Guvizii

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Guvizii

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:Cezar eu am prins şi rechin şi pisică şi rîndunică. Am şi mîncat din toate. Îmi aduc aminte că mergeam cam în dreptul farului de la Tuzla vro 5 km în larg iar acolo era apa mică de tot şi caldă şi era plină de rechini la 1 m - 1m jumate. Acolo era cuibul lor şi se strîngeau să fete. La un moment dat puneam paragate cu guvizi în căîrlig. Veneam a doua zi şi le controlam şi era imposibil să nu avem 5-6-7 bucăţi. Îmi aduc aminte o secvenţă interesantă. Unul din rechini a fătat în barca noastră. Am aruncat toţi puii în mare. Erau cam cît un creion de mari. Rechinul îl jupoi de piele şi îl tai rondele de 2 cm grosime şi îl pun pe grătar. Cu lămîie te lingi pe degete. Batogul de rechin este demenţial. Pus puţin pe o plită....... Rîndunica fiind foarte rară pot spune că mai mult am gustat. Mîinile se cam încurcau deasupra castronului. Cît despre pisică.....prindeam la sanatoriu de la sud. Dădeam la chefal şi intrau pisici. Cam la 2-3 kg. Le dădeam drumul. În una din zile era cu noi Gigi vărul meu fie iertat care era vaporean şi el ne-a zis că se mîncă. Are carnea exact ca calcanul. In rest.....parcă aş mînca o saramură de stavride. Sau nişte barbun prăjit.
Pentru ca discutia deviaza putin de la topicul despre guvizi, am sa deschid topice separate despre pestii "mai rari" la unditele pescarilor la Marea Neagra.

Vor fi si amintiri, dar vor fi si lucruri utile, mai ales ca in ultimii ani inregistram o anumita "reabilitare" a unor specii, care redevin de interes. Eu voi preciza denumirile "pescaresti" ale pestilor, valabile printre pescarii de pe litoralul nostru, dar sunt convins ca dl.dr.Petru Burian ne va ajuta si cu partea stiintifica, inclusiv poze din arhiva dumisale.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Guvizii

Post by Petru Burian »

cezar wrote:....dar sunt convins ca dl.dr.Petru Burian ne va ajuta si cu partea stiintifica, inclusiv poze din arhiva dumisale.
Prietene Cezar, asta cu "arhiva dumisale" mi-a placut grozav :D
De unde astfel de arhiva de poze "in inima ardealului" :?: Internetul sa traiasca :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Guvizii

Post by Adar Marian »

cezar wrote: Oricum, sunt destul de rari.
N-as sustine acelasi lucru, odata ce pe digul mare de la Eforie Sud, aproape de capatul lui, numa' d-astia am prins o dupa-amiaza intreaga... Pescuiam printre stabilopozi c-o varga de trei metri la carne de scoica (midie).
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Guvizii

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
cezar wrote: Oricum, sunt destul de rari.
N-as sustine acelasi lucru, odata ce pe digul mare de la Eforie Sud, aproape de capatul lui, numa' d-astia am prins o dupa-amiaza intreaga... Pescuiam printre stabilopozi c-o varga de trei metri la carne de scoica (midie).
Ai nimerit "in casa lor", nene ! :lol: :lol: :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

Chiar ca in casa lor :lol:
N-am mai prins d'astia de vreo 5 ani iar referitor la faptul ca ar fi otravitori sau de ce nu-i vrea nimeni, cred ca n-o sa aflam niciodata. :lol:
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Guvizii

Post by Pacapescarul »

La Eforie Sud "e casa lor". Imi place sa inot cu ochelarii pe langa diguri si intradevar e plin de caini de mare printre bolovani. De fapt tactica mea la pescuitul guvidelui era urmatoarea; ma duceam mai intai cu ochelarii sa le gasesc "cuibul", dupa care imi luam reper pe mal si-i luam ca din oala. Beleaua e ca in ultimii 2 ani canci "cuiburi". Cate unu' ici colea, si ala prapadit. :evil:
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Guvizii

Post by Petru Burian »

cezar wrote: CAINE DE MARE (Cainesc)

