Se apropie ziua cea mare....

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

Au luat amploare doar discutiile? sau se definitiveaza si grupul?
In privinta meniului, problema e clara; frigiderul il umplem fiecare cu cate ceva si nu tinem post.
Hai sa vedem cum facem sa confirmam prezenta prin inscriere; nu de alta dar ca sa-i mai dam ceva de treaba lui Vali Petrovici...liste,listute,biletele.
Functie de numarul de participanti vom alege si locul de campare.
Deci:
Locul 1. revine cu onoare organizatorului...dar as vrea sa-si inscrie singur numele.
1.
2. Dan Vasiliu - Iasi
3. Halunga Victor - Iasi
4. Bivol Ioan - Iasi
5. Popescu Bogdan - Botosani
iasi
dan vasiliu
0744243454
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Eugen Fetes »

dan wrote:Au luat amploare doar discutiile? sau se definitiveaza si grupul?
In privinta meniului, problema e clara; frigiderul il umplem fiecare cu cate ceva si nu tinem post.
Hai sa vedem cum facem sa confirmam prezenta prin inscriere; nu de alta dar ca sa-i mai dam ceva de treaba lui Vali Petrovici...liste,listute,biletele.
Functie de numarul de participanti vom alege si locul de campare.
Deci:
Locul 1. revine cu onoare organizatorului...dar as vrea sa-si inscrie singur numele.
1.
2. Dan Vasiliu - Iasi
3. Halunga Victor - Iasi
4. Bivol Ioan - Iasi
5. Popescu Bogdan - Botosani

Daca-l "acceptati" si pe Marius, el vine cu frigiderul deja plin. La cata carne i-a fost oferita (pe moca) primavara trecuta => provizii pentru 25 ani... :lol:
0745578278
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

Eugen Fetes wrote:
dan wrote:Au luat amploare doar discutiile? sau se definitiveaza si grupul?
In privinta meniului, problema e clara; frigiderul il umplem fiecare cu cate ceva si nu tinem post.
Hai sa vedem cum facem sa confirmam prezenta prin inscriere; nu de alta dar ca sa-i mai dam ceva de treaba lui Vali Petrovici...liste,listute,biletele.
Functie de numarul de participanti vom alege si locul de campare.
Deci:
Locul 1. revine cu onoare organizatorului...dar as vrea sa-si inscrie singur numele.
1.
2. Dan Vasiliu - Iasi
3. Halunga Victor - Iasi
4. Bivol Ioan - Iasi
5. Popescu Bogdan - Botosani

Daca-l "acceptati" si pe Marius, el vine cu frigiderul deja plin. La cata carne i-a fost oferita (pe moca) primavara trecuta => provizii pentru 25 ani... :lol:
Banuiesc doar ca e vorba de ceva carne oferita in mod expres, cu dedicatie, doar pentru consumul propriu.
iasi
dan vasiliu
0744243454
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Iaca şi lista.

1. Dan Vasiliu - Iasi
2. Halunga Victor - Iasi
3. Bivol Ioan - Iasi
4. Popescu Bogdan – Botosani
5. Costin Ştefănescu – Bucureşti
6. Cătălin Pavel – Bucureşti
7. Valentin Petrovici – Bucureşti


Aceştia deocamdată merg sigur. Restul ciorbă de limbă şi caterincă să mai întreţinem atmosfera pe acilea. Degeaba îi tot amăgim noi cu mistreţ, miel, fripturi, vinuri şi alte afrodisiace.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by ghinozo »

Dumitrescu Iancu wrote:Ghineo,vazui io ceva pe la Istoria Zilei!Oare asa se explica de ce esti tu asa de "agitat"?Cutremurul sa fie de vina?Nu de alta,dar sa-ti uram si noi de sanatate,de una,de alta,de bafta la pescuit,d-alde d-astea!Zi o vorba! :lol: :lol: :lol:
:roll: :roll: :mrgreen: :mrgreen: :roll:
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Aruncai o privire pe la cotele Dunării. O uşoară creştere la Tulcea care în deltă nu se simte. Urmează apoi o scădere care preconizez că ajunge la Tulcea chiar în perioada plecării noastre. Şi temperatura apei este în creştere.
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by rubliov »

