Se apropie ziua cea mare....

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Este destul de mare. Normal ar fi cam la 1,50. Problema că este frig încă şi apa destul de rece. În sfîrşit asta este. Mai sunt zile. Îmi aduc aminte că pînă acum vro 8-9 ani mergeam în deltă an de an în aprilie pînă-n prohibiţie şi stăteam la cort şi prindeam şi peşte. Acum parcă este primăvara mai tîrzie şi mai rece.
Cei ce stau acasa macar sa nu mai blesteme :x .
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valic »

fanelul wrote:Dunarea tot scade, ma intreb unde este viitura cu care ne-au speriat?
E mare o cota de 330-350 la Tulcea pentru sfarsitul lunii?
350 este f mare,iar in Delta nu prea ai unde pune cortul sau piciorul. Toti copacii sunt in apa, deci de pe mal este imposibil de dat.
Valic
0744 644 368
fanelul
Posts: 42
Joined: 05 Feb 2010, 23:47

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by fanelul »

Speram si eu.... Va urmaresc oricum cu mare atentie topicul!
User avatar
sss
Posts: 5
Joined: 11 Mar 2010, 10:57

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by sss »

Pentru stationar, trebuie sa asteptam sa fie sub 200 :(
Pestele nu este un fel de mancare!
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Miyagi wrote:
Valentin Petrovici wrote:Este destul de mare. Normal ar fi cam la 1,50. Problema că este frig încă şi apa destul de rece. În sfîrşit asta este. Mai sunt zile. Îmi aduc aminte că pînă acum vro 8-9 ani mergeam în deltă an de an în aprilie pînă-n prohibiţie şi stăteam la cort şi prindeam şi peşte. Acum parcă este primăvara mai tîrzie şi mai rece.
Cei ce stau acasa macar sa nu mai blesteme :x .
Prietene nu cred că mi se potriveşte mie această remarcă a ta . Eu am fost cel ce a deschis acest topic şi nu am fost niciodată răutăcios cu cei care merg . Din contră. M-am bucurat şi mă bucur pentru ei pentru că eu ştiu ce înseamnă o ieşire în deltă. Am peste 30 de ani de deltărie. De la Cernovca pînă la Grindul Nuntaşilor. Indiferent de timp şi de anotimp. Ce vrei să spun mai mult că acum 2 săptămîni am fost în Vrancea şi am luat 60 l de vin destinat acestei expediţii şi nici acum nu l-am dat jos din maşină cu speranţa că poate ......poate? Face naveta servici - casă. Au fost cazuri în care am mers şi iarna şi tot la cort am stat şi ştiu cum este. Aveam soba cu butelia în cort. Am fost în februarie şi am dormit sub clar de lună pe marginea Dunării. Şi tot ne-am simţit minunat. Postarea mea a vrut să fie un simplu răspuns pentru un coleg care se interesa de cota ideală. În rest toate cele bune şi să sperăm că acei ce merg vor veni cu amintiri plăcute pe care sunt sigur că le vom asculta cu plăcere. Glumele colegilor sunt sarea şi piperul unor astfel de ieşiri. Fără ele este ca şi cum ai merge în deltă şi mănînci conserve de peşte.
De altfel eu deja am început pregătirile pentru luna mai la Cernovca. Şi anunţ cu această ocazie că locurile sunt limitate din cauza mijlocului de transport. Să auzim de bine.
Am uitat să spun esenţialul: de ceva vreme problemele mele de sănătate destul de grave mă obligă să ţin cont şi de timp. Cam asta este. Vine vremea cînd nu mai eşti tu cel ce decizi.
Last edited by Valentin Petrovici on 19 Mar 2010, 09:47, edited 1 time in total.
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

