Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Vali, are rezerva pe furtun ................. :lol:
Valic
0744 644 368
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by dan »

Valentin Petrovici wrote:Aoleooo coane Mihai privește ultima fotografie . Pe fundal parcă apare un turn. Pe la turnul ăla pe acolo sunt niște fitofagi . Hai. Tutuca ce mai stai. Dă sfoară. Călin este deja în barcă.
.
Vali, daca ar fi nimerit turnul, era ok. Doar ca Mihai trage la "umbrelute" si discuta doar cu Fitofagii. Iar de barca ce sa mai spun?! Are rezerva cam 2 km de sfoara la motor... :lol: :lol: :lol:
iasi
dan vasiliu
0744243454
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Valic, Mihai folosește benzină MMV. Coane Mihai hai să-ți ghicească cineva în palmă să vedem ce urmează și cînd. Offff!!!!!! Doamne nu mă lăsa!!!!!! Am fost la ghicitoare înainte de plecare din Milă și nu prea era de bine.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Mă tot frămîntă discuția purtată cu domnul profesor Burian puțin mai devreme, de fapt și cu alți colegi legată de așa zisul concurs. Am încercat să aduc unele argumente dar am observat că ele au fost iritante. În sfîrșit. Nu am dorit acest lucru . Iată acum adevărul. Încep prin o întîmplare din anul 2009. Iunie 16. Plec din București cu destinația Mila 23- Șontea. Ajung pe locurile mele și stupoare. Toate ocupate. Opresc la un grup și stau de vorbă cu ei. Din una alta îi întreb de unde știu de aceste locuri. Îmi indică numele meu și a lui Dan de pe site. Buuun. Merg în altă parte la fel. Anul trecut toamna la fel. Merg pe locuri. Ocupate toate absolut. La fel . De pe site. Toamna tîrziu merg la locuri iar toate ful. De unde? De pe site. În această noapte am stat mai mult pe site. M-am gîndit ia să urmăresc eu traficul la acest topic să văd ce și cum. Și stupoare.....1-2-3 înregistrați și 6-7-8 vizitatoooori. Pe la 23,30 erau 0 înregistrați și 7 vizitatori. Ce fac acesti vizitatori? Caută locuri domnilor. Vînători nu vizitatori. Nici nu plecasem bine din Crișan că deja vuia lumea că noi prindem. Vă spun eu cu certitudine că pînă în decembrie locurile noastre vor fi ocupate. Apăi eu care întodeauna am fost pentru deschidere m-am cam săturat. În acest condiții vă rog să mă credeți că acest așa zis concurs se poate rezuma la greutate și atît. Fără locație, condiții meteo, adîncime, temperatura apei, turbulență momeală, grosime fir, nr. cîrlig, lungimea, înălțime, lățime, circumferința capturi și mai ales a rîmei și boabelor de porumb sau grîu. Deci dle profesor ce îmi cereți dvs. nu se mai poate. Dvs poate nu știți că pe noi ne cam costă o astfel de deplasare iar cînd ajungi la locurile propuse inițial și le găsești ocupate ești nevoit să cauți altele. Și asta costă. Așa că eu propun această expoziție să cuprindă captura și autorul. Sper că nu v-am supărat și voi fi înțeles. M-am cam săturat de vizitatori.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by costin stefanescu »

Vali,nu mai fi suparat coane,delta e mare iar locul pe care ati stat acum e de conjunctura,nu cred c-ati vrut sa stati acolo,de fapt sant sigur,acolo numai delta nu e dar ce sa-i faci conditiile actuale necesitau un loc inalt,bine ca l-ati gasit si ati dat de peste ,in conditii normale nu cred ca te duci tu acolo in vapoarele alea sa fim seriosi ,daca gasesti un loc tine-l pt inima ta si gata,asa fac eu si noi am umblat cu barca o zi intreaga si prioritar era sa gasim loc de campat nu de pescuit,nu te mai supara frate dar dintotdeauna exista si vor exista oameni care cauta locuri si nu cred ca-i un motiv sa te superi,asta-i viata :) !
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Măi Costi iaca care ar fi problema. Tu poate nu știi dar cam prin jurul ăla sunt locurile noastre. Așa că cei ce au ales locul nu l-au ales așa că era mai înalt. Mai sunt și altele cînd alegi un loc de pescuit. Locuri mai înalte au mai găsit băieții. Dar au mai și analizat ce și cum. Așa că nu prea cred eu că este de conjuctură. Eu înclin să cred că acolo mai este un pic de deltă în comparație cu alegerea ta pe Sf. Gheorghe . Avem locuri prin aceiași zonă prin care circulă bărci ca mașinile pe bulevard. Aș vrea să nu te superi tu că noi am mai prins și ceva pește. Postarea de mai sus era o simplă părere și mai ales concluzie la care am ajuns noi nu eu. Nu știu dacă ai vrut dar totuși ai reușit fără prea mult efort să fii puțin răutăcios. Chiar dacă nu facem parte din clubul Dunărenilor mai ne pricepem și noi la cîte ceva.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by cezar »

Discutia este mult mai complexa si cred ca atat Vali, cat si Costi, au dreptate in felul lor.

