Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by dutustoica »

Superba expeditia, din toate punctele de vedere. Cotele deosebit de mari ale Dunarii, ne-au pus probleme de la inceput cu gasirea unui loc de campare pentru 7 corturi, cu umbra, fara tantari multi si cu......peste. Dupa doua halte - la Mila 23 si pe Sontea - care n-au satisfacut cerintele, am hotarat sa cautam pana vom gasi ceva convenabil, astfel incat sa nu fim nevoiti sa dormim la pensiune. Am gasit, relativ repede, in Crisan "la pietre", ne-am "cazat" si de aici a inceput aventura de 5 zile. Imi pare rau ca nu am harul povestirii - precum Modigliani - insa pe scurt pot sa va spun ca mi-am facut 6 noi prieteni - 4 ieseni si 2 clujeni - inafara de Vali si Mihai. Dan (omul cu barca si capturile), Sergiu (profesorul de pescuit si nu numai), nea Ion si nea Victor alaturi de reprezentantii Ardealului, Alin si Calin au alcatuit o echipa fara cusur (alaturi de Vali si Mihai), harnica, pusa mereu pe shotii, dar si meseriasa la pescuit. Desigur, pozele puse de Dan reprezinta doar o parte din activitatile noastre pe acolo, insa va promit noi "dovezi" ale acestei aventuri, inclusiv doua filmulete cu drilul capturii si eliberarea acesteia de catre Dan. Sper sa reusesc sa le pun pe forum. Inclusiv modestele mele capturi. :oops: :oops: :oops: Revin.......
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Petru Burian »

Felicitari tuturor expeditionarilor :!: :!: :!:
S-a dovedit (daca mai era cazul) ca cine vrea si stie, poate :D
Pacat ca acel crap de 14,72 kg nu a fost pozat „cu ruleta langa el” :evil:
Era taman bun pt. a inaugura rubrica de recorduri :roll:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by costin stefanescu »

Valentin Petrovici wrote:Costi nenea ăla cu ochelari, adică nea Ion, vro 2 zile era fruntaș la capturi cu vro 4 exemplare. Meseriaș tare asta îți spun eu. Cît despre bandajul conului Mihai......era contra nădușălii să nu curgă pe față .


:lol: Vali,postarea mea nu era peiorativa,deloc,insa trebuie sa recunosti poza e supertare,ce hotarat e mosu' pe lanseta,are o fata de nota 10 :lol: e de album,!
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Dle. Burian eu mă gîndeam că este vorba de un "concurs " colegial, distractiv, mai mult informativ. Noi am fost la distracție nu am fost la un concurs de pescuit să avem și ruletă și saltea de primire și spray și șervețele și mănuși ecologice și arbitri ( deși era Duțu) și cîte și mai cîte. Noi am postat exemplarul respectiv și cîntarul ca fapt divers. Cred că lungimea peștelui este direct proporțională cu gestul în sine de eliberare. Cînd o să vedeți filmulețul cu eliberare a acelui exemplar o să realizați că nu mai era nevoie de ruletă. Deci notați vă rog:
- crap Dunăre(original)
- loc pescuit - Crișan
- greutate - 14 ,720 kg
- eliberat la solicitarea pescarului cu anumite împotriveli
- autor - Dan Vasiliu
- lungime capturii - .....depinde de arbitrii
- premiul acordat din parte colegilor prezenți: lăsăm la aprecierea tuturor colegilor.

Costi și eu am vrut să scot în evidență că nea Ion este la fel ca și fotografia. Adică super tare. Din toate punctele de vedere.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Petru Burian »

1 -- D-le Petrovici domeniul "Capturi record pe specii & Recordmani" pe care ma straduiesc (se pare ca in zadar) sa-l infiintam, nu este un concurs :lol:
2 -- Nici un sait "pescaresc" nu are o astfel de baza de date (dupa cate stiu) cu postari comparabile si credibile. Nu se urmareste premierea materiala ci realizarea unui "inventar" al celor mai mari exemplare/specii si locatii (ape naturale; locatii cu taxa). Toate clasamentele in astfel de cazuri se bazeaza pe lungimea standard, greutatea fiind variabila la aceasi lungime (exp. cu sau fara icre).
3 -- Sincer, ma mira lipsa totala de interes pt. aceasta idee, care ar fi o nota de originalitate pt. saitul APC21 :shock:
4 -- As putea da cateva "explicatii si/sau supozitii" pt. pct.3., dar ma abtin.
In fond numai moartea este obligatorie :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by pytzy »