Image
Guvidele "cainesc" nu se mananca! Mai exact, nu-l mananca nici pisica![/quote]

Stimati colegi
In orice carte romaneasca, prin Caine de mare se intelege Rechinul (Squalus acanthias).
Daca gaseste cineva numele stiintific al "urmaritului" - "Caine de mare" = "Guvide cainesc" etc. poate aflam de ce nu-l mananca nici pisica :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Petru Burian wrote:
cezar wrote: CAINE DE MARE (Cainesc)

Image
Guvidele "cainesc" nu se mananca! Mai exact, nu-l mananca nici pisica!
Domnule Burian cred că este vorba despre Cocos De Mare (Blennius Sanguinolentus).
Iată ce spune Dr. Teodor Buliga despre el:

Specii de peste cu carne “toxica”

" Se face o mare confuzie intre toxicitatea proprie carnii de peste si alte boli induse de aceasta. Uzual, singura specie mai frecventa despre care se spune ca are carne toxica per se este cocoselul de mare, impropriu numit “caine de mare” (confuzie cu rechinul Marii Negre) – speciile din fam. Bleniidae, si in special Blennius sanguinolentus, pestisorul atat de hulit de pescarii de guvid de pe Litoral. Nu am gasit in nici un tratat de ihtiologie, indiferent de vechime, o fraza care sa spuna “carnea e toxica”, toate precizeaza “carnea nu se poate consuma”. De ce, nu stiu, nimeni nu a putut sa-mi ofere o explicatie stiintifica, dar sincer nu am avut curajul sa experimentez pe propria piele!"
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Guvizii

Post by Petru Burian »

Valentin Petrovici wrote:Domnule Burian cred că este vorba despre Cocos De Mare (Blennius Sanguinolentus).
Domule Petrovici aproape exact. Am destelinit misterul + o dovada elocventa despre confuziile pe care le pot genera denumirile populare :!: :!:
Conf. celor publicate de Dr. Vasile Oţel, Cocoşel de mare (Aidablennius sphynx):
Image
"Pescuitul industrial, sportiv si valoare alimentara - fara importanta" nici un avertisment asupra "toxicitatii carnii" :!:
Mai exista si un al doilea Cocoşel de mare (Parablennius tentacularis):
Image

Ce cautam noi este Corosbina sau Căţel de mare (Parablennius sanguinolentus) :!: :!: :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

( Blennius sanguinolentus) COROSBINA. Denumita popular astfel, aceasta specie este bine reprezentatã în Marea Neagrã.
Corpul, gros în partea anterioarã, îngustat si comprimat lateral în cea posterioarã, are oarecum forma unui mormoloc de broasca. Unica înotatoare dorsalã este foarte lungã, întinzându-se din dreptul operculului pânã aproape de bazã înotatoarei caudale. Deasupra ochilor se afla o pereche de tentacule marunte, ramificate de la bazã, ca o tufa. Obisnuit mãsoarã 13,5-16 cm. Coloritul este verde sau cenusiu-verzui, iar pe burta galben. Pe spate si pe laturi este pigmentat cu pete albe-spãlãcite sau albe-galbui. Nu prezintã importantã economicã.

Deci, n-o fi vb despre asta?

Image
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Dle Burian cred că după înfăţişare Dl. Oţet vorbeşte despre altceva. Ce căutăm noi este în mod sigur Blennius sanguinolentus (fam. Blenniidae)

http://animalia.go.ro/Vertebrata/Osteic ... lentus.htm
http://pescuitul.3x.ro/Pesti_MN.htm - poziţia 6
http://www.pescarulamator.ro/cocos_de_mare.htm

Ar mai fi ceva asemănător. Ia priviţi
http://species-identification.org/speci ... am&id=1575
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

Pentru mine este destul de clar ca stiintific se numeste blennius sanguinolentus, insa nu mi-e prea clara denumirea populara, care dupa cate vad, sunt mai multe. In fine, noi asa i-am spus de cand ma stiu "caine de mare" sau "cainesc" si daca-i spui vreunuia de pe dig ca ai prins "corosbina' sau "cocos de mare", nu cred ca va intelege exact despre ce-i vorba.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Guvizii

