Se apropie ziua cea mare....

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

smilebogdan wrote:Multumesc pentru ajutor. Pentru acea zona , care ar fi perioada de inceput in care am putea avea acces ?
Ai rabdare Bogdane si te iau eu odata cumine si-ti arat tot Aliontele. Dup-aia vei vedea cum se pune problema.
valibu
Posts: 662
Joined: 26 Oct 2009, 13:09

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valibu »

Nenea..., ma luati si pe mine? Promit sa nu vorbesc si sa nu ma misc in barca.
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by raitmaerg »

am fost si eu anul trecut pe alionte...senzational. era inainte de a imi cumpara barca, eu am pescuit de pe mal iar ceilalti doi prieteni aveau fiecare barcuta lui. chiar daca am dat de pe mal in cele 3 zile cat am stat acolo nu am regretat o secunda toate peripetiile de pe drum.

IATA-NE AJUNSI PE ALIONTE
Image


LINISTE PE ALONTE
Image


PRESIMTEAM CA AM UITAT CEVA....GRATARUL? UNDE E GRATARUL?
Image

cand va hotarati sa mergeti pe alionte si daca ma vreti si pe mine in gasca voastra, anuntati-ma si pe mine.

mi-am matisat inelele la lansete, mi-am curatat, uns si reuns mulinetele, mi-am legt acele , dezlegat si relegat ......GATA M-AM SATURAT DE IARNA, MI-E DOR DE DUNARE,MI-E DOR DE LAGANATUL BARCII, MI-E DOR DE FIRELE RUPTE IN BUTUCI, MI-E DOR DE SOMNUL IN CORT SI MANCAREA LA CEAUN.......nu stiu cat mai rezist cu iarna asta, parca nu se mai termina odata.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

valibu wrote:Nenea..., ma luati si pe mine? Promit sa nu vorbesc si sa nu ma misc in barca.
N-ai avea tu starea asta.
Mah da` vad ca se ingroasa gluma. Poi trebuie sa luam masuri.
Anunt cand va fi vorba.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by arlan »

valibu wrote:Nenea..., ma luati si pe mine? Promit sa nu vorbesc si sa nu ma misc in barca.
.. citesc si ma bucur ...... alti amatori de Alionte. Eu l-am provocat si m-am inscris ptr un Alionte la nea Iancu, aveam date ca are'n gand ceva impreuna cu Laloi, dar cetesc ca's si alti doritori, ceea ce ne bucura ca perspectiva. Ultimile zvonuri din zona sunt cam alarmante, monofilamente, kilovolti si magraoi cat cuprinde, peste mai putin, dar daca-i gasca mare ne impunem. Astept cu nerabdare convocarea, la cota cca 100 la Calarasi si Vadu Oii e super bine.
TG&C
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

arlan wrote:
valibu wrote:Nenea..., ma luati si pe mine? Promit sa nu vorbesc si sa nu ma misc in barca.
.. citesc si ma bucur ...... alti amatori de Alionte. Eu l-am provocat si m-am inscris ptr un Alionte la nea Iancu, aveam date ca are'n gand ceva impreuna cu Laloi, dar cetesc ca's si alti doritori, ceea ce ne bucura ca perspectiva. Ultimile zvonuri din zona sunt cam alarmante, monofilamente, kilovolti si magraoi cat cuprinde, peste mai putin, dar daca-i gasca mare ne impunem. Astept cu nerabdare convocarea, la cota cca 100 la Calarasi si Vadu Oii e super bine.
TG&C
Alarme Arlane, alarme. :lol:
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by p_m_1959 »

Acum multi ani cand nu era viata atat de computerizata,asteptam ora 12 ca sa aflam cotele Dunarii la Cernavoda si pe cai,atunci drumul pe care mergeam era prin ferma Stelnica,dar dupa ce ieseai din ea era greu ptr nu aveai prea multe repere sa te orientezi.
_____________________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by laloi »

Da, da, mare amator sunt de un Alionte, poate mergeti fara sa-mi spuneti si mie ca va urez "Bafta" tot anu' (bineinteles dupa ce platesc dreptu de autor la Ghinozo)... :mrgreen: ;)
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

laloi wrote:Da, da, mare amator sunt de un Alionte, poate mergeti fara sa-mi spuneti si mie ca va urez "Bafta" tot anu' (bineinteles dupa ce platesc dreptu de autor la Ghinozo)... :mrgreen: ;)
Sa incalzeasca un pic bre si sa se-ntareasca asfaltu` :D .
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by raitmaerg »

poate reusim spre sfarsitul lui martie pana intram in prohibitie.
eu am fost cu 4x4 pregatita de offroad si in nici un caz nu pot sa ajung cu clio si cu peridocul pe unde am fost cu 4x4, deci va rog spuneti-mi si mie care ar fi traseul pentru ajuns la alionte cu barca,..... unde este rampa de lasat barca? ...topalu? capidava?? chiar nu stiu .
pana ajungem acolo sa va mai amagesc un pic :mrgreen:
Image
Image
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