Valentin Petrovici wrote:
Miyagi wrote:
Valentin Petrovici wrote:Este destul de mare. Normal ar fi cam la 1,50. Problema că este frig încă şi apa destul de rece. În sfîrşit asta este. Mai sunt zile. Îmi aduc aminte că pînă acum vro 8-9 ani mergeam în deltă an de an în aprilie pînă-n prohibiţie şi stăteam la cort şi prindeam şi peşte. Acum parcă este primăvara mai tîrzie şi mai rece.
Cei ce stau acasa macar sa nu mai blesteme :x .
Prietene nu cred că mi se potriveşte mie această remarcă a ta . Eu am fost cel ce a deschis acest topic şi nu am fost niciodată răutăcios cu cei care merg . Din contră. M-am bucurat şi mă bucur pentru ei pentru că eu ştiu ce înseamnă o ieşire în deltă. Am peste 30 de ani de deltărie. De la Cernovca pînă la Grindul Nuntaşilor. Indiferent de timp şi de anotimp. Ce vrei să spun mai mult că acum 2 săptămîni am fost în Vrancea şi am luat 60 l de vin destinat acestei expediţii şi nici acum nu l-am dat jos din maşină cu speranţa că poate ......poate? Face naveta servici - casă. Au fost cazuri în care am mers şi iarna şi tot la cort am stat şi ştiu cum este. Aveam soba cu butelia în cort. Am fost în februarie şi am dormit sub clar de lună pe marginea Dunării. Şi tot ne-am simţit minunat. Postarea mea a vrut să fie un simplu răspuns pentru un coleg care se interesa de cota ideală. În rest toate cele bune şi să sperăm că acei ce merg vor veni cu amintiri plăcute pe care sunt sigur că le vom asculta cu plăcere. Glumele colegilor sunt sarea şi piperul unor astfel de ieşiri. Fără ele este ca şi cum ai merge în deltă şi mănînci conserve de peşte.
De altfel eu deja am început pregătirile pentru luna mai la Cernovca. Şi anunţ cu această ocazie că locurile sunt limitate din cauza mijlocului de transport. Să auzim de bine.
Am uitat să spun esenţialul: de ceva vreme problemele mele de sănătate destul de grave mă obligă să ţin cont şi de timp. Anul trecut în iunie în o săptămînă nu ştiu dacă am dormit 24 de ore. Cînd am ajuns în Bucureşti am făcut un duş şi direct la spital am plecat. Am fost internat şi a doua zi m-au operat pe artera femurală. Cam asta este. Vine un timp cînd nu mai eşti tu cel ce decizi.
.
Vali, nu a vrut nimeni sa fie rautacios, crede-ma. Doar o gluma pe care ai perceput-o tu aiurea.
Stim de problemele tale de sanatate si de aceea nu insistam. Iti dorim tot binele din lume si...pregateste in amanunt iesirea din mai; atunci nu vom mai fi toleranti cu tine :lol:
Dar...tot am ceva de comentat. Nu ai mancat niciodata conserve de peste in delta? Sa fie primit... :lol: :lol: :lol:
iasi
dan vasiliu
0744243454
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Danule eu am vrut să spun că blestemele din postarea prietenului nu avea nicio legătură cu postarea mea. Nu că m-aş fi supărat. Doamne fereşte. Eu chiar regret că nu merg. Cît despre conserve...am mîncat dar erau de elefant şi cînd am deschis-o am constatat că era goală. Nimerisem partea de la fund cu gaura.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Danule eu am vrut să spun că blestemele din postarea prietenului nu avea nicio legătură cu postarea mea. Nu că m-aş fi supărat. Doamne fereşte. Eu chiar regret că nu merg. Cît despre conserve...am mîncat dar erau de elefant şi cînd am deschis-o am constatat că era goală. Nimerisem partea de la fund cu gaura.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nea Valentine departe de mine sa ma refer la mata insa cunoastem noi neshte cazuri care s-au spart mai deunazi ca nu pot merge. Inca odata nu dumneata erai tinta. Dealtfel ma bucuram ca mergeti ca aveam si eu pa catecineva de cunoscut. Poate in Mai. Eu voi merge si acum in Martie pe Sfantu.
Iti doresc foarte multa sanatate ca stiu cum e sa faci compromisuri. Si eu m-am defectat bine si de-asta folosesc orice posibilitate de iesire de parca ar fi ultima.
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Deci pentru unii ziua cea mare a sosit. Grupul lui Dan Vasiliu din Iaşi este deja în deltă de ieri. Au aşezat tabăra mai sus puţin de Ilgani pe Sf. Gheoghe. Condiţii super din toate punctele de vedere ale aşezării. Condiţii de pescuit cam dificile. Apa crescută. Debit mare, curenţi puternici. Timpul prielnic. Ieri fiind prima zi s-a aranjat tabăra şi ....debit şi curent mare pe bulevardul gîtului. Azi dimineaţă au fost muiate şi sculele. Nici un trofeu dar au fost sesizate trăsături la şalău şi la somotei . Băieţii sunt optimişti. Cam atît pentru acum.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

