Guvizii

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Petru Burian wrote:
Valentin Petrovici wrote:Dle. Burian haideţi să clarificăm cum ar sta treaba.....
D-le Petrovici, la cele scrise de dvs. nu prea am de comentat, din p.d.v. pescaresc. Insa din p.d.v. al ihtiobiologiei, nu prea inteleg ce as fi gresit :o :o :o
Domnule Burian nu aţi greşit cu absolut nimic. Nici nu m-am gîndit cel puţin la acest aspect. Am observat că ne cam încurcăm cu acei termeni ştiinţifici. Vă spun că foarte mulţi din colegii noştri nu deosebesc caiaua de strunghil sau hanuşii de caiele şi strunghili. Am vrut să arăt că şi noi avem guvidul de nisip. Şi pentru mine este o specie foarte apreciată pentru icrele sale dar şi pentru carne. Termenii ştiinţifici sunt mai necunoscuţi pentru marea majoritate. Noi folosim termenii din popor. Scuzele mele dacă am greşit cu ceva dar dacă am făcut-o a fost fără vreo intenţie.
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Guvizii

Post by Mihai Vinturache »

Pe mine m-ati pierdut chiar si printre termenii pescaresti. Eu stiu doar de guvizi si hanusi.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Guvizii

Post by Pacapescarul »

Si eu la fel nea' Mihai. Daca puteti, pune-ti niste poze cu fiecare lighioana ca sa le putem deosebi.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Guvizii

Post by valic »

Dle. Burian,

Pestele din poza a doua din cele 3 postate de dvs. lipovenii ii spun "bacalear" sau cam asa ceva .............
Valic
0744 644 368
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

HANUS:

Image

STRUNGHIL:

Image

CAINE DE MARE (Cainesc)

Image
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Pacapescarul wrote:Si eu la fel nea' Mihai. Daca puteti, pune-ti niste poze cu fiecare lighioana ca sa le putem deosebi.
http://www.aventurilapescuit.ro/articol ... n__re.html

Deci prima foto este un cap de strunghil, a doua un strunghil, a treia o caia, apoi un guvide de apă dulce, a patra iar o caia şi în sfîrşit ultima un strunghil. Acum puteţi observa diferenţa între un strunghil şi o caia. Mai ales la cap.
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

valic wrote:Dle. Burian,

Pestele din poza a doua din cele 3 postate de dvs. lipovenii ii spun "bacalear" sau cam asa ceva .............
Valic bacalearul trăieşte tot în mare şi este merluciusul la scară mai mică. Intră în ţaparină des odată cu stavridele şi chiar la voltă cînd dai la guvide. Cînd dai de el nu mai scapi. Slab valoric din punct de vedere al gustului.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Guvizii

Post by valic »

Valentin Petrovici wrote:
valic wrote:Dle. Burian,

Pestele din poza a doua din cele 3 postate de dvs. lipovenii ii spun "bacalear" sau cam asa ceva .............
Valic bacalearul trăieşte tot în mare şi este merluciusul la scară mai mică. Intră în ţaparină des odată cu stavridele şi chiar la voltă cînd dai la guvide. Cînd dai de el nu mai scapi. Slab valoric din punct de vedere al gustului.
Nu ma refeream la gust ci la specie
Pe vremuri se prindea cu zecile de tone, se folosea la facut faina si se dadea la animale si hrana in iazuri
Valic
0744 644 368
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

Cel din poza nu este bacaliar. ;)
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Valic dacă faci referire la cele 4 foto de la prima pagină este fără discuţie dracul de mare sau dragonul despre care vorbeşte şi Claudiu şi Cezar.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Guvizii

Post by Claudiu »

Nu, el se refera la ultimele poze puse de dl. Burian.
Uite aici bacaliar, diferenta se poate observa mai bine la coada pestelui.

Image
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Guvizii

Post by cezar »

valic wrote:Dle. Burian,

Pestele din poza a doua din cele 3 postate de dvs. lipovenii ii spun "bacalear" sau cam asa ceva .............
Vali, bacaliarul este altceva, are o culoare mai galbui-verzuliu-maronie, la noi in Marea Neagra nu am vazut mai mare de 15-18 cm.In marea Nordului ajunge la 70-80 cm si este ruda cea mai apropiata a codului.

