta mai gasesti una, alta, doar e marea la doi pasi.

Dar mie mi-este pofta de o ciorba de aterina, acrisoara si parfumata cu leustean. Moamaaaaaa ! :lol: :lol: :lol:
Valentin Petrovici

Re: Barbunul

Post by Valentin Petrovici »

Cezare dacă dau eu o toană săptămîna viitoare pe la mare merg eu pe la taliene şi să văd ce găsesc. Aterină se găseşte sigur. Cară cu butoaiele. Anul trecut mi-a dat cineva la Eforie Sud de la talian o sacăşă de plastic de aterină. Am mîncat vro lună din ea. Salată cu ceapă şi prăjit. Demenţială.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Barbunul

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:Cezare dacă dau eu o toană săptămîna viitoare pe la mare merg eu pe la taliene şi să văd ce găsesc. Aterină se găseşte sigur. Cară cu butoaiele. Anul trecut mi-a dat cineva la Eforie Sud de la talian o sacăşă de plastic de aterină. Am mîncat vro lună din ea. Salată cu ceapă şi prăjit. Demenţială.
Vali, daca-ti faci pomana cu vreo 2-3 kg si pentru mine, ma revansez cu tot ce-ti place tie si bat cruci tot anul in sanatatea ta ! :D
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Barbunul

Post by Petru Burian »

Barbun (Mullus barbatus ponticus)
Eng. Red mullet.

Image

Areal de raspandire: Marea Negră, M. Azov.
In trecut era larg raspandit pe tot litoralul nostru, actualmente fiind semnalata ca specie realativ frecventa, la sud de Capul Midia.
Dimensiuni: 10-14 cm; Max. 24 cm.
Biologie: Specie marina bentonica, gregara in mici carduri in zonele mai adanci. Primavara timpuriu, la temp ale apei de 7-8 gr.C. vine in zona tarmului, iar la temp. apei de peste 15 gr.C. se retrage spre larg. Prefera zonele maloase, cu argila sau pe cele cu midii. Hrana consta in nevertebrate bentonice, crustacee, viermi si moluste. Maturitatea sexuala intervine la 1 an (8-11 cm), iar reproducerea are loc in iun.-iul., uneori prelungindu-se pana in septembrie. Femela depune pana la 60.000 icre pelagice, uneori in mai multe etape. Longevitatea poate atinge 10-12 ani.
Intresant
In trecut se pescuiau intre 12.000 si 50.000 kg. (medie anuala).
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”