fericitii!!!
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Control de ora 14. Voie bună cît cuprinde şi somn de prunc. Cei ce pescuiesc au ceva capturi albe: plătică şi roşioară şi o ruptură. Din cîte cred eu de fir nu de menisc.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Control de ora 14. Voie bună cît cuprinde şi somn de prunc. Cei ce pescuiesc au ceva capturi albe: plătică şi roşioară şi o ruptură. Din cîte cred eu de fir nu de menisc.
Mai stim ceva Nea Vali? i-ai mai controlat? :)
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

Dupa discutiile de ieri si azi cu Eugen incep sa cred ca marea mea zi va fi tot in Iunie. Imi iau gandul de la Delta asta. Pe Sfantu apa s-a mai linistit,dar e tot mare si nu mananca decat babushk,la Rosu nu face nimeni treaba,de la Ilgani nici-o veste asa ca saptamana asta de C.O. trebe s-o prepar cumva pe vo balta. Cred ca voi incepe cu Costel la Lilieci Marti si cand s-o mai incalzi voi vedea. Poate voi incerca Solacolul cu cazare 2-3 zile.
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

Miyagi wrote:Dupa discutiile de ieri si azi cu Eugen incep sa cred ca marea mea zi va fi tot in Iunie. Imi iau gandul de la Delta asta. Pe Sfantu apa s-a mai linistit,dar e tot mare si nu mananca decat babushk,la Rosu nu face nimeni treaba,de la Ilgani nici-o veste asa ca saptamana asta de C.O. trebe s-o prepar cumva pe vo balta. Cred ca voi incepe cu Costel la Lilieci Marti si cand s-o mai incalzi voi vedea. Poate voi incerca Solacolul cu cazare 2-3 zile.
.
Salve,
De la Ilgani, nimic nou. Dunarea e mare dar nu foarte tulbure.Apa are 6-7 grade iar pestele nu prea pune gura. La plasa prind pescarii cate ceva; salau, singer, caras; scrumbie destul de putina.
Conditii de campare destul de bune. Malul uscat, noaptea destul de racoroasa dar nu de speriat. Cu un cort bun e ok.
Pe Dunare nu am facut mare lucru; cateva trasaturi anemice si o ruptura la rama neagra.Distractia a fost pe canalul din spatele satului, in dreptul insulei. E un "apendic" din canalul Rusca. Cu o varga de 4 m si o mana de viermi ne-am distrat cat pentru toata iesirea. Rosioara la greu, din cand in cand cate un lin si caras la juma de kil; suficient cat sa facem o prajeala (linul l-am trimis inapoi...ca prea e rar).
Una peste alta, a fost o iesire reusita. Vremea a tinut cu noi, "lichiditatile" s-au consumat in cantitati rezonabile iar mirosul de peste e pe mainile noastre.
Asteptam cu nerabdare alte provocari si daca se poate cu o participare mai larga.
iasi
dan vasiliu
0744243454
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

