Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

zeus
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 19:53

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by zeus »

Sumele nu au fost mari...da ce sanse ai sa te duci si sa te confrunti cu ceilalti....singur , impotriva tuturor??? Ce sunt eu...cavalerul alb?? Eu ma refeream strict la cateva persoane care au fost pe val....dar acum ar trebui sa cedeze locul altora...celor care vin din spate, celor care au valoare! Ma tot uit la diverse concursuri...vad numai invidie, reclama mai mult sau mai putin mascata, niste indivizi care au prins niste pesti pe un carpodrom si gata....sunt cei mai tari!
Hai sa ne uitam pe literatura de specialitate(reviste).....niste porcarii....informatie zero......sa cititm discutiile purtate pe forumuri....apa de ploaie...!
Vrem sa ridicam pescuitul la mare rang....asta nu o sa se intample...sunt foarte multe directii, multe stiluri. Tot ce misca este pescuitul la crap si un pic la rapitor. Restul se numesc....traistari???....parca!Noroc cu cativa care mai merg pe Dunare si Delta...ca altfel....auzeam cateceva din presa...internationala!....si sunt multe..... :evil:
Revin! ;)
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by Albatrin »

Ionuţ,
Sunt unul dintre puţinii care susţin că, la fel ca vânătoarea, pescuitul nu poate fi un sport în adevăratul înţeles al cuvăntului. Asta nu m-a împiedicat să m-apropii de fenomen ba chiar să mă implic prin participarea la arbitraje. E o mare mâncătorie, invidie şi mari interese în joc, asta la crap. La spinning sunt marea majoritate nişte entuziaşti şi acolo doar orgoliile, pe care toti pescarii le avem, mai dau câte odată în clocot. :D De altfel şi taxele sunt mai "de bun simţ", adică între 250 - 500 roni, asta incluzând, pe lângă chiria bălţii, transportul şi diurna arbitrilor şi 5-6 mese în cele trei zile, mese care uneori, vezi Uzlina de anul trecut, sunt deadreptu' pantagruelice.
La fel cei de la staţionar, care este foarte dezvoltat în vestul ţării, nu fac mari afaceri din concursuri dar asta nu-i împiedică să organizeze vreo 20-30 pe an.
Revenind la C.N. de crap, anul acesta au fost câteva surprize, cei doi Mariuşi de la Piteşti, Dan Mitrănescu şi Vasile precum şi cei de la Piatra Neamţ şi sper că la asta am contribuit şi noi cei care am fost în brigada de arbitrii organizată de APS.
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by Mihai Vinturache »

I-ar am batut gresit o litera :oops:
Last edited by Mihai Vinturache on 30 Oct 2009, 10:52, edited 1 time in total.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by Mihai Vinturache »

Albatrin wrote:
Te-am "auzit" cerând "brăile" pe de două ori taxa de participare la cea mai scumpă etapă. :o :o :o
Prin regulamentul de organizare al turneul, aceasta a fost între 500 şi 1000 roni de echipă pentru fiecare etapă, ţi se pare mult? :? :?
Cristi, 1000 de lei de etapa ti se pare putin? Ma refer la situatia in care participi nesponsorizat, ca despre asta era vorba.
Daca la cei 1000 de lei taxa de participare mai adaugi cheltuielile pentru nade, momeli etc. folosite in cantitati industriale
si cheltuielile de calatorie, ajungi la o cifra de 2000 - 2500 lei/etapa. Daca mai punem la socoteala si o investitie initiala in echipamente...
Sa zicem insa ca asta n-o punem la socoteala, ca un pasionat le are deja, ca le foloseste in mod curent .
Anul asta au fost 5 etape parca, deci se strang 12500 lei/an deci 6250 lei/concurent. Si in sinea mea sunt convins ca sumele sunt mai mari in realitate.
Poate ca pentru unii nu e o suma importanta (ca neglijabila nu poate fi pentru nimeni) dar pentru altii e o mare dificultate sa-i rupa din fondul familiei.
Eu am simtit asta cand am incercat sa particip la concursul de la Cercani si mi-am dat seama ca nu ma tine cureaua.
Deci, pentru a nu lungi vorba, se pare ca tata lui Hercule are mare dreptate, referitor la acest aspect.
Din punctul meu de vedere, in astfel de concursuri, interventia sposorilor ar trebuie sa fie in sensul contributiei la cheltuielile de organizare a concursului, astfel incat taxa sa fie cat mai mica ceea ce ar permite o baza de selectie mai mare. Si atunci poate am vedea si la pescuitul de crap un Adi Spiac sau un Eugen Cozma.
Din pacate uite ca pescuitul de competitie de la noi este limitat la pescarii care se "invart" in lumea afacerilor din domeniu.
Majoritatea concurentilor din LRS sunt angajati ai firmelor care comercializeaza echipamente de pescuit sau sunt strans legate de acestea. Lumea craparilor inca n-o cunosc prea bine dar am senzatia ca e la fel, poate nu in acelasi procent.
Adica totul se petrece intr-un cerc prea restrans.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by FAE »

:D SALVE :D
Mihai ,si "io ca sa pot participa trebuia sa fac "niste eforturi( financiare), dar m-am retras cind am vazut ca 95 % erau sponsosizati de catre firmele de profil(nu dau nume ptr. a nu face reclama),stiu sigur ca eram "pierzator" din start, tu chiar credeai ca in competitiile la crap( m-a refer la cele mari) chiar poate cistiga oricine...???oare nu este curios ca la majoritatea concursurilor mari participa cam aceiasii concurenti...??? :?: ,mereu daca observai erau oameni sponsorizati de firmele cu articole de pescuit,rar se intimpla sa urce pe podium cite unul care nu are "spate",deh,reclama acelor magazine trebui facuta indiferent cit costa si trebui scoase in evidenta.
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by cezar »

Cine poate, oase roade, dar tot este bine ca oamenii incep sa priceapa ca intrarea lor in concurs inseamna aproape intotdeauna dobandirea pozitiei de "iremediabil platitori perdanti". Am si auzit, nu de mult, un termen folosit de un vesnic concurent si promotor de "braile". Stiti ce zicea : noi si ...bibanii ! :D
E tot ce am de scris aici !