Daca il cureti cand este foarte proaspat este gustos, dupa cateva ore de la moartea pestelui carnea bacaliarului devine moale-cleioasa, iar in tigaie se sfarama.
Plus ca pielea ventrala este foarte subtire si plesneste, ies matele si-i dau aspect dizgratios mai ales la curatat.
Nu prea merita sa-ti bati capul cu el.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Guvizii

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Ma bucura mult ca „ne-am pus pe treaba” :D :D :D si incerc sa vin cu mici precizari, acolo unde este cazul:

@ Valeriu Coff
-- D-le Coff, am mai scris pe undeva, despre necesitatea folosirii denumirilor stiintifice, cand vrem sa discutam despre un anumit peste, din urmatoarele motive:
1. denumirile populare sunt deosebit de numeroase si deseori difera de la o zona la alta pt. aceasi specie. V-as putea da numeroase exemple, dar nu este cazul aici, iar cine are carti despre pesti sau pescuit, scrise intre anii 1950-1970, gaseste in ele adevarate „liste” de denumiri populare.
2. mai grav :!: deseori cu aceasi denumire populara sunt numite specii diferite de pesti, mai ales in cazul unor regiuni mai indepartate intre ele. Prin urmare, o cautare pe NET, in baza denumirilor populare, poate indica specii diferite, adica genereaza erori.
3. in era internetului, pt. a evita astfel de confunzii, singura cale este folosirea denumirii stiintifice a speciei respective. O astfel de cautare va da rezultate exacte, indiferent in ce limba si in ce parte a lumii a fost postat materialul respectiv.
4. nu trebuie sa concluzionam ca denumirile populare nu sunt utile. Dimpotriva, este bine sa cunoastem cat mai multe astfel de denumiri, ale aceleasi specii, deoarece „pe malul garlei” nimeni nu foloseste denumiri stiintifice :lol: :lol:
-- vedeti D-le Coff ca si pozele pot fi inselatoare :?: Toate cele 3 poze, amintite de dvs. [Pestele din poza a doua din cele 3 postate ... lipovenii ii spun "bacalear"] ilustreaza aceasi specie: Cordea sau Pestele de noapte (Ophidion rochei), dar provin din surse diferite.
Nici fotografiile nu sunt „exacte” intotdeauna. Exista situatii in care, una sau mai multe caracteristici importante pt. identificarea speciei, sa nu fie surprinse in fotografie. :?
Din aceasta cauza, in lucrarile stiintifice, desenele sunt „sfinte” in cazul ilustrarii speciilor. Desenatorul are grija intotdeauna sa prezinte toate caracteristicile speciei.

@ Valentin Petrovici
D-le Petrovici, nu ati gresit cu nimic, iar pt. scuze, chiar nu era cazul.
Ma bucur insa mult ca ati semnalat aici, articolul scris de Dr. Vasile Oţel. Mie mi-a scapat acest material, nefiind cititor al revistei Aventuri la pescuit, de cativa ani.
Trebuie stiut ca Dl. Dr. Vasile Otel [PhD, veterinary, Head of the Department Biodiversity assessement] este un remarcabil cercetator din cadrul Inst.de Cerc. Delta Dunarii Tulcea, specializat printre altele si in taxonomia pestilor. Am avut placerea sa ma consult cu dansul, de mai multe ori (in scris), in cazurile in care am simtit nevoia „unei a doua pareri”. Spre deosebire de mine, care n-am pescuit in mare decat de vreo 2 ori (copil fiind) :lol: :lol: dansul are marele avantaj ca pe langa activitatea strict profesionala este si pescar sportiv, putand da informatii si din acest p.d.v. Multe din postarile mele, legate de fauna marina si deltaica, au la baza si lucrari publicate de dansul.

P.S. Pentru a evita confuziile, voi complecta postarea cu „cele 3 poze” cu o scurta prezentare a speciei respective.

Am facut complectarea, aici
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic. ... 8583#p8583
Last edited by Petru Burian on 28 Apr 2010, 09:45, edited 2 times in total.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Guvizii

Post by Adar Marian »

Claudiu wrote: CAINE DE MARE (Cainesc)

Image
Amice, n-am niciun fel de experienta in pescuitul la mare, pentru ca doar de cateva ori am facut-o, nu mai mult de cinci ori sase, insa tin minte ca ultima data numai saracii d-astea am prins si unul dintre pescarii care se aflau in zona mi-a zis ca nu-s buni de mancat - asa-i ori ba?
PS - La Eforie Sud se-ntampla tarasenia, prin 2000 sau 2001.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Guvizii

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
Claudiu wrote: CAINE DE MARE (Cainesc)

Image
Amice, n-am niciun fel de experienta in pescuitul la mare, pentru ca doar de cateva ori am facut-o, nu mai mult de cinci ori sase, insa tin minte ca ultima data numai saracii d-astea am prins si unul dintre pescarii care se aflau in zona mi-a zis ca nu-s buni de mancat - asa-i ori ba?
PS - La Eforie Sud se-ntampla tarasenia, prin 2000 sau 2001.
Guvidele "cainesc" nu se mananca! Mai exact, nu-l mananca nici pisica!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Guvizii

Post by Adar Marian »

Bine, asta sa zicem c-am priceput-o, insa as fi curios sa stiu si de ce, care-i motivul? Sunt otravitori ca si icrele de somn, au gust rau, sunt ososi?
Oricum pana la acea data pescuiam doar de pamplezir, ca n-aveam ce sa fac cu ei, doar nu era sa-i duc la bucataria hotelului, insa in anul ala am stat la niste cunostinte: casa, gradina, acareturi, gratar si tot restul, iar dupa episodul asta, chiar daca am revenit, mi-a fost imposibil sa mai retin vreun peste, de teama/jena c-or sa fie tot d-aia, am preferat sa-i cumpar din piata, odata ce, necunoscator fiind, pentru mine toti aratau la fel.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Guvizii

