Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
Valentin Petrovici

Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Dacă privesc spre scurte zări observ că iunie este destul de aproape motiv pentru care am început deja să ne facem iar planurile de o deltă. Programări,parlamentări, poziţionări, pregătiri, liste,listuţe, cumpărături şi alte cele. Iar ne simţim pescari. Sper să nu mai avem ghinionul de pînă acum şi să ne putem bucura din plin. Cum era firesc am cerut acordul colegilor din conducerea asociaţiei pentru postarea anunţului. Ca întotdeauna în astfel de cazuri am găsit sprijinul necesar motiv pentru care ţinem a le mulţumi. Deci în perioada 12 – 19 iunie vom petrece cîteva zile în deltă . Pentru o săptămînă voi fi alături de meseriaşii colegi din Iaşi prin mirifica deltă. Campare, cum era şi firesc, la cort. Mîncare: la ceaun. Meniul urmează a fi întocmit. Responsabilităţile la fel. Locul de campare încă nu a fost stabilit avînd în vedere cotele apelor. Tot ce ştim că zona este Mila 23 – Crişan. Mai concret Şontea – Olguţa - Lopatna – Dunărea Veche Braţul 2 de la Crişan zona îngustă. Una din ele. Avînd în vedere că fiecare loc are particularităţile sale(înălţimea malului, loc de campare, curentul apei ) vom stabili locaţia în apropierea datei de plecare. Cam asta ar fi pe scurt. Avem motive de insomnii, de gînduri, de vise, de trăiri, de discuţii etc.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by mikcutu »

cam in aceeasi perioada incerc sa imi conving si eu prietenii sa iesim in delta, dar numai pentru jumatate de saptamana. ori 10-13 ori 17-20 iunie.
:D :D
oricum, vom analiza si actiunea asociatiei din acea luna.
Za dacs cam from za tracs!
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

mikcutu wrote:cam in aceeasi perioada incerc sa imi conving si eu prietenii sa iesim in delta, dar numai pentru jumatate de saptamana. ori 10-13 ori 17-20 iunie.
:D :D
oricum, vom analiza si actiunea asociatiei din acea luna.
Pentru a elimina orice discuţie în care ar putea fi implicată asociaţia menţionez că această acţiune este organizată de mine cu prietenii din Iaşi. Deci programul acţiuni ne aparţine şi nu poate fi modificat. Am gîndit să informăm colegii despre ea cu gîndul că poate mai sunt şi alte expediţii de acest gen în acea perioadă şi eventual ne putem întîlni. Asta nu înseamnă că dacă cineva doreşte să meargă cu noi nu se poate.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:
mikcutu wrote:cam in aceeasi perioada incerc sa imi conving si eu prietenii sa iesim in delta, dar numai pentru jumatate de saptamana. ori 10-13 ori 17-20 iunie.
:D :D
oricum, vom analiza si actiunea asociatiei din acea luna.
Pentru a elimina orice discuţie în care ar putea fi implicată asociaţia menţionez că această acţiune este organizată de mine cu prietenii din Iaşi. Deci programul acţiuni ne aparţine şi nu poate fi modificat. Am gîndit să informăm colegii despre ea cu gîndul că poate mai sunt şi alte expediţii de acest gen în acea perioadă şi eventual ne putem întîlni. Asta nu înseamnă că dacă cineva doreşte să meargă cu noi nu se poate.
Vali, oricum n-ar fi nici o problema.
Unul dintre obiectivele APC 21 este ca membrii nostri sa organizeze chiar ei, cat mai multe expeditii, unele chiar la concurenta.
Programul nostru va fi doar minimal, vom crea "inceputuri", restul...libertate totala membrilor.
Iar cand se implica si Clubul Dunarenilor, acesta isi va pune la bataie si patrimoniul, aflat in curs de constituire.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Da Cezar eu am înţeles despre ce este vorba. Dar eu vreau să feresc asociaţia de orice comentariu legate de eventuale discuţii. Este posibil să existe ceva nemulţumiri legate de program, de locaţie, de organizare sau alte propuneri şi să nu aibă impresia că asociaţia nu ţine cont de ele. În acest sens am făcut această remarcă.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:
mikcutu wrote:cam in aceeasi perioada incerc sa imi conving si eu prietenii sa iesim in delta, dar numai pentru jumatate de saptamana. ori 10-13 ori 17-20 iunie.
:D :D
oricum, vom analiza si actiunea asociatiei din acea luna.
Pentru a elimina orice discuţie în care ar putea fi implicată asociaţia menţionez că această acţiune este organizată de mine cu prietenii din Iaşi. Deci programul acţiuni ne aparţine şi nu poate fi modificat. Am gîndit să informăm colegii despre ea cu gîndul că poate mai sunt şi alte expediţii de acest gen în acea perioadă şi eventual ne putem întîlni. Asta nu înseamnă că dacă cineva doreşte să meargă cu noi nu se poate.
Nea Vali....te-ai prins. Te calc! Daca data trecuta te-ai ascuns in valurile Deltei acum nu mai scapi pana nu-ti gust din deliciul ala de reteta de mistret :D . Sper cum zici si matale ca si cotele sa tina cu noi. Pana atunci imi voi inmuia putin deshtele in saramura de caras de Jurilovk :lol: .
Doamne ajuta!
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Miyagi eşti bine venit. Problema gastronomică este puţin cam delicată. Procurarea nu atît a carnei de mistreţ cît a mistreţului în sine este cam dificilă. Trebuie să vorbim prin alte zări.
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by mihai_mura »

Valentin Petrovici wrote:Miyagi eşti bine venit. Problema gastronomică este puţin cam delicată. Procurarea nu atît a carnei de mistreţ cît a mistreţului în sine este cam dificilă. Trebuie să vorbim prin alte zări.
ImageImageImage
:lol: :lol: :lol:
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Pacapescarul »