dan wrote:
Miyagi wrote:Dupa discutiile de ieri si azi cu Eugen incep sa cred ca marea mea zi va fi tot in Iunie. Imi iau gandul de la Delta asta. Pe Sfantu apa s-a mai linistit,dar e tot mare si nu mananca decat babushk,la Rosu nu face nimeni treaba,de la Ilgani nici-o veste asa ca saptamana asta de C.O. trebe s-o prepar cumva pe vo balta. Cred ca voi incepe cu Costel la Lilieci Marti si cand s-o mai incalzi voi vedea. Poate voi incerca Solacolul cu cazare 2-3 zile.
.
Salve,
De la Ilgani, nimic nou. Dunarea e mare dar nu foarte tulbure.Apa are 6-7 grade iar pestele nu prea pune gura. La plasa prind pescarii cate ceva; salau, singer, caras; scrumbie destul de putina.
Conditii de campare destul de bune. Malul uscat, noaptea destul de racoroasa dar nu de speriat. Cu un cort bun e ok.
Pe Dunare nu am facut mare lucru; cateva trasaturi anemice si o ruptura la rama neagra.Distractia a fost pe canalul din spatele satului, in dreptul insulei. E un "apendic" din canalul Rusca. Cu o varga de 4 m si o mana de viermi ne-am distrat cat pentru toata iesirea. Rosioara la greu, din cand in cand cate un lin si caras la juma de kil; suficient cat sa facem o prajeala (linul l-am trimis inapoi...ca prea e rar).
Una peste alta, a fost o iesire reusita. Vremea a tinut cu noi, "lichiditatile" s-au consumat in cantitati rezonabile iar mirosul de peste e pe mainile noastre.
Asteptam cu nerabdare alte provocari si daca se poate cu o participare mai larga.
Merci Danute! Deci v-ati intors si voi. In conditiile astea sigur raman acasa si ma pregatesc de Iunie. Ma voi ocupa de comanda de matrite totodata.
User avatar
smilebogdan
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2011, 11:13
Location: Voluntari
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by smilebogdan »

Am si eu o intrebare, daca se poate , ma adresez pescarilor sportivi, care merg in zona Alionte(dar cei care merg cu masina nu cu barca). Intentionez sa merg in luna martie anul acesta la pescuit pe Alionte, insa din intamplare am discutat cu o persoana care spunea ca locuieste in zona Tulcea(iarna in bucuresti) si i-am spus ca vreau sa merg in martie pe Alionte, dar acesta mi-a spus ca in perioada asta drumul pe dig este inchis, datorita sleaurilor facute de apa. Cer ajutorul prietenilor pescari, daca este cineva in masura sa imi dea spaturi, sau daca cineva are vreo cunostinta prin acea zona sau un numar de telefon, la care ma pot interesa de acest lucru. Mentionez faptul ca nu doresc sa ajung la Bordujani si sa imi spuna cei de acolo ca nu se poate ajunge. Multumesc si astept ajutor :)
Pesimistul este un Optimist bine informat !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Dumitrescu Iancu »

smilebogdan wrote:Am si eu o intrebare, daca se poate , ma adresez pescarilor sportivi, care merg in zona Alionte(dar cei care merg cu masina nu cu barca). Intentionez sa merg in luna martie anul acesta la pescuit pe Alionte, insa din intamplare am discutat cu o persoana care spunea ca locuieste in zona Tulcea(iarna in bucuresti) si i-am spus ca vreau sa merg in martie pe Alionte, dar acesta mi-a spus ca in perioada asta drumul pe dig este inchis, datorita sleaurilor facute de apa. Cer ajutorul prietenilor pescari, daca este cineva in masura sa imi dea spaturi, sau daca cineva are vreo cunostinta prin acea zona sau un numar de telefon, la care ma pot interesa de acest lucru. Mentionez faptul ca nu doresc sa ajung la Bordujani si sa imi spuna cei de acolo ca nu se poate ajunge. Multumesc si astept ajutor :)
De la bac pana la Alionte se poate ajunge ori prin ferma-si aici este posibil sa nu va lase,mai ales daca drumurile sunt innoroite,sau pe dig,drum mai lung si mult mai prost,dar care nu stiu sa fi fost inchis vreodata,dar exista riscul sa nu patrunzi nici cu 4x4.
Cel mai bine pentru acea perioada este de a merge cu masina pana la Topalu si de acolo inchiriata o barca care sa te duca pe Alionte(si sa te ia de acolo,bineinteles).
User avatar
smilebogdan
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2011, 11:13
Location: Voluntari
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by smilebogdan »

Multumesc pentru ajutor. Pentru acea zona , care ar fi perioada de inceput in care am putea avea acces ?
Pesimistul este un Optimist bine informat !
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Ono »

Sunt doua posibilitati:
1A. te uiti dupa vreme sa fie buna cu 1-2 saptamani inainte sa pleci.
1B. astepti terminarea asfaltarii in zona.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Dumitrescu Iancu »

Ono wrote:Sunt doua posibilitati:
1A. te uiti dupa vreme sa fie buna cu 1-2 saptamani inainte sa pleci.
1B. astepti terminarea asfaltarii in zona.
Varianta corecta A! :lol:
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”