Se apropie ziua cea mare....

Întrebări, răspunsuri, comentarii

Moderator: Pacapescarul

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by cezar »

costin stefanescu wrote:mama ce spume faceati ca nu puteati sa mergeti,se vede din postari si ce va mai bucurati acum ca n-a tinut vremea cu noi :lol: ,nu de alta dar de ce unii sa dea la peste in delta si altii pe la munca,nu-i asa :lol: :lol: ,lasa ca nu sant baiat rau si va promit sa va dau mai des motive de genul asta :lol: 8-)
Bre, Cernovca, sfarsit luna mai, suna al naibii de bine ! Hi,hi,hi...
Cu putin noroc, s-ar putea sa intocmim vreun bors de peste impreuna ! ;)
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Pacapescarul »

Si eu sa fur reteta live. ;)
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by mihai_mura »

Eu să torn în pahare (tot live) :roll: Dar.... cine prinde peştele :?: :?: :!: :!: :lol: :lol: :lol:
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Albatrin »

mihai_mura wrote:Eu să torn în pahare (tot live) :roll: Dar.... cine prinde peştele :?: :?: :!: :!: :lol: :lol: :lol:
Nu mai contează, când or vedea onorata adunare, peştii vor sări direct în ceaun, încântaţi de sacrificiu! :lol: :lol: :lol:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Eugen Fetes »

Astazi, Dunavatul de jos:

Apa foarte mare si extrem de tulbure. La Perivolovca apa este peste mal si singura zona uscata este in imediat apropierea stalpului de inalta tensiune. Curg crengi si muuulte alte mizerii. In incinte apa este foarte mare, tulbure si rece. La setci se mai "pacaleste" cate un caras sau crap insa datorita faptului ca sunt "paralizati" de frig sunt plini de lipitori mici. Stiuca a terminat bataia si pentru inca vreo saptamana este ca si inexistenta. Toate canalele care alimenteaza lacuri inclusiv Razelm "transporta" muuulta platica in ele. Nu stiu in ce masura platicile astea mananca acum la undita, insa la setca "mananca" excelent (la varsarea canalului Dunavat in Razelm).
Pescuitul la scrumbie se desfasoara in conditii aproape normale doar la Sf.Gheorghe unde se prind in jur de 25 bucati/toana. Amonte de Sf.Gheorghe "aventurierii" prind pe langa cracile de rigoare cate 5-6 bucati/toana si s-au lasat pagubasi. Nu am info despre Sulina sau Chilia.
0745578278
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

Eugen Fetes wrote:Astazi, Dunavatul de jos:

Apa foarte mare si extrem de tulbure. La Perivolovca apa este peste mal si singura zona uscata este in imediat apropierea stalpului de inalta tensiune. Curg crengi si muuulte alte mizerii. In incinte apa este foarte mare, tulbure si rece. La setci se mai "pacaleste" cate un caras sau crap insa datorita faptului ca sunt "paralizati" de frig sunt plini de lipitori mici. Stiuca a terminat bataia si pentru inca vreo saptamana este ca si inexistenta. Toate canalele care alimenteaza lacuri inclusiv Razelm "transporta" muuulta platica in ele. Nu stiu in ce masura platicile astea mananca acum la undita, insa la setca "mananca" excelent (la varsarea canalului Dunavat in Razelm).
Pescuitul la scrumbie se desfasoara in conditii aproape normale doar la Sf.Gheorghe unde se prind in jur de 25 bucati/toana. Amonte de Sf.Gheorghe "aventurierii" prind pe langa cracile de rigoare cate 5-6 bucati/toana si s-au lasat pagubasi. Nu am info despre Sulina sau Chilia.
Raman in carti pentru mintervalul 28.03-04.04 pe Sfantu.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valic »

Eugene,

Razelmul este "umflat" cum nu l-a mai vazut nimeni niciodata asa crescut, mai are un pic si trece peste maluri, mare parte din pontoane sunt sub ape,apa e rece cca. 4 grade. "Umflatura" se datoreaza mare parte si stavilarului de la canalul 5 ce face legatura cu Sinoe si apoi cu marea, care are poarta defecta pe pozitia inchis, deci apa nu prea are unde sa curga, doar prin lacul Zmeica, apoi prin canalul 2, Sinoe si abia apoi in mare, dar pe aici curge putin.
Mai este si un alt fenomen ce tine Dunarea si Delta crescuta, nivelul marii este mai mare ca de obicei. La Gura Portitei marea a ajuns pana la camping, iar farul marin ce se afla la 6 km spre sud este 1 metru sub apa.
La setci ce prinde doar platica si carasi, dar slab, nici urma de alte specii.
Pescuitul in zona va reveni la normal (stiti si voi ce inseamna normal in zilele noastre) abia prin mai-iunie.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Eugen Fetes »

valic wrote:Eugene,

Razelmul este "umflat" cum nu l-a mai vazut nimeni niciodata asa crescut, mai are un pic si trece peste maluri, mare parte din pontoane sunt sub ape,apa e rece cca. 4 grade. "Umflatura" se datoreaza mare parte si stavilarului de la canalul 5 ce face legatura cu Sinoe si apoi cu marea, care are poarta defecta pe pozitia inchis, deci apa nu prea are unde sa curga, doar prin lacul Zmeica, apoi prin canalul 2, Sinoe si abia apoi in mare, dar pe aici curge putin.
Mai este si un alt fenomen ce tine Dunarea si Delta crescuta, nivelul marii este mai mare ca de obicei. La Gura Portitei marea a ajuns pana la camping, iar farul marin ce se afla la 6 km spre sud este 1 metru sub apa.
La setci ce prinde doar platica si carasi, dar slab, nici urma de alte specii.
Pescuitul in zona va reveni la normal (stiti si voi ce inseamna normal in zilele noastre) abia prin mai-iunie.

