Se apropie ziua cea mare....

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

Post Reply
Valentin Petrovici

Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Iaca se apropie ziua cea mare. Nici o adiere de vînt? Nici o vorbuliţă? Nu pleacă nimeni în deltă pînă în prohibiţie? Nu cred aşa ceva. În alţi ani se făceau programări,parlamentări, poziţionări, pregătiri, liste,listuţe, cumpărături şi alte cele. Sau se merge pe secretomanie ? Nu îmi vine a crede că nu pleacă nimeni. Taman cînd începe somnul să mişte?
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valic »

Vali,

Nu e niciun secret, insa pana acum se pare ca nu exista doritori pe vremea asta ............
Iar apa e f crescuta, si mai creste ........
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:Iaca se apropie ziua cea mare. Nici o adiere de vînt? Nici o vorbuliţă? Nu pleacă nimeni în deltă pînă în prohibiţie? Nu cred aşa ceva. În alţi ani se făceau programări,parlamentări, poziţionări, pregătiri, liste,listuţe, cumpărături şi alte cele. Sau se merge pe secretomanie ? Nu îmi vine a crede că nu pleacă nimeni. Taman cînd începe somnul să mişte?
Vali, anul asta cade "ca dracu" inceputul prohibitiei.

a) pana de Florii (28 martie) e frig, noroi, iar apele sunt mari si tulburi.
b) pe 4 aprilie este Pastele. Nu cred ca merge cineva in Saptamana Mare.
c) pe 5 incepe prohibitia.

Cam greu ! Poate vreo iesire pe rauri (Arges, Sabar, Neajlov) sau chiar la Dunare, dar mai aproape (Giurgiu sau Oltenita).
Vom vedea !
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Nu că aş fi făcut vro aluzie dar mie îmi plac pregătirile. Această perioadă era timpul lor. Şi totuşi eu cu ieşenii vom face vro săptămînă pe şi prin ape dacă ţine cine trebuie cu noi. Variantele sunt în funcţie de timp şi de apă. Dacă nu sunt ploi şi nu este inundat vom sta la cort dacă nu la Mila 23. Aşa că .......Plecăm pe 24 martie şi venim pe 1 aprilie. Chiar dacă 1 aprilie este în plan vă asigur că nu este păcăleală.
Dacă mai sunt doritori.....îi aşteptăm cu drag.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

Vali,Cezar are dreptate,iti dai seama ca mai pe toata lumea ii mananca palmele de-o iesire,dar nici sa te duci asa fara nicio speranta,la ce se anunta va fi jale mare,ape mari cum n-au mai fost demult si in contextul asta nu prea mai ai de ales,insa speram,totusi mai e o luna pana atunci, cine stie poate se inseala si astia :) !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valic »

Doamne, cine nu ar vrea sa mearga ........... eu unul as merge si acu; insa e fara sens ................ la vremurile astea ... iti dai seama ce ma mananca destele ......
Vezi ca Fetes are organizata o iesire la Perivolovca.
Valic
0744 644 368
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Eugen Fetes »

Da. Eu plec de 25 martie si ma intorc pe 1 aprilie. Grupul este format din 8 persoane si... deja nu mai dormim noaptea... :lol:
0745578278
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by FAE »

:D SALVE :D
Eugen...dar ce face-ti...dormiti cite 2 in acelas pat sau sac de dormit...fara chiloti...sa aveti loc...?? :lol: :lol: :lol:
;) SA TRAITI BINE ;)
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

Fae,da' tu in afara de vrajeala mai stii ceva?eu unu' m-am plictisit de vrajelile tale,personal cred ca ,cel putin in ale pescuitului,esti un papagal,si nici macar in ce te lauzi tu,adica carpfishing,nu le ai,asta e prietene daca vrajeala,vrajeala,dar nimic concret concluzia- vrajitor,si astia nu rezista prea mult printre pescari prietene,identificate omule daca vrei sa dovedesti ceva si abia dupa aia vorbeste,iar acum daca te dai la fund,inseamna ca asa e;de ce n-oi avea curajul sa iesi printre noi nu inteleg!
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Pacapescarul »

Valentin Petrovici wrote:Nu că aş fi făcut vro aluzie dar mie îmi plac pregătirile. Această perioadă era timpul lor. Şi totuşi eu cu ieşenii vom face vro săptămînă pe şi prin ape dacă ţine cine trebuie cu noi. Variantele sunt în funcţie de timp şi de apă. Dacă nu sunt ploi şi nu este inundat vom sta la cort dacă nu la Mila 23. Aşa că .......Plecăm pe 24 martie şi venim pe 1 aprilie. Chiar dacă 1 aprilie este în plan vă asigur că nu este păcăleală.
Dacă mai sunt doritori.....îi aşteptăm cu drag.
Nea Vali, daca mai este loc ma bag si eu la tura asta.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