nu pot veni chiar daca nevasta-mea ma bate la cap sa merg.prin costin o sa trimit ceva pt mihai murarasu.daca vine primeste direct"atentia" daca nu,prin vecinii ieseni...
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dutustoica »

rubliov wrote:nu pot veni chiar daca nevasta-mea ma bate la cap sa merg.prin costin o sa trimit ceva pt mihai murarasu.daca vine primeste direct"atentia" daca nu,prin vecinii ieseni...
Rublioave, IO cred ca esti beteag rau :oops: :oops: :oops: . Cum adica, te bate nevasta la cap sa mergi la pescuit si tu nu pleci :?: :?: :?: :!: :!: :!: La majoritatea pescarilor se intampla invers :lol: :lol: :lol: Mai putin la cei care au neveste pescarite. ;) ;) ;)
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Eugen Fetes »

Am vorbit in Dunavat si flacaul mi-a spus ca de seara trecuta apa a trecut peste mal cel putin in zona Murighiol - gura canalului Dranov. Apa este neagra si curg crengi astfel incat pescuitul la scrumbie nu se poate face decat cu pierderi mari (setci faramate). Pentru drumetiile prognozate in primavara asta trebuiesc alese locatii cu malul inalt pentru a nu se sta in umezeala (daca se retrag apele pana atunci). Nu stiu care-i situatia in zona Mila 23, insa ar trebui sa va interesati in special pentru zona in care vreti sa va campati.
0745578278
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by rubliov »

am un"santier" in gura si cred ca nu va fi gata lucrarea.daca va fi gata ,o sa fie mare ispita de a o folosi mancand de frupt.nici de baut nu merge mai ales ca in tot postul n-am pus pic de alcol in gura.mi-e teama si de frig si de umezeala si teama asta,chiar de-ar fi sa se intample n-as avea cu ce s-o compensez prea tare.imi pare insa rau ca nu pot veni :tovarasia celor ce vor petrece m-ar fi bucurat nespus.
in alta ordine de idei:costi,treci pe la mine la o cafeina si iti dau chestia aia pentru mura...
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by mihai_mura »

Cred că se scot in curînd locuri libere la pescuit la copcă şi cazare in iglu la Mila 23 ;)
Nu vreau sa fiu al cîrcotaş dar...... e cam zbîrlită vremea!
Mulţam coane Vio pentru "surpriză"! (poate ne vedem totuşi "în direct" pe malul gîrlei) :D
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

mihai_mura wrote:Cred că se scot in curînd locuri libere la pescuit la copcă şi cazare in iglu la Mila 23 ;)
Nu vreau sa fiu al cîrcotaş dar...... e cam zbîrlită vremea!
Mulţam coane Vio pentru "surpriză"! (poate ne vedem totuşi "în direct" pe malul gîrlei) :D

Coane Mihai nu eşti cîrcotaş dar adevăr grăieşti. E cam zbîrlită vremea. Eu programasem această ieşire în urma analizei splinei de porc mistreţ care în funcţie de grosime şi lungime indică cît de lungă şi cît de grea este iarna. Dar am uitat să-ţi spun că porcul era un codac de vro 45 de kg şi splina era mică şi groasă. Asta este. Mai stăm pînă vineri în sten bay şi vom decide ce şi cum. Dar în proporţie de 80% cred că se amînă expediţia pentru luna mai pe Tătaru. Vorbesc în fiecare zi la Mila 23 cu 2-3 persoane. Totul este acoperit cu apă. Inclusiv locurile unde doream noi să aşezăm tabăra. Ici colo cîte un grind mai înalt izolat. Curenţi foarte puternici, apa marmeladă, plină de ierburi, cioate şi alţi meteoriţi. Cît despre peşte.....ce să mai zic. Slab de tot.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valic »

Acum 5 minute am vorbit la Dunavat si Jurilovca, apele sunt F F mari si apa F F rece.
Razelmul nu a mai fost la acest nivel de peste 40 ani, mai are un pic si trece peste maluri ............
Peste nu e deloc, se pare ca s-a imprastiat.
Pana prin iunie slabe sperante la pescuit.