Post by cezar »

Claudiu wrote:Pentru mine este destul de clar ca stiintific se numeste blennius sanguinolentus, insa nu mi-e prea clara denumirea populara, care dupa cate vad, sunt mai multe. In fine, noi asa i-am spus de cand ma stiu "caine de mare" sau "cainesc" si daca-i spui vreunuia de pe dig ca ai prins "corosbina' sau "cocos de mare", nu cred ca va intelege exact despre ce-i vorba.
Lasa, Claudiu, nu conteaza ca-i caine sau catel ! Tot trebuie sa chemam hingherii! :lol: :lol: :lol:

Acuma, fara gluma, si eu il stiu, de cand e lumea, drept "cainesc". Cei mai informati ii spuneau "caine de mare". In orice caz, sfarseau iremediabil pe pietrele digului, "la plaja". Insotiti uneori de "pe ma-ta, javra!"
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Şi eu îl cunosc pe individ ( blennius sanguinolentus ) de prin anii 60 tot sub denumirea de cîine sau cîinesc. Erau mulţi atunci. Digurile erau pline de cîini striviţi sau uscaţi.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Guvizii

Post by Petru Burian »

Claudiu wrote:( Blennius sanguinolentus) COROSBINA.....Deci, n-o fi vb despre asta?
D-le Claudiu, vorbim de acelasi lucru:
Parablennius sanguinolentus este denumirea actuală, fiind sinonimă cu denumirile mai vechi (Blennius sanguinolentus, sau Blennius palmicornis)

D-le Petrovici, toate sunt „aceasi Marie cu altă pălărie” :lol: :lol: :lol:
Vedeti denumirile stiintifice indicate colegului Claudiu.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

Azi pe la ora 10 iar am taiat-o la guvid, de data asta pe digul de larg c-ta.
Am luat vreo 2 kg in 3 ore pentru ca m-am dus pregatit cu lansete mici ptr. gauri si se pare ca n-am fost prea inspirat pentru ca ceilalti pescari prindeau foarte bine pe larg cu lansete de peste 3.60m. Eu cu aia de 1.65m nu puteam da pe larg fiindca aveam stabilopozi scufundati in fata si apa fiind foarte adanca cca 20m. nu ma ajuta deloc micutza.
Ideea e ca se prinde guvid destul de binisor si cam 80 % cu icre.
O chestie care m-a incantat mult este faptul ca erau foarte foarte multi delfini. ;)
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Dacă se mai încălzeşte niţel şi începe să mănînce mai bine, pe săptămîna viitoare mă teleportez şi eu pentru vro 3-4 zile.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

cezar wrote:
Adar Marian wrote:Bine, asta sa zicem c-am priceput-o, insa as fi curios sa stiu si de ce, care-i motivul? Sunt otravitori ca si icrele de somn, au gust rau, sunt ososi?
Oricum pana la acea data pescuiam doar de pamplezir, ca n-aveam ce sa fac cu ei, doar nu era sa-i duc la bucataria hotelului, insa in anul ala am stat la niste cunostinte: casa, gradina, acareturi, gratar si tot restul, iar dupa episodul asta, chiar daca am revenit, mi-a fost imposibil sa mai retin vreun peste, de teama/jena c-or sa fie tot d-aia, am preferat sa-i cumpar din piata, odata ce, necunoscator fiind, pentru mine toti aratau la fel.
Nene, nu stiu sa fie otravitori, doar balosi si (din auzite) rai la gust.
Sunt usor de recunoscut, fiind mai turtiti lateral si avand o mica "cocoasa" imediat dupa ceafa.
Oricum, sunt destul de rari, se prind mai ales aproape de mal. La barca sau pe digurile din larg n-am prins niciodata.
Chiar azi am prins un cocosat d'asta pe digul de larg din port...Silos peste...i-am scos carligul din gura tinand piciorul pe el. :roll:

Image
asterix
Posts: 1
Joined: 08 Jun 2010, 12:14

Re: Guvizii

Post by asterix »

Stie cineva legatura intre curentii marini si cand "trage" guvidele?
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

Stiu doar ca daca bate sudul, canci peste.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”