4 din iasi si loc...cat cuprinde
iasi
dan vasiliu
0744243454
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Cezar, Valic şi Costi eu ştiu că voi aveţi dreptate dar singurul lucru care ar anula expediţia ar fi cotele Dunării. Dacă la Tulcea cota Dunării depăşeşte 300 binenţeles că totul se anulează. Restul că sunt Floriile şi Paştele.....să fim sănătoşi. Nu ar fi prima dată cînd ajunul acestor sărbători mă vor găsi pe malul apei. Pe 1 aprilie suntem acasă. Dacă dispui de bani în 4 zile goleşti magazinele, faci pregătirile şi termini şi vinul păstrat pentru Paşte.
Eugene tocmai în asta constă frumuseţea. În aceste pregătiri, în nopţile nedormite, în acele clipe care te trezesc din amorţeala cîtorva luni de hibernare. Şi noi am luat în calcul zona Perivolovaca mai în aval vro 8 km dar ne-am gîndit că atunci cînd este apa mare este curent foarte puternic şi apa murdară pe Sf. Gheoarghe. Noi am dori să pescuim şe Şontea sau pe Dunărea Veche de la Crişan. Dacă este să stăm la Mila 23 vom pescui din barcă pe Dunărea veche de la Mila 23. La gropane la pădurice la insulă de la Şontea. Dar cum am mai spus mai vedem ce şi cum. Cătăline locurile nu sunt limitate. Cu cea mai mare plăcere dar ar trebui să ştim înainte pentru a avea timp să stabilim cu transportul şi eventual cu cazarea.
Fae cred că înainte să alterezi şi acest topic ca pe altele poate îţi programezi şi tu să cunoşti delta anul acesta. Nu de alta dar ai şi tu o vîrstă şi....ar fi păcat.
Rog moderatorul acestei secţiuni să şteargă postarea lui Fae.
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Pacapescarul »

Eu vin sigur, daca e sa ne cazam in Mila, voi sta la Filaret. De zece ani merg la el si cred ca s-ar supara pe mine daca as dormi la altcineva. Restul programului va fi "la comun".
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Pacapescarul wrote:Eu vin sigur, daca e sa ne cazam in Mila, voi sta la Filaret. De zece ani merg la el si cred ca s-ar supara pe mine daca as dormi la altcineva. Restul programului va fi "la comun".
Corect Cătălin. Nu poţi sta la altă gazdă cînd stai de atît timp acolo.
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

Se pare ca incepe sa se contureze grupul.
Vali, in calitatea ta de campion al noptilor albe si doctor in ale "listelor", te rugam ca si de data asta sa te ocupi de organizare.
Avand in vedere ca plecam de Buna Vestire si ne intorcem de ziua "unor pescari", numele expeditiei se impune din oficiu. :roll:
Te vom recompensa cu "caldura" :lol:
iasi
dan vasiliu
0744243454
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by costin stefanescu »

daca stati la gazda si nu la cort,ma sucesc si m-as baga si eu,avand in vedere compania selecta se merita :D !
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

chiar daca o parte va sta la gazda si alta la cort, problema e rezolvabila; avem o barca la dispozitie.
iasi
dan vasiliu
0744243454
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

costin stefanescu wrote:daca stati la gazda si nu la cort,ma sucesc si m-as baga si eu,avand in vedere compania selecta se merita :D !
Păi, iaca cum ar sta treaba. Deci în primul rînd totul depinde de timp. Dacă este frumos cum sperăm stăm la cort. Locaţia taberei ar fi exact unde se intră pe Şontea cînd se vine de la Gorgova. Practic este exact unde începe Sontea veche. Este în pădure şi este un mare gropan acolo în formă de ceaun. Fain din toate punctele de vedere . Cine doreşte să stea în sat face pînă la noi 15 -20 minute. Sunt două bărci. Vine dimineaţa şi pleacă seara. Avem ceaun , grătar , disc etc. Gătim acolo, mîncăm acolo, bem acolo . Aşa că eşti bine primit Costine. Nu mai sta pe gînduri. Şi cine mai doreşte la fel. Dacă este frig se schimbă totul şi vom sta cu toţi la Mila 23. Dar sunt sigur că o să ţină cu noi timpul.
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Am uitat să spun un lucru esenţial. Avem un celebru bucătar, un vestit ospătar şi numeroşi consumatori. Borş de peşte, fasole cu ciolan afumat (a la Iaşi), tochitură de berbecuţ, saramură, peşte prăjit, slană afumată etc. Ca vin un renumit nohan alb de Vrancea de grădină nu de la Neţoiu.
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

Valentin Petrovici wrote:Am uitat să spun un lucru esenţial. Avem un celebru bucătar, un vestit ospătar şi numeroşi consumatori. Borş de peşte, fasole cu ciolan afumat (a la Iaşi), tochitură de berbecuţ, saramură, peşte prăjit, slană afumată etc. Ca vin un renumit nohan alb de Vrancea de grădină nu de la Neţoiu.
parca ai lansat o invitatie la vreo nunta...
iasi
dan vasiliu
0744243454
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”