Merge si prin Topalu si pe la Capidava. Noi am fost prin Topalu si undeva pe stanga cum cobori la Dunare gasesti un fel de valcica in sat unde-i si un vas mai mic tras la mal sau pe mal. Il gasesti cand in apa cand pe mal. Tot acolo am lasat si masina. Dar cred ca mai sunt locuri bune de dat barca la apa. Eu masina nu mi-o mai rup desi cred ca as avea probleme cu ea pe acolo chiar daca e 4x4 si nici joasa. Stiu asta dupa ce am patit in iarna cand a trebuit sa mearga Chitidinu neaparat in urma mea cu a lui care chiar era echipata.
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by raitmaerg »

merci miyagi. clio meu chiar e jos rau , cauciucuri pe 55 ..asa am cumparat-o , deci in nici un caz nu pot sa ma bag prea tare prin hartoape. cand vine vremea vorbim pe indelete despre traseu. poate il facem impreuna. ;)
Last edited by raitmaerg on 16 Feb 2011, 16:27, edited 1 time in total.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

raitmaerg wrote:merci miyagi. clio meu chiar e jos rau , cauciucuri pe 55 ..asa am cumparat-o , deci in nici un caz nu pot sa ma bag prea tare prin hartoape. cand vine vremea borbim pe indelete despre traseu. poate il facem impreuna. ;)
Desigur nene. Cu Clio nu vei avea probleme prin sat. Despre iesiri vorbim ;) .
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by arlan »

..adica bagi panica Miyagi? .. din cat imi permite imaginatia, ca esti scump la explicatii, am inteles c-ai "traforat" prin balta si pe udatura, fara barcaz la carlig si Santa Fe-ul a avut probleme? ... pai nenicule, la 3 zile minim ptr ieseala, o ploaie ti-o da far'de veste si atunci e bai mare ca tre sa stai inca trei sa se usuce! ... deci cam asta-i prima concluzie : se merge pe mal Dobrogean si de acolo in barci pana acolo ....
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by raitmaerg »

sorine, am impresia ca si tu sti cate ceva ..cate ceva mai mult chiar si nu vrei sa spui. hai da drumu si spune tot ce sti despre alionte. :mrgreen:
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by fatdaddy »

raitmaerg wrote:merci miyagi. clio meu chiar e jos rau , cauciucuri pe 55 ..asa am cumparat-o , deci in nici un caz nu pot sa ma bag prea tare prin hartoape. cand vine vremea vorbim pe indelete despre traseu. poate il facem impreuna. ;)
Mai bine luai Logan in loc de Clio ! Nu sta el la fel de bine pe sosea la viteza mare, dar ptr un pescar e mult mai bine cu Loganul (spatiu, capacitate de trecere, etc)
Andrei Riga
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by raitmaerg »

intram intr-o poleminca despre masini......am luat un clio 2, 5 usi, modelul scurt , ala facut in franta. a fost masina mea de servici, diesel, 36000 km la sfert de pret cunosteam masina.... asa ca nu aveam ce sa aleg.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by arlan »

raitmaerg wrote:sorine, am impresia ca si tu sti cate ceva ..cate ceva mai mult chiar si nu vrei sa spui. hai da drumu si spune tot ce sti despre alionte. :mrgreen:
....fost ad1994, bac Bordusani, sus pe dig, directia Bentu ( pe vremea ceea nu era rezervatie, acu' cica da ), treci pe langa si de Bentu putin, si-l lasi pe stanga si in spate, faci dreapta tot pe dig ...si-o ti ca neamtu tot inainte ... de altfel cand am fost, drum bun pe dig, ceva sleauri dar pamant tare, ca prin DD pana la Goorgova, dar o ploaie mica se face patinoar si .... dar cu masina 4x4 si garda mare nu-i problem, eu am fost cu Dacie, dar atentie la drum, daca te ratacesti e greu sa intorci pe coama digului daca ai si -n coada barca .... chestia faina e ca poti duce tot ce vrei cu tine .... si soba de la mama-mare ... noroc de vreme sa ai, cum am zis mai sus si cota Dunare e importanta .... cam 100 cm ... mai vb la una mica
TG&C
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Mihai Vinturache »

Tineti-mi si mie un loc la aceasta prima iesire... mai ales ca eu nu am fost niciodata pe Alionte.
Daca ma lasati acasa fac si eu ca Laloi!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by fatdaddy »

raitmaerg wrote:intram intr-o poleminca despre masini......am luat un clio 2, 5 usi, modelul scurt , ala facut in franta. a fost masina mea de servici, diesel, 36000 km la sfert de pret cunosteam masina.... asa ca nu aveam ce sa aleg.
hai nu te supara , doar te tachinam nitel! Bineinteles ca fiecare isi ia ce masina ii merge la inima! :P
Andrei Riga
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”