Dar, in acelasi timp, trebuie si efortul facut de concurentii "profi": ambitiile si banii lor duc pescuitul inainte, ca dotare si tehnici !
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by FAE »

:D SALVE :D
Deh Cezare ...boala grea pescuitul asta,daca te-ai imbolnavit de acest microb...scapi numai la "autopsie" :mrgreen: ,am ajuns sa fac un calcul cit am bagat in scule de pescuit... :( ,si de ce...??? numai de dragul concursurilor, acum i-mi dau seama ca daca participam cu niste"chinezari" tot rezultatele acelea l-e aveam( poate ) dar cind mergi mereu prin magazine si vezi ca a mai aparut altceva...parca tot nu ai tot ce-ti trebui...tatal meu la 65 de ani pescuieste cu 3 betze( lansete de prin ani80-82) si chiar prinde...cele noi care le-a primit cadou( anul trecut de la mine) l-e tine in debara...si mereu cind il iau si pe el la pescuit i-mi zice..."Las-a tata ce astea s-au rupt sau ce pestele se uita pe mal sa vada ce scule ai si cit ai dat tu pe ele"...??si mare dreptate are.
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by Sionut »

FAE wrote::D SALVE :D
Mihai ,si "io ca sa pot participa trebuia sa fac "niste eforturi( financiare), dar m-am retras cind am vazut ca 95 % erau sponsosizati de catre firmele de profil(nu dau nume ptr. a nu face reclama),stiu sigur ca eram "pierzator" din start, tu chiar credeai ca in competitiile la crap( m-a refer la cele mari) chiar poate cistiga oricine...???oare nu este curios ca la majoritatea concursurilor mari participa cam aceiasii concurenti...??? :?: ,mereu daca observai erau oameni sponsorizati de firmele cu articole de pescuit,rar se intimpla sa urce pe podium cite unul care nu are "spate",deh,reclama acelor magazine trebui facuta indiferent cit costa si trebui scoase in evidenta.

FAE,
nu stiu de unde scoti tu procentele astea. Si esti contrazis chiar de lotul national. Din 4 echipe calificate, doar una a fost sponsorizata de o firma de nada.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by cezar »

Sionut wrote:
FAE wrote::D SALVE :D
Mihai ,si "io ca sa pot participa trebuia sa fac "niste eforturi( financiare), dar m-am retras cind am vazut ca 95 % erau sponsosizati de catre firmele de profil(nu dau nume ptr. a nu face reclama),stiu sigur ca eram "pierzator" din start, tu chiar credeai ca in competitiile la crap( m-a refer la cele mari) chiar poate cistiga oricine...???oare nu este curios ca la majoritatea concursurilor mari participa cam aceiasii concurenti...??? :?: ,mereu daca observai erau oameni sponsorizati de firmele cu articole de pescuit,rar se intimpla sa urce pe podium cite unul care nu are "spate",deh,reclama acelor magazine trebui facuta indiferent cit costa si trebui scoase in evidenta.

FAE,
nu stiu de unde scoti tu procentele astea. Si esti contrazis chiar de lotul national. Din 4 echipe calificate, doar una a fost sponsorizata de o firma de nada.
As adauga, cu voia ta, Ionut, ca nici sponsorizarile in sine n-ar reprezenta o problema, pentru ca firmele accepta sa sponsorizeze echipele cu adevarat valoroase; problema ar apare doar daca firmele ar "manevra" rezultatele concursului pentru propria imagine (dar cred ca gandim prea departe si poate exageram cu suspiciunile).
Problema cu adevarat reala este "solidaritatea" echipelor din acelasi club, prea adesea prin mijloace nesportive, dupa cum cred ca stii, la nivelul tau de experianta. Este motivul pentru care regulamentele n-ar trebui sa permita doua echipe din acelasi club in acelasi sector, cu atat mai putin sa fie si vecine prin tragerea la sorti. Deasemenea, sa se sanctioneze si
"carotarea" principalilor adversari ai colegilor din acelasi club (asa, ca la Formula 1)
Sionut
Posts: 82
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by Sionut »

@Cezar,
stii foarte bine ca si la F1 sa intamplat, vezi Rubi cu Schumi, d-apai la noi la pescuit.E clar faptul ca daca esti intr-un club, ai alte sanse (ceea ce s-a intamplat la Sacel in ultima etapa ne demonstreaza), dar asta se intampla cred ca in orce sport (si la rapitoristi e la fel).
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Campionatu mondial de crap, Franţa 2009

Post by cezar »

Sionut wrote:@Cezar,
stii foarte bine ca si la F1 sa intamplat, vezi Rubi cu Schumi, d-apai la noi la pescuit.E clar faptul ca daca esti intr-un club, ai alte sanse (ceea ce s-a intamplat la Sacel in ultima etapa ne demonstreaza), dar asta se intampla cred ca in orce sport (si la rapitoristi e la fel).
Da, sigur ca se intampla, dar la Formula 1 regulamentele sunt aspre, iar cand sunt prinsi...depunctari, retrogradari, amenzi grase, etc.
Iar la rapitoristi este la ca la crapisti, ca tot in Romania suntem !
Am vazut recent un serial cu Masters-ul american la "biban cu gura moale", unde nu participa decat cate un reprezentant al fiecarui club ( fiind probabil selectionat campionul).
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”