Mihai, alunga dreacu' mustele alea de pe caciula. :lol: :lol: :lol:
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Deci a fost fixat şi programul.
- Perioada 10 - 17 iunie 2010.
- Pentru tabără au fost stabilite două locaţii în funcţie de cotele apelor.
- Prima locaţie este pe Dunărea veche bucla 2 de la Crişan zona îngustă dacă Dunărea este în jurul cotei 1,50 la Tulcea.
- A doua locaţie este pe Canalul Crişan spre Caraorman în apropiere de intrarea în lacului Iacub. Avem participanţi din Bucureşti, Iaşi şi Cluj.
Urmează alte detalii.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by arlan »

..eu nu's coabe, doar realist ! ... dar pana'n 15 iunie nu crez sa scada sub 250 cm, mai ales ca vine umflata de sus, unde ploua de 7 zile, YU si HU, o reguleaza la Porti si'o sloboade cat sa nu dea'n clocot. Dar ase de principiu e bine, poate mai spre sfarsit sa fie mai bine ( da' nu crez ) ca la peste 250 cm sunt putzine locuri de campare in zona Crisan ( poate pe langa Lebada ), in sfarsit, cum o fi norocul !!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Sorine apăi ce o vrea Dumnezeu. Însă deocamdată nu este pericol. Rîurile din România care ar putea influenţa debitul Dunării ( Prut, Siret, Olt, Jiu) sunt în matcă cu toate ploile din ultimile zile. Par să fie ceva probleme mai sus. Pe la austrieci, unguri şi sîrbi. Întradevăr debitul este reglat la baraje. Totuşi faţă de 3,80 în aprilie este bine. O mai reglăm şi noi la Porţile de Fier. Cît priveşete locurile de campare......sunt destule la cota asta pe Canalul Crişan. Locurile de la intrare pe Dunărea veche bucla 2 din faţa Hotelului Lebăda, în primul rînd că nu fac obiectul dorinţei noastre din cauza traficului intens şi în al doilea rînd sunt mai mereu ocupate. Alea erau locuri faine înainte de revoluţie cînd nu era forfotă mare pe braţ. În gropanul de la intrare colcăia crapul. Amintiri......Şi încă ceva foarte important. Dacă la Tulcea este 2,50 în deltă apa este mai scăzută. Dacă observi la Sulina este 80. În general la Sulina trebuie urmărită cota nu la Tulcea. Deci dacă pe Şontea se poate campa.....pe lîngă Crişan este ok. Eu vorbesc zilnic la Mila 23 şi îmi spun băieţii ce şi cum dar în cei peste 30 de ani de deltă.....cred că o ştiu ca-n palmă. Problemele apar pe canale mai înguste unde curentul este mai puternic.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Deci pînă acum şi-au anunţat prezenţa colegi din Iaşi, Cluj şi Bucureşti.
Întîlnirea urmează a avea loc în faţa Casei Sindicatelor din Tulcea pe 10 iunie între 7 - 7,30.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by arlan »

Korect Valica, e mai grava cand bate estul, ca ridica marea la varsarea Dunarii si creste apa in balta vazand cu ochii si la 250 e apa sus pe DV pana la intrarea in Sontea, Baba Rada, Olguta si gridu central Catzavaia, spre Ledeanca, p'acolo e mai sus de la ultima dragare, din '91 .... in rest cred ca ne cunoastem, din vedere, ca si i-o m-am cam stabilit de prin '80 prin Mila, e cea mai batuta de adevarati, ca'n rest unde se ajunge cu 4x4 e plin de manelisti ..... ehe, acu' sa fi sanatos, ceea ce'mi doresc si mie, si-om vedea, oricum o sa fiu prin preajma, te supraveghez!!! ... eu o sa trag pe la prieteni in sat, asa de testare, in aug-sept, 20 zile e campania, la cort ......
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by mihai_mura »

Image
Pai... iaca cam asa e (si va fi :P :P ) pe Dunarea veche!Image
Last edited by mihai_mura on 18 May 2010, 14:56, edited 1 time in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Aoleooo coane eşti îmbîrligător. Păi eu de fotografii am nevoie acum cînd mi-am legat greutăţi de picere că nu mai rezist pînă atunci? M-ai îmbolnăvit de tot. Mi-ai dat la glezne. Ţine aproape.
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by mihai_mura »

Valentin Petrovici wrote:Aoleooo coane eşti îmbîrligător. Păi eu de fotografii am nevoie acum cînd mi-am legat greutăţi de picere că nu mai rezist pînă atunci? M-ai îmbolnăvit de tot. Mi-ai dat la glezne. Ţine aproape.
Voiam sa spun...... ca e o zona total de nelocuit, urata si nu o recomand nimanui! :lol: :lol:
Daca nu ma credeti .... puteti intreba pe cutare, pe cutare... :roll: :roll:
Last edited by mihai_mura on 18 May 2010, 23:51, edited 1 time in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Miyagi »

mihai_mura wrote:Image
Pai... iaca cam asa e (si va fi :P :P ) pe Dunarea veche!Image
Baaaaaii Mihaaae ce-aaaai faaacut??????!!!!.
Ma uitam pe sub salcii sa vad daca-i trage lu` Nea Vali :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Coane Mihai aţîţă focul tare şi fă jar puternic pentru ceva împănat cu alice. Să meargă nişte zamă. Eu trag cu trei pînă la fund coane.
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by dan »

Se pare ca a inceput sa fiarba singele in voi.
Mihai, vezi ca unii colegi anunta ape mari; sa nu stinga "focul"...ar fi pacat.
iasi
dan vasiliu
0744243454
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”