In rest, cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by mihai_mura »

Cota Dunarii la Tulcea este de 380 cm , creste 6 cm. Nivelul apei in Delta Dunarii este extrem de ridicat. Arealul pestilor are extindere maxima cuprinzand in afara de lacuri si canale, japse putin adanci, japse colmatate cu multa vegetatie: bradis, nuferi, rizac, zonele de papuris si stufaris si zone intinse de grind. Doar digurile, dunele de nisip si alte putine proeminente sunt deasupra apelor. Nu exista loc de campare pentru corturi.
Zonele de stufaris si papuris sunt inundate total si au adancimi cuprinse intre 67 si 87 cm.
Plaurii au libertate totala de miscare sub influenta vantului si a curentilor de apa si pot bloca anumite cai de acces in lacuri, chiar si la o simpla schimbare a directiei vantului.
La aceasta cota apa a iesit din matca canalelor si bratelor si curge cu totul catre mare, situatie in care curentul apei pe canale nu este exagerat de mare si periculos.
Singurele sanse de pescuit sunt la stiuca dar e prohibitie (asa stiu eu, dar pentru unii sezonul de pescuit e deschis vesnic).
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

Vali,ce facem nu mai mergem :roll: ,pacat ca tocmai ce incep sa scada apele,de cort nu stiu ce sa zic eu oricum nu stateam la cort,insa de pescuit cred ca va fi apa taman buna peste 2 saptamani,azi am fost cu Dutu la Tr.Magurele pt pg-uri si am fost in port,apa in scadere si Dunarea nu era chiar murdara!
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

costin stefanescu wrote:Vali,ce facem nu mai mergem :roll: ,pacat ca tocmai ce incep sa scada apele,de cort nu stiu ce sa zic eu oricum nu stateam la cort,insa de pescuit cred ca va fi apa taman buna peste 2 saptamani,azi am fost cu Dutu la Tr.Magurele pt pg-uri si am fost in port,apa in scadere si Dunarea nu era chiar murdara!
Costine vorba lui conu Mihai. Mergem la copcă. Iaca nu mai sunt nici 2 săptămîni şi în afară de apă că este crescută este al dracu de frig. Şi-ţi dai seama că pe apă este şi mai frig. Chiar dacă am sta la gazdă, am sta mai mult prin curte în jurul grătarului căci peşte nu este . Apa rece şi întinsă rău. Peştele este băgat prin stuf pe la căldură şi mîncare. Costine prin deltă apa este mai murdară pentru că spală o grămadă de maluri de argilă sau lut plus că ea adună şi fel şi fel de mizerii lăsate de turişti pe malurile inundate acum. Eu vorbesc în fiecare zi la Milă şi-mi spun ce şi cum. Să meregem să stăm în casă nu cred că este convenabil. Ne şi înbolnăvim. Asta este. Mai sunt zile. În mai pe Chilia la Cernovca. Scade şi apa şi este şi cald. Îmi pare aşa de rău dar nu cred că are sens să ne batem joc de timp, de bani şi mai ales de noi. Nici nu-ţi închipui cît am visat eu la această ieşire. Păcat.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by ghinozo »

costii frate,uite, eu ca un bun si de nadejde camarad,iti dau sania lu' fimea,si instalatia de pom cu globulete,ca la ce vreme este afara,sigur ai nevoie de ele.






costin stefanescu wrote:Vali,ce facem nu mai mergem :roll: ,pacat ca tocmai ce incep sa scada apele,de cort nu stiu ce sa zic eu oricum nu stateam la cort,insa de pescuit cred ca va fi apa taman buna peste 2 saptamani,azi am fost cu Dutu la Tr.Magurele pt pg-uri si am fost in port,apa in scadere si Dunarea nu era chiar murdara!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valic »

[quote="ghinozo"]costii frate,uite, eu ca un bun si de nadejde camarad,iti dau sania lu' fimea,si instalatia de pom cu globulete,ca la ce vreme este afara,sigur ai nevoie de ele.

Eu zic sa-si ia si patinele, face si el un patinaj la Mila :lol:
Valic
0744 644 368
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

mama ce spume faceati ca nu puteati sa mergeti,se vede din postari si ce va mai bucurati acum ca n-a tinut vremea cu noi :lol: ,nu de alta dar de ce unii sa dea la peste in delta si altii pe la munca,nu-i asa :lol: :lol: ,lasa ca nu sant baiat rau si va promit sa va dau mai des motive de genul asta :lol: 8-)
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by mihai_mura »

Vine Crăciunul :!: :!: :!: .....................Sau Paştele :!: :?:
:lol: :lol: :lol: :lol:
Image
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”