1. Dreptatea lui Vali : fiind si eu unul dintre aceia care dezvaluie locuri, trasee, ponturi etc.(uneori telefonic,"in direct"), am constatat ca singurul efect este acela ca locurile bune le gasesti vesnic ocupate de cei care "vaneaza" pe net, fara ca la randul lor sa dezvaluie ceva. Cat despre un telefon, un mesaj de multumire...nici gand. A fost si o situatie cand un user de pe pesc.ro m-a sunat, eram in Delta, l-am dirijat unde sa vina (cam la 200 m de locul unde eram instalat eu), a stat doua zile, si-a umplut sacul. El nu stia ca eu il dirijez "de la locul faptei". L-am sunat, l-am intrebat "cum merge dom'le?" , iar el mi-a raspuns ca este o porcarie de loc de pescuit, ca nu merge de loc, ca mi-am batut joc de el. Inca vorbeam la telefon cu el cand am aparut la tabara lui, printre salcii. M-am prezentat si dupa un moment de uluire, ce credeti ca mi-a zis : "ce dom'le, era sa-ti spun adevarul si sa apara toti bulangii sa-l porcaiasca?". Nici macar nu mi-a multumit !

2. Dreptatea lui Costi: cand mergi in grup mare (mai ales pe ape mari, ca acuma), cel mai mult conteaza gasirea unui loc propice pentru tabara: uscat, cu umbra, cu lemne etc. deasemenea, cu locuri de pescuit pentru toti, daca se poate si cu variante.
Cat despre prins peste, cine este dibaci, insistent si norocos, prinde. Asa s-a intamplat si la noi, si la voi !
Cel putin in ceea ce ma priveste pe mine, prinsul unei cantitati uriase de peste nu mai reprezinta cine stie ce motivatie. Ma intereseaza mai mult sa descopar un loc nou, o metoda noua, sa vizez un trofeu deosebit. Apoi mai este peisajul, borsul/saramura de peste, atmosfera etc.
Daca ma duc "individual" e altceva; pot opta si pentru un loc mai putin pitoresc, daca promite pestele pe care mi-l doresc.
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Cezar, ai perfectă dreptate . Dar Costi nu a vrut să spună nimic din ce spui tu. Dacă citești cu atenție o să observi care este substratul. Acesta este și motivul pentru am fost puțin mai tăios. A afirma că la Crișan nu este delta iar că la Sf. Georghe este inima deltei îmi pare nițel exagerat. Nu sunt numai doi ochi pe lumea asta care se pricep la alegerea locurilor.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Fratilor,

Eu am fost la ambele tabere si pot sa spun ca amandoua erau bine alese si organizate, mai ales in actuala conjunctura cu ape f mari.
Ca intr-o parte s-a prins mai mult peste, este o alta poveste, mai conteaza si norocul.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Nu este o concurență ei - noi Valic. Doar ai simțit treaba asta. Toți facem parte din această asociație. Dar sunt unele ......hai să-i spun copilării. Doar știi că nu este vorba de prins pește. Ca fapt divers doar cunoști că la noi au fost trei persoane care nici nu au scos sculele . În schimb s-au simțit excelent . Hăi să mergem înainte. Ghicitorele prevestesc ceva prin august. Mihai știe mai bine.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by costin stefanescu »

?Vali,nici vorba de mici rautati in postarea mea,ai tradus gresit postarea,pai daca nici voi nu le aveti cu Dunarea atunci cine le mai are :lol: hai sa nu mai vedem lucrurile numai ca unul stie mai mult sau altii,eu cel putin n-am avut intentia asta,doar ca nu cred ca in conditii normale v-ati fi campat acolo in traficul ala,asa cum te cunosc stiu ca le ai cu toate cotloanele deltei si de asta a scris ca n-ai fi stat in galagia aia,daca am gresit scuze,dar inca o data iti zic ca ai interpretat gresit,iar de unde treaba cu noi si voi ? eu am fost la peste cu toti dintre voi inclusiv cu tine la Chilia ,mai putin baietii din Cluj si cei din Iasi in afara Mihaita asa ca nu vad de unde diferentierea asta,eu cel putin n-o percep,iar faptul ca noi n-am prins crap e adevarat dar noi am plecat din start dupa somn ,nu dupa crap,hai sa fim sanatosi si sa mergem la cat mai multe expeditii,si chiar,de ce nu v-ati inscris in clubul Dunarenilor :roll:
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Costi hai s-o lăsăm așa cum a căzut. La prima cafenea o să-ți explic ce și cum. Totuși îți spun eu că este deltă la Crișan. Deci subiect încheiat. Și ca fapt divers legat de trafic. Avem locuri pe Dunărea veche zona îngustă de la Crișan. Acolo este un fel de autostradă. Să vezi cînd trece Vîntu cu șalupele lui îți inundă corturile deși apa este sub nivelul malului. Cu toate astea se prinde și pește și mare nu fițe. Și știi de ce? Pentru că lipovenii nu au voie să bage scule. Deci mai trebuiem să și cunoști zona.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by costin stefanescu »

binenteles ca trebuie sa mai si cunosti zona ;) abia astept sa ne vedem la o cafenea sa ne povestim live la una mica expeditiile :D !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Fratilor, Delta e mare, se numeste Rezervatia Biosferei Delta Dunarii, incepe cu lacul Sinoe (inclusiv) si se termina la Ucaineni (unde am fost acu 4 ani cu barca :) ), asa ca si Crisan si Sfantul tot in Delta sunt si pentru cine nu stie, Jurilovca este exact pe granita Deltei.
Gura Portitei este tot in Delta si multe alte locatii ......... la fel.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Iata si cateva poze de pe drumul de la Jurilovca pana la Crisan:
Image
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Image
Image
Image
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Image
Image
Image
Image
Image
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Image
Image
Image
Image
Image
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Deci Valic am două întrebări:
1. de ce ați oprit acolo?
2. de ce îți face păpușa semn?
Și nu în ultimul rînd văd că ai mocheta plină de bere. Miroase în barcă.
Last edited by Valentin Petrovici on 20 Jun 2010, 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Image
Image
Image
Image
Image
Valic
0744 644 368
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”