Petru Burian wrote:1 -- D-le Petrovici domeniul "Capturi record pe specii & Recordmani" pe care ma straduiesc (se pare ca in zadar) sa-l infiintam, nu este un concurs :lol:
2 -- Nici un sait "pescaresc" nu are o astfel de baza de date (dupa cate stiu) cu postari comparabile si credibile. Nu se urmareste premierea materiala ci realizarea unui "inventar" al celor mai mari exemplare/specii si locatii (ape naturale; locatii cu taxa). Toate clasamentele in astfel de cazuri se bazeaza pe lungimea standard, greutatea fiind variabila la aceasi lungime (exp. cu sau fara icre).
3 -- Sincer, ma mira lipsa totala de interes pt. aceasta idee, care ar fi o nota de originalitate pt. saitul APC21 :shock:
4 -- As putea da cateva "explicatii si/sau supozitii" pt. pct.3., dar ma abtin.
In fond numai moartea este obligatorie :lol: :lol: :lol:
Dl. Petru o sa vorbesc cu nea' Cezar si nea' Cristi si o sa introducem o asemenea rubrica...impartita pe specii.
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Dle Burian cu scuzele de rigoare văd că v-ați supărat. Dar fără motiv. Ce propuneți dvs. să fie înființat este tot ceva de domeniul poveștilor. Eu am crezut și cred că este ceva distractiv între noi pescarii. Așa aș putea merge la o cherhana din deltă cu cîntar și cu ruletă și să fac măsurători la cîteva exemplare de peste o sută de kilograme și să postez. Deci revin. Eu consider că este mai repede un concurs de fotografii. Ceva de genul expoziției. Restul imaginație. Doar suntem pescari . Nu că nu ar fi o idee interesantă. Dar......nu văd produsul finit.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Dumitrescu Iancu »

pytzy wrote:
Petru Burian wrote:1 -- D-le Petrovici domeniul "Capturi record pe specii & Recordmani" pe care ma straduiesc (se pare ca in zadar) sa-l infiintam, nu este un concurs :lol:
2 -- Nici un sait "pescaresc" nu are o astfel de baza de date (dupa cate stiu) cu postari comparabile si credibile. Nu se urmareste premierea materiala ci realizarea unui "inventar" al celor mai mari exemplare/specii si locatii (ape naturale; locatii cu taxa). Toate clasamentele in astfel de cazuri se bazeaza pe lungimea standard, greutatea fiind variabila la aceasi lungime (exp. cu sau fara icre).
3 -- Sincer, ma mira lipsa totala de interes pt. aceasta idee, care ar fi o nota de originalitate pt. saitul APC21 :shock:
4 -- As putea da cateva "explicatii si/sau supozitii" pt. pct.3., dar ma abtin.
In fond numai moartea este obligatorie :lol: :lol: :lol:
Dl. Petru o sa vorbesc cu nea' Cezar si nea' Cristi si o sa introducem o asemenea rubrica...impartita pe specii.
Pytzy,sigur si nen-tu Cezar si nen-tu Cristi vor fi de acord,asa ca,daca ai timp,da-i drumul...Si trece ca prim record la crap captura de la Crisan a lui Dan Vasiliu,chiar daca nu a fost masurata!
Domn` Profesor si Vali,am impresia ca amandoi aveti dreptate,unul cu masuratoarea si altul cu "intrecerea" amicala...nu are rost sa va suparati din asta,important este sa existe cat mai multe asemenea capturi,dar si gesturi ca al lui Dan(eliberarea) de care sa ne bucuram cu totii!
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Iancule departe de mine să mă supăr. Doamne ferește! În condițiile în care am avut o săptămînă de vis îmi interzic să mă supăr. Din partea mea puteți demara orice proiect. Eu am spus că nu cred în el pentru că este pescăresc și lipsit de sens. Aaaa o expoziție de fotografii este altceva. Haideți totuși să nu ne abatem de la tematică. Adică : A TRECUT ȘI ZIUA CEA MARE. Să lăsăm concursurile și alte povești și să privim fotografiile cu ateția cuvenită. Merită din plin mai ales că vor urma altele.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Dumitrescu Iancu »