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Bine, asta sa zicem c-am priceput-o, insa as fi curios sa stiu si de ce, care-i motivul? Sunt otravitori ca si icrele de somn, au gust rau, sunt ososi?
Oricum pana la acea data pescuiam doar de pamplezir, ca n-aveam ce sa fac cu ei, doar nu era sa-i duc la bucataria hotelului, insa in anul ala am stat la niste cunostinte: casa, gradina, acareturi, gratar si tot restul, iar dupa episodul asta, chiar daca am revenit, mi-a fost imposibil sa mai retin vreun peste, de teama/jena c-or sa fie tot d-aia, am preferat sa-i cumpar din piata, odata ce, necunoscator fiind, pentru mine toti aratau la fel.
Nene, nu stiu sa fie otravitori, doar balosi si (din auzite) rai la gust.
Sunt usor de recunoscut, fiind mai turtiti lateral si avand o mica "cocoasa" imediat dupa ceafa.
Oricum, sunt destul de rari, se prind mai ales aproape de mal. La barca sau pe digurile din larg n-am prins niciodata.
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Mariane cîinii sunt foarte uşor de deosebit de strunghil şi de caiele. Nu era un motiv să nu mai pescueşti. În sfîrşit asta este. Cît priveşte motivul pentru care nu se mănîncă nu l-aş putea preciza pentru că nu l-am gustat nici eu. Dar ştiu că are un miros aparte şi carnea este verzuie. Chinezii sau tailandezii mă îndoiesc că nu l-ar mînca. Dar noi.......Îmi aduc aminte că prin anii 70 aşa se spunea şi cu rechinul nostru de mare şi cu pisica de mare. Şi sunt adevărate delicateţe. De fapt pisica de mare nici acum nu prea se consumă pe la noi. Dar chinezii cumpără de la Obor în draci.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Guvizii

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:Mariane cîinii sunt foarte uşor de deosebit de strunghil şi de caiele. Nu era un motiv să nu mai pescueşti. În sfîrşit asta este. Cît priveşte motivul pentru care nu se mănîncă nu l-aş putea preciza pentru că nu l-am gustat nici eu. Dar ştiu că are un miros aparte şi carnea este verzuie. Chinezii sau tailandezii mă îndoiesc că nu l-ar mînca. Dar noi.......Îmi aduc aminte că prin anii 70 aşa se spunea şi cu rechinul nostru de mare şi cu pisica de mare. Şi sunt adevărate delicateţe. De fapt pisica de mare nici acum nu prea se consumă pe la noi. Dar chinezii cumpără de la Obor în draci.
Ai dreptate, Vali !

1. Pisica de mare n-am mancat niciodata. De fapt, nici n-am prins, iar de cumparat...nici atat !
2. Rechini de Marea Neagra am prins destui, nu am mancat pana cand nevasta unuia dintre "tatarii mei" nu mi-a dat o traista cu batog facut in casa. Nebunie !
3. In "cariera" mea de pescar la mare am prins si cateva "randunele de mare"; imi amintesc ca intr-o zi am luat vreo 4, mari cat hanusii aia babani. Sunt excelente la gust. Dar n-am mai auzit sa se prinda in ultimii 20-25 de ani (cel putin la volta).
Valentin Petrovici

Re: Guvizii

Post by Valentin Petrovici »

Cezar eu am prins şi rechin şi pisică şi rîndunică. Am şi mîncat din toate. Îmi aduc aminte că mergeam cam în dreptul farului de la Tuzla vro 5 km în larg iar acolo era apa mică de tot şi caldă şi era plină de rechini la 1 m - 1m jumate. Acolo era cuibul lor şi se strîngeau să fete. La un moment dat puneam paragate cu guvizi în căîrlig. Veneam a doua zi şi le controlam şi era imposibil să nu avem 5-6-7 bucăţi. Îmi aduc aminte o secvenţă interesantă. Unul din rechini a fătat în barca noastră. Am aruncat toţi puii în mare. Erau cam cît un creion de mari. Rechinul îl jupoi de piele şi îl tai rondele de 2 cm grosime şi îl pun pe grătar. Cu lămîie te lingi pe degete. Batogul de rechin este demenţial. Pus puţin pe o plită....... Rîndunica fiind foarte rară pot spune că mai mult am gustat. Mîinile se cam încurcau deasupra castronului. Cît despre pisică.....prindeam la sanatoriu de la sud. Dădeam la chefal şi intrau pisici. Cam la 2-3 kg. Le dădeam drumul. În una din zile era cu noi Gigi vărul meu fie iertat care era vaporean şi el ne-a zis că se mîncă. Are carnea exact ca calcanul. In rest.....parcă aş mînca o saramură de stavride. Sau nişte barbun prăjit.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”