Cele bune.

In perioada asta platica intra in lacuri (din Dunare) si alte specii (somnul si nu numai) ies din lacuri. Eu nu te contrazic de faptul ca Razelmul are o cota mica sau fara precedent. Cert este ca Dunarea este foarte ridicata (ca si cota) iar pescuitul "industrial" se desfasoara cu "dificultati" datorita niveluilui, claritatii apei si nu in cele din urma datorita teperaturii (fapt mentionat si de tine). Probabil ca de la jumatatea lui mai lucrurile vor intra pe un fagas normal,
0745578278
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by valic »

Eugene,

Am zis ca este exagerat de umflat Razelmul, nu mic ..............
Valic
0744 644 368
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by rubliov »

cred ca trebuie sa schimbati titlul topicului in "se departeaza ziua cea mare"...
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by rubliov »

lasand gluma la o parte ...si mi-e imi pare rau ca se modifica datele problemei
Last edited by rubliov on 16 Mar 2010, 08:54, edited 1 time in total.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

rubliov wrote:cred ca trebuie sa schimbati titlul topicului in "se departeaza ziua cea mare"...
Nu,nu. Lasati-l asa ca eu sunt inca in carti. Merci de intelegere Vio :D .
fanelul
Posts: 42
Joined: 05 Feb 2010, 23:47

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by fanelul »

Doamne, si ce dor imi e de Delta!!!
Ma uit aproape zilnic aici si la cotele Dunarii si incerc sa ma conving ca nu e dracul asa de negru....
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

Miyagi wrote:
rubliov wrote:cred ca trebuie sa schimbati titlul topicului in "se departeaza ziua cea mare"...
Nu,nu. Lasati-l asa ca eu sunt inca in carti. Merci de intelegere Vio :D .
ati hotarat o locatie? si iesenii raman in carti...probabil tot pe sf gheorghe.
iasi
dan vasiliu
0744243454
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Danuleee eu am plecat deja cu o sanie trasă de husky. Îmi fac iglu mai jos de Ilgani direct pe Dunăre. :arrow: :arrow: :arrow: Dacă nu te grăbeşti ajung înaintea ta.
Ehe nu vine ea primăvara ? Nu vine el mai ? Să mai văd eu cîrcotaşii ce mai au de zis atunci cînd om sta vro 14 zile şi nopţi
tolăniţi prin iarba lăptoasă în cîntec de mierlă. Deja am deschis lista de înscrieri.
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by dan »

Valentin Petrovici wrote:Danuleee eu am plecat deja cu o sanie trasă de husky. Îmi fac iglu mai jos de Ilgani direct pe Dunăre. :arrow: :arrow: :arrow: Dacă nu te grăbeşti ajung înaintea ta.
Ehe nu vine ea primăvara ? Nu vine el mai ? Să mai văd eu cîrcotaşii ce mai au de zis atunci cînd om sta vro 14 zile şi nopţi
tolăniţi prin iarba lăptoasă în cîntec de mierlă. Deja am deschis lista de înscrieri.
.
Vali, tot tu ai deschis si aceasta lista.
Vezi sa faci si focul in iglu...sa ma primesti cu caldura.
Iar ca sa nu faci focul in fiecare zi, asteapta-ma pe 25.04.2010 pe la ora 10 la locul pe care l-ai stabilit...mai jos de Ilgani. Voi veni sigur.
iasi
dan vasiliu
0744243454
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by mihai_mura »

Măi măi măi.... Ana lu' Manole e minciună.... Abia dă colţul ierbii şi fierbe sîngele-n voi, daţi mărunt din picioare, căutaţi spărtura-n gard.... Grea patima şi pescuitul ăsta....
Da să ştiţi că .... ;) eu vă înteleg! :roll:
Last edited by mihai_mura on 18 Mar 2010, 00:02, edited 1 time in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Miyagi »

dan wrote:
Miyagi wrote:
rubliov wrote:cred ca trebuie sa schimbati titlul topicului in "se departeaza ziua cea mare"...
Nu,nu. Lasati-l asa ca eu sunt inca in carti. Merci de intelegere Vio :D .
ati hotarat o locatie? si iesenii raman in carti...probabil tot pe sf gheorghe.
Pe Sfantu De la Perivolovca in jos insa ramane sa stabilim de comun acord toti care vom fi. Deocamdata sunt doar eu si cumnatul (JD-Ovidiu Oancea) si n-am apucat sa vorbim si cu ceilalti cu care ne-am programat.
fanelul
Posts: 42
Joined: 05 Feb 2010, 23:47

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by fanelul »

Dunarea tot scade, ma intreb unde este viitura cu care ne-au speriat?
E mare o cota de 330-350 la Tulcea pentru sfarsitul lunii?
Valentin Petrovici

Re: Se apropie ziua cea mare....

Post by Valentin Petrovici »

Este destul de mare. Normal ar fi cam la 1,50. Problema că este frig încă şi apa destul de rece. În sfîrşit asta este. Mai sunt zile. Îmi aduc aminte că pînă acum vro 8-9 ani mergeam în deltă an de an în aprilie pînă-n prohibiţie şi stăteam la cort şi prindeam şi peşte. Acum parcă este primăvara mai tîrzie şi mai rece.
Post Reply

Return to “Discuţii despre pescuit”