Poi,tocmai asta e,Vali,culegem fotografiile cu capturile cele mai frumoase,le grupam sa fie simplu de accesat,si,cand ne este dor,le gasim mai usor...Nu conteaza cine si unde a avut captura...
In alta ordine de idei,ma bucur pentru voi,in ciuda a toate previziunile ati avut o iesire de exceptie!Abia astept sa vad si eu Delta pe anul asta!Parca nici nu ma mai intereseaza cotele ridicate,as pleca si acum,dar...nu se poate!O sa ma razbun insa gasind,impreuna cu Valic,o locatie deosebita pe Bratul Chilia,pentru actiunea de la sfarsitul lui august!Dar pana atunci mai e...
PS Am vazut filmul lui Dutu cu drilul...nu mai am stare...
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by dan »

Au mai aparut o serie de poze de la colegii Ieseni,

Tacere...
Image
La Blonda...
Image
Ganditorul...
Image
Bataie pe scule
Image
Ce am eu aici???
Image
Unul rade, altul plange...
Image
Iar bre nea Ioane?...iar????
Image
Calin file de poveste...
Image
Lectii de inot...
Image
Du-te !!!!....
Image
Last edited by dan on 21 Jun 2010, 09:50, edited 1 time in total.
iasi
dan vasiliu
0744243454
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by cezar »

Bravooooo, baietii ! Felicitari !
Excelent inceput de vara in Delta ! :D :D :D :D :D :D
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by costin stefanescu »

tot respectul pt eliberarea crapului de 15 kile,jos palaria :) !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

Asa ca toti Iesenii si Crapul a avut suflet mare, a plecat cu vantul in pupa.........
Dan l-a eliberat, ca si altii ca noi si ca voi sa aibe ocazia sa prinda asemenea exemplare. EU, rar am vazut asa oameni .............. FELICITARI ..............
Ar trebui sa fie o lectie pt toti sa eliberam toti pestii.......... sa pastram doar ce mancam .......... parerea mea ..............eventual sa aduci acasa 3-4 kg........insa din pacate multi aduc mai mult decat trebuie .........

FELICITARI TUTUROR !
Valic
0744 644 368
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by p_m_1959 »

Am urmarit atent tot ce s-a scris despre ambele expeditii si incercam un exercitiu de
imaginatie:care ar fi fost rolul meu intr-o astfel de actiune;pot sa caut lemne(desi am aragaz de voiaj)
ma pricep destul de bine la bucatarie,pot face aproape orice fel de mancare,pot face multe
dar nu stiu sa pescuiesc la Dunare.O fi oare tarziu sa invat? voi cei care sunteti pescari de Dunare
ce ziceti?
_________________________________
Ne nastem goi, uzi si flamanzi, necazurile d-abia atunci incep!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Albatrin »

Nu e greu de loc Mariane, nimic necunoscut,
Nu-i aşa?!?!?!?!?!

Mesaj modificat, la cererea "expediţionarilor"!!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Valic fiecare face cum îl taie capul. Este un subiect arhicunoscut cu păreri pro și contra. Dacă vrei stai lîngă mine și ce prinzi îi bagi la mine în juvelnic să nu rîdă lumea de tine că nu îi eliberezi.
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by dutustoica »

p_m_1959 wrote:Am urmarit atent tot ce s-a scris despre ambele expeditii si incercam un exercitiu de
imaginatie:care ar fi fost rolul meu intr-o astfel de actiune;pot sa caut lemne(desi am aragaz de voiaj)
ma pricep destul de bine la bucatarie,pot face aproape orice fel de mancare,pot face multe
dar nu stiu sa pescuiesc la Dunare.O fi oare tarziu sa invat? voi cei care sunteti pescari de Dunare
ce ziceti?
_________________________________
Ne nastem goi, uzi si flamanzi, necazurile d-abia atunci incep!
Primul pas: sa iesi la pescuit la Dunare sau, ma rog, sa iesi la dunare. Inscrie-te intr-o expeditie aparuta pe forumul APC 21 si cu siguranta nu vei mai lipsi de la niciuna. Crede-ma.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by valic »

P-M-ule......... vino cu noi si vei afla ............
Nu e greu, doar trebuie sa ai rabdare ............

Cele bune.

PS. Filmuletul si pozele spun totul .......... parerea mea ..............
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Chiar se apropie ziua cea mare....partea a II-a.

Post by Valentin Petrovici »

Aoleooo coane Mihai privește ultima fotografie . Pe fundal parcă apare un turn. Pe la turnul ăla pe acolo sunt niște fitofagi . Hai. Tutuca ce mai stai. Dă sfoară. Călin